Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 17 listopada 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów,
ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji
gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej ustawą z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów
wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 17 listopada 2021 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje
art. 8 ustawy z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach
systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw , który stanowi:
„
Art. 8.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem art. 2,
który wchodzi w życie z dniem 12 czerwca 2021 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności
Art. 1.
Ustawa określa zasady tworzenia i prowadzenia, zakres oraz przeznaczenie krajowego
systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków
o przyznanie płatności.
Art. 2.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwana dalej „Agencją”, tworzy i
prowadzi krajowy system ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz
ewidencji wniosków o przyznanie płatności, zwany dalej „systemem”.
Art. 3.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1)
gospodarstwo rolne - gospodarstwo w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. b rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013
z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich
dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz
uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1307/2013”;
2)
producent - producenta rolnego, beneficjenta programów rybackich, posiadacza zwierzęcia,
organizację producentów, podmiot prowadzący zakład utylizacyjny oraz potencjalnego
beneficjenta;
3)
producent rolny - osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą
osobowości prawnej, będącą:
a)
(uchylona)
b)
rolnikiem w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1307/2013, lub
c)
(uchylona)
3a)
(uchylony)
3b)
beneficjent programów rybackich - beneficjenta programów rybackich finansowanych ze
środków europejskich i wdrażanych przez Agencję;
3c)
posiadacz zwierzęcia - posiadacza zwierzęcia w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji
zwierząt , podmiot prowadzący miejsce gromadzenia zwierząt w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji
zwierząt, podmiot prowadzący działalność nadzorowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób
zakaźnych zwierząt w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt, podmiot
prowadzący działalność nadzorowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób
zakaźnych zwierząt w zakresie obrotu zwierzętami, z wyjątkiem obrotu prowadzonego w ramach działalności
rolniczej w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, pośrednictwa w tym
obrocie lub skupu zwierząt oraz podmiot prowadzący rzeźnię;
4)
organizacja producentów - grupę producentów rolnych, związek grup producentów rolnych,
wstępnie uznaną organizację producentów owoców i warzyw oraz uznane na podstawie przepisów
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia
2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego
rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr
1234/2007 organizację producentów, zrzeszenie organizacji producentów, organizację międzybranżową,
międzynarodową organizację producentów, międzynarodowe zrzeszenie organizacji producentów
oraz międzynarodową organizację międzybranżową;
5)
(uchylony)
6)
podmiot prowadzący zakład utylizacyjny - podmiot prowadzący zakład przetwórczy lub
spalarnię w rozumieniu przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
6a)
potencjalny beneficjent - osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną
nieposiadającą osobowości prawnej, która może:
a)
ubiegać się o przyznanie pomocy w ramach działań objętych programem rozwoju obszarów
wiejskich,
b)
uczestniczyć w innych niefinansowych, współfinansowanych lub finansowanych ze środków
Unii Europejskiej mechanizmach administrowanych przez Agencję lub Krajowy Ośrodek
Wsparcia Rolnictwa, w ramach których odpowiednio Agencja lub Krajowy Ośrodek Wsparcia
Rolnictwa realizuje swoje zadania
- niebędącą producentem rolnym, beneficjentem programów rybackich, posiadaczem zwierzęcia,
organizacją producentów lub podmiotem prowadzącym zakład utylizacyjny;
7)
działka rolna - działkę rolną w rozumieniu art. 67 ust. 4 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013
z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania
nią i monitorowania jej oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE)
nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1306/2013”, o powierzchni nie mniejszej niż 0,1
ha;
8)
zwierzęta - bydło, owce, kozy i świnie;
9)
płatności - pomoc finansową dla producentów rolnych, organizacji producentów i potencjalnych
beneficjentów, udzielaną w całości lub w części ze środków Europejskiego Funduszu
Orientacji i Gwarancji Rolnej, Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji lub Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, oraz płatność niezwiązaną do
tytoniu w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Art. 3a.
1.
Do postępowań w sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji stosuje się
przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
2.
W postępowaniach, o których mowa w ust. 1, organ administracji publicznej:
1)
stoi na straży praworządności;
2)
jest obowiązany w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy;
3)
udziela stronom, na ich żądanie, niezbędnych pouczeń, co do okoliczności faktycznych
i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem
postępowania;
4)
zapewnia stronom, na ich żądanie, czynny udział w każdym stadium postępowania i na
ich żądanie, przed wydaniem decyzji, umożliwia im wypowiedzenie się co do zebranych
dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań; przepisu art. 81 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się.
3.
Strony oraz inne osoby uczestniczące w postępowaniu, o którym mowa w ust. 1, są obowiązane
przedstawiać dowody oraz dawać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą
i bez zatajania czegokolwiek; ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która
z tego faktu wywodzi skutki prawne.
Art. 4.
System składa się z:
1)
ewidencji producentów;
2)
ewidencji gospodarstw rolnych;
3)
ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
3a)
systemu identyfikacji działek rolnych, o którym mowa w art. 70 rozporządzenia nr 1306/2013;
4)
dokumentacji związanej z prowadzeniem ewidencji i systemu, o których mowa w pkt 1-3a.
Art. 5.
1.
System wykorzystuje się w zakresie:
1)
przyznawania i wypłaty płatności;
2)
nadzoru nad przestrzeganiem przepisów dotyczących płatności realizowanych przez Agencję;
3)
postępowania w sprawie zwrotu nienależnie wypłaconych płatności;
4)
postępowania w sprawie wymierzania kar pieniężnych lub zastosowania innych sankcji;
5)
identyfikacji producentów.
2.
(uchylony)
3.
(uchylony) 3a. (uchylony)
4.
Dane zawarte w systemie, określające przebieg granic działek rolnych w państwowym
systemie odniesień przestrzennych, o którym mowa w przepisach Prawa geodezyjnego i
kartograficznego, mogą być nieodpłatnie udostępniane organowi prowadzącemu ewidencję
gruntów i budynków.
5.
W niefinansowych, we współfinansowanych lub w finansowanych ze środków Unii Europejskiej
mechanizmach administrowanych przez Agencję lub Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
mogą uczestniczyć podmioty wpisane do ewidencji producentów.
Art. 6.
Ewidencję producentów, ewidencję gospodarstw rolnych, ewidencję wniosków o przyznanie
płatności oraz system identyfikacji działek rolnych Agencja prowadzi w formie elektronicznej,
zapewniając ochronę i zabezpieczenie danych przed ich utratą oraz nieuprawnionym do
nich dostępem.
Art. 7.
1.
Ewidencja producentów zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę producenta, określenie jego miejsca zamieszkania i adres
albo określenie siedziby i adres, a w przypadku osoby fizycznej również numer ewidencyjny
powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL), z zastrzeżeniem ust.
3;
2)
numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12;
3)
numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej
(REGON), jeżeli numer taki został nadany;
4)
numer identyfikacji podatkowej (NIP);
5)
imię i nazwisko oraz określenie miejsca zamieszkania i adres pełnomocnika, jeżeli
został ustanowiony, albo osoby uprawnionej do reprezentacji, wraz z numerem identyfikacji
podatkowej (NIP) oraz numerem ewidencyjnym powszechnego elektronicznego systemu ewidencji
ludności (PESEL), z zastrzeżeniem ust. 3;
6)
numer rachunku bankowego producenta lub numer rachunku producenta prowadzonego w spółdzielczej
kasie oszczędnościowo-kredytowej.
1a.
W przypadku producenta będącego w związku małżeńskim oraz w przypadku producenta będącego
współposiadaczem gospodarstwa rolnego ewidencja producentów zawiera ponadto:
1)
imię i nazwisko oraz numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji
ludności (PESEL) małżonka producenta, z zastrzeżeniem ust. 3;
2)
imiona i nazwiska oraz numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji
ludności (PESEL) współposiadaczy gospodarstwa rolnego będących osobami fizycznymi,
z zastrzeżeniem ust. 3;
3)
nazwę oraz numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki
narodowej (REGON) współposiadaczy gospodarstwa rolnego niebędących osobami fizycznymi,
jeżeli numer taki został nadany.
1b.
W przypadku producenta będącego spółką cywilną ewidencja producentów zawiera ponadto:
1)
imiona i nazwiska oraz numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji
ludności (PESEL) wspólników będących osobami fizycznymi, z zastrzeżeniem ust. 3;
2)
nazwę oraz numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki
narodowej (REGON) wspólników niebędących osobami fizycznymi, jeżeli numer taki został
nadany.
2.
W przypadku organizacji producentów ewidencja producentów, oprócz danych, o których
mowa w ust. 1, zawiera ponadto:
1)
wskazanie kategorii produktów, ze względu na które organizacja producentów została
wstępnie uznana lub uznana;
2)
wykaz członków organizacji producentów, z podaniem imienia i nazwiska albo nazwy,
numeru identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 12, oraz numeru identyfikacyjnego w
krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), jeżeli numer
taki został nadany, a w przypadku osoby fizycznej również numeru ewidencyjnego powszechnego
elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL), z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Jeżeli producentem, pełnomocnikiem lub członkiem organizacji producentów jest osoba
fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, ewidencja producentów zamiast numeru
ewidencyjnego powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL) zawiera
numer paszportu tej osoby lub innego dokumentu stwierdzającego jej tożsamość.
Art. 8.
Ewidencja gospodarstw rolnych zawiera:
1)
numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12;
2)
numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej
(REGON), jeżeli numer taki został nadany;
3)
dane dotyczące powierzchni gospodarstwa rolnego, z podaniem identyfikatorów oraz powierzchni
wchodzących w jego skład działek ewidencyjnych, na których są położone działki rolne;
4)
dane umożliwiające identyfikację działek rolnych wchodzących w skład gospodarstwa
rolnego, dotyczące w szczególności:
a)
powierzchni działek rolnych wykazanej w hektarach, z dokładnością do drugiego miejsca
po przecinku,
b)
lokalizacji działek rolnych, z podaniem numerów działek ewidencyjnych, na których
są one położone,
c)
sposobu wykorzystywania działek rolnych.
Art. 9.
1.
W ewidencji wniosków o przyznanie płatności zamieszcza się, w odniesieniu do każdego
wnioskodawcy ubiegającego się o przyznanie płatności, dane dotyczące:
1)
terminów złożenia wniosków o przyznanie płatności;
2)
tytułów, na podstawie których wnioskodawca ubiega się o przyznanie płatności, a także
powierzchni działek rolnych objętych jego wnioskiem;
3)
liczby zwierząt, z podaniem ich gatunku, jeżeli wnioskodawca je posiada;
4)
sposobu rozpatrzenia wniosku o przyznanie płatności, ze wskazaniem przyczyn ewentualnej
odmowy przyznania płatności, zastosowania redukcji lub sankcji;
5)
przeprowadzonych kontroli, w tym wyników tych kontroli;
6)
wysokości przyznanych płatności, z podaniem dat ich przyznania;
7)
wysokości wypłaconych płatności, z podaniem dat ich wypłacenia;
8)
okresów, za które przyznano i wypłacono płatności.
2.
Do ustalenia liczby zwierząt, o których mowa w ust. 1 pkt 3, wykorzystuje się dane
zawarte w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt
prowadzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Art. 9a.
1.
System identyfikacji działek rolnych zawiera:
1)
wektorowe granice oraz powierzchnię:
a)
maksymalnego kwalifikowalnego obszaru, o którym mowa w art. 5 ust. 2 lit. a i b rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 640/2014 z dnia
11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli oraz warunków
odmowy lub wycofania płatności oraz do kar administracyjnych mających zastosowanie
do płatności bezpośrednich, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz zasady wzajemnej
zgodności , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 640/2014”,
b)
obszarów, o których mowa w art. 5 ust. 2 lit. c rozporządzenia nr 640/2014;
1a)
informacje, o których mowa w art. 5 ust. 2 lit. d rozporządzenia nr 640/2014;
2)
identyfikatory działek ewidencyjnych zawarte w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej
na podstawie przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
2.
Do prowadzenia systemu, o którym mowa w ust. 1, wykorzystuje się w szczególności:
1)
ortofotomapy cyfrowe sporządzane zgodnie z przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego;
2)
dane z ewidencji gruntów i budynków prowadzonej na podstawie przepisów Prawa geodezyjnego
i kartograficznego;
3)
dane z wniosków o przyznanie płatności;
4)
wyniki kontroli na miejscu, o których mowa w rozporządzeniu nr 640/2014 i rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 809/2014 z dnia 17 lipca 2014 r. ustanawiającym
zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013
w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli, środków rozwoju obszarów
wiejskich oraz zasady wzajemnej zgodności .
Art. 10.
Dane zawarte w systemie oraz dokumentację, o której mowa w art. 4 pkt 4, przechowuje
się przez okres 5 lat, licząc od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym
wniosek został zarejestrowany w systemie.
Art. 10a.
Właściwy w sprawach dotyczących wpisu do ewidencji producentów i wykreślenia z tej
ewidencji jest kierownik biura powiatowego Agencji, właściwy ze względu na miejsce
zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.
Art. 11.
1.
Wpisu producenta do ewidencji producentów dokonuje się, w drodze decyzji administracyjnej,
na jego wniosek złożony do kierownika biura powiatowego Agencji właściwego miejscowo,
na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.
2.
(uchylony)
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się nie później niż w dniu złożenia wniosku
o przyznanie płatności, z tym że:
1)
posiadacze zwierząt składają wniosek nie później niż w dniu zgłoszenia siedziby stada,
przy czym posiadacze zwierząt prowadzący:
a)
miejsce gromadzenia zwierząt w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji
zwierząt,
b)
działalność nadzorowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób
zakaźnych zwierząt w zakresie:
-
-organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt,
-
-obrotu zwierzętami, z wyjątkiem obrotu prowadzonego w ramach działalności rolniczej w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt,
c)
rzeźnię
- składają wniosek nie później niż w dniu zgłoszenia działalności, o których mowa
w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji
zwierząt, do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt prowadzonego
na podstawie przepisów tej ustawy;
2)
podmioty prowadzące zakłady utylizacyjne składają wniosek nie później niż w dniu zgłoszenia
działalności, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji
zwierząt, do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt prowadzonego
na podstawie przepisów tej ustawy;
3)
(uchylony)
4)
(uchylony)
5)
producenci rolni lub potencjalni beneficjenci niewpisani do ewidencji producentów
rolnych mogą złożyć wniosek łącznie z wnioskiem o przyznanie pomocy w ramach działań,
o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2-5, 7 oraz 10-18 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju
obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju
Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 , za pośrednictwem organu właściwego do przyznania pomocy w ramach tych działań;
6)
producenci rolni lub potencjalni beneficjenci niewpisani do ewidencji producentów
rolnych mogą złożyć wniosek łącznie z wnioskiem o przyznanie pomocy w ramach działań,
o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4-6, 8-12a i 13a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju
obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju
Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 , za pośrednictwem organu właściwego do przyznania pomocy w ramach tych działań;
7)
potencjalni beneficjenci niewpisani do ewidencji producentów mogą złożyć wniosek łącznie
z wnioskiem o udział w mechanizmach administrowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia
Rolnictwa niefinansowych, współfinansowanych lub finansowanych ze środków Unii Europejskiej,
za pośrednictwem organu właściwego do rozstrzygnięcia sprawy objętej postępowaniem
wszczętym na ten wniosek.
Art. 12.
1.
W decyzji, o której mowa w art. 11 ust. 1, producentowi nadaje się numer identyfikacyjny.
2.
Numer identyfikacyjny, o którym mowa w ust. 1, jest niepowtarzalny i nie przechodzi
na następcę prawnego.
3.
Wnioskodawcy podlegającemu wpisowi do ewidencji producentów na podstawie kilku tytułów
nadaje się jeden numer identyfikacyjny.
4.
W przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego
nadaje się:
1)
jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek
lub współposiadacz wyrazili pisemną zgodę;
2)
odrębny numer identyfikacyjny od numeru, o którym mowa w pkt 1, jeżeli wnioskodawca:
a)
jest producentem rolnym i prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące
zorganizowaną całość gospodarczą lub
b)
zamierza uczestniczyć w mechanizmach innych niż wymienione w ust. 4b, lub
c)
jest posiadaczem zwierzęcia lub podmiotem prowadzącym zakład utylizacyjny.
4a.
Wnioskodawcę, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, wpisuje się do ewidencji producentów i
nadaje mu się odrębny numer identyfikacyjny.
4b.
Numer identyfikacyjny nadany w trybie ust. 4 pkt 2 lit. b i c nie może być wykorzystywany
do ubiegania się o:
1)
przyznanie płatności na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia
bezpośredniego;
2)
przyznanie pomocy w ramach działań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 i 10-12a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju
obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju
Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020;
3)
wypłatę pomocy w ramach działania, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013;
4)
wypłatę płatności w ramach działania, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów
wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji
i Gwarancji Rolnej .
5.
W przypadku producentów działających w formie spółki cywilnej nadaje się jeden numer
identyfikacyjny. Numer identyfikacyjny nadaje się spółce.
6.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, do wniosku o wpis do ewidencji producentów
dołącza się pisemną zgodę odpowiednio współmałżonka lub współposiadaczy gospodarstwa
rolnego.
Art. 13.
1.
(uchylony)
2.
(uchylony)
3.
(uchylony)
4.
Podmioty wpisane do ewidencji producentów w kontaktach z Agencją są obowiązane do
posługiwania się numerem identyfikacyjnym, o którym mowa w art. 12.
Art. 14.
1.
Producent jest obowiązany do zgłoszenia kierownikowi biura powiatowego Agencji każdej
zmiany danych zawartych we wniosku, o którym mowa w art. 11 ust. 1, w terminie 14
dni od dnia zaistnienia zmiany.
2.
Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się na formularzu wniosku o wpis do ewidencji
producentów.
3.
Zmiana danych w ewidencji producentów może być dokonywana również z urzędu na podstawie
informacji pochodzących z innych ewidencji lub rejestrów publicznych prowadzonych
przez organy lub podmioty wykonujące zadania publiczne, do których Agencja ma dostęp
z mocy prawa, i nie wymaga rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej.
Art. 15.
1.
Agencja może powierzać, na podstawie umowy, wykonywanie czynności technicznych związanych
z prowadzeniem systemu wyspecjalizowanym podmiotom.
2.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje czynności technicznych, o
których mowa w ust. 1, oraz warunki organizacyjne, techniczne i kadrowe, jakie powinny
spełniać podmioty, którym mogą być powierzone do wykonania te czynności, mając na
względzie zapewnienie wykonywania ich w jednolity sposób na obszarze całego kraju
oraz sprawne funkcjonowanie systemu.
Art. 16.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego udostępnia nieodpłatnie Agencji wykazy gospodarstw
rolnych wpisanych do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej
wraz z nadanym w tym rejestrze numerem identyfikacyjnym (REGON) i zakodowanym opisem
informacji objętych tym rejestrem.
2.
Minister właściwy do spraw rolnictwa, minister właściwy do spraw rynków rolnych, minister
właściwy do spraw rozwoju wsi, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wojewodowie, Główny Inspektor Jakości
Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i wojewódzcy inspektorzy jakości handlowej artykułów
rolno-spożywczych udostępniają nieodpłatnie Agencji dane zawarte w rejestrach oraz
ewidencjach prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów, niezbędne do dokonania
płatności.
3.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określi, w drodze rozporządzenia, warunki oraz
tryb udostępniania danych przechowywanych w prowadzonych rejestrach i ewidencjach,
o których mowa w ust. 2, mając na względzie ochronę danych osobowych, zapewnienie
jednolitości danych o podmiotach ubiegających się o przyznanie płatności oraz bezpieczeństwo
tych rejestrów i ewidencji oraz przechowywanych w nich danych, a także sprawne funkcjonowanie
systemu.
Art. 16a1)Dodany przez art. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 904), która weszła w życie z dniem 15 maja 2021 r.; wszedł w życie z dniem 12 czerwca 2021 r..
1.
Prezes Agencji może nieodpłatnie udostępnić dane przestrzenne zawarte w systemie identyfikacji
działek rolnych oraz w zintegrowanym systemie kontroli, o których mowa w art. 68 ust.
1 lit. b i e rozporządzenia 1306/2013, dotyczące wektorowych granic i powierzchni:
1)
działek referencyjnych, o których mowa w art. 5 ust. 1 rozporządzenia nr 640/2014,
wraz z ich identyfikatorami,
2)
maksymalnego kwalifikowalnego obszaru, o którym mowa w art. 5 ust. 2 lit. a i b rozporządzenia
nr 640/2014,
3)
obszarów, gruntów i użytków wymienionych w art. 5 ust. 2 lit. c i d rozporządzenia
nr 640/2014,
4)
upraw rolnych, obszarów wymienionych w art. 5 ust. 2 lit. c rozporządzenia nr 640/2014
oraz trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit.
h rozporządzenia nr 1307/2013 deklarowanych przez rolnika we wniosku o przyznanie
płatności
- jeżeli te dane będą wykorzystywane do celów naukowych, badawczych, statystycznych
lub środowiskowych, na wniosek podmiotów realizujących ustawowe zadania dotyczące
tych celów, a także na wniosek instytucji i organów Unii Europejskiej.
2.
Wniosek o udostępnienie danych przestrzennych, o którym mowa w ust. 1:
1)
jest składany na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej, opatrzonym
odpowiednio podpisem własnoręcznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem
zaufanym albo podpisem osobistym lub kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną wnioskodawcy
ze wskazaniem w treści pisma osoby opatrującej pismo pieczęcią;
2)
zawiera:
a)
nazwę i adres wnioskodawcy,
b)
zakres danych przestrzennych, jakie miałyby zostać udostępnione wnioskodawcy,
c)
informacje niezbędne do ustalenia, czy wnioskodawca spełnia warunki określone w ust.
1, w tym zakres zadań realizowanych przez wnioskodawcę oraz cel, w jakim wnioskodawca
zamierza wykorzystać udostępnione dane przestrzenne.
3.
Jeżeli warunki udostępnienia danych przestrzennych określone w ust. 1 są spełnione,
Prezes Agencji udostępnia te dane:
1)
z zapewnieniem ochrony wynikającej z przepisów o ochronie danych osobowych;
2)
w postaci elektronicznej przy wykorzystaniu udostępnionych przez Agencję usług danych
przestrzennych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej .
Art. 17.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe
wymagania, jakie powinien spełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów, uwzględniając
dane, o których mowa w art. 7, oraz biorąc pod uwagę zapewnienie prawidłowego funkcjonowania
systemu.
Art. 18.
(pominięty)
Art. 19.
1.
Posiadacze zwierząt oznakowanych, których zwierzęta zostały zarejestrowane przed dniem
wejścia w życie ustawy w rejestrze zwierząt prowadzonym na podstawie przepisów o zwalczaniu
chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej,
są obowiązani do złożenia wniosku o wpis do ewidencji producentów w terminie 14 dni
od dnia otrzymania formularza takiego wniosku od Agencji.
2.
Podmioty prowadzące zakłady utylizacyjne w dniu wejścia w życie ustawy są obowiązane
do złożenia wniosków o wpis do ewidencji producentów w terminie 21 dni od dnia jej
wejścia w życie.
Art. 20.
Ilekroć w odrębnych przepisach jest mowa o krajowym systemie ewidencji gospodarstw
rolnych i zwierząt gospodarskich, rozumie się przez to krajowy system ewidencji producentów,
ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Art. 21.
Dane pozyskane w celu utworzenia ewidencji gospodarstw rolnych, o której mowa w ustawie
wymienionej w art. 23, Agencja wykorzystuje w celu utworzenia ewidencji gospodarstw
rolnych, o której mowa w art. 4 pkt 2.
Art. 22.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie art. 15 ust. 2 pozostają w mocy
przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy, o której mowa w art.
23.
Art. 23.
Traci moc ustawa z dnia 25 lipca 2001 r. o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i
zwierząt gospodarskich oraz o zmianie niektórych ustaw .
Art. 24.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2)Ustawa została ogłoszona w dniu 23 stycznia 2004 r..
1)
Dodany przez art. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o płatnościach
w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.
904), która weszła w życie z dniem 15 maja 2021 r.; wszedł w życie z dniem 12 czerwca
2021 r.
2)
Ustawa została ogłoszona w dniu 23 stycznia 2004 r.