Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 10 maja 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów
w sprawie kryteriów i sposobu przeprowadzania badania i oceny nadzorczej w bankach 1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia
2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 6 marca 2017 r. w sprawie kryteriów
i sposobu przeprowadzania badania i oceny nadzorczej w bankach , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 27 maja
2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kryteriów i sposobu przeprowadzania
badania i oceny nadzorczej w bankach .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 27 maja
2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów i sposobu przeprowadzania
badania i oceny nadzorczej w bankach , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) 2019/878 z dnia 20 maja 2019 r. zmieniającą dyrektywę 2013/36/UE
w odniesieniu do podmiotów zwolnionych, finansowych spółek holdingowych, finansowych
spółek holdingowych o działalności mieszanej, wynagrodzeń, środków i uprawnień nadzorczych
oraz środków ochrony kapitału (Dz. Urz. UE L 150 z 07.06.2019, str. 253, Dz. Urz.
UE L 212 z 03.07.2020, str. 20, Dz. Urz. UE L 68 z 26.02.2021, str. 14 oraz Dz. Urz.
UE L 129 z 15.04.2021, str. 163).
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia
2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 6 marca 2017 r. w sprawie kryteriów i sposobu przeprowadzania badania i oceny nadzorczej w bankach1)Obecnie działem administracji rządowej - instytucje finansowe kieruje Minister Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Na podstawie art. 133e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe zarządza się, co następuje:
§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
2)
rozporządzeniu nr 1093/2010 - rozumie się przez to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada
2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu
Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE 4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 287 z 29.10.2013,
str. 5, Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 34, Dz. Urz. UE L 173 z 12.06.2014, str.
190, Dz. Urz. UE L 225 z 30.07.2014, str. 1, Dz. Urz. UE L 337 z 23.12.2015, str.
35, Dz. Urz. UE L 291 z 16.11.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 1
oraz Dz. Urz. UE L 334 z 27.12.2019, str. 1.;
3)
rozporządzeniu nr 575/2013 - rozumie się przez to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca
2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych,
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 5)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 208 z 02.08.2013,
str. 68, Dz. Urz. UE L 321 z 30.11.2013, str. 6, Dz. Urz. UE L 11 z 17.01.2015, str.
37, Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 153, Dz. Urz. UE L 20 z 25.01.2017, str.
4, Dz. Urz. UE L 310 z 25.11.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 345 z 27.12.2017, str. 27,
Dz. Urz. UE L 347 z 28.12.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 74 z 16.03.2018, str. 3, Dz.
Urz. UE L 111 z 25.04.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 150 z 07.06.2019, str. 1, Dz. Urz.
UE L 183 z 09.07.2019, str. 14, Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 1, Dz. Urz. UE
L 204 z 26.06.2020, str. 4, Dz. Urz. UE L 335 z 13.10.2020, str. 20, Dz. Urz. UE L
405 z 02.12.2020, str. 79, Dz. Urz. UE L 65 z 25.02.2021, str. 70, Dz. Urz. UE L 84
z 11.03.2021, str. 1, Dz. Urz. UE L 116 z 06.04.2021, str. 25, Dz. Urz. UE L 225 z
25.06.2021, str. 52 oraz Dz. Urz. UE L 398 z 11.11.2021, str. 39.;
4)
ustawie - Prawo bankowe - rozumie się przez to ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.
§ 2.
16)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
W ramach badania i oceny nadzorczej dokonywana jest w szczególności ocena zgodności
działania banku z rozporządzeniem nr 575/2013, ustawą - Prawo bankowe, ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym
i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 9f ust. 1 i art. 128 ust.
6 ustawy - Prawo bankowe.
2.
Przeprowadzając badanie i ocenę nadzorczą, Komisja Nadzoru Finansowego uwzględnia:
1)
stopień narażenia banku na ryzyko związane z działalnością banku, w tym:
a)
ryzyko kredytowe,
b)
ryzyko rynkowe,
c)
ryzyko operacyjne,
d)
ryzyko koncentracji, w tym wpływ lokalizacji geograficznej na poziom tego ryzyka,
e)
ryzyko płynności i finansowania,
f)
ryzyko stopy procentowej w portfelu bankowym,
g)
ryzyko nadmiernej dźwigni finansowej,
i)
inne obszary ryzyka występujące w banku;
2)
jakość systemu zarządzania ryzykiem wynikającym z działalności banku, w szczególności:
a)
ryzykiem płynności, w tym pod kątem uwzględnienia analiz scenariuszowych, narzędzi
wykorzystywanych do ograniczenia ryzyka płynności, stosowanych metod pomiaru, jakości
buforów płynnościowych oraz posiadanych planów awaryjnych płynności,
b)
ryzykiem dużych ekspozycji, o których mowa w części czwartej rozporządzenia nr 575/2013,
c8)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
innymi rodzajami ryzyka wskazanymi w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie
art. 9f ust. 1 ustawy - Prawo bankowe;
3)
wyniki testów warunków skrajnych, w szczególności testów, o których mowa w art. 133a
ust. 4 ustawy - Prawo bankowe;
4)
model biznesowy banku;
5)
wpływ efektu dywersyfikacji ryzyka, o ile jest uwzględniany przez bank w systemie
pomiaru ryzyka;
6)
system zarządzania funkcjonujący w banku, w tym przestrzeganie przyjętych do stosowania
zasad ładu korporacyjnego oraz spełnianie przez członków organów banku wymogów, o
których mowa w ustawie - Prawo bankowe;
7)
stopień, w jakim fundusze własne pokrywają ryzyko związane z procesem sekurytyzacji,
z uwzględnieniem istoty ekonomicznej transakcji oraz stopnia transferu ryzyka;
8)
w odniesieniu do banku stosującego metodę wewnętrzną do obliczania wymogów w zakresie
funduszy własnych - przegląd spełniania przez bank wymogów dotyczących metody wewnętrznej,
o którym mowa w art. 133d ustawy - Prawo bankowe, w zakresie zgodności z wymogami określonymi dla tej metody w części trzeciej rozporządzenia
nr 575/2013.
3.
Komisja Nadzoru Finansowego wykorzystuje w ramach badania i oceny nadzorczej w szczególności
informacje przekazywane przez bank lub uzyskane w ramach przeprowadzanych czynności
kontrolnych.
4.
W przypadku banków spółdzielczych w badaniu i ocenie nadzorczej Komisja Nadzoru Finansowego
uwzględnia funkcjonowanie banku w ramach systemów ochrony instytucjonalnej.
§ 3.
W ramach badania i oceny nadzorczej Komisja Nadzoru Finansowego uwzględnia znaczenie
ocenianego banku w systemie bankowym, a w szczególności zróżnicowanie wielkości i
skali oraz zakresu działalności banku.
§ 4.
§ 5.
Komisja Nadzoru Finansowego dokonuje oceny, czy wycena pozycji portfela handlowego
zgodnie z art. 105 rozporządzenia nr 575/2013 umożliwia bankowi w warunkach rynkowych
sprzedaż lub zabezpieczenie w krótkim terminie swoich pozycji bez ponoszenia znaczących
strat.
§ 6.
Komisja Nadzoru Finansowego weryfikuje, czy bank nie dostarczył ukrytego wsparcia,
o którym mowa w art. 248 rozporządzenia nr 575/2013, programowi sekurytyzacji.
§ 7.
W ramach badania i oceny nadzorczej Komisja Nadzoru Finansowego korzysta z wytycznych
Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, o których mowa w art. 107 ust. 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca
2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz
nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniającej
dyrektywę 2002/87/WE i uchylającej dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE 10)Zmiany wymienionej dyrektywy zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 208 z 02.08.2013, str.
73, Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 34, Dz. Urz. UE L 173 z 12.06.2014, str. 190,
Dz. Urz. UE L 337 z 23.12.2015, str. 35 oraz Dz. Urz. UE L 20 z 25.01.2017, str. 1., wydawanych na podstawie art. 16 rozporządzenia nr 1093/2010.
§ 8.
Dokonując przeglądu spełniania przez bank wymogów dotyczących metody wewnętrznej,
o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 8, Komisja Nadzoru Finansowego uwzględnia:
1)
zmiany w działalności banku oraz wdrażanie metody wewnętrznej w odniesieniu do nowych
produktów;
2)
aktualność i adekwatność regulacji wewnętrznych banku w zakresie metody wewnętrznej
oraz zgodność działalności banku z tymi regulacjami;
3)
wyniki analiz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego w zakresie metody wewnętrznej
stosowanej przez bank, w tym dotyczących spójności wdrażania definicji niewykonania
zobowiązania oraz sposobu traktowania przez bank podobnych ryzyk lub ekspozycji, jak
również wartości referencyjne określone przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego w
oparciu o przeprowadzane analizy, ustalane w formie wytycznych, o których mowa w art.
16 rozporządzenia nr 1093/2010;
4)
inne istotne informacje, które mogą wpływać na funkcjonowanie metody wewnętrznej.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2017 r.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - instytucje finansowe kieruje Minister Finansów,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia
2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2)
Niniejsze rozporządzenie: 1) w zakresie swojej regulacji uzupełnia wdrożenie dyrektywy
Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków
dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego
nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniającej dyrektywę 2002/87/WE
i uchylającej dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz. Urz. UE L 176 z 27.06.2013,
str. 338, Dz. Urz. UE L 208 z 02.08.2013, str. 73, Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014,
str. 34, Dz. Urz. UE L 173 z 12.06.2014, str. 190, Dz. Urz. UE L 337 z 23.12.2015,
str. 35 oraz Dz. Urz. UE L 20 z 25.01.2017, str. 1); 2) służy stosowaniu rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie
wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniającego
rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz. Urz. UE L 176 z 27.06.2013, str. 1, Dz. Urz.
UE L 208 z 02.08.2013, str. 68, Dz. Urz. UE L 321 z 30.11.2013, str. 6, Dz. Urz. UE
L 165 z 04.06.2014, str. 31, Dz. Urz. UE L 11 z 17.01.2015, str. 37, Dz. Urz. UE L
143 z 09.06.2015, str. 7, Dz. Urz. UE L 328 z 12.12.2015, str. 108, Dz. Urz. UE L
151 z 08.06.2016, str. 4, Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 153, Dz. Urz. UE L
336 z 10.12.2016, str. 36 oraz Dz. Urz. UE L 20 z 25.01.2017, str. 4).
3)
Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej
z dnia 27 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów i sposobu
przeprowadzania badania i oceny nadzorczej w bankach (Dz. U. poz. 987), które weszło
w życie z dniem 1 czerwca 2021 r.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 287 z 29.10.2013,
str. 5, Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 34, Dz. Urz. UE L 173 z 12.06.2014, str.
190, Dz. Urz. UE L 225 z 30.07.2014, str. 1, Dz. Urz. UE L 337 z 23.12.2015, str.
35, Dz. Urz. UE L 291 z 16.11.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 1
oraz Dz. Urz. UE L 334 z 27.12.2019, str. 1.
5)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 208 z 02.08.2013,
str. 68, Dz. Urz. UE L 321 z 30.11.2013, str. 6, Dz. Urz. UE L 11 z 17.01.2015, str.
37, Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2016, str. 153, Dz. Urz. UE L 20 z 25.01.2017, str.
4, Dz. Urz. UE L 310 z 25.11.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 345 z 27.12.2017, str. 27,
Dz. Urz. UE L 347 z 28.12.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 74 z 16.03.2018, str. 3, Dz.
Urz. UE L 111 z 25.04.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 150 z 07.06.2019, str. 1, Dz. Urz.
UE L 183 z 09.07.2019, str. 14, Dz. Urz. UE L 314 z 05.12.2019, str. 1, Dz. Urz. UE
L 204 z 26.06.2020, str. 4, Dz. Urz. UE L 335 z 13.10.2020, str. 20, Dz. Urz. UE L
405 z 02.12.2020, str. 79, Dz. Urz. UE L 65 z 25.02.2021, str. 70, Dz. Urz. UE L 84
z 11.03.2021, str. 1, Dz. Urz. UE L 116 z 06.04.2021, str. 25, Dz. Urz. UE L 225 z
25.06.2021, str. 52 oraz Dz. Urz. UE L 398 z 11.11.2021, str. 39.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
7)
Przez § 1 pkt 2 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b tiret drugie rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 3.
9)
Przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
Zmiany wymienionej dyrektywy zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 208 z 02.08.2013, str.
73, Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 34, Dz. Urz. UE L 173 z 12.06.2014, str. 190,
Dz. Urz. UE L 337 z 23.12.2015, str. 35 oraz Dz. Urz. UE L 20 z 25.01.2017, str. 1.