Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 18 października 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym
od osób fizycznych
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2018 r. w sprawie wyłączenia lub
ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych ;
2)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 czerwca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych ;
3)
rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia
2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania
art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ;
4)
rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 25 czerwca
2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania
art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ;
5)
rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 czerwca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
3)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia
2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania
art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2020 r.
”
;
4)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 25 czerwca
2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania
art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 2021 r.
”
;
5)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2018 r. w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Na podstawie art. 41 ust. 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa grupy podatników, grupy płatników lub czynności, w przypadku
których zostaje wyłączone lub ograniczone stosowanie art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej „ustawą”, jeżeli spełnione zostały warunki do niepobrania podatku,
zastosowania stawki podatku lub zwolnienia, wynikające z przepisów szczególnych lub
umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
§ 2.
1.
Wyłącza się stosowanie art. 41 ust. 12 ustawy w przypadku wypłat należności:
1)
z tytułu odsetek lub dyskonta od obligacji emitowanych przez:
b4)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
Bank Gospodarstwa Krajowego, przeznaczonych na finansowanie ustawowych celów działalności
Banku Gospodarstwa Krajowego, dotyczących wspierania polityki gospodarczej Rady Ministrów,
realizacji rządowych programów społeczno-gospodarczych, programów samorządności lokalnej
i rozwoju regionalnego,
- uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy;
1a6)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy, z tytułu wykonywania
świadczeń, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy, na rzecz Skarbu Państwa w
związku z emisją obligacji oferowanych na rynkach zagranicznych;
2)
z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także
środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego;
3)
z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach
polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem
ładunków i pasażerów tranzytowych;
4)
uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa
żeglugi powietrznej, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego
przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego
przez pasażera.
2.
W przypadku wypłat należności, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, wyłączenie stosowania
art. 41 ust. 12 ustawy, dotyczy wypłaty należności na rzecz podatników mających miejsce
zamieszkania na terytorium państwa będącego stroną zawartej z Rzecząpospolitą Polską
umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której przepisy określają zasady opodatkowania
dochodów z dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych, jeżeli istnieje podstawa
prawna do wymiany informacji podatkowych z państwem miejsca zamieszkania tych podatników.
§ 2a7)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5..
Wyłącza się stosowanie art. 41 ust. 12 ustawy do dokonywanych do dnia 31 grudnia 2022 r.
wypłat świadczeń i należności w przypadkach, o których mowa w art. 41 ust. 4d i 10
ustawy.
§ 3.
Ogranicza się stosowanie art. 41 ust. 12 ustawy w ten sposób, że płatnicy są obowiązani
pobrać zryczałtowany podatek dochodowy, według zasad określonych w tym przepisie ustawy,
od wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 29 i art. 30a ust. 1 pkt 1-5a ustawy
dokonywanych w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r., jeżeli:
1)
łączna kwota należności wypłacanych z tytułu papierów wartościowych zapisanych na
rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych przekracza kwotę 2
000 000 zł;
2)
łączna kwota należności wypłacanych z tytułów wymienionych w art. 29 i art. 30a ust.
1 pkt 1-5a ustawy, innych niż wskazane w pkt 1, przekracza kwotę 2 000 000 zł.
§ 48)Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3, oraz przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. poz. 1158), które weszło w życie z dniem 30 czerwca 2021 r..
Wyłącza się stosowanie art. 41 ust. 12 ustawy w przypadku dokonywanych do dnia 30
czerwca 2019 r. oraz od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. wypłat
należności innych niż określone w § 2 ust. 1 pkt 2-4 na rzecz podatników, o których
mowa w § 2 ust. 2, jeżeli istnieje podstawa prawna do wymiany informacji podatkowych
z państwem miejsca zamieszkania tych podatników.
§ 5.
Przepisy § 2-4 stosuje się, jeżeli spełnione zostały warunki do niepobrania podatku,
zastosowania stawki podatku lub zwolnienia, wynikające z przepisów szczególnych lub
umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r.
poz. 1163, 1243, 1551, 1574, 1834, 1981, 2071, 2105, 2133, 2232, 2269, 2270, 2328,
2376, 2427, 2430 i 2490 oraz z 2022 r. poz. 1, 24, 64, 138, 501, 558, 583, 646, 655,
830, 872, 1079, 1265, 1301, 1358, 1459, 1512, 1561, 1692, 1846, 1967, 2014, 2127 i
2180.
3)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia
lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
(Dz. U. poz. 2529), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.
4)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 lit. a tiret drugie rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 3.
5)
Dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2022 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art.
41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. poz. 1382), które
weszło w życie z dniem 1 lipca 2022 r.
6)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
8)
Ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3, oraz przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej
z dnia 25 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia
stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U.
poz. 1158), które weszło w życie z dniem 30 czerwca 2021 r.