Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 25 kwietnia 2022 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji
spłaty kredytów w ramach programu „Kreatywna Europa” (2014-2020)
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 września 2018 r. w sprawie udzielania przez
Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów w ramach programu „Kreatywna Europa” (2014-2020) , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 czerwca
2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego
pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów w ramach programu „Kreatywna Europa” (2014-2020) .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 czerwca
2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa
Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów w ramach programu „Kreatywna Europa” (2014-2020) , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 września 2018 r. w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów w ramach programu „Kreatywna Europa” (2014-2020)1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
Na podstawie art. 34a ust. 4 pkt 22)Art. 34a ust. 4 zmieniony przez art. 3 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 22 lutego 2019 r.
o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 504), która
weszła w życie z dniem 16 marca 2019 r.; zgodnie z art. 4 tej ustawy dotychczasowe
przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 34a ust. 4 ustawy z dnia 8 maja 1997 r.
o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne
(Dz. U. z 2022 r. poz. 445 i 830) zachowują moc i mogą być zmieniane na podstawie
tego przepisu. ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb
Państwa oraz niektóre osoby prawne zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki oraz tryb udzielania pomocy de minimis w formie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego, zwanego dalej „BGK”, w ramach rządowego
programu poręczeniowo-gwarancyjnego, o którym mowa w art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych
przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, w zakresie programu „Kreatywna Europa” (2014-2020).
2.
Do pomocy de minimis udzielanej na podstawie niniejszego rozporządzenia nie stosuje się przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2018 r. w sprawie udzielania przez
Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów .
§ 2.
1.
Pomoc de minimis jest udzielana mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom działającym
w sektorach kreatywnym i kultury, w formie udzielanej przez BGK gwarancji spłaty kredytu,
zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis 3)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3., zwanego dalej „rozporządzeniem Komisji”, oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1295/2013 z dnia 11 grudnia
2013 r. ustanawiającego program „Kreatywna Europa” (2014-2020) i uchylającego decyzje
nr 1718/2006/WE, nr 1855/2006/WE i nr 1041/2009/WE 4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014,
str. 260 oraz Dz. Urz. UE L 103 z 23.04.2018, str. 1.5)Rozporządzenie utraciło moc ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2021 r. na podstawie art.
25 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/818 z dnia 20 maja 2021 r.
ustanawiającego program Kreatywna Europa (2021-2027) i uchylającego rozporządzenie
(UE) nr 1295/2013 (Dz. Urz. UE L 189 z 28.05.2021, str. 34), które weszło w życie
z dniem 28 maja 2021 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2021 r. Zgodnie z art. 26
tego rozporządzenia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/818 nie
ma wpływu na kontynuację ani modyfikację działań, rozpoczętych na podstawie rozporządzenia
(UE) nr 1295/2013, które to rozporządzenie nadal stosuje się do tych działań aż do
ich zamknięcia; z puli środków finansowych przeznaczonych na program Kreatywna Europa
(2021-2027) pokrywane mogą być również wydatki na pomoc techniczną i administracyjną
niezbędne do zapewnienia przejścia między tym programem a środkami przyjętymi na podstawie
rozporządzenia (UE) nr 1295/2013..
2.
Pomoc de minimis nie może być udzielona w przypadkach wskazanych w art. 1 ust. 1 rozporządzenia Komisji.
§ 3.
1.
Pomoc de minimis podlega kumulacji z inną pomocą zgodnie z art. 5 rozporządzenia Komisji.
2.
Łączna wartość pomocy de minimis udzielonej jednemu przedsiębiorcy w rozumieniu art. 2 ust. 2 rozporządzenia Komisji
wyrażona za pomocą ekwiwalentu dotacji brutto nie może przekroczyć w bieżącym roku
oraz w dwóch poprzedzających go latach podatkowych różnowartości 200 000 euro, a w
sektorze drogowego transportu towarów 100 000 euro.
3.
Ekwiwalent dotacji brutto oblicza się zgodnie z art. 4 ust. 6 rozporządzenia Komisji.
§ 4.
1.
Gwarancja obejmuje nie więcej niż 80% pozostającej do spłaty kwoty kredytu.
2.
Gwarancja może obejmować kredyty wchodzące w skład portfela kredytów stanowiącego
zbiór pojedynczych kredytów, dla którego łączną kwotę limitu gwarancji udzielanych
na określony czas oraz przeznaczenie tych kredytów określa umowa zawarta pomiędzy
BGK a bankiem kredytodawcą.
§ 5.
1.
Gwarancja jest udzielana na wniosek o udzielenie pomocy de minimis składany przez mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę do banku
kredytodawcy.
2.
Wniosek o udzielenie pomocy de minimis zawiera:
1)
informacje, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji
przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis ;
2)
inne informacje wskazane przez bank kredytodawcę, niezbędne do dokonania oceny wniosku.
3.
Do wniosku o udzielenie pomocy de minimis dołącza się zaświadczenia albo oświadczenia o pomocy de minimis ,pomocy de minimis w rolnictwie i pomocy de minimis w rybołówstwie, otrzymanej w roku bieżącym oraz w dwóch poprzednich latach podatkowych,
albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
§ 6.
Dniem udzielenia pomocy de minimis jest dzień udzielenia gwarancji.
§ 7.
Zabezpieczenie udzielonej gwarancji stanowi weksel własny in blanco wraz z deklaracją
wekslową wystawiony przez mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę
na rzecz BGK.
§ 86)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów w ramach programu „Kreatywna Europa” (2014-2020) (Dz. U. poz. 1103), które weszło w życie z dniem 25 czerwca 2021 r..
Pomoc de minimis jest udzielana do dnia 31 grudnia 2023 r.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2)
Art. 34a ust. 4 zmieniony przez art. 3 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 22 lutego 2019 r.
o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 504), która
weszła w życie z dniem 16 marca 2019 r.; zgodnie z art. 4 tej ustawy dotychczasowe
przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 34a ust. 4 ustawy z dnia 8 maja 1997 r.
o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne
(Dz. U. z 2022 r. poz. 445 i 830) zachowują moc i mogą być zmieniane na podstawie
tego przepisu.
3)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014,
str. 260 oraz Dz. Urz. UE L 103 z 23.04.2018, str. 1.
5)
Rozporządzenie utraciło moc ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2021 r. na podstawie art.
25 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/818 z dnia 20 maja 2021 r.
ustanawiającego program Kreatywna Europa (2021-2027) i uchylającego rozporządzenie
(UE) nr 1295/2013 (Dz. Urz. UE L 189 z 28.05.2021, str. 34), które weszło w życie
z dniem 28 maja 2021 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2021 r. Zgodnie z art. 26
tego rozporządzenia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/818 nie
ma wpływu na kontynuację ani modyfikację działań, rozpoczętych na podstawie rozporządzenia
(UE) nr 1295/2013, które to rozporządzenie nadal stosuje się do tych działań aż do
ich zamknięcia; z puli środków finansowych przeznaczonych na program Kreatywna Europa
(2021-2027) pokrywane mogą być również wydatki na pomoc techniczną i administracyjną
niezbędne do zapewnienia przejścia między tym programem a środkami przyjętymi na podstawie
rozporządzenia (UE) nr 1295/2013.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki
Regionalnej z dnia 17 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania
przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów
w ramach programu „Kreatywna Europa” (2014-2020) (Dz. U. poz. 1103), które weszło
w życie z dniem 25 czerwca 2021 r.