Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 20 stycznia 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych
oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi
mogą być zapisane i przekazywane
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane
- Załącznik - Tekst załącznika
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania
za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych
dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2018 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych
oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi
mogą być zapisane i przekazywane .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2018 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej
ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na
których te księgi mogą być zapisane i przekazywane , które stanowią:
„
§ 2.
Kwotą przychodu, objętą zestawem unikalnych danych w postaci elektronicznej, którym
mogą być opatrywane w 2019 r. przesyłane księgi, jest kwota wskazana odpowiednio -
w przypadku złożonych za 2017 r.:
1)
zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego
ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok (PIT-28) - w poz. 45;
2)
zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-36)
- w poz. 90 albo poz. 141, jeżeli podatnik w zeznaniu występuje jako małżonek;
3)
zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-37)
- w poz. 64 albo poz. 95, jeżeli podatnik w zeznaniu występuje jako małżonek;
4)
zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-38)
- w poz. 24.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).
Na podstawie art. 193a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych,
części tych ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej, zwanych dalej
„księgami”;
2)
wymagania techniczne dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być
zapisane i przekazywane.
§ 2.
1.
Księgi mogą być przesyłane za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie,
której adres jest podany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej
urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2.
Księgi przesyłane w sposób, o którym mowa w ust. 1, są opatrzone kwalifikowanym podpisem
elektronicznym albo podpisem zaufanym3)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia
2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków
komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych
nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz. U. poz.
2501), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r..
2a4)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Podatnik będący osobą fizyczną może również opatrywać księgi przesyłane w sposób,
o którym mowa w ust. 1, zestawem unikalnych danych w postaci elektronicznej dotyczących
tego podatnika obejmującym:
1)
identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL;
2)
imię (pierwsze);
3)
nazwisko;
4)
datę urodzenia;
5)
kwotę przychodu wykazaną odpowiednio w:
a)
poz. 47 zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i
należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok (PIT-28/PIT-28S),
b)
poz. 94 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
(PIT-36/PIT36S) albo poz. 149, jeżeli podatnik w zeznaniu występuje jako małżonek,
c)
poz. 13 lub poz. 18 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)
w roku podatkowym (PIT-36L/PIT-36LS),
d)
poz. 62 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
(PIT-37) albo poz. 93, jeżeli podatnik w zeznaniu występuje jako małżonek,
e)
poz. 23 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
(PIT-38),
f)
poz. 20 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
(PIT-39),
g)
poz. 38 rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy za rok podatkowy (PIT-40A)
- za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania księgi albo wartość
„0” (zero), gdy za ten rok podatkowy nie złożono żadnego z wymienionych zeznań lub
obliczeń; przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio.
3.
(uchylony).
4.
Struktura logiczna urzędowego poświadczenia odbioru ksiąg jest udostępniana w Biuletynie
Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego
do spraw finansów publicznych.
5.
Urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu
teleinformatycznego administracji skarbowej, po przeprowadzeniu prawidłowej weryfikacji
struktury logicznej, poprawności danych i podpisu elektronicznego:
1)
zapewnia integralność przekazanych ksiąg zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących
zadania publiczne ;
2)
zawiera datę i godzinę przekazania ksiąg i stanowi dowód doręczenia dokumentu.
§ 3.
1.
Informatyczne nośniki danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazywane,
są:
1)
oznakowane w sposób pozwalający na jednoznaczną identyfikację nośnika;
2)
przystosowane do przenoszenia pomiędzy powszechnie dostępnymi urządzeniami odczytującymi;
3)
dostosowane do przechowywania w temperaturze 18-22C przy wilgotności względnej 40-50%.
2.
Informatyczne nośniki danych, o których mowa w ust. 1, powinny zapewniać możliwość
wiernego odczytywania danych w urządzeniach produkowanych przez różnych producentów,
właściwych dla danego typu nośnika.
§ 3a.
Do dnia 31 grudnia 2018 r. podatnik będący osobą fizyczną może również opatrywać księgi
przesyłane w sposób, o którym mowa w § 2 ust. 1, zestawem unikalnych danych w postaci
elektronicznej dotyczących tego podatnika obejmującym:
1)
identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL;
2)
imię (pierwsze);
3)
nazwisko;
4)
datę urodzenia;
5)
kwotę przychodu wykazaną, odpowiednio, w:
a)
poz. 45 zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i
należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok (PIT-28),
b)
poz. 90 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
(PIT-36) albo poz. 141, jeżeli podatnik w zeznaniu występuje jako małżonek,
c)
poz. 13 lub poz. 18 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)
w roku podatkowym (PIT-36L),
d)
poz. 64 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
(PIT-37) albo poz. 95, jeżeli podatnik w zeznaniu występuje jako małżonek,
e)
poz. 24 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
(PIT-38),
f)
poz. 20 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym
(PIT-39),
g)
poz. 57 rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym
(PIT-40),
h)
poz. 38 rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy za rok podatkowy (PIT-40A)
- za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania księgi, albo wartość
„0” (zero), gdy za ten rok podatkowy nie złożono żadnego z wymienionych zeznań lub
obliczeń; przepis § 2 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r.
poz. 924, 1018, 1495, 1520, 1553, 1556, 1649, 1655, 1667, 1751, 1818, 1978, 2020 i
2200.
3)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia
2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków
komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych
nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz. U. poz.
2501), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
4)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
Załącznik - Tekst załącznika
(uchylony)