Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 18 sierpnia 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący
szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt
- Załącznik nr 1 - Zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje osób transportujących zwierzęta środkami transportu drogowego lub kwalifikacje osób obsługujących zwierzęta w czasie transportu (wzór)
- Załącznik nr 2 - Zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje osób obsługujących zwierzęta w punktach gromadzenia zwierząt (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie powoływania
komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących
czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 lipca 2020 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin
kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 lipca 2020 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin
kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maja 2007 r. w sprawie powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. z 2021 r. poz. 942).
Na podstawie art. 24f ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie
osób określonych w art. 6 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie
ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającego
dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 73 z 15.03.2008,
str. 35, Dz. Urz. UE L 336 z 20.12.2011, str. 86, Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str.
1 oraz Dz. Urz. UE L 129 z 15.04.2021, str. 162., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1/2005”, oraz kwalifikacje osób wchodzących w
jej skład;
2)
sposób przeprowadzania egzaminu kończącego szkolenie osób określonych w pkt 1;
3)
zakres informacji zawartych w protokole sporządzanym przez podmiot upoważniony do
prowadzenia szkolenia albo przez komisję egzaminacyjną, o której mowa w pkt 1;
4)
wzory zaświadczeń wydawanych przez powiatowego lekarza weterynarii po otrzymaniu protokołu,
o którym mowa w pkt 3.
§ 2.
Powiatowy lekarz weterynarii powołuje komisję egzaminacyjną, która przeprowadza egzamin
kończący szkolenie osób określonych w art. 6 ust. 5 rozporządzenia nr 1/2005, w skład
której wchodzą co najmniej trzy osoby, w tym:
1)
dwie osoby posiadające wykształcenie wyższe na kierunku rolnictwo, zootechnika, biologia
lub weterynaria;
2)
jedna osoba posiadająca wykształcenie co najmniej średnie i 5-letni staż pracy przy
transporcie zwierząt.
§ 3.
13)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 lipca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powoływania komisji egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności w zakresie transportu lub obsługi zwierząt (Dz. U. poz. 1193), które weszło w życie z dniem 4 lipca 2020 r..
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, o którym mowa w § 2, w formie testu:
1)
pisemnego w postaci papierowej albo
2)
przeprowadzonego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej
- obejmującego sprawdzenie znajomości zagadnień zawartych w programie szkolenia, którego
zakres jest określony w załączniku IV do rozporządzenia nr 1/2005.
2.
Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które odbyły szkolenie, o którym mowa w § 1 pkt
1.
§ 4.
14)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Warunkiem złożenia egzaminu, o którym mowa w § 2, z wynikiem pozytywnym jest udzielenie
co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, o którym mowa w
§ 3 ust. 1.
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Osoby, które nie udzieliły co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte
w teście, o którym mowa w § 3 ust. 1, mogą powtórnie przystąpić do egzaminu po złożeniu
wniosku do powiatowego lekarza weterynarii wskazanego w § 2.
3.
Egzamin, o którym mowa w ust. 2, jest przeprowadzany w sposób określony w § 3 ust.
1.
§ 5.
1.
Komisja egzaminacyjna niezwłocznie po zakończeniu egzaminu, o którym mowa w § 2, sporządza
protokół. Powiatowy lekarz weterynarii przechowuje protokół przez 3 lata od dnia przeprowadzenia
egzaminu.
2.
Protokół zawiera:
1)
miejsce i datę przeprowadzonego egzaminu;
2)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej;
3)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości
- w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej
lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony
umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia
oraz serię i numer paszportu - w przypadku obywateli innych państw;
4)
zakres szkolenia określony w załączniku IV do rozporządzenia nr 1/2005;
5)
wyniki egzaminu;
6)
podpisy osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej.
§ 6.
Protokół sporządzany przez podmiot upoważniony do prowadzenia szkolenia przez powiatowego
lekarza weterynarii zawiera:
1)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu
upoważnionego do prowadzenia szkolenia przez powiatowego lekarza weterynarii;
2)
numer i datę decyzji powiatowego lekarza weterynarii upoważniającej podmiot do prowadzenia
szkolenia;
3)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości
- w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej
lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony
umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia
oraz serię i numer paszportu - w przypadku obywateli innych państw;
4)
zakres szkolenia określony w załącznikach I, II lub IV do rozporządzenia nr 1/2005.
§ 7.
1.
Wzór zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje osób transportujących zwierzęta środkami
transportu drogowego lub kwalifikacje osób obsługujących zwierzęta w czasie transportu
jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wzór zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje osób obsługujących zwierzęta w punktach
gromadzenia zwierząt jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 sierpnia 2004 r. w sprawie
warunków i trybu potwierdzania kwalifikacji kierowców i konwojentów zatrudnionych
przy transporcie zwierząt .
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 czerwca 2007 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października
2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. z 2021 r. poz. 942).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 73 z 15.03.2008,
str. 35, Dz. Urz. UE L 336 z 20.12.2011, str. 86, Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str.
1 oraz Dz. Urz. UE L 129 z 15.04.2021, str. 162.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 1 lipca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powoływania komisji
egzaminacyjnej, która przeprowadza egzamin kończący szkolenie osób wykonujących czynności
w zakresie transportu lub obsługi zwierząt (Dz. U. poz. 1193), które weszło w życie
z dniem 4 lipca 2020 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 czerwca 2007 r.