Obwieszczenie Ministra Zdrowiaz dnia 10 czerwca 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie
kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne
przeciwko COVID-19
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2021 r. w sprawie kwalifikacji osób
przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia
ochronne przeciwko COVID-19 ;
2)
rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia
ochronne przeciwko COVID-19 .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia
ochronne przeciwko COVID-19 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia
ochronne przeciwko COVID-19 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2021 r. w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-191)Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
Na podstawie art. 21c ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń
i chorób zakaźnych u ludzi zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
kwalifikacje osób innych niż lekarze przeprowadzających badanie kwalifikacyjne, o
którym mowa w art. 21c ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń
i chorób zakaźnych u ludzi, zwanej dalej „ustawą”;
2)
kwalifikacje osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, o których
mowa w art. 21c ust. 2 pkt 2 ustawy.
§ 2.
12)Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 (Dz. U. poz. 2306), które weszło w życie z dniem 15 grudnia 2021 r..
Badanie kwalifikacyjne, o którym mowa w art. 21c ust. 1 ustawy, może przeprowadzać
osoba, która:
1)
wykonuje zawód lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, felczera, ratownika medycznego
lub higienistki szkolnej;
2)
wykonuje zawód fizjoterapeuty, farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego i uzyskała dokument
potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego;
3)
kształci się:
a)
na piątym albo szóstym roku studiów na kierunku lekarskim,
b)
na trzecim roku studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo,
c3)Dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 (Dz. U. poz. 1273), które weszło w życie z dniem 14 lipca 2021 r.)
na piątym roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym
- i uzyskała dokument potwierdzający posiadanie umiejętności kwalifikowania do szczepień,
wydany przez uczelnię prowadzącą to kształcenie, oraz przeprowadza badanie kwalifikacyjne
pod nadzorem lekarza albo osoby, o której mowa w pkt 1;
44)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
ukończyła studia na kierunkach, o których mowa w pkt 3, w okresie 6 miesięcy od dnia
ukończenia studiów, z zachowaniem warunków określonych w pkt 3.
25)Dodany przez § 1 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Osoby, o których mowa w ust. 1, nie mogą przeprowadzać badania kwalifikacyjnego osoby,
która nie ukończyła 15. roku życia.
§ 3.
Osoby, o których mowa w art. 21c ust. 2 pkt 2 ustawy, przeprowadzają szczepienie ochronne
przeciwko COVID-19, jeżeli:
1)
uzyskały dokument potwierdzający ukończenie szkolenia:
a)
teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia
Podyplomowego, oraz
b)
praktycznego, którego program zatwierdziło Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego,
obejmującego naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia
działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia
życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia, realizowanego
w warunkach symulowanych w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego lub uczelni
prowadzącej kształcenie na kierunku lekarskim, albo
2)
są uprawnione do przeprowadzenia szczepień obowiązkowych zgodnie z przepisami wydanymi
na podstawie art. 17 ust. 10 pkt 3 ustawy.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia6)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 kwietnia 2021 r..7)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia
15 lutego 2021 r. w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających szczepienia ochronne
przeciwko COVID-19 (Dz. U. poz. 293), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 17 marca 2021 r. o zmianie ustawy o
zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. poz. 616).
1)
Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie §
1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2)
Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia
2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających
badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 (Dz. U. poz. 2306),
które weszło w życie z dniem 15 grudnia 2021 r.
3)
Dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2021 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne
i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 (Dz. U. poz. 1273), które weszło w życie
z dniem 14 lipca 2021 r.
4)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
Dodany przez § 1 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
6)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 kwietnia 2021 r.
7)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia
15 lutego 2021 r. w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających szczepienia ochronne
przeciwko COVID-19 (Dz. U. poz. 293), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 17 marca 2021 r. o zmianie ustawy o
zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. poz. 616).