Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwościz dnia 21 października 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra sprawiedliwości w
sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza służby więziennej
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 października 2010 r. w sprawie legitymacji
służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 listopada 2011 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej ;
2)
rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 października 2018 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 listopada 2011 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej , które stanowią:
„
§ 2.
Legitymacja służbowa, którą posiada funkcjonariusz w dniu wejścia w życie rozporządzenia,
zachowuje moc do czasu upływu terminu jej ważności.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 października 2018 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 października 2010 r. w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza służby więziennej
Na podstawie art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”;
2)
szczegółowy sposób posługiwania się legitymacją służbową i dokonywania w niej zmian;
3)
podmioty właściwe do wydawania legitymacji służbowej.
§ 2.
11)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 listopada 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej (Dz. U. poz. 1510), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2012 r..
Legitymacja służbowa funkcjonariusza zawiera:
1)
aktualną i wyraźną fotografię funkcjonariusza w mundurze wyjściowym, z widocznym stopniem
służbowym, bez sznura galowego, w koszuli wyjściowej, wykonaną na jednolitym jasnym
tle, pokazującą twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby zajmowała
ona 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać funkcjonariusza z głową w pozycji
lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi
szkłami, z naturalnym wyrazem twarzy, otwartymi oczami i zamkniętymi ustami;
2)
alfagram o średnicy 15 mm przedstawiający odznakę Służby Więziennej;
3)
numer seryjny blankietu legitymacji służbowej;
4)
numer legitymacji służbowej;
5)
stopień Służby Więziennej;
6)
imię i nazwisko funkcjonariusza;
7)
stanowisko służbowe i nazwę jednostki, w której funkcjonariusz na stałe pełni służbę;
8)
termin ważności legitymacji służbowej, nie dłuższy niż 4 lata od dnia jej wystawienia;
9)
nazwę organu wydającego legitymację służbową.
1a2)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 października 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej (Dz. U. poz. 2101), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r..
W przypadku funkcjonariuszy pełniących służbę kandydacką w legitymacji służbowej w
miejsce stanowiska służbowego wpisuje się wyrazy „służba kandydacka”.
2.
Legitymacja służbowa ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej o wymiarach
53,975 mm × 85,595 mm, wykonanej z tworzywa sztucznego.
33)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Legitymacja służbowa może zawierać:
1)
elektroniczny układ zbliżeniowy służący do identyfikacji funkcjonariusza;
2)
elektroniczny układ stykowy (chip) służący do uwierzytelnienia użytkownika w systemach
informatycznych.
4.
Funkcjonariusz okazujący legitymację służbową jest obowiązany czynić to w sposób umożliwiający
odczytanie umieszczonych w niej danych, nie przekazując jej do rąk innej osoby, a
także nie odstępując innej osobie.
5.
Wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza określa załącznik do rozporządzenia.
§ 3.
Funkcjonariusz posługuje się legitymacją służbową podczas wykonywania czynności służbowych,
w taki sposób, aby była ona w należytym stanie. W szczególności powinien chronić legitymację
służbową przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
§ 4.
Legitymację służbową wydaje oraz dokonuje w niej zmian:
14)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
Minister Sprawiedliwości - Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej i Rektorowi-Komendantowi
uczelni Służby Więziennej;
2)
Dyrektor Generalny Służby Więziennej:
a)
zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej,
b)
dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej, komendantowi Centralnego Ośrodka Szkolenia
Służby Więziennej, ośrodka szkolenia Służby Więziennej i ośrodka doskonalenia kadr
Służby Więziennej, podległym bezpośrednio Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej,
c)
funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej;
3)
dyrektor okręgowy Służby Więziennej:
a)
zastępcy dyrektora okręgowego Służby Więziennej,
b)
dyrektorowi zakładu karnego i aresztu śledczego oraz komendantowi ośrodka doskonalenia
kadr Służby Więziennej,
c)
funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w okręgowym inspektoracie Służby Więziennej;
4)
dyrektor zakładu karnego i aresztu śledczego, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia
Służby Więziennej, komendant ośrodka szkolenia Służby Więziennej albo komendant ośrodka
doskonalenia kadr Służby Więziennej, odpowiednio:
a)
zastępcy dyrektora zakładu karnego i aresztu śledczego, zastępcy komendanta Centralnego
Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, zastępcy komendanta ośrodka szkolenia Służby
Więziennej oraz zastępcy komendanta ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej,
b)
funkcjonariuszowi pełniącemu służbę, odpowiednio, w zakładzie karnym, areszcie śledczym,
Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej, ośrodku szkolenia Służby Więziennej
albo ośrodku doskonalenia kadr Służby Więziennej;
55)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
Rektor-Komendant uczelni Służby Więziennej:
a)
prorektorowi uczelni Służby Więziennej, będącemu funkcjonariuszem,
b)
funkcjonariuszom pełniącym służbę w uczelni Służby Więziennej,
c)
funkcjonariuszom pełniącym służbę kandydacką w uczelni Służby Więziennej.
§ 5.
Posiadana przez funkcjonariusza w dniu wejścia w życie rozporządzenia legitymacja
służbowa zachowuje moc do czasu upływu terminu jej ważności.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia6)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 listopada 2010 r..7)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 24 stycznia 2007 r. w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów
funkcjonariusza Służby Więziennej (Dz. U. poz. 257), które utraciło moc z dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia
2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. poz. 523 i 1228).
1)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 2 listopada 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej
funkcjonariusza Służby Więziennej (Dz. U. poz. 1510), które weszło w życie z dniem
1 stycznia 2012 r.
2)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 października
2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza
Służby Więziennej (Dz. U. poz. 2101), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
1.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
5)
Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
6)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 9 listopada 2010 r.
7)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 24 stycznia 2007 r. w sprawie legitymacji służbowej oraz innych dokumentów
funkcjonariusza Służby Więziennej (Dz. U. poz. 257), które utraciło moc z dniem wejścia
w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia
2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. poz. 523 i 1228).
Załącznik - Wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Służby Więziennej8)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.