Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiskaz dnia 17 września 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie
udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie budowy lub przebudowy
infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
2014-2020 1)Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - energia, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października
2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. z 2021 r. poz. 941).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2015 r. w sprawie udzielania
pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie budowy lub przebudowy infrastruktury
energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 13 września 2016 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie budowy
lub przebudowy infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko 2014-2020 .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 13 września 2016 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie budowy
lub przebudowy infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko 2014-2020 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - energia, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października
2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. z 2021 r. poz. 941).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2015 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie budowy lub przebudowy infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20201)Obecnie działem administracji rządowej - energia kieruje Minister Klimatu i Środowiska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 941).
Na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie
polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przedsiębiorcom
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pomocy publicznej,
zwanej dalej „pomocą”, na projekty inwestycyjne w zakresie budowy lub przebudowy:
1)
urządzeń, instalacji lub sieci służących do dystrybucji energii elektrycznej w rozumieniu
przepisów prawa energetycznego,
2)
inteligentnych sieci w rozumieniu art. 2 pkt 130 lit. a (v) rozporządzenia Komisji
(UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne
z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z
26.06.2014, str. 1, z późn. zm.) 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str.
3 oraz Dz. Urz. UE L 270 z 29.07.2021, str. 39., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 651/2014”, z wyłączeniem inteligentnych sieci
przesyłowych,
3)
urządzeń, instalacji lub sieci służących do dystrybucji paliw gazowych w rozumieniu
przepisów prawa energetycznego oraz do dystrybucji biogazu w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii ,
4)
obiektów w rozumieniu art. 2 pkt 130 lit. b (iii) rozporządzenia nr 651/2014
- zwane dalej „projektami inwestycyjnymi”, a także podmioty udzielające tej pomocy.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do infrastruktury energetycznej:
1)
znajdującej się na obszarach objętych pomocą określonych w przepisach rozporządzenia
Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej
na lata 2014-2021 (Dz. U. z 2021 r. poz. 1639);
2)
do której stosuje się przepisy prawa energetycznego w zakresie cen i stawek opłat
zawartych w taryfie lub cen i stawek opłat ustalanych na rynku konkurencyjnym oraz
dostępu do tej infrastruktury.
§ 2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do pomocy publicznej, o której mowa w art.
1 ust. 2 i 3, ust. 4 lit. c i ust. 5 rozporządzenia nr 651/2014.
§ 3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o przedsiębiorcy, rozumie się przez to przedsiębiorstwo,
o którym mowa w art. 1 załącznika I do rozporządzenia nr 651/2014.
§ 4.
Pomoc nie może zostać udzielona ani wypłacona przedsiębiorcy, na którym ciąży obowiązek
zwrotu pomocy publicznej, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej taką
pomoc za niezgodną z prawem i z rynkiem wewnętrznym.
§ 5.
Pomoc podlega kumulacji na zasadach określonych w art. 8 rozporządzenia nr 651/2014.
§ 6.
1.
Pomoc dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt inwestycyjny nie może przekroczyć
kwoty 50 mln euro.
2.
W przypadku gdy łączna kwota pomocy przekracza równowartość kwoty 50 mln euro dla
jednego przedsiębiorcy i na jeden projekt inwestycyjny, pomoc wymaga notyfikacji Komisji
Europejskiej i może być udzielona po jej zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.
3.
Kwotę pomocy wyrażoną w euro przelicza się na złote według średniego kursu ogłoszonego
przez Narodowy Bank Polski na dzień udzielenia pomocy.
§ 73)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 13 września 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie budowy lub przebudowy infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (Dz. U. poz. 1481), które weszło w życie z dniem 16 września 2016 r..
Pomoc jest udzielana przez ministra właściwego do spraw energii albo Instytut Nafty
i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy, zwanych dalej „podmiotami udzielającymi pomocy”.
§ 8.
Pomoc jest udzielana w trybie pozakonkursowym, o którym mowa w art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów
w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.
§ 9.
Pomoc jest udzielana w formie dotacji.
§ 10.
1.
Kwota pomocy nie może przekroczyć różnicy, o której mowa w art. 48 ust. 5 rozporządzenia
nr 651/2014.
2.
Kosztami kwalifikowalnymi są koszty bezpośrednio związane z realizacją projektu inwestycyjnego
poniesione na:
1)
przygotowanie projektu inwestycyjnego;
2)
zarządzanie procesem inwestycyjnym, w tym na nadzór nad robotami budowlanymi;
3)
nabycie praw związanych z nieruchomościami;
4)
roboty budowlane wraz z materiałami, opłatami przyłączeniowymi, uruchomieniem i rozruchem
urządzeń lub obiektów;
5)
sprzęt i wyposażenie;
6)
wartości niematerialne i prawne;
7)
podatek od towarów i usług, jeżeli przedsiębiorca nie ma możliwości obniżenia kwoty
podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ;
8)
inne opłaty i obciążenia bezpośrednio związane z realizacją projektu inwestycyjnego,
z wyłączeniem kosztów poniesionych na działania informacyjne i promocyjne.
3.
Do obliczenia intensywności pomocy oraz kosztów kwalifikowalnych stosuje się art.
7 ust. 1 i 3 rozporządzenia nr 651/2014.
§ 11.
1.
Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc składa do podmiotu udzielającego pomocy wniosek
o dofinansowanie, zwany dalej „wnioskiem”.
2.
W celu spełnienia efektu zachęty, o którym mowa w art. 6 rozporządzenia nr 651/2014,
wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem prac, o których mowa w art. 2 pkt 23 rozporządzenia
nr 651/2014.
3.
Wniosek zawiera:
1)
informacje wskazane w art. 6 ust. 2 zdanie drugie rozporządzenia nr 651/2014;
2)
inne informacje i dokumenty niezbędne do dokonania oceny wniosku, wskazane przez podmiot
udzielający pomocy w dokumentach dotyczących naboru.
4.
Do wniosku przedsiębiorca załącza dokumenty przygotowane zgodnie z przepisami wydanymi
na podstawie art. 37 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących
pomocy publicznej .
5.
Po przeprowadzeniu oceny wniosku pomoc może zostać udzielona przedsiębiorcy na podstawie
umowy o dofinansowanie projektu.
6.
Podmiot udzielający pomocy informuje pisemnie przedsiębiorcę o braku obowiązku notyfikacji
pomocy oraz o numerze referencyjnym nadanym przez Komisję Europejską programowi pomocowemu,
na podstawie którego udzielono pomocy.
§ 12.
Pomoc jest udzielana do końca okresu dostosowawczego, o którym mowa w art. 58 ust.
4, w związku z art. 59 rozporządzenia nr 651/2014.
§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 5 listopada 2015 r..
1)
Obecnie działem administracji rządowej - energia kieruje Minister Klimatu i Środowiska,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października
2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.
U. z 2021 r. poz. 941).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str.
3 oraz Dz. Urz. UE L 270 z 29.07.2021, str. 39.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 13 września
2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej na projekty
inwestycyjne w zakresie budowy lub przebudowy infrastruktury energetycznej w ramach
Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (Dz. U. poz. 1481), które
weszło w życie z dniem 16 września 2016 r.
4)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r.
poz. 694, 802, 1163, 1243, 1598 i 1626.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 5 listopada 2015 r.