Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznejz dnia 17 maja 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej
ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 1)Minister Rodziny i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie
społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny
i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 416).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie
pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2021 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady
pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2021 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym
zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Rodziny i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie
społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny
i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 416).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych1)Obecnie działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne kieruje Minister Rodziny i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 416).
Na podstawie art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej
i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 i
1981 oraz z 2022 r. poz. 558) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb postępowania w sprawach udzielania pracodawcom prowadzącym
zakłady pracy chronionej, zwanym dalej „pracodawcami”, ze środków Państwowego Funduszu
Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwanego dalej „Funduszem”:
a)
dofinansowania w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych,
pod warunkiem wykorzystania tych kredytów na cele związane z rehabilitacją zawodową
i społeczną osób niepełnosprawnych, zwanego dalej „dofinansowaniem”,
b)
zwrotu kosztów:
-
-budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu,
-
-transportowych,
-
-administracyjnych,
zwanego dalej „refundacją”;
2)
terminy składania oraz rozpatrywania wniosku o dofinansowanie lub wniosku o refundację,
zwanych dalej „wnioskiem”;
3)
sposób i tryb sporządzania informacji o wykorzystaniu środków.
§ 2.
1.
Dofinansowanie może być udzielone pracodawcy, który zawarł umowy kredytowe z bankiem,
oraz złoży wniosek, jeżeli:
1)
łączna kwota zaciągniętych kredytów nie przekracza kwoty odpowiadającej sumie:
a)
iloczynu 55 000 zł i liczby pracowników niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności
w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, na których rehabilitację zawodową lub
społeczną zostały lub zostaną przeznaczone środki pochodzące z zaciągniętych kredytów,
b)
iloczynu 35 000 zł i liczby pracowników niepełnosprawnych o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, na których rehabilitację zawodową lub
społeczną zostały lub zostaną przeznaczone środki pochodzące z zaciągniętych kredytów,
c)
iloczynu 25 000 zł i liczby pracowników niepełnosprawnych o lekkim stopniu niepełnosprawności
w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, na których rehabilitację zawodową lub
społeczną zostały lub zostaną przeznaczone środki pochodzące z zaciągniętych kredytów;
2)
średnia stopa oprocentowania kredytów nie przekracza sumy rocznej stopy procentowej
trzymiesięcznych pożyczek udzielonych w walucie polskiej na warszawskim międzybankowym
rynku finansowym, notowanej przez agencję informacyjną (stopa WIBOR trzymiesięczny),
i marży o stałej stopie procentowej, wynoszącej nie więcej niż 1,5 punktu procentowego,
obowiązującej w dniu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.
2.
Dofinansowanie obejmuje odsetki od kredytów zaciągniętych w roku, w którym złożono
wniosek, oraz kredytów zaciągniętych przez pracodawcę w poprzednich latach, stanowiących
jego zobowiązanie.
3.
Dofinansowanie może być udzielone od dnia zawarcia umowy kredytu lub zawarcia aneksu
do tej umowy, jeżeli wniosek został złożony do Funduszu w terminie 30 dni od dnia
zawarcia przez pracodawcę umowy kredytu lub zawarcia aneksu do tej umowy.
4.
W przypadku przekroczenia terminu, o którym mowa w ust. 3, dofinansowania udziela
się od dnia wpływu kompletnego wniosku do Funduszu.
5.
Dofinansowanie może być udzielone na okres 12 miesięcy, nie dłużej jednak niż do końca
roku kalendarzowego, w którym złożono wniosek.
6.
Dofinansowania nie udziela się do oprocentowania kredytów:
1)
przeznaczonych na:
a)
zakup nieruchomości, z wyjątkiem nieruchomości przeznaczonych na prowadzenie tego
zakładu,
b)
finansowanie inwestycji pod wynajem,
c)
zakup samochodów osobowych,
d)
wydatki lub przedsięwzięcia w części sfinansowanej ze środków publicznych;
2)
których zabezpieczeniem jest lokata na rachunku bankowym pracodawcy;
3)
spłaconych przed dniem złożenia wniosku.
7.
Jeżeli kwota kredytu przekracza kwotę ustaloną zgodnie z ust. 1 pkt 1, dofinansowanie
może być przyznane pracodawcy w kwocie nieprzekraczającej 50% kwoty oprocentowania
kredytu w wysokości ustalonej zgodnie z ust. 1 pkt 1.
8.
W przypadku gdy stopa oprocentowania kredytu jest wyższa od stopy ustalonej zgodnie
z ust. 1 pkt 2, dofinansowanie ustala się w wysokości do 50% oprocentowania ustalonego
na poziomie nieprzekraczającym stopy ustalonej zgodnie z ust. 1 pkt 2.
§ 3.
Dofinansowanie jest udzielane jako pomoc de minimis spełniająca warunki określone w:
1)
rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1, z późn. zm.) 2)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3. albo
2)
rozporządzeniu Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. UE L 190 z 28.06.2014, str. 45, z
późn. zm.) 3)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 414 z 09.12.2020,
str. 15..
§ 4.
1.
Refundacja może być udzielona wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych kosztów pracodawcy
bezpośrednio wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych, pod warunkiem udokumentowania
osiągania wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 50%,
obliczonego zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji
zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, i złożenia wniosku.
2.
Refundacją mogą być objęte koszty, o których mowa w ust. 1, poniesione przez pracodawcę
w okresie od dnia 1 stycznia roku, którego dotyczy wniosek, nie wcześniej jednak niż
po dniu złożenia tego wniosku.
§ 5.
1.
W przypadku kosztów budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń
zakładu, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b tiret pierwsze, kosztami kwalifikującymi
się do objęcia refundacją są udokumentowane koszty zakupu materiałów oraz koszty robót
budowlanych, w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, w zakresie dotyczącym potrzeb
osób niepełnosprawnych.
2.
Wartość zakupu materiałów oraz koszty robót budowlanych, o których mowa w ust. 1,
pomniejsza się o wartość takich samych materiałów lub robót budowlanych, które zostałyby
zakupione, wykonane lub sfinansowane w związku z dostosowaniem pomieszczeń do potrzeb
osób niebędących osobami niepełnosprawnymi oraz budową lub przebudową związaną z modernizacją
obiektów i pomieszczeń zakładu.
§ 6.
1.
W przypadku kosztów transportowych, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b tiret drugie,
kosztami kwalifikującymi się do objęcia refundacją są udokumentowane koszty:
1)
zakupu, obowiązkowego ubezpieczenia oraz eksploatacji środka transportu przeznaczonego
i wykorzystywanego do przewozu pracowników niepełnosprawnych, skonstruowanego lub
trwale przystosowanego do przewozu co najmniej dziewięciu osób, łącznie z kierowcą,
w szczególności przystosowanego do transportu osób niepełnosprawnych;
2)
zakupu usług transportowych w zakresie dowożenia do pracy i z pracy osób niepełnosprawnych.
2.
W celu udokumentowania poniesionych kosztów transportowych pracodawca przedstawia:
1)
kartę eksploatacji środków transportu oraz ewidencję zużycia paliwa w odniesieniu
do kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
imienną listę pracowników korzystających ze środka transportu, o którym mowa w ust.
1 pkt 1, lub z usług, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
§ 7.
1.
W przypadku kosztów administracyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b tiret trzecie,
kosztami kwalifikującymi się do objęcia refundacją są udokumentowane dodatkowe koszty
zatrudnienia pracowników obsługujących realizację uprawnień pracowników niepełnosprawnych
oraz pracodawców, wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji
zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także wykonanie
obowiązków sprawozdawczych pracodawcy bezpośrednio związanych z zatrudnianiem osób
niepełnosprawnych.
2.
Kwota refundacji kosztów administracyjnych nie może przekroczyć kwoty kosztów płacy
pracowników, o których mowa w ust. 1, należnej za czas faktycznego wykonywania dodatkowych
czynności, które nie zostałyby poniesione w przypadku, gdyby pracodawca zatrudniał
wyłącznie pracowników niebędących osobami niepełnosprawnymi.
§ 8.
Refundacja obejmuje kwotę podatku od towarów i usług, w stosunku do której - zgodnie
z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z
2022 r. poz. 931, 974 i 1137) - podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty
podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.
§ 9.
Refundacja jest udzielana jako pomoc publiczna na rekompensatę dodatkowych kosztów
związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych spełniająca warunki określone
w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre
rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu
(Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.) 4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 26 z 31.01.2018, str.
53, Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str. 3, Dz. Urz. UE L 89 z 16.03.2021, str. 1
oraz Dz. Urz. UE L 270 z 29.07.2021, str. 39..
§ 10.
1.
Pracodawca składa do Funduszu wniosek o:
1)
dofinansowanie na dany rok kalendarzowy - w terminie do dnia 15 listopada tego roku;
2)
refundację - w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok, którego dotyczy
refundacja.
2.
W przypadku pracodawców, którzy uzyskali status zakładu pracy chronionej w danym roku
kalendarzowym, wniosek o refundację na ten rok składa się w terminie do dnia 30 listopada
tego roku.
3.
W przypadku pracodawców, którzy uzyskali status zakładu pracy chronionej po dniu 1
listopada danego roku kalendarzowego, termin, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przedłuża
się do dnia 31 stycznia roku następnego.
4.
Wniosek zawiera:
1)
nazwę pracodawcy;
2)
adres siedziby albo miejsca zamieszkania pracodawcy, o ile jest on tożsamy z adresem
wykonywanej działalności;
3)
adres do korespondencji pracodawcy, jeżeli jest inny niż adres określony w pkt 2;
4)
imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania pracodawcy w sprawie;
5)
numer telefonu i faksu pracodawcy;
6)
adres poczty elektronicznej pracodawcy;
7)
numery NIP i PKD pracodawcy;
8)
nazwę banku i numer rachunku bankowego pracodawcy;
9)
dane dotyczące wnioskowanej pomocy:
a)
podstawę prawną udzielenia pomocy,
b)
wnioskowaną kwotę pomocy ogółem,
c)
formę zabezpieczenia zwrotu pomocy.
5.
Do wniosku dołącza się:
1)
kserokopie:
a)
dokumentów potwierdzających dane, o których mowa w ust. 4 pkt 1, 2 i 7,
b)
aktualnej decyzji o nadaniu statusu zakładu pracy chronionej;
2)
oświadczenie pracodawcy o:
a)
posiadaniu lub nieposiadaniu w dniu złożenia wniosku:
-
-zaległości w zobowiązaniach wobec Funduszu,
-
-nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych,
b)
zaleganiu lub niezaleganiu w dniu złożenia wniosku z:
-
-wypłacaniem w terminie wynagrodzeń pracownikom lub
-
-opłacaniem w terminie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub innych danin publicznych,
c)
ogłoszeniu lub nieogłoszeniu w stosunku do niego upadłości lub rozpoczęcia jego likwidacji;
3)
informację o przeciętnych miesięcznych stanach zatrudnienia:
a)
ogółem,
b)
osób niepełnosprawnych ogółem oraz w podziale na stopnie i rodzaje niepełnosprawności
ustalonych odrębnie dla każdego z 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku
oraz o średnim kwartalnym stanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych obliczonym na
podstawie tych stanów zatrudnienia.
6.
Do wniosku o dofinansowanie dołącza się:
1)
potwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie zawartych umów kredytowych;
2)
informację z banku, z którym zostały zawarte umowy kredytowe, o wysokości odsetek,
jakie pracodawca zapłaci z tytułu zaciągniętych kredytów za okres wskazany we wniosku,
za który zostanie naliczone oprocentowanie kredytów do dofinansowania, wraz z informacją
o wysokości stopy procentowej przyjętej do wyliczenia odsetek;
3)
informację pracodawcy o przeznaczeniu kredytów i o wysokości kredytów, które mogą
zostać objęte dofinansowaniem stosownie do § 2, oraz o okresie, za który zostanie
naliczone oprocentowanie kredytów do dofinansowania;
4)
zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie lub oświadczenie o wysokości tej pomocy, otrzymanej
w okresie obejmującym bieżący rok podatkowy oraz dwa poprzedzające go lata podatkowe,
albo oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie w tym okresie;
5)
informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, w zakresie określonym na podstawie art. 37 ust. 2a
ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej
(Dz. U. z 2021 r. poz. 743 oraz z 2022 r. poz. 807).
7.
Do wniosku o refundację dołącza się informację o wysokości:
1)
kosztów ze wskazaniem rodzajów i kwot kosztów, o których mowa w § 5-7;
2)
otrzymanej pomocy publicznej, pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie albo oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy - w zakresie
wynikającym z art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach
dotyczących pomocy publicznej - w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących
się do objęcia refundacją.
8.
Fundusz może żądać od pracodawcy przedstawienia dodatkowych dokumentów potwierdzających
informacje zawarte we wniosku.
§ 11.
1.
Fundusz sprawdza wniosek pod względem rachunkowym i formalnym.
2.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości we wniosku Fundusz:
1)
informuje pracodawcę o nieprawidłowościach w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku
oraz
2)
wzywa do ich usunięcia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
3.
Fundusz, rozpatrując wniosek, bierze pod uwagę:
1)
przewidywane efekty oraz całkowite i jednostkowe koszty realizacji przedsięwzięcia,
które ma być sfinansowane w ramach pomocy;
2)
stopnie niepełnosprawności osób, na których rehabilitację zawodową i społeczną pracodawca
zaciągnął kredyt, o którym mowa w § 2 ust. 1 - w przypadku wniosku o dofinansowanie;
3)
wysokość środków Funduszu przeznaczonych na ten cel w danym roku.
§ 12.
1.
Fundusz pisemnie informuje pracodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku w terminie 30
dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku.
2.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Fundusz informuje pracodawcę o jego rozpatrzeniu,
wzywając go do negocjacji warunków umowy.
3.
Negocjacje powinny zakończyć się w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
4.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Fundusz sporządza uzasadnienie.
§ 13.
1.
W terminie 14 dni od dnia zakończenia negocjacji Fundusz zawiera umowę z pracodawcą.
2.
Umowa określa:
1)
zobowiązanie Funduszu do:
a)
wypłaty dofinansowania lub refundacji w kwocie ustalonej w wyniku negocjacji,
b)
co najmniej jednokrotnego zweryfikowania prawidłowości realizacji warunków umowy przez
pracodawcę w czasie obowiązywania umowy;
2)
zobowiązanie pracodawcy odpowiednio do:
a)
wykorzystania zaciągniętych kredytów zgodnie z przeznaczeniem,
b)
poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w terminach określonych
w umowie,
c)
niezmniejszenia średniego kwartalnego stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ustalonego
stosownie do § 10 ust. 5 pkt 3, więcej niż o 10% w stosunku do średniego kwartalnego
stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, o którym mowa w tym przepisie, w czasie
obowiązywania umowy,
d)
nieposiadania zaległości, o których mowa w § 10 ust. 5 pkt 2 lit. a tiret pierwsze
lub lit. b, w czasie obowiązywania umowy,
e)
udokumentowania realizacji umowy na wezwanie Funduszu,
f)
umożliwienia wykonania przez Fundusz czynności, o których mowa w pkt 1 lit. b,
g)
informowania Funduszu o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy w terminie
7 dni od dnia wystąpienia tych zmian,
h)
rozliczenia otrzymanej pomocy w sposób i terminie określonym w umowie,
i)
zwrotu dofinansowania lub refundacji w przypadku:
-
-naruszenia co najmniej jednego z warunków umowy,
-
-zbycia środków trwałych objętych refundacją lub utraty statusu zakładu pracy chronionej - w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi, ustalonymi przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych na dzień zbycia tych środków,
j)
zabezpieczenia zwrotu kwoty refundacji - w formie hipoteki, poręczenia, weksla z poręczeniem
wekslowym (aval), gwarancji bankowej, zastawu na prawach lub rzeczach, blokady rachunku
bankowego, przelewu wierzytelności na zabezpieczenie lub aktu notarialnego o poddaniu
się egzekucji przez dłużnika;
3)
okres jej obowiązywania.
3.
Umowa, której przedmiotem jest zwrot kosztów, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b tiret
pierwsze, dodatkowo określa:
1)
zakres robót budowlanych i termin ich zakończenia;
2)
termin i sposób odbioru obiektu lub pomieszczenia.
4.
Umowę zawiera się w formie pisemnej. Zmiana umowy wymaga formy pisemnej.
§ 14.
1.
Terminy, o których mowa w § 10 ust. 1-3, § 13 ust. 2 pkt 2 lit. g i h oraz § 16 ust.
3, przywraca się, jeżeli pracodawca uprawdopodobni, że uchybienie tym terminom nastąpiło
bez jego winy.
2.
W przypadku niezachowania terminu, o którym mowa w § 11 ust. 2 pkt 2, w tym terminu
przywróconego zgodnie z ust. 1, Fundusz informuje pracodawcę o pozostawieniu wniosku
bez rozpatrzenia.
§ 15.
Fundusz:
1)
przekazuje dofinansowanie lub refundację na rachunek bankowy wskazany we wniosku,
w terminie 21 dni odpowiednio od dnia przedstawienia przez pracodawcę:
a)
dowodów terminowej zapłaty poszczególnych rat kredytu, którego dotyczy dofinansowanie,
wraz z należnymi odsetkami,
b)
dowodu poniesienia kosztów, o których mowa w § 5-7;
2)
informuje pracodawcę o numerze referencyjnym programu pomocowego, na podstawie którego
refundacja jest udzielana.
§ 16.
1.
Pracodawca, który otrzymał dofinansowanie, składa Funduszowi pisemną informację o
wykorzystaniu środków.
2.
Informacja powinna zawierać w szczególności:
1)
pełną nazwę i adres pracodawcy, który otrzymał pomoc;
2)
numer identyfikacji podatkowej NIP, o ile taki posiada;
3)
numer identyfikacyjny REGON, o ile taki posiada;
4)
oznaczenie wykonywanej działalności według PKD;
5)
sposób wydatkowania otrzymanego dofinansowania, w tym zgodności z założonym przeznaczeniem;
6)
oświadczenie o wykorzystaniu kredytu zgodnie z przeznaczeniem;
7)
dane, o których mowa w § 10 ust. 5 pkt 3, ustalone odrębnie dla każdego z miesięcy
w okresie pomiędzy dniem zawarcia umowy a dniem rozliczenia pomocy określonej w umowie.
3.
Informację o wykorzystaniu środków pracodawca składa Funduszowi nie później niż do
dnia 15 marca roku następującego po roku, w którym otrzymał dofinansowanie.
§ 17.
Pracodawca korzystający z dofinansowania lub refundacji przechowuje dokumentację pozwalającą
na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia przez okres
10 lat od dnia przyznania pomocy.
§ 18.
Wnioski o refundację złożone do dnia 30 listopada 2014 r., a nierozpatrzone do dnia
31 grudnia 2014 r., rozpatruje się na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§ 18a5)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 1155), które weszło w życie z dniem 29 czerwca 2021 r..
1.
Dofinansowanie stanowiące pomoc de minimis spełniającą warunki określone w rozporządzeniu, o którym mowa w § 3 pkt 1, jest udzielane
do dnia 30 czerwca 2024 r.
2.
Dofinansowanie stanowiące pomoc de minimis spełniającą warunki określone w rozporządzeniu, o którym mowa w § 3 pkt 2, jest udzielane
do dnia 30 czerwca 2023 r.
3.
Refundacja stanowiąca pomoc publiczną jest udzielana do dnia 30 czerwca 2024 r.
§ 19.
§ 20.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne kieruje Minister
Rodziny i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 416).
2)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3.
3)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 414 z 09.12.2020,
str. 15.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 26 z 31.01.2018, str.
53, Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str. 3, Dz. Urz. UE L 89 z 16.03.2021, str. 1
oraz Dz. Urz. UE L 270 z 29.07.2021, str. 39.
5)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia
24 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej
pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 1155), które weszło w życie z dniem 29 czerwca
2021 r.
6)
Przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
7)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki
Społecznej z dnia 22 kwietnia 2009 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom
prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 603 oraz z 2014 r. poz. 814), które utraciło moc
z dniem 1 stycznia 2015 r. w związku z wejściem w życie ustawy dnia 28 listopada 2014 r.
o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
(Dz. U. poz. 1873).