Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 9 grudnia 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie dróg
krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości
stawek opłaty elektronicznej
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej
- Załącznik nr 1 - Drogi krajowe lub ich odcinki klasy A i S, na których pobiera się opłatę elektroniczną
- Załącznik nr 2 - Drogi krajowe lub ich odcinki klasy GP i G, na których pobiera się opłatę elektroniczną
- Załącznik nr 3 - Wysokość stawek opłaty elektronicznej dla dróg krajowych klasy A i S lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną
- Załącznik nr 4 - Wysokość stawek opłaty elektronicznej dla dróg krajowych klasy GP i G lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub
ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty
elektronicznej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 października 2018 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną,
oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 2018 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną,
oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 października 2018 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej
Na podstawie art. 13ha ust. 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
opłacie elektronicznej - należy przez to rozumieć opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;
2)
klasie - należy przez to rozumieć klasę drogi, w tym jej odcinka, o której mowa w
§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca
1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne
i ich usytuowanie .
§ 2.
Opłatę elektroniczną pobiera się na drogach krajowych lub ich odcinkach klasy:
1)
A i S określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
GP i G określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 3.
Wysokość stawek opłaty elektronicznej za przejazd kilometra drogi krajowej lub jej
odcinka klasy:
1)
A i S ustala się w wysokości określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
2)
GP i G ustala się w wysokości określonej w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§ 4.
Początkiem albo końcem drogi krajowej lub jej odcinka, na którym pobiera się opłatę
elektroniczną, jest:
1)
punkt przecięcia osi dróg w węźle lub skrzyżowaniu albo
2)
punkt przecięcia osi drogi z granicą miasta na prawach powiatu lub granicą państwową,
albo
3)
miejsce połączenia dróg o różnych numerach lub różnych klas.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2011 r.
Załącznik nr 1 - Drogi krajowe lub ich odcinki klasy A i S, na których pobiera się opłatę elektroniczną
1)
autostrada A1 na odcinkach:
a)
węzeł Toruń Południe - węzeł Piotrków Trybunalski Południe,
b)
węzeł Pyrzowice - Gorzyczki (granica państwowa);
2)
autostrada A2 na odcinkach:
a)
Modła (skrzyżowanie z drogą gminną nr 48203P) - węzeł Konotopa,
b)
Choszczówka Dębska (skrzyżowanie z drogą gminną nr 220207W) - węzeł Kałuszyn;
3)
autostrada A4 na odcinkach:
a)
Zgorzelec (granica państwowa) - węzeł Murckowska,
b)
węzeł Balice I - węzeł Korczowa;
4)
autostrada A6 na odcinku Kołbaskowo (granica państwowa) - węzeł Szczecin Dąbie;
5)
autostrada A8 na odcinku węzeł Wrocław Południe - węzeł Wrocław Psie Pole;
6)
autostrada A18 na odcinku węzeł Golnice - węzeł Krzyżowa;
7)
droga ekspresowa S1 na odcinkach:
a)
węzeł Pyrzowice - węzeł Podwarpie,
b)
węzeł Dąbrowa Górnicza Pogoria - Tychy (skrzyżowanie z drogą krajową nr 86),
c)
węzeł Bielsko-Biała Komorowice - węzeł Żywiec Browar;
8)
droga ekspresowa S2 na odcinku węzeł Konotopa - węzeł Puławska;
9)
droga ekspresowa S3 na odcinkach:
a)
węzeł Miękowo - węzeł Szczecin Dąbie,
b)
węzeł Klucz - węzeł Skwierzyna Południe,
c)
węzeł Międzyrzecz Południe - węzeł Nowa Sól Zachód;
10)
droga ekspresowa S5 na odcinkach:
a)
węzeł Bydgoszcz Południe - węzeł Bydgoszcz Błonie,
b)
węzeł Gniezno Południe - skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2440P,
c)
węzeł Rydzyna - węzeł Korzeńsko;
11)
droga ekspresowa S6 na odcinkach:
a)
węzeł Nowogard Zachód - węzeł Nowogard Wschód,
b)
Gdynia (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 468) - połączenie z autostradą A1;
12)
droga ekspresowa S7 na odcinkach:
a)
węzeł Gdańsk Południe - węzeł Żuławy Zachód,
b1)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej (Dz. U. poz. 2071), które weszło w życie z dniem 31 października 2018 r.)
węzeł Elbląg Zachód - węzeł Miłomłyn Południe,
c)
węzeł Olsztynek Zachód - węzeł Rączki,
d)
obwodnicy Płońska: węzeł Ciechanów - węzeł Siedlin,
e)
Zakroczym (połączenie z drogą krajową nr 7) - Czosnów (skrzyżowanie z drogą powiatową
nr 2405W),
f)
węzeł Głuchów - Kępiny (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1133W),
g)
Skarżysko-Kamienna (połączenie z drogą krajową nr 7) - węzeł Kielce Południe,
h)
węzeł Jędrzejów Północ - Jędrzejów (skrzyżowanie z drogą krajową nr 78),
i)
Kraków Przewóz (połączenie z drogą krajową nr 7) - węzeł Kraków Bieżanów,
j)
Myślenice (połączenie z drogą krajową nr 7) - Lubień (połączenie z drogą krajową nr
7);
13)
droga ekspresowa S8 na odcinkach:
a)
skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1971D - węzeł Wrocław Południe,
b)
węzeł Wrocław Psie Pole - węzeł Łódź Południe,
c)
węzeł Piotrków Trybunalski Zachód - węzeł Radziejowice,
d)
węzeł Paszków - węzeł Opacz,
e)
węzeł Konotopa - węzeł Marki,
f)
Radzymin (skrzyżowanie z drogą gminną nr 430731W) - węzeł Wyszków Północ,
g)
obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej: węzeł Brok - Podborze (połączenie z drogą krajową
nr 8),
h)
skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2000B - węzeł Mężenin,
i)
Jeżewo (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 671) - Choroszcz (skrzyżowanie z drogą
powiatową nr 2287B);
14)
droga ekspresowa S10 na odcinkach:
a)
obwodnicy Stargardu: węzeł Stargard Zachód - węzeł Stargard Wschód,
b)
węzeł Toruń Zachód - węzeł Toruń Południe;
15)
droga ekspresowa S11 na odcinkach:
a)
węzeł Poznań Północ - węzeł Poznań Zachód,
b)
węzeł Poznań Krzesiny - węzeł Kórnik Południe;
16)
droga ekspresowa S12 na odcinku węzeł Kurów Zachód - węzeł Piaski Wschód;
17)
droga ekspresowa S14 na odcinku węzeł Pabianice Północ - węzeł Róża;
17a)
droga ekspresowa S17 na odcinku Michałówka (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1319W)
- węzeł Garwolin Południe;
18)
droga ekspresowa S19 na odcinkach:
a)
węzeł Lublin Sławinek - węzeł Lublin Węglin,
b)
Stobierna (połączenie z drogą krajową nr 19) - węzeł Rzeszów Wschód,
c)
węzeł Rzeszów Zachód - węzeł Świlcza;
19)
droga ekspresowa S22 na odcinku węzeł Elbląg Wschód - Grzechotki (połączenie z drogą
krajową nr 22);
19a)
droga ekspresowa S52 na odcinkach:
a)
Cieszyn-Boguszowice (połączenie z drogą krajową nr 52) - węzeł Bielsko-Biała Komorowice,
b)
węzeł Balice I - węzeł Modlniczka;
20)
droga ekspresowa S61 na odcinku węzeł Raczki - węzeł Suwałki Południe;
21)
(uchylony);
21a)
droga ekspresowa S74 na odcinku węzeł Kielce Bocianek - Cedzyna (połączenie z drogą
krajową nr 74);
22)
droga ekspresowa S79 na odcinku węzeł Warszawa Lotnisko - węzeł Marynarska.
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października
2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na
których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej
(Dz. U. poz. 2071), które weszło w życie z dniem 31 października 2018 r.
Załącznik nr 2 - Drogi krajowe lub ich odcinki klasy GP i G, na których pobiera się opłatę elektroniczną
1)
(uchylony);
2)
droga krajowa nr 6 na odcinku Gościcino (skrzyżowanie z drogą gminną nr 129052G) -
granica m. Gdynia;
3)
droga krajowa nr 7 na odcinkach:
b)
węzeł Siedlin - Zakroczym (połączenie z drogą ekspresową S7),
c)
Czosnów (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2405W) - granica m. Warszawa,
d)
Sękocin Nowy (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 621) - węzeł Głuchów,
e)
(uchylona),
f)
granica m. Kraków - Myślenice (połączenie z drogą ekspresową S7);
4)
droga krajowa nr 10 na odcinku granica m. Szczecin - węzeł Stargard Zachód;
5)
droga krajowa nr 18 na odcinku Olszyna (granica państwowa) - węzeł Golnice;
5a)
droga krajowa nr 24 na odcinku Pniewy (skrzyżowanie z drogą krajową nr 92) - węzeł
Skwierzyna Południe;
6)
droga krajowa nr 44 na odcinku Mikołów, ul. Gliwicka (skrzyżowanie z drogą krajową
nr 81) - Mikołów, ul. Beskidzka (skrzyżowanie z drogą krajową nr 81);
6a)
droga krajowa nr 50 na odcinkach:
a)
Kuznocin (skrzyżowanie z drogą krajową nr 92) - Guzów (skrzyżowanie z drogą powiatową
nr 3835W),
b)
Chudolipie (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 876) - Dębówka (skrzyżowanie z drogą
wojewódzką nr 683),
c)
skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2709W - skrzyżowanie z drogą powiatową nr 4201W,
d)
skrzyżowanie z drogą powiatową nr 4202W - węzeł Brok;
7)
droga krajowa nr 60 na odcinku Dudki (skrzyżowanie z drogą krajową nr 92) - Kutno
(skrzyżowanie z drogą krajową nr 92 i drogą wojewódzką nr 702);
8)
droga krajowa nr 77 na odcinkach:
a)
Jarosław (skrzyżowanie z drogą krajową nr 94) - Tuczempy (skrzyżowanie z drogą gminną
nr 11525R),
b)
Radymno Skołoszów (skrzyżowanie z drogą krajową nr 94) - granica m. Przemyśl;
9)
droga krajowa nr 79 na odcinku granica m. Jaworzno - węzeł Modlniczka;
10)
droga krajowa nr 81 na odcinkach:
a)
granica m. Katowice - Mikołów, ul. Beskidzka (skrzyżowanie z drogą krajową nr 44),
b)
Mikołów, ul. Gliwicka (skrzyżowanie z drogą krajową nr 44) - granica m. Żory,
c)
granica m. Żory - węzeł Skoczów;
11)
droga krajowa nr 90 na odcinku Jeleń (skrzyżowanie z drogą krajową nr 91) - Baldram
(skrzyżowanie z drogą krajową nr 55);
12)
droga krajowa nr 91 na odcinkach:
a)
Rusocin (skrzyżowanie z drogą krajową nr 6) - węzeł Nowe Marzy,
b)
Świecie (skrzyżowanie z drogą ekspresową S5) - Łysomice (skrzyżowanie z drogą wojewódzką
nr 552),
c)
Bardzinek (skrzyżowanie z drogą krajową nr 92) - Kajew (skrzyżowanie z drogą krajową
nr 92);
13)
droga krajowa nr 92 na odcinkach:
a)
Boczów (skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1258F) - Poźrzadło (skrzyżowanie z drogą
powiatową nr 1225F),
b)
skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1238F - Myszęcin (skrzyżowanie z drogą powiatową
nr 1211F),
c)
skrzyżowanie z drogą powiatową nr 1217F - granica m. Poznań,
d)
granica m. Poznań - Września (skrzyżowanie z drogą gminną nr 411551P),
e)
Września (skrzyżowanie z drogą krajową nr 15) - granica m. Konin,
f)
granica m. Konin - Bardzinek (skrzyżowanie z drogą krajową nr 91),
g)
Kajew (skrzyżowanie z drogą krajową nr 91) - Dudki (skrzyżowanie z drogą krajową nr
60),
h)
Kutno (skrzyżowanie z drogą krajową nr 60 i drogą wojewódzką nr 702) - Kuznocin (skrzyżowanie
z drogą krajową nr 50),
i)
Sochaczew (skrzyżowanie z drogą krajową nr 50) - granica m. Warszawa;
14)
droga krajowa nr 94 na odcinkach:
a)
granica m. Dąbrowa Górnicza - węzeł Modlniczka,
b)
granica m. Rzeszów - Jarosław (skrzyżowanie z drogą krajową nr 77).
2)
Przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
Załącznik nr 3 - Wysokość stawek opłaty elektronicznej dla dróg krajowych klasy A i S lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1) Zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 70/220/EWG z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie
zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do działań, jakie mają
być podjęte w celu ograniczenia zanieczyszczania powietrza przez emisje z pojazdów
silnikowych (Dz. Urz. UE L 76 z 06.04.1970, str. 1, z późn. zm. - Dz. Urz. UE Polskie
wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 1, str. 64, z późn. zm.), dyrektywy Parlamentu Europejskiego
i Rady 1999/62/WE z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za użytkowanie
niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe (Dz. Urz. UE L 187 z 20.07.1999,
str. 42, z późn. zm. -Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 4, str.
372, z późn. zm.), dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/55/WE z dnia 28
września 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów ciężkich i silników do nich w
odniesieniu do emisji zanieczyszczeń (Euro IV i V) (Dz. Urz. UE L 275 z 20.10.2005,
str. 1, z późn. zm.) oraz rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 715/2007
z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu
do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych
(Euro 5 i Euro 6) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania
pojazdów (Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2007, str. 1, z późn. zm.).
2) Dopuszczalna masa całkowita łącznie z dopuszczalną masą całkowitą przyczepy (naczepy).
Załącznik nr 4 - Wysokość stawek opłaty elektronicznej dla dróg krajowych klasy GP i G lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1) Zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 70/220/EWG z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie
zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do działań, jakie mają
być podjęte w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza przez emisje z pojazdów
silnikowych (Dz. Urz. UE L 76 z 06.04.1970, str. 1, z późn. zm. - Dz. Urz. UE Polskie
wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 1, str. 64, z późn. zm.), dyrektywy Parlamentu Europejskiego
i Rady 1999/62/WE z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za użytkowanie
niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe (Dz. Urz. UE L 187 z 20.07.1999,
str. 42, z późn. zm. -Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 4, str.
372, z późn. zm.), dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/55/WE z dnia 28
września 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów ciężkich i silników do nich w
odniesieniu do emisji zanieczyszczeń (Euro IV i V) (Dz. Urz. UE L 275 z 20.10.2005,
str. 1, z późn. zm.) oraz rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 715/2007
z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu
do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych
(Euro 5 i Euro 6) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania
pojazdów (Dz. Urz. UE L 171 z 29.06.2007, str. 1, z późn. zm.).
2) Dopuszczalna masa całkowita łącznie z dopuszczalną masą całkowitą przyczepy (naczepy).