Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnejz dnia 13 września 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów
w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach 1)Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej
- instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady
Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 maja 2017 r. w sprawie wyższej
wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 8 października
2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych
hipotekami na nieruchomościach .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 8 października
2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji
zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca
2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych,
zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 648/2012 .
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej
- instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady
Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 maja 2017 r. w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach1)Obecnie działem administracji rządowej - instytucje finansowe kieruje Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Na podstawie art. 128 ust. 6a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa wyższą wagę ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami
na nieruchomościach, o której mowa w art. 124 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z
dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych
i firm inwestycyjnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 648/2012 .
§ 2.
Ekspozycjom zabezpieczonym hipoteką na:
1)
nieruchomości mieszkalnej, w przypadku której wysokość raty kapitałowej lub odsetkowej
uzależniona jest od zmian kursu waluty lub walut innych niż waluty przychodów osiąganych
przez dłużnika, przypisuje się wagę ryzyka równą 150%;
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 8 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyższej wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach (Dz. U. poz. 1814), które weszło w życie z dniem 16 października 2020 r.)
lokalach biurowych lub innych nieruchomościach komercyjnych, usytuowanych na terenie
Rzeczypospolitej Polskiej, przypisuje się wagę ryzyka równą 100%, z wyjątkiem ekspozycji
zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach komercyjnych służących prowadzeniu
przez kredytobiorcę własnej działalności gospodarczej i nieprzynoszących dochodu generowanego
przez czynsz lub zyski z ich sprzedaży.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 1 czerwca 2017 r..
1)
Obecnie działem administracji rządowej - instytucje finansowe kieruje Minister Finansów,
Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
2)
Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych
dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniającego rozporządzenie (UE)
nr 648/2012 (Dz. Urz. UE L 176 z 27.06.2013, str. 1, z późn. zm.).
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2020 r.
poz. 2320 i 2419 oraz z 2021 r. poz. 432, 680, 815, 1177, 1598, 1626 i 1666.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki
Regionalnej z dnia 8 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyższej
wagi ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach (Dz. U.
poz. 1814), które weszło w życie z dniem 16 października 2020 r.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 1 czerwca 2017 r.