Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnejz dnia 1 czerwca 2021 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki
Regionalnej w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach
programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku
z wystąpieniem pandemii COVID-19 1)Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej
- rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów,
Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 kwietnia 2020 r.
w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów
operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem
pandemii COVID-19 , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 grudnia
2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub
pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania
polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 ;
2)
rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 2 kwietnia
2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub
pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania
polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 grudnia
2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji
lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania
polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia
2 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy w formie
dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu
wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 , które stanowią:
„
§ 2.
Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym
niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej
- rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów,
Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-191)Obecnie działem administracji rządowej - rozwój regionalny kieruje Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
Na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie
polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy,
w rozumieniu art. 107 ust. 3 lit. b Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, przedsiębiorcom
w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19,
w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020, zwanej dalej „pomocą”, oraz podmioty
udzielające tej pomocy.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
COVID-19 - oznacza to chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2;
2)
dużym przedsiębiorcy - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.
uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu
art. 107 i 108 Traktatu 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 26 z 31.01.2018, str.
53 oraz Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str. 3., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 651/2014”, niebędące mikroprzedsiębiorstwem, małym
przedsiębiorstwem lub średnim przedsiębiorstwem;
3)
mikroprzedsiębiorcy, małym lub średnim przedsiębiorcy - oznacza to odpowiednio mikroprzedsiębiorstwo,
małe lub średnie przedsiębiorstwo, spełniające warunki określone w załączniku I do
rozporządzenia nr 651/2014;
4)
pomocy zwrotnej - oznacza to zaliczkę zwrotną w rozumieniu art. 2 pkt 21 rozporządzenia
651/2014;
5)
przedsiębiorcy - oznacza to mikroprzedsiębiorcę, małego przedsiębiorcę, średniego
przedsiębiorcę lub dużego przedsiębiorcę;
6)
wsparciu - oznacza to finansowanie zewnętrzne niestanowiące pomocy.
§ 3.
Pomoc może być udzielana mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom oraz
dużym przedsiębiorcom na cele inwestycyjne lub obrotowe, nakierowane na łagodzenie
skutków wystąpienia pandemii COVID-19.
§ 4.
1.
Pomoc może być udzielana wyłącznie przedsiębiorcom, którzy w dniu jej udzielenia nie
znajdują się w trudnej sytuacji w rozumieniu art. 2 pkt 18 rozporządzenia nr 651/2014,
w rozumieniu art. 2 pkt 14 rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r. uznającego
niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich
za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu
Unii Europejskiej 3)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 48 z 20.02.2019, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 414 z 09.12.2020,
str. 15. - jeżeli pomoc ma być udzielona w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych
w rozumieniu art. 2 pkt 9 rozporządzenia 651/2014, albo w trudnej sytuacji w rozumieniu
art. 3 pkt 5 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1388/2014 z dnia 16 grudnia 2014 r. uznającego
niektóre kategorie pomocy udzielanej przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie
produkcji, przetwórstwa i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury
za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu
Unii Europejskiej 4)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 414 z 09.12.2020,
str. 15. - jeżeli pomoc ma być udzielona w sektorze rybołówstwa lub akwakultury, objętym rozporządzeniem
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1379/2013
z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa
i akwakultury, zmieniającym rozporządzenia Rady (WE) nr 1184/2006 i (WE) nr 1224/2009
oraz uchylającym rozporządzenie Rady (WE) nr 104/2000 (Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013,
str. 1, z późn. zm.5)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013,
str. 86, Dz. Urz. UE L 133 z 29.05.2015, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 130 z 24.04.2020,
str. 11.), zwanym dalej „rozporządzeniem nr 1379/2013”, lub przedsiębiorcom, którzy nie znajdowali
się w trudnej sytuacji w dniu 31 grudnia 2019 r., ale po tym dniu znaleźli się w trudnej
sytuacji z powodu wystąpienia pandemii COVID-19.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się w odniesieniu do:
1)
wsparcia udzielanego przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie przetwarzania
i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, jeżeli wsparcie jest uwarunkowane jego
przeniesieniem w części lub w całości na producentów surowców lub jest ustalane na
podstawie ceny lub ilości produktów zakupionych od producentów surowców lub wprowadzonych
na rynek przez zainteresowanych przedsiębiorców;
2)
wsparcia udzielanego w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, w rozumieniu
art. 2 pkt 9 rozporządzenia 651/2014, którego wartość jest ustalana na podstawie ceny
lub ilości produktów wprowadzanych na rynek;
3)
wsparcia udzielanego w sektorze rybołówstwa lub akwakultury, objętym rozporządzeniem
nr 1379/2013, które dotyczy którejkolwiek z kategorii wskazanych w art. 1 lit. a-k rozporządzenia Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r.
w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do
pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury 6)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 414 z 09.12.2020,
str. 15., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 717/2014”.
§ 5.
1.
Podmiotem udzielającym pomocy, poza podmiotami określonymi w art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie
polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, zwanej dalej „ustawą”, może być również partner projektu, o którym mowa w art. 33
ust. 1 ustawy.
2.
W przypadku gdy podmiotem udzielającym pomocy jest beneficjent w rozumieniu art. 2
pkt 1 ustawy lub partner projektu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 ustawy, pomoc może
być udzielona, jeżeli możliwość jej udzielenia przewiduje umowa o dofinansowanie projektu
w rozumieniu art. 2 pkt 26 lit. a albo lit. b ustawy albo decyzja o dofinansowaniu
projektu w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy.
§ 6.
Pomoc może być udzielana w formie dotacji lub pomocy zwrotnej.
§ 7.
17)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 2 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 (Dz. U. poz. 665), które weszło w życie z dniem 10 kwietnia 2021 r..
Wartość pomocy udzielanej jednemu przedsiębiorcy na podstawie niniejszego rozporządzenia
nie przekracza łącznie wyrażonej w złotych równowartości kwoty:
1)
225 tys. euro brutto - w przypadku pomocy udzielanej w sektorze produkcji podstawowej
produktów rolnych w rozumieniu art. 2 pkt 9 rozporządzenia nr 651/2014;
2)
270 tys. euro brutto - w przypadku pomocy udzielanej w sektorze rybołówstwa lub akwakultury,
objętym rozporządzeniem nr 1379/2013;
3)
1,8 mln euro brutto - w pozostałych przypadkach.
2.
W przypadku prowadzenia działalności w kilku sektorach, do których zastosowanie mają
różne kwoty maksymalne pomocy, określone w ust. 1, przedsiębiorca zapewnia rozdzielność
finansowo-księgową działalności prowadzonych w poszczególnych sektorach w celu zapewnienia
nieprzekroczenia właściwych kwot maksymalnych pomocy oraz najwyższej z kwot maksymalnej
pomocy, określonych w ust. 1, możliwej do udzielenia temu przedsiębiorcy.
3.
Wartość pomocy udzielanej na podstawie rozporządzenia jest równa nominalnej kwocie
udzielonej dotacji lub pomocy zwrotnej.
§ 8.
1.
Pomoc udzielana na podstawie niniejszego rozporządzenia podlega kumulacji z pomocą
udzielaną na innych podstawach prawnych, zwaną dalej „inną pomocą”, z zachowaniem
zasad określonych w tych podstawach, oraz z pomocą de minimis udzielaną zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis 8)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3., rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym 9)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE LI 51 z 22.02.2019,
str. 1., rozporządzenia nr 717/2014 oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie
gospodarczym 10)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 290 z 04.10.2014,
str. 11, Dz. Urz. UE L 313 z 10.12.2018, str. 2 oraz Dz. Urz. UE L 337 z 14.10.2020,
str. 1..
2.
Jeżeli pomoc udzielana na podstawie niniejszego rozporządzenia podlega kumulacji z
inną pomocą udzielaną zgodnie z sekcją 3.1 komunikatu Komisji Tymczasowe ramy środków
pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19
(Dz. Urz. UE CI 91 z 20.03.2020, str. 1, z późn. zm.11)Zmiany wymienionego komunikatu zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE CI 112 z 04.04.2020,
str. 1, Dz. Urz. UE C 164 z 13.05.2020, str. 3, Dz. Urz. UE C 218 z 02.07.2020, str.
3, Dz. Urz. UE CI 340 z 13.10.2020, str. 1 oraz Dz. Urz. UE C 34 z 01.02.2021, str.
6.), łączna wartość pomocy udzielanej jednemu przedsiębiorcy nie przekracza wartości
określonych w § 7 ust. 1. Przepisy § 7 ust. 2 stosuje się.
§ 9.
1.
Przedsiębiorca składa wniosek do podmiotu udzielającego pomocy.
2.
Wniosek zawiera:
1)
nazwę przedsiębiorcy;
2)
cel, na jaki przeznaczona ma być pomoc;
3)
informacje dotyczące uzyskania po dniu 31 stycznia 2020 r. pomocy udzielanej na podstawie
rozporządzenia w formie dotacji lub pomocy zwrotnej lub innej pomocy;
4)
inne informacje, wskazane przez podmiot udzielający pomocy, niezbędne do dokonania
oceny wniosku.
§ 10.
Po przeprowadzeniu oceny wniosku pomoc może być udzielona przedsiębiorcy na podstawie
umowy albo decyzji o dofinansowaniu projektu w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy.
§ 1112)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7..
Pomoc jest udzielana do dnia 31 grudnia 2021 r.
§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia13)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 29 kwietnia 2020 r..
1)
Obecnie działem administracji rządowej - rozwój regionalny kieruje Minister Finansów,
Funduszy i Polityki Regionalnej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10, Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 14.09.2017, str. 28, Dz. Urz. UE L 26 z 31.01.2018, str.
53 oraz Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020, str. 3.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1, Dz. Urz. UE L 48 z 20.02.2019, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 414 z 09.12.2020,
str. 15.
4)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 414 z 09.12.2020,
str. 15.
5)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 354 z 28.12.2013,
str. 86, Dz. Urz. UE L 133 z 29.05.2015, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 130 z 24.04.2020,
str. 11.
6)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 414 z 09.12.2020,
str. 15.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i
Polityki Regionalnej z dnia 2 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie
udzielania pomocy w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych
na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii
COVID-19 (Dz. U. poz. 665), które weszło w życie z dniem 10 kwietnia 2021 r.
8)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 215 z 07.07.2020,
str. 3.
9)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE LI 51 z 22.02.2019,
str. 1.
10)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 290 z 04.10.2014,
str. 11, Dz. Urz. UE L 313 z 10.12.2018, str. 2 oraz Dz. Urz. UE L 337 z 14.10.2020,
str. 1.
11)
Zmiany wymienionego komunikatu zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE CI 112 z 04.04.2020,
str. 1, Dz. Urz. UE C 164 z 13.05.2020, str. 3, Dz. Urz. UE C 218 z 02.07.2020, str.
3, Dz. Urz. UE CI 340 z 13.10.2020, str. 1 oraz Dz. Urz. UE C 34 z 01.02.2021, str.
6.
12)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 7.
13)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 29 kwietnia 2020 r.