Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 26 lipca 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy
pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 maja 2007 r. w sprawie określenia
wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej
choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 marca 2020 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu
wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego ;
2)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 września 2020 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu
wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 marca 2020 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu
wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od
dnia 8 marca 2020 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 września 2020 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu
wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od
dnia 5 września 2020 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 maja 2007 r. w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. z 2021 r. poz. 942).
Na podstawie art. 13 ust. 4 i art. 14 ust. 8 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym
rolników zarządza się, co następuje:
§ 1.
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby
zawodowej wynosi 809 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
§ 2.
Zasiłek chorobowy wynosi 10 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej
nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.
§ 2a2)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. poz. 486), które weszło w życie z mocą od dnia 8 marca 2020 r.; w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. poz. 1664), które weszło w życie z mocą od dnia 5 września 2020 r..
Wokresie obowiązywania na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego
lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych
u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy
w kwocie 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie
nie dłużej niż 14 dni, jeżeli ta niezdolność jest spowodowana zakażeniem lub chorobą
układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim jako U07.1 COVID-19, zgodnie
z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych.
§ 3.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 28 lutego 1995 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad ustalania wysokości jednorazowego odszkodowania
z tytułu wypadku przy pracy rolniczej i chorób zawodowych oraz zasiłku chorobowego .
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 czerwca 2007 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października
2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. z 2021 r. poz. 942).
2)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 marca 2020 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania
z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku
chorobowego (Dz. U. poz. 486), które weszło w życie z mocą od dnia 8 marca 2020 r.;
w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z
dnia 23 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości
jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby
zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. poz. 1664), które weszło w życie z mocą
od dnia 5 września 2020 r.
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2020 r.
poz. 2112 i 2401 oraz z 2021 r. poz. 159, 180, 255, 616 i 981.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. poz. 21, 185
i 389, z 1998 r. poz. 357 i 738, z 1999 r. poz. 524, z 2000 r. poz. 1161, z 2001 r.
poz. 244 i 1223, z 2002 r. poz. 101, z 2003 r. poz. 885 oraz z 2004 r. poz. 530.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 czerwca 2007 r.