Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 18 marca 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości
oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych
zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 marca 2006 r. sygn. akt SK 11/05 ;
2)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed
sądami administracyjnymi .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu
przed sądami administracyjnymi , które stanowią:
„
§ 2.
Różnicę między wysokością wpisu pobranego przed dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia:
1)
w sprawie sprzeciwu od decyzji a wysokością wpisu należnego, określoną w § 2 ust.
1 pkt 6a rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem,
2)
od skargi kasacyjnej albo od skargi o wznowienie postępowania a wysokością wpisu należnego,
określoną w § 3 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem
- zwraca się stronie z urzędu.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Na podstawie art. 233 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zarządza się, co następuje:
§ 1.
Wpis stosunkowy zależy od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem
i wynosi:
1)
do 10 000 zł - 4% wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak niż 100 zł;
2)
ponad 10 000 zł do 50 000 zł - 3% wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak
niż 400 zł;
3)
ponad 50 000 zł do 100 000 zł - 2% wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak
niż 1500 zł;
4)
ponad 100 000 zł - 1% wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak niż 2000 zł
i nie więcej niż 100 000 zł.
§ 2.
1.
Wpis stały bez względu na przedmiot zaskarżonego aktu lub czynności wynosi w sprawach:
1)
skarg na postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, egzekucyjnym i zabezpieczającym
- 100 zł;
2)
skarg na akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień
lub obowiązków wynikających z przepisów prawa - 200 zł;
3)
skarg na akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych
organów administracji rządowej - 300 zł;
4)
skarg na akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, inne niż
akty prawa miejscowego, podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej
- 300 zł;
5)
skarg na akty nadzoru nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego
- 300 zł;
6)
skarg na bezczynność organów administracji publicznej - 100 zł;
6a1)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. poz. 2263), które weszło w życie z dniem 7 grudnia 2017 r.)
sprzeciwów od decyzji - 100 zł;
7)
zażaleń na postanowienia wojewódzkich sądów administracyjnych - 100 zł.
2.
Wpis stały wynosi w sprawach skarg dotyczących koncesji, zezwoleń lub pozwoleń na
prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie:
1)
budowy i eksploatacji autostrad płatnych oraz dróg ekspresowych - 10 000 zł;
2)
energetyki - 10 000 zł;
3)
transportu lotniczego, kolejowego i morskiego - 10 000 zł;
4)
radiofonii i telewizji - 10 000 zł;
5)
publicznego obrotu papierami wartościowymi - 10 000 zł;
6)
działalności bankowej - 10 000 zł;
7)
ubezpieczeń bezpośrednich i reasekuracji - 10 000 zł;
8)
funduszy emerytalnych - 10 000 zł;
9)
funduszy inwestycyjnych - 10 000 zł;
10)
wytwarzania wyrobów spirytusowych i tytoniowych - 8000 zł;
11)
obrotu hurtowego napojami alkoholowymi - 8000 zł;
12)
kasyn gry - 10 000 zł;
13)
innych gier losowych i zakładów wzajemnych - 8000 zł;
14)
łączności, w tym telekomunikacji, bez usług pocztowych - 8000 zł;
15)
usług pocztowych - 1000 zł;
16)
ochrony osób i mienia - 5000 zł;
17)
usług detektywistycznych - 5000 zł;
18)
obrotu dewizowego - 5000 zł;
19)
prawa celnego - 5000 zł;
20)
produkcji i obrotu hurtowego środkami farmaceutycznymi - 3000 zł;
21)
22)
żywności i żywienia - 1500 zł;
23)
geologii i górnictwa - 1000 zł;
24)
kultury, edukacji i wychowania - 1000 zł;
25)
sportu, turystyki i rekreacji - 1000 zł;
26)
utrzymywania czystości i porządku - 800 zł;
27)
w pozostałym zakresie - 500 zł.
3.
Wpis stały wynosi w sprawach skarg, nieobjętych wpisem stosunkowym, z zakresu:
1)
budownictwa i architektury - 500 zł;
2)
zagospodarowania przestrzennego - 500 zł;
3)
ochrony środowiska i przyrody - 200 zł;
4)
gospodarki wodnej - 300 zł;
5)
nieruchomości - 200 zł;
6)
rolnictwa i leśnictwa - 200 zł;
7)
ewidencji ludności i dowodów osobistych - 100 zł;
8)
cudzoziemców, paszportów i wiz - 300 zł;
9)
aktów stanu cywilnego i obywatelstwa - 100 zł;
10)
kombatantów - 100 zł;
11)
własności przemysłowej - 1000 zł;
12)
zobowiązań podatkowych - 500 zł;
13)
prawa celnego - 500 zł.
4.
Wpis stały w sprawach skarg dotyczących uprawnień do wykonywania określonego zawodu,
czynności lub zajęć, bez względu na ich rodzaj i charakter, wynosi 200 zł.
5.
Wpis stały w sprawach skarg dotyczących postanowienia lub decyzji wydanych w trybie
wznowienia postępowania administracyjnego, stwierdzenia nieważności, uchylenia lub
zmiany albo wygaśnięcia aktu, bez względu na przedmiot sprawy, pobiera się w wysokości
200 zł.
6.
W sprawach skarg niewymienionych w ust. 1-5 wpis stały wynosi 200 zł.
§ 33)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Wpis od skargi kasacyjnej oraz od skargi o wznowienie postępowania wynosi połowę wpisu
od skargi albo sprzeciwu od decyzji, nie mniej jednak niż 100 zł.
§ 4.
Wpis stały od wniosku o wszczęcie postępowania, bez względu na przedmiot sprawy, wynosi
100 zł.
§ 5.
1.
Przy uiszczaniu wpisu - zarówno gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego,
jak i na rachunek bankowy tego sądu - należy wskazać tytuł wpłaty, rodzaj pisma, od
którego wpis jest uiszczany, oraz sygnaturę akt sądowych.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
1)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu
przed sądami administracyjnymi (Dz. U. poz. 2263), które weszło w życie z dniem 7
grudnia 2017 r.
2)
Obecnie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych, na podstawie art. 40 ustawy z
dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych
innych ustaw (Dz. U. poz. 960), która weszła w życie z dniem 15 lipca 2016 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
4)
Z dniem 17 marca 2006 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 marca
2006 r. sygn. akt SK 11/05 (Dz. U. poz. 322).