Obwieszczenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższegoz dnia 2 stycznia 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”
- Załącznik nr 1 - Szczegółowy zakres informacji zawartych we wniosku
- Załącznik nr 2 - Szczegółowe kryteria przyznawania pomocy wraz z przypisanymi im wartościami punktowymi
- Załącznik nr 3 - Szczegółowy zakres informacji zawartych w raporcie rocznym i w raporcie końcowym
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. w
sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 listopada 2018 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” ;
2)
rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 czerwca 2019 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 16 i § 16a rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września
2018 r. w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” , które stanowią:
„
§ 16.
W konkursie w ramach programu ogłoszonym w 2018 r.:
1)
wnioski składa się w systemie, z tym że informacje określone w części A oraz w części
B ust. 2 pkt 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia składa się w postaci papierowej wraz
z:
a)
oświadczeniem o zgodności ze stanem faktycznym i prawnym informacji zawartych we wniosku
złożonym w systemie,
b)
oświadczeniem o wyrażeniu zgody na przesyłanie korespondencji za pomocą środków komunikacji
elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną ,
c)
dokumentami i informacjami, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 1-4 i ust. 4;
2)
dane, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. d tiret drugie i § 7 ust. 3 pkt 5, są
pobierane z systemu POL-index;
3)
minister może wyznaczyć dłuższy niż określony w § 7 ust. 5 zdanie drugie termin do
usunięcia braków formalnych wniosku.
§ 16a.
W konkursie w ramach programu ogłoszonym w 2018 r. przedsiębiorcy, którzy nie złożyli
w urzędzie obsługującym ministra umów zgodnie z § 10 ust. 1, mogą złożyć te umowy
w terminie do dnia 12 lipca 2019 r. Niedotrzymanie tego terminu uznaje się za rezygnację
z zawarcia umowy i z przyznanej pomocy.
”
;
2)
§ 2-4 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 listopada 2018 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” , które stanowią:
„
§ 2.
Do wniosków o przyznanie pomocy w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”
złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepis
§ 16 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Wnioski o przyznanie pomocy w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” złożone
przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w stosunku do których nastąpił
skutek określony w § 7 ust. 5 zdanie drugie rozporządzenia, o którym mowa w § 1, mogą
zostać złożone powtórnie w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
3)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 czerwca 2019 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Do przedsiębiorców, którzy złożyli umowy w urzędzie obsługującym ministra właściwego
do spraw szkolnictwa wyższego i nauki po upływie terminu, o którym mowa w § 10 ust.
1 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, a przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
nie stosuje się przepisu § 16a rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym
niniejszym rozporządzeniem.
2.
Umowy, o których mowa w ust. 1, uważa się za złożone w terminie.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”1)Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 2255).
Na podstawie art. 401 ust. 6 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udziału w programie „Wsparcie dla czasopism
naukowych”, zwanym dalej „programem”, a także warunki i tryb przyznawania oraz rozliczania
pomocy de minimis w ramach programu, zwanej dalej „pomocą”, w tym:
1)
przeznaczenie pomocy;
2)
szczegółowe kryteria przyznawania pomocy;
3)
rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, zwanych dalej „kosztami kwalifikowalnymi”;
4)
sposób kumulowania pomocy;
5)
maksymalne wielkości pomocy;
6)
maksymalną intensywność pomocy;
7)
szczegółowy zakres informacji zawartych:
a)
we wnioskach o przyznanie pomocy, zwanych dalej „wnioskami”,
b)
w raporcie rocznym z realizacji zadań objętych pomocą, zwanym dalej „raportem rocznym”,
c)
w raporcie z wykorzystania środków finansowych, zwanym dalej „raportem końcowym”.
§ 2.
Pomoc przyznaje się:
1)
na realizację projektów, których celem jest podniesienie poziomu praktyk wydawniczych
i edytorskich umożliwiających wejście polskich czasopism naukowych, zwanych dalej
„czasopismami”, w międzynarodowy obieg naukowy;
2)
zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis , zwanego dalej „rozporządzeniem Komisji nr 1407/2013”;
3)
przedsiębiorcom w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.
uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu
art. 107 i 108 Traktatu 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10 oraz Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1., będącym wydawcami czasopism działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe .
§ 3.
1.
Pomoc nie może być przyznana w przypadkach, o których mowa w art. 1 ust. 1 rozporządzenia
Komisji nr 1407/2013.
2.
Jeżeli przedsiębiorca ubiegający się o pomoc prowadzi działalność w sektorach wyłączonych,
o których mowa w art. 1 ust. 1 lit. a‒c rozporządzenia Komisji nr 1407/2013, oraz
w innych sektorach lub obszarach działalności wchodzących w zakres stosowania rozporządzenia
Komisji nr 1407/2013, pomoc może zostać mu przyznana pod warunkiem, że przedsiębiorca
ten zobowiąże się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla działalności
w sektorze wyłączonym oraz dla pozostałej działalności gospodarczej, w tym do przypisywania
przychodów i kosztów na podstawie konsekwentnie stosowanych i mających uzasadnienie
metod.
§ 4.
1.
Do udziału w programie może zostać zgłoszony projekt:
1)
dotyczący czasopisma, które spełnia łącznie następujące warunki:
a)
posiada aktualny adres redakcji lub wydawcy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
nie jest ujęte w żadnej z następujących międzynarodowych baz czasopism naukowych:
Scopus, Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index, Arts & Humanities
Citation Index, Emerging Sources Citation Index ,
c)
było wydawane przez okres co najmniej 2 lat kalendarzowych poprzedzających rok ogłoszenia
konkursu w ramach programu,
d)
w okresie 2 lat kalendarzowych poprzedzających rok ogłoszenia konkursu w ramach programu:
-
-było wydawane z częstotliwością nie mniejszą niż określona w rejestrze dzienników i czasopism, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe,
-
-udział wskazań danego podmiotu systemu szkolnictwa wyższego i nauki, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jako miejsca prowadzenia przez autorów artykułów naukowych działalności naukowej, której wyniki stanowiły podstawę do opracowania tych artykułów, w ogólnej liczbie wskazań podmiotów, nie przekroczył 50%,
e)
przyjęło i stosuje zasady etyki publikacyjnej zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw
Etyki Publikacyjnej (COPE - Committee on Publication Ethics );
2)
uwzględniający upowszechnianie artykułów naukowych zamieszczanych w czasopiśmie w
trybie otwartego dostępu w Internecie nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia
wydania numeru czasopisma, w sposób bezpłatny i bez technicznych ograniczeń;
3)
uwzględniający wykorzystywanie w czasopiśmie cyfrowych identyfikatorów dokumentów
elektronicznych (DOI - Digital Object Identifier ) i unikalnych identyfikatorów naukowców (ORCID - Open Researcher and Contributor ID ) będących autorami zamieszczanych w czasopiśmie artykułów naukowych;
4)
którego okres realizacji nie przekracza 24 miesięcy;
5)
który nie obejmuje zadań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa.
2.
Przy ustalaniu częstotliwości wydawania czasopisma, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit.
c, numery łączone czasopisma traktuje się jako odrębne numery.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego
i nauki, zwany dalej „ministrem”, może dopuścić do udziału w konkursie projekt dotyczący
czasopisma istotnego dla rozwoju nauki, niespełniającego warunku, o którym mowa w
ust. 1 pkt 1 lit. c.
4.
W przypadku projektu dotyczącego czasopisma niespełniającego warunku, o którym mowa
w ust. 1 pkt 1 lit. c, spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. d,
ocenia się w okresie od dnia wydania pierwszego numeru czasopisma do dnia złożenia
wniosku w konkursie ogłoszonym w ramach programu.
§ 5.
1.
Kosztami kwalifikowalnymi są koszty:
1)
związane z zakupem cyfrowych identyfikatorów dokumentów elektronicznych (DOI - Digital Object Identifier );
2)
zakupu oprogramowania do zarządzania pracami edytorskimi i wydawniczymi albo licencji
na to oprogramowanie;
3)
zakupu albo wytworzenia programów antyplagiatowych albo zakupu licencji na te programy;
4)
szkolenia redaktorów;
5)
tworzenia strony internetowej albo zmian wprowadzanych w funkcjonującej stronie internetowej
czasopisma;
6)
weryfikacji i korekty artykułów naukowych w czasopiśmie, w tym korekty tłumaczenia
na języki obce tych artykułów i ich streszczeń;
7)
wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym składkami na ubezpieczenia
społeczne i zdrowotne osób uczestniczących w realizacji projektu, w części, w jakiej
wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z realizacją projektu;
8)
zakupu sprzętu wykorzystywanego na potrzeby realizacji projektu, w części, w jakiej
sprzęt ten służy bezpośrednio do celów związanych z realizacją projektu;
9)
związane z podniesieniem poziomu merytorycznego recenzji;
10)
związane z upowszechnianiem informacji o czasopiśmie;
11)
pośrednie dotyczące funkcjonowania przedsiębiorcy ponoszone w związku z realizacją
projektu.
2.
Maksymalna wielkość pomocy na pokrycie kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 120
000 zł, z czego nie więcej niż 15% mogą stanowić koszty pośrednie. Wielkość pomocy
ustala się zgodnie z art. 3 ust. 2-9 rozporządzenia Komisji nr 1407/2013.
3.
Intensywność pomocy nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowalnych.
4.
Przedsiębiorcy może zostać przyznana pomoc na pokrycie kosztów kwalifikowalnych, które
zostaną poniesione na realizację projektu po dniu przyznania pomocy przez ministra.
§ 6.
Pomoc jest przyznawana z zachowaniem warunków dotyczących kumulacji określonych w
art. 5 rozporządzenia Komisji nr 1407/2013.
§ 7.
1.
Wnioski składa się:
1)
w terminie określonym w komunikacie ministra zgodnie z art. 401 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
2)
w systemie teleinformatycznym wskazanym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie
podmiotowej ministra, zwanym dalej „systemem”, w formie dokumentu elektronicznego
opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym.
2.
Szczegółowy zakres informacji zawartych we wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Do wniosku przedsiębiorca dołącza:
1)
oświadczenie o:
a)
przyjęciu i stosowaniu przez czasopismo zasad etyki publikacyjnej zgodnych z wytycznymi
Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE - Committee on Publication Ethics ),
b)
nieobjęciu projektem zadań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
2)
kopię aktualnego wypisu z rejestru dzienników i czasopism, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe, wystawionego nie później niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku;
3)
wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis , pomocy de minimis w rolnictwie i pomocy de minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w roku podatkowym, w którym ubiega się o pomoc, oraz
w okresie dwóch poprzedzających go lat podatkowych albo oświadczenie o wielkości jakiejkolwiek
pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
4)
informacje niezbędne do przyznania pomocy, określone w przepisach dotyczących zakresu
informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących
pomocy publicznej ;
5)
wszystkie numery czasopisma wydane w okresie 2 lat kalendarzowych poprzedzających
rok ogłoszenia konkursu w ramach programu albo ich kopie, w formie dokumentów elektronicznych
zapisanych w formacie PDF, każdy o objętości nieprzekraczającej 50 MB.
4.
Przedsiębiorca, o którym mowa w § 3 ust. 2, dodatkowo dołącza do wniosku zobowiązanie
do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla działalności w sektorze wyłączonym
oraz dla pozostałej działalności gospodarczej, w tym do przypisywania przychodów i
kosztów na podstawie konsekwentnie stosowanych i mających uzasadnienie metod.
5.
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania formalne
określone w ust. 1-4. W przypadku złożenia wniosku niespełniającego wymagań formalnych
minister wzywa przedsiębiorcę, za pośrednictwem systemu, do usunięcia braków w terminie
7 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie w tym terminie
spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§ 8.
1.
Oceny wniosków dokonuje zespół doradczy, o którym mowa w art. 341 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwany dalej „zespołem”, w dwóch etapach.
2.
Pierwszy etap obejmuje weryfikację, czy będące przedmiotem wniosków projekty spełniają
warunki udziału w programie, o których mowa w § 4.
3.
Wnioski, których przedmiotem są projekty, które nie spełniają któregokolwiek z warunków
udziału w programie, nie podlegają dalszej ocenie i są zwracane przedsiębiorcom wraz
z uzasadnieniem.
4.
Drugi etap polega na przypisaniu wartości punktowych poszczególnym szczegółowym kryteriom
przyznawania pomocy. Szczegółowe kryteria przyznawania pomocy wraz z przypisanymi
im wartościami punktowymi określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.
W przypadku uzyskania za którekolwiek z kryteriów, o których mowa w załączniku nr
2 do rozporządzenia, 0 punktów pomoc nie może zostać przyznana.
6.
Zespół przedstawia ministrowi wyniki oceny wniosków w drugim etapie, odrębnie dla
każdej dziedziny nauki, dla której konkurs był ogłoszony, wraz z propozycją przyznania
albo odmowy przyznania pomocy.
7.
W przypadku propozycji dotyczącej:
1)
przyznania pomocy w kwocie niższej niż wnioskowana albo
2)
odmowy przyznania pomocy
- zespół przedstawia ministrowi szczegółowe uzasadnienie.
§ 9.
1.
Minister informuje przedsiębiorców, za pośrednictwem systemu, o wynikach oceny, o
której mowa w § 8 ust. 6.
2.
Przedsiębiorca niezadowolony z wyników oceny, o której mowa w § 8 ust. 6, może złożyć,
w terminie 7 dni od dnia przekazania informacji o jej wynikach, umotywowane zastrzeżenia
do tych wyników. Zastrzeżenia składa się za pośrednictwem systemu.
3.
Minister, na podstawie wyników oceny, o której mowa w § 8 ust. 6, po rozpatrzeniu
zastrzeżeń do jej wyników, ustala listę projektów zakwalifikowanych do finansowania
wraz z wielkością przyznanej pomocy.
4.
Po ustaleniu listy, o której mowa w ust. 3, minister informuje przedsiębiorców, za
pośrednictwem systemu, o wielkości przyznanej pomocy albo o odmowie przyznania pomocy.
§ 10.
1.
W terminie 14 dni od dnia przekazania przez ministra informacji, o której mowa w §
9 ust. 4, przedsiębiorca, któremu została przyznana pomoc, składa w urzędzie obsługującym
ministra 3 egzemplarze umowy podpisanej przez upoważnione osoby.
2.
Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 1, uznaje się za rezygnację przez przedsiębiorcę
z zawarcia umowy i z przyznanej pomocy.
§ 11.
1.
Przedsiębiorca może złożyć wniosek o zmianę warunków umowy nie później niż 60 dni
przed dniem zakończenia realizacji projektu, na który została przyznana pomoc.
2.
Wniosek o zmianę warunków umowy jest opiniowany przez zespół.
§ 12.
1.
Przedsiębiorca składa:
1)
raport roczny w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, w którym
pomoc została przyznana;
2)
raport końcowy w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji projektu, na który
pomoc została przyznana.
2.
Przedsiębiorca nie składa raportu rocznego za ostatni rok realizacji projektu, jeżeli
termin jego złożenia przypada po terminie złożenia raportu końcowego.
3.
Raport roczny i raport końcowy składa się w systemie w formie dokumentu elektronicznego
opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym.
4.
Szczegółowy zakres informacji zawartych w raporcie rocznym i w raporcie końcowym określa
załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Niezłożenie raportu rocznego lub raportu końcowego stanowi podstawę do odstąpienia
przez ministra od umowy, z wezwaniem przedsiębiorcy do zwrotu przekazanych środków
finansowych stanowiących pomoc.
§ 13.
1.
Oceny raportów rocznych i raportów końcowych dokonuje zespół.
2.
Do oceny są kierowane wyłącznie raporty roczne i raporty końcowe spełniające wymagania
formalne określone w § 12 ust. 1, 3 i 4. W przypadku złożenia raportu niespełniającego
tych wymagań minister wzywa przedsiębiorcę, za pośrednictwem systemu, do usunięcia
braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że
ich nieusunięcie w terminie spowoduje nieprzyjęcie raportu.
3.
W przypadku stwierdzenia, że przekazany raport roczny albo raport końcowy został sporządzony
nieprawidłowo lub jest nierzetelny, wzywa się przedsiębiorcę, za pośrednictwem systemu,
do jego uzupełnienia lub poprawienia w wyznaczonym terminie, z pouczeniem, że niezłożenie
uzupełnionego lub poprawionego raportu w tym terminie spowoduje nieprzyjęcie raportu
przez ministra.
4.
W przypadku nieprzyjęcia przez ministra raportu rocznego albo raportu końcowego przepis
§ 12 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
5.
Zespół przekazuje ministrowi opinię w sprawie raportu rocznego albo raportu końcowego
w terminie 60 dni od dnia przekazania raportu do oceny.
§ 14.
1.
Na podstawie oceny raportu rocznego minister może wezwać przedsiębiorcę do zwrotu,
w całości albo w części, przekazanych środków finansowych stanowiących pomoc.
2.
Na podstawie oceny raportu końcowego minister uznaje projekt za:
1)
zrealizowany;
2)
zrealizowany nienależycie albo niezrealizowany, z wezwaniem przedsiębiorcy do zwrotu
przekazanych środków finansowych stanowiących pomoc w całości albo w części.
3.
Zwrotu środków finansowych stanowiących pomoc, uznanych za wykorzystane niezgodnie
z umową dokonuje się na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra wraz z odsetkami
w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, naliczonymi za okres od dnia
przekazania tych środków do dnia ich zwrotu.
§ 15.
1.
Niewykorzystane środki finansowe stanowiące pomoc podlegają zwrotowi na rachunek bankowy
urzędu obsługującego ministra w przypadku:
1)
projektu, którego realizacja nie zakończyła się w danym roku budżetowym - w terminie
do dnia 31 stycznia następnego roku;
2)
projektu albo jego części, których realizacja zakończyła się przed końcem roku budżetowego
- w terminie 14 dni od dnia:
a)
ustalonego w umowie jako dzień zakończenia realizacji projektu albo
b)
zakończenia realizacji projektu, jeżeli nastąpiło ono przed dniem ustalonym w umowie.
2.
Niezwrócenie niewykorzystanych środków finansowych stanowiących pomoc w terminach,
o których mowa w ust. 1, powoduje naliczenie odsetek w wysokości określonej jak dla
zaległości podatkowych od dnia następującego po dniu, w którym termin ten upłynął,
do dnia zwrotu tych środków.
§ 16.
(pominięty).3)Zamieszczony w obwieszczeniu.
§ 16a4)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 czerwca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” (Dz. U. poz. 1188), które weszło w życie z dniem 27 czerwca 2019 r..
(pominięty).3)Zamieszczony w obwieszczeniu.
§ 17.
Pomoc może być przyznawana do dnia 30 czerwca 2021 r.
§ 18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r.
1)
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo
wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego (Dz. U. poz. 2255).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 329 z 15.12.2015,
str. 28, Dz. Urz. UE L 149 z 07.06.2016, str. 10 oraz Dz. Urz. UE L 156 z 20.06.2017,
str. 1.
3)
Zamieszczony w obwieszczeniu.
4)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 czerwca
2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w ramach programu
„Wsparcie dla czasopism naukowych” (Dz. U. poz. 1188), które weszło w życie z dniem
27 czerwca 2019 r.
Załącznik nr 1 - Szczegółowy zakres informacji zawartych we wniosku
A.
Dane przedsiębiorcy:
1.
Nazwa i adres wydawcy oraz adres redakcji.
2.
Numer identyfikacji podatkowej (NIP).
3.
Informacja o wpisie do rejestru przedsiębiorców (numer KRS i REGON, jeżeli przedsiębiorca
je posiada).
4.
Telefon, adres e-mail, adres strony internetowej.
5.
Imię i nazwisko kierownika.
B.
Informacje o projekcie:
1.
Szczegółowy opis projektu, z uwzględnieniem celu i efektów planowanych do osiągnięcia
oraz uzasadnieniem potrzeby finansowania w ramach programu, w tym:
1)
planowany okres realizacji (w miesiącach);
2)
koncepcja rozwoju praktyk wydawniczych i edytorskich oraz ich wpływu na umiędzynarodowienie
czasopisma;
3)
sposób upowszechniania publikacji naukowych zamieszczanych w czasopiśmie (adres strony
internetowej, na której będzie zamieszczone czasopismo w otwartym dostępie, w sposób
bezpłatny i bez technicznych ograniczeń).
2.
Szczegółowe informacje o czasopiśmie:
1)
tytuł czasopisma i zmiany tego tytułu w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku
(jeżeli występowały);
2)
numer ISSN lub e-ISSN czasopisma;
3)
częstotliwość ukazywania się czasopisma zgodna z wpisem do rejestru dzienników i czasopism;
4)
okres wydawania, a w przypadku czasopisma niespełniającego warunku, o którym mowa
w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. c, dodatkowo uzasadnienie potrzeby dopuszczenia do udziału
w konkursie;
5)
adres strony internetowej czasopisma;
6)
imię i nazwisko redaktora naczelnego czasopisma;
7)
dziedzina nauki i należąca do niej wiodąca dyscyplina naukowa oraz inne dyscypliny
naukowe, w ramach których są publikowane artykuły naukowe w czasopiśmie;
8)
imiona i nazwiska autorów wszystkich artykułów naukowych opublikowanych w czasopiśmie
w okresie 2 lat kalendarzowych poprzedzających rok ogłoszenia konkursu w ramach programu
wraz z tytułami tych artykułów i wskazaniem podmiotów systemu szkolnictwa wyższego
i nauki, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będących miejscami prowadzenia działalności naukowej, której wyniki stanowiły podstawę
do opracowania tych artykułów;
9)
informacje o autorach artykułów naukowych zatrudnionych w znaczących zagranicznych
ośrodkach naukowych:
a)
imię i nazwisko,
b)
stopień albo tytuł naukowy,
c)
nazwa ośrodka naukowego,
d)
kraj zatrudnienia;
10)
procentowy udział recenzentów zatrudnionych w zagranicznych ośrodkach naukowych w
stosunku do całkowitej liczby recenzentów;
11)
procentowy udział artykułów naukowych w językach obcych w ogólnej liczbie artykułów
naukowych opublikowanych w czasopiśmie w okresie 2 lat kalendarzowych poprzedzających
rok ogłoszenia konkursu w ramach programu;
12)
informacje o członkach rady naukowej czasopisma:
a)
imię i nazwisko,
b)
stopień albo tytuł naukowy,
c)
nazwa podmiotu zatrudniającego,
d)
kraj zatrudnienia.
3.
Wskazanie planowanych źródeł finansowania projektu wraz z podaniem wysokości środków
pochodzących z tych źródeł w podziale na:
1)
środki własne wnioskodawcy;
2)
środki przyznawane w ramach programu;
3)
inne środki.
C.
Kosztorys realizacji projektu:
1.
Planowane koszty kwalifikowalne projektu:
1)
ogółem,
2)
w podziale na ich rodzaje określone w § 5 ust. 1 i z przypisaniem do każdego z nich
wysokości planowanej do pokrycia ze środków finansowych stanowiących pomoc
- w poszczególnych latach realizacji projektu.
2.
Uzasadnienie poszczególnych rodzajów kosztów kwalifikowalnych.
D.
Informacje o osobie odpowiedzialnej za sporządzenie wniosku:
1.
Imię i nazwisko.
2.
Stanowisko służbowe.
3.
Numer telefonu służbowego.
4.
Służbowy adres poczty elektronicznej.