Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 21 października 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie sposobu ustalania wskaźników redukcji, sposobu określania wartości owoców
i warzyw sprzedanych oraz okresów referencyjnych stosowanych przy określaniu wartości
owoców i warzyw sprzedanych
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 czerwca 2011 r. w sprawie sposobu ustalania wskaźników redukcji, sposobu określania wartości owoców i warzyw sprzedanych oraz okresów referencyjnych stosowanych przy określaniu wartości owoców i warzyw sprzedanych
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 czerwca 2011 r. w sprawie
sposobu ustalania wskaźników redukcji, sposobu określania wartości owoców i warzyw
sprzedanych oraz okresów referencyjnych stosowanych przy określaniu wartości owoców
i warzyw sprzedanych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2019 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wskaźników redukcji, sposobu określania
wartości owoców i warzyw sprzedanych oraz okresów referencyjnych stosowanych przy
określaniu wartości owoców i warzyw sprzedanych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2019 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wskaźników redukcji, sposobu
określania wartości owoców i warzyw sprzedanych oraz okresów referencyjnych stosowanych
przy określaniu wartości owoców i warzyw sprzedanych , które stanowią:
„
§ 2.
Okresy referencyjne stosowane na podstawie dotychczasowych przepisów przy określaniu
wartości owoców i warzyw sprzedanych, w odniesieniu do programów operacyjnych zatwierdzonych
przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się do dnia 31 grudnia
2020 r.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 czerwca 2011 r. w sprawie sposobu ustalania wskaźników redukcji, sposobu określania wartości owoców i warzyw sprzedanych oraz okresów referencyjnych stosowanych przy określaniu wartości owoców i warzyw sprzedanych1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1721).
Na podstawie art. 19 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców
i warzyw oraz rynku chmielu zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób ustalania wskaźników redukcji stosowanych przy określaniu wartości owoców i
warzyw sprzedanych, na podstawie wartości sprzedanych produktów uzyskanych w wyniku
przetworzenia owoców i warzyw przez organizacje producentów we własnym zakresie;
2)
sposób określania wartości owoców i warzyw sprzedanych;
3)
okresy referencyjne stosowane przy określaniu wartości owoców i warzyw sprzedanych.
§ 22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wskaźników redukcji, sposobu określania wartości owoców i warzyw sprzedanych oraz okresów referencyjnych stosowanych przy określaniu wartości owoców i warzyw sprzedanych (Dz. U. z 2020 r. poz. 11), które weszło w życie z dniem 18 stycznia 2020 r..
W przypadku udokumentowanej sprzedaży produktów uzyskanych w wyniku przetworzenia
owoców i warzyw wskaźnik redukcji, o którym mowa w § 1 pkt 1, ustala się zgodnie ze stawką zryczałtowaną mającą zastosowanie do fakturowanej
wartości tych produktów, określoną w art. 22 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia delegowanego
Komisji (UE) 2017/891 z dnia 13 marca 2017 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz
sektora przetworzonych owoców i warzyw, uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu
Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do kar, które mają być stosowane
w tych sektorach, a także zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr
543/2011 3)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 208 z 17.08.2018,
str. 1..
§ 3.
1.
Wartość sprzedanych owoców i warzyw, o której mowa w § 1 pkt 2, określa się na podstawie
dokumentu zawierającego informacje o ilości, cenie i wartości poszczególnych sprzedanych
gatunków.
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
W przypadku gdy udokumentowana wartość sprzedanych owoców i warzyw zawiera koszty
transportu wewnętrznego w ramach wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw,
na odległość większą niż 300 km, wartość owoców i warzyw sprzedanych określa się,
pomniejszając ich udokumentowaną wartość o rzeczywisty koszt transportu wewnętrznego,
wykazany w dokumentacji prowadzonej przez wstępnie uznaną grupę producentów owoców
i warzyw.
§ 4.
15)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Okres referencyjny stosowany przy określaniu wartości owoców i warzyw sprzedanych
obejmuje dwanaście kolejnych miesięcy liczonych od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia
drugiego roku poprzedzającego rok objęty wnioskowaną pomocą, o której mowa w art. 32 ust. 1 lit. b rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013
z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych
oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001
i (WE) nr 1234/2007 6)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013,
str. 865, Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014, str. 261, Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016,
str. 20, Dz. Urz. UE L 135 z 24.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 193 z 19.07.2016, str.
17, Dz. Urz. UE L 202 z 28.07.2016, str. 5, Dz. Urz. UE L 91 z 05.04.2017, str. 44,
Dz. Urz. UE L 350 z 29.12.2017, str. 15 i Dz. Urz. UE L 114 z 04.05.2018, str. 39..
§ 5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 stycznia 2005 r. w sprawie
wskaźników redukcji, sposobu określania wartości owoców i warzyw sprzedanych oraz
okresów referencyjnych stosowanych przy określaniu wartości owoców i warzyw sprzedanych .
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia8)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 21 czerwca 2011 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października
2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 1721).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 18 grudnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania
wskaźników redukcji, sposobu określania wartości owoców i warzyw sprzedanych oraz
okresów referencyjnych stosowanych przy określaniu wartości owoców i warzyw sprzedanych
(Dz. U. z 2020 r. poz. 11), które weszło w życie z dniem 18 stycznia 2020 r.
3)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 208 z 17.08.2018,
str. 1.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
6)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013,
str. 865, Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014, str. 261, Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016,
str. 20, Dz. Urz. UE L 135 z 24.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 193 z 19.07.2016, str.
17, Dz. Urz. UE L 202 z 28.07.2016, str. 5, Dz. Urz. UE L 91 z 05.04.2017, str. 44,
Dz. Urz. UE L 350 z 29.12.2017, str. 15 i Dz. Urz. UE L 114 z 04.05.2018, str. 39.
7)
Przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
8)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 21 czerwca 2011 r.