Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 10 września 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu
środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt
5c i 6 ustawy o finansach publicznych
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu środków publicznych
niezaliczanych do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach
publicznych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art.
5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych ;
2)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art.
5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych ;
3)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art.
5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art.
5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art.
5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
3)
§ 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art.
5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych
Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Do środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zalicza się:
11)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. poz. 1020), które weszło w życie z dniem 8 czerwca 2021 r.)
niepodlegające zwrotowi środki pochodzące z dotacji Komisji Europejskiej w ramach
Instrumentu Finansowego LIFE i LIFE+ oraz Programu LIFE, przeznaczone na realizację
projektów na rzecz środowiska i klimatu;
2)
niepodlegające zwrotowi środki pochodzące z dotacji Komisji Europejskiej lub Urzędu
Statystycznego Wspólnot Europejskich Eurostat, przeznaczone na realizację wskazanych
w umowach badań statystycznych, prac metodologicznych, standardów klasyfikacyjnych
oraz opracowań i analiz statystycznych, przekazywane na podstawie umów zawartych przed
dniem 1 stycznia 2012 r.;
3)
środki pomocy finansowej Unii Europejskiej w zakresie transeuropejskich sieci transportowych
(TEN-T) przeznaczone na realizację projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania
w dziedzinie transeuropejskich sieci transportowych;
4)
środki pochodzące z dotacji operacyjnych Komisji Europejskiej, przeznaczone dla krajowego
punktu kontaktowego Europejskiej Sieci Migracyjnej (KPK ESM) na realizację zobowiązań
wynikających z Planu Działania Europejskiej Sieci Migracyjnej na dany rok kalendarzowy
na podstawie umów o grant zawartych z Komisją Europejską;
5)
niepodlegające zwrotowi środki pochodzące z dotacji Komisji Europejskiej w ramach
Instrumentu Finansowego Ochrony Ludności, przeznaczone na rzecz ochrony ludności,
środowiska i mienia;
6)
środki pochodzące z Agencji Unii Europejskiej do spraw Współpracy Organów Ścigania
(Europol), stanowiące wsparcie finansowe w zakresie organizowania szkoleń oraz transgranicznych
działań w zakresie wymiany informacji, transgranicznych operacji i postępowań przygotowawczych
oraz wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych;
7)
środki pochodzące z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, przeznaczone na usuwanie
skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r.;
8)
środki udostępniane przez Komisję Europejską w ramach partnerstwa na podstawie umów
o delegację, przeznaczone na działania informacyjne i edukacyjne związane z członkostwem
Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i z procesem integracji europejskiej;
9)
środki pochodzące z grantu Komisji Europejskiej, przeznaczone na realizację działań
w ramach Inicjatywy Celowej Procesu Praskiego - projekt pod nazwą „Support for the
Implementation of the Prague Process and its Action Plan”;
10)
środki pochodzące z Europejskiej Agencji Chemikaliów, przekazywane jako wynagrodzenie
na rzecz właściwych organów państw członkowskich Unii Europejskiej za pracę sprawozdawcy
i współsprawozdawcy oraz za wszelkie inne wsparcie o charakterze naukowym i technicznym
związane z oceną substancji chemicznych;
11)
środki pochodzące z grantu Komisji Europejskiej, przeznaczone na realizację działań
określonych w Programie Współpracy Policyjnej w ramach Partnerstwa Wschodniego - projekt
pod nazwą „Eastern Partnership Police Cooperation Programme”;
12)
środki udostępniane przez Komisję Europejską w celu ich przekazania na rzecz państw
spoza Unii Europejskiej, w związku z wydatkami na zadania weterynaryjne, w tym na
zwalczanie wścieklizny;
132)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
środki pochodzące z grantu Komisji Europejskiej, przeznaczone na realizację działań
w ramach Cyklu Polityki Bezpieczeństwa Unii Europejskiej w zakresie poważnej i zorganizowanej
przestępczości, tzw. „Policy Cycle” - projekt pod nazwą „EMPACT Narkotyki Syntetyczne”;
14)
środki pomocy finansowej Unii Europejskiej z instrumentu „Łącząc Europę”, z wyłączeniem
środków pochodzących z Funduszu Spójności oraz innych środków przeznaczonych na finansowanie
projektów realizowanych przez państwowe jednostki budżetowe lub PKP Polskie Linie
Kolejowe S.A., chyba że środki te będą wykorzystywane na realizację projektów we współpracy
z partnerem zagranicznym;
15)
środki pochodzące z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, przeznaczone na usuwanie
skutków burz z sierpnia 2017 r.;
163)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. poz. 1025), które weszło w życie z dniem 11 czerwca 2020 r.)
środki pochodzące z Agencji Europejskiego GNSS (GSA) 4)Obecnie Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego na podstawie art. 1 rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiającego
Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz
uchylającego rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014
oraz decyzję nr 541/2014/UE (Dz. Urz. UE L 170 z 12.05.2021, str. 69), które stosuje
się od dnia 1 stycznia 2021 r. lub z dotacji Komisji Europejskiej, przeznaczone na realizację projektów dotyczących
usługi publicznej o regulowanym dostępie systemu satelitarnego Galileo (public regulated
service - PRS);
175)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. poz. 1118), które weszło w życie z dniem 24 czerwca 2021 r.)
środki pochodzące z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, przeznaczone na usuwanie
skutków powodzi w województwie podkarpackim, która wystąpiła w czerwcu 2020 r.
2.
Beneficjentami środków, o których mowa w ust. 1, są:
16)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
organy administracji rządowej oraz jednostki im podległe lub przez nie nadzorowane,
jak również inne podmioty występujące w umowach zawartych przez te organy lub jednostki
jako strony - w przypadku środków wymienionych w pkt 1;
2)
Główny Urząd Statystyczny, urzędy statystyczne i jednostki podporządkowane Prezesowi
Głównego Urzędu Statystycznego oraz inne jednostki występujące w umowach jako partner,
strona trzecia lub podwykonawca - w przypadku środków wymienionych w pkt 2;
3)
podmioty, którym przyznana została pomoc finansowa Unii Europejskiej w zakresie transeuropejskich
sieci transportowych (TEN-T) na podstawie decyzji Komisji Europejskiej - w przypadku
środków wymienionych w pkt 3;
4)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będące koordynatorem krajowego punktu
kontaktowego Europejskiej Sieci Migracyjnej oraz inne jednostki występujące w umowach
związanych z realizacją zadań dla Europejskiej Sieci Migracyjnej zawartych przez Ministerstwo
Spraw Wewnętrznych i Administracji jako partnera, stronę trzecią lub podwykonawcę
- w przypadku środków wymienionych w pkt 4;
5)
jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej - w przypadku środków wymienionych
w pkt 5;
6)
Komenda Główna Policji oraz inne jednostki organizacyjne Policji, jak również Komenda
Główna Straży Granicznej oraz inne jednostki organizacyjne Straży Granicznej - w przypadku
środków wymienionych w pkt 6;
7)
Ministerstwo Środowiska 7)Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 7 października 2020 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska
(Dz. U. poz. 1734). oraz jednostki podległe lub nadzorowane przez Ministra Środowiska 8)Obecnie Ministra Klimatu i Środowiska na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu
i Środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 941)., jak również jednostki samorządu terytorialnego, które poniosły straty w wyniku powodzi
z maja i czerwca 2010 r. - w przypadku środków wymienionych w pkt 7;
8)
Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako pośrednik działający w imieniu Komisji Europejskiej
- w przypadku środków wymienionych w pkt 8;
9)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będące koordynatorem projektu, o którym
mowa w ust. 1 pkt 9, oraz inne podmioty występujące w umowach związanych z realizacją
tego projektu, zawartych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jako
stronę - w przypadku środków wymienionych w pkt 9;
10)
Biuro do spraw Substancji Chemicznych zapewniające realizację zadań właściwego organu
państwa członkowskiego Unii Europejskiej - w przypadku środków wymienionych w pkt
10;
11)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja „Fundusz Współpracy”
będące koordynatorami projektu, o którym mowa w ust. 1 pkt 11, oraz inne podmioty
występujące w umowach związanych z realizacją tego projektu, zawartych przez Ministerstwo
Spraw Wewnętrznych i Administracji bądź Fundację „Fundusz Współpracy” jako strony
- w przypadku środków wymienionych w pkt 11;
12)
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz inne jednostki sektora finansów publicznych,
za pośrednictwem których Komisja Europejska przekaże środki finansowe na rzecz państw
spoza Unii Europejskiej realizujących zadania weterynaryjne - w przypadku środków
wymienionych w pkt 12;
13)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Centrum Obsługi Projektów Europejskich
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji będące koordynatorami projektu, o
którym mowa w ust. 1 pkt 13, oraz inne podmioty występujące w umowach związanych z
realizacją tego projektu, zawartych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
bądź Centrum Obsługi Projektów Europejskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
jako strony - w przypadku środków wymienionych w pkt 13;
14)
podmioty, które na podstawie umowy otrzymały środki, o których mowa w pkt 14;
15)
jednostki samorządu terytorialnego wchodzące w skład województw: kujawsko-pomorskiego,
pomorskiego i wielkopolskiego, które poniosły straty w wyniku burz z sierpnia 2017 r.
- w przypadku środków wymienionych w pkt 15;
169)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będące koordynatorem projektów, o
których mowa w ust. 1 pkt 16, oraz inne podmioty, które na podstawie umów zawartych
z Agencją Europejskiego GNSS (GSA) 4)Obecnie Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego na podstawie art. 1 rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiającego
Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz
uchylającego rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014
oraz decyzję nr 541/2014/UE (Dz. Urz. UE L 170 z 12.05.2021, str. 69), które stosuje
się od dnia 1 stycznia 2021 r. otrzymały środki, o których mowa w pkt 16;
1710)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.)
jednostki samorządu terytorialnego wchodzące w skład województwa podkarpackiego, które
poniosły straty w wyniku powodzi, która wystąpiła w czerwcu 2020 r. - w przypadku
środków wymienionych w pkt 17.
§ 2.
Środki, o których mowa w § 1 ust. 1, powinny być wydatkowane w terminie:
1)
kwalifikowalności wydatków w projektach finansowanych ze środków, o których mowa w
pkt 1, 4, 5, 9, 11, 13 oraz 14;
2)
6 miesięcy od dnia ich otrzymania przez Główny Urząd Statystyczny - w przypadku środków,
o których mowa w pkt 2;
311)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
kwalifikowalności wydatków w projektach finansowanych ze środków, o których mowa w
pkt 3 i 16, a w przypadku refundacji wydatków z tych środków - niezwłocznie po ich
otrzymaniu;
4)
przeznaczonym na realizację zadania finansowanego ze środków, o których mowa w pkt
6, 8 oraz 10;
5)
12 miesięcy od dnia ich otrzymania z budżetu Unii Europejskiej - w przypadku środków,
o których mowa w pkt 7;
6)
niezwłocznie od dnia ich otrzymania przez beneficjentów tych środków - w przypadku
środków, o których mowa w pkt 12;
712)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.)
18 miesięcy od dnia ich otrzymania z budżetu Unii Europejskiej - w przypadku środków,
o których mowa w pkt 15 i 17.
§ 3.
(pominięty).
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia13)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 stycznia 2017 r..14)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23
lipca 2010 r. w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których
mowa w art. 5 ust. 3 pkt 6 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1883),
które utraciło moc z dniem 31 sierpnia 2016 r. w związku z wejściem w życie ustawy
z dnia 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych
ustaw (Dz. U. poz. 1257).
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia
14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu środków publicznych
niezaliczanych do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach
publicznych (Dz. U. poz. 1020), które weszło w życie z dniem 8 czerwca 2021 r.
2)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.
3)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2020 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do
środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych
(Dz. U. poz. 1025), które weszło w życie z dniem 11 czerwca 2020 r.
4)
Obecnie Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego na podstawie art. 1 rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiającego
Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz
uchylającego rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014
oraz decyzję nr 541/2014/UE (Dz. Urz. UE L 170 z 12.05.2021, str. 69), które stosuje
się od dnia 1 stycznia 2021 r.
5)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 2021 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do
środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5c i 6 ustawy o finansach publicznych
(Dz. U. poz. 1118), które weszło w życie z dniem 24 czerwca 2021 r.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
7)
Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 7 października 2020 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska
(Dz. U. poz. 1734).
8)
Obecnie Ministra Klimatu i Środowiska na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu
i Środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 941).
9)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
12)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.
13)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 stycznia 2017 r.
14)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23
lipca 2010 r. w sprawie wykazu środków publicznych niezaliczanych do środków, o których
mowa w art. 5 ust. 3 pkt 6 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1883),
które utraciło moc z dniem 31 sierpnia 2016 r. w związku z wejściem w życie ustawy
z dnia 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych
ustaw (Dz. U. poz. 1257).