Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 4 maja 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji
Służby Więziennej w latach 2017-2020”
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020”
- Załącznik nr 1 - Szczegółowy podział kwot przeznaczonych na realizację programu na poszczególne przedsięwzięcia w służbie więziennej w tysiącach złotych
- Załącznik nr 2 - Wzrost wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej
w latach 2017-2020” , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji
Służby Więziennej w latach 2017-2020” oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 4 maja 2020 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje
art. 2 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji
Służby Więziennej w latach 2017-2020” , który stanowi:
„
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020”
Art. 1.
1.
Ustanawia się „Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020”, zwany dalej
„Programem”.
2.
Wdrożenie Programu ma na celu stworzenie dla Służby Więziennej optymalnych warunków
do realizacji jej zadań ustawowych oraz istotną poprawę sprawności i skuteczności
jej działania, co pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa
i ochrony obywateli.
3.
Program nie jest programem wieloletnim w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych .
Art. 2.
1.
Program jest realizowany przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
2.
Programem są objęte jednostki organizacyjne Służby Więziennej.
Art. 3.
Zakres Programu obejmuje realizację następujących przedsięwzięć:
1)
zakup uzbrojenia;
2)
zakup sprzętu i wyposażenia specjalnego;
3)
zakup i modernizację urządzeń zabezpieczenia techniczno-ochronnego oraz sprzętu ratowniczo-pożarniczego;
4)
termomodernizację obiektów budowlanych;
5)
zapewnienie bezpieczeństwa elektroenergetycznego jednostek penitencjarnych;
6)
budowę nowych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz rozbudowę i poprawę
infrastruktury budowlanej;
7)
zakup i wymianę taboru samochodowego;
8)
modernizację systemów informatycznych i systemów łączności;
9)
modernizację podmiotów leczniczych dla osób pozbawionych wolności;
10)
zmianę systemu zatrudniania personelu medycznego w podmiotach, o których mowa w pkt
9;
11)
wzmocnienie systemu motywacyjnego uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej przez
podwyższenie wskaźników wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie
funkcjonariuszy Służby Więziennej;
12)
wzrost konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych Służby Więziennej.
Art. 4.
12)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020” (Dz. U. poz. 1526), która weszła w życie z dniem 15 sierpnia 2019 r..
Ogólna kwota wydatków na realizację Programu w latach 2017-2020 wyniesie 1 506 958
tys. zł, w tym:
1)
w 2017 r. - 200 568 tys. zł;
2)
w 2018 r. - 398 180 tys. zł;
3)
w 2019 r. - 455 271 tys. zł;
4)
w 2020 r. - 452 939 tys. zł.
22)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020” (Dz. U. poz. 1526), która weszła w życie z dniem 15 sierpnia 2019 r..
W ramach kwot określonych w ust. 1 wydatki ujmowane w rezerwie celowej wynoszą odpowiednio:
1)
w 2017 r. - 120 000 tys. zł;
2)
w 2018 r. - 274 348 tys. zł;
3)
w 2019 r. - 314 386 tys. zł;
4)
w 2020 r. - 214 670 tys. zł.
3.
Szczegółowy podział kwot przeznaczonych na realizację Programu na poszczególne przedsięwzięcia
w Służbie Więziennej, wyrażonych w tysiącach złotych, jest określony w załączniku
nr 1 do ustawy.
4.
Wzrost wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy
Służby Więziennej, o którym mowa w art. 3 pkt 11, jest określony w załączniku nr 2
do ustawy.
Art. 5.
13)W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 2..
W latach 2017-2026 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będący skutkiem realizacji
Programu wynosi 2 936 572 tys. zł, z tego:
1)
w 2017 r. - 200 568 tys. zł;
2)
w 2018 r. - 398 180 tys. zł;
3)
w 2019 r. - 455 271 tys. zł;
4)
w 2020 r. - 452 939 tys. zł;
5)
w 2021 r. - 238 269 tys. zł;
6)
w 2022 r. - 238 269 tys. zł;
7)
w 2023 r. - 238 269 tys. zł;
8)
w 2024 r. - 238 269 tys. zł;
9)
w 2025 r. - 238 269 tys. zł;
10)
w 2026 r. - 238 269 tys. zł.
2.
W latach 2017-2026 maksymalny limit wydatków jednostek samorządu terytorialnego będący
skutkiem realizacji Programu wynosi 0 zł.
3.
W przypadku przekroczenia w pierwszym półroczu danego roku 65% limitu określonego
w ust. 1 lub w przypadku zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy
limitu wydatków, wysokość tych wydatków w drugim półroczu obniża się do poziomu gwarantującego,
że limit ten nie zostanie przekroczony.
Art. 6.
1.
Nadzór nad realizacją przedsięwzięć związanych z wykonywaniem Programu sprawuje Minister
Sprawiedliwości, zwany dalej „ministrem”.
2.
Minister dokonuje oceny realizacji poszczególnych przedsięwzięć oraz wielkości środków
budżetowych wydatkowanych na realizację Programu.
Art. 7.
Minister przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej, w terminie do dnia 30 kwietnia
danego roku, informację o realizacji Programu za rok poprzedni, a do dnia 31 maja
2021 r. - informację końcową o realizacji Programu.
Art. 8.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
1)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r.
poz. 1622, 1649, 2020 i 2473 oraz z 2020 r. poz. 284, 374, 568 i 695.
2)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy
o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020” (Dz. U.
poz. 1526), która weszła w życie z dniem 15 sierpnia 2019 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 2.
Załącznik nr 1 - Szczegółowy podział kwot przeznaczonych na realizację programu na poszczególne przedsięwzięcia w służbie więziennej w tysiącach złotych4)Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez załącznik do ustawy, o której mowa w odnośniku 2, na podstawie art. 1 pkt 3 tej ustawy.
4)
Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez załącznik do ustawy, o której mowa w odnośniku
2, na podstawie art. 1 pkt 3 tej ustawy.