Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnejz dnia 11 czerwca 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności
agencyjnych 1)Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej
- instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady
Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia
odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 maja 2020 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania
czynności agencyjnych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 maja 2020 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania
czynności agencyjnych , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE)
2019/1935 z dnia 13 maja 2019 r. zmieniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego
i Rady 2016/97 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dostosowujących
kwotę bazową w euro w odniesieniu do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z
tytułu wykonywania zawodu i zdolności finansowej pośredników ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych
(Dz. Urz. UE L 301 z 22.11.2019, str. 3 oraz Dz. Urz. UE L 308 z 29.11.2019, str.
135).
”
„
§ 2.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do umów ubezpieczenia OC zawartych od dnia wejścia
w życie rozporządzenia.
2.
Umowy ubezpieczenia OC zawarte na podstawie dotychczasowych przepisów obowiązują do
końca okresu, na jaki zostały zawarte, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od
dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 czerwca 2020 r.
”
.
1)
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej
- instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady
Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych1)Obecnie działem administracji rządowej - instytucje finansowe kieruje Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Na podstawie art. 20 ust. 17 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności
cywilnej agenta ubezpieczeniowego i agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające
za szkody powstałe z tytułu wykonywania działalności agencyjnej, zwanego dalej „ubezpieczeniem
OC”, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną tego
ubezpieczenia.
§ 2.
1.
Ubezpieczeniem OC jest objęta odpowiedzialność cywilna odpowiednio agenta ubezpieczeniowego
i agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające, którzy wykonują czynności agencyjne,
o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, zwane dalej „czynnościami agencyjnymi”, na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń
w zakresie tego samego działu ubezpieczeń, zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej , za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego w okresie
ubezpieczenia, w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych.
2.
Ubezpieczeniem OC są objęte również szkody wyrządzone przez osoby, przy pomocy których
ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne.
3.
Ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód:
1)
wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom zatrudnionym przez ubezpieczonego na podstawie
umowy o pracę lub osobom, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne;
2)
polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia wyrządzonych przez ubezpieczonego
lub osobę, przy pomocy której ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne, małżonkowi,
wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu,
osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi lub osobie, z którą
ubezpieczony lub osoba, przy pomocy której ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne,
pozostaje we wspólnym pożyciu;
4)
powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także
aktów terroru.
3a4)Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Ubezpieczenie OC nie obejmuje również kar umownych, wynikających z działania podjętego
w okresie ubezpieczenia lub zaniechania działania w tym okresie, w związku z wykonywaniem
przez ubezpieczonego czynności agencyjnych.
45)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Ubezpieczenie OC obejmuje wszystkie szkody w zakresie, o którym mowa w ust. 1 i 2,
z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, bez możliwości umownego ograniczenia przez zakład ubezpieczeń
wysokości odszkodowania.
§ 3.
Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje w dniu zawarcia przez agenta ubezpieczeniowego
lub agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające umowy agencyjnej z drugim zakładem
ubezpieczeń wykonującym działalność ubezpieczeniową w tym samym dziale ubezpieczeń
zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
§ 4.
16)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy,
wynosi równowartość w złotych 1 300 380 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego
skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, oraz 1 924 560 euro w odniesieniu do wszystkich
takich zdarzeń.
2.
Równowartość w złotych wyrażonych w euro kwot, o których mowa w ust. 1, przelicza
się według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy
w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta.
§ 5.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do umów ubezpieczenia OC zawartych od dnia wejścia
w życie rozporządzenia.
2.
Umowy ubezpieczenia OC zawarte na podstawie dotychczasowych przepisów obowiązują do
końca okresu, na jaki zostały zawarte, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od
dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r.7)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
12 lutego 2015 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. poz. 276), które utraciło moc z
dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 105 ustawy z dnia
15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. poz. 2486 oraz z 2018 r. poz.
378 i 650).
1)
Obecnie działem administracji rządowej - instytucje finansowe kieruje Minister Finansów,
Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
2)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Dz.
Urz. UE L 26 z 02.02.2016, str. 19 oraz Dz. Urz. UE L 76 z 19.03.2018, str. 28).
3)
Przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 maja 2020 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z
tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. poz. 846), które weszło w życie z
dniem 12 czerwca 2020 r.
4)
Dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
12 lutego 2015 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. poz. 276), które utraciło moc z
dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 105 ustawy z dnia
15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. poz. 2486 oraz z 2018 r. poz.
378 i 650).