Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 22 września 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej
grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji
ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania
- Załącznik - Wykaz kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lipca 2013 r. w sprawie
szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów
owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym
planie dochodzenia do uznania , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 października 2019 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie
uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji
ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 października 2019 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy
finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych
kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania , które stanowią:
„
§ 2.
1.
Do postępowań w sprawach zwrotu kwoty pomocy finansowej przyznanej wstępnie uznanej
grupie producentów owoców i warzyw w związku z udostępnieniem inwestycji objętej dofinansowaniem
w przypadkach innych niż określone w § 1 ust. 3 rozporządzenia zmienianego w § 1 lub
wykorzystywaniem inwestycji objętej dofinansowaniem niezgodnie z przeznaczeniem, wszczętych
i niezakończonych ostateczną decyzją przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym
rozporządzeniem.
2.
W przypadku gdy postępowanie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wyłącznie przypadków
określonych w § 1 ust. 5 rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym
rozporządzeniem, postępowanie to umarza się.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2258).
Na podstawie art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców
i warzyw oraz rynku chmielu zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw, zwanej dalej „grupą”, jest przyznawana
pomoc finansowa na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji związanych ze
zbiorem, przechowywaniem, magazynowaniem, przygotowaniem do sprzedaży owoców i warzyw,
ujętych w grupie lub grupach produktów, dla których grupa została wstępnie uznana,
jeżeli:
1)
inwestycja lub jej etap:
a)
zostały ujęte w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania na dany okres rozliczeniowy,
b)
zostały zrealizowane w danym okresie rozliczeniowym,
c)
są dostosowane do wielkości produkcji owoców i warzyw członków grupy, z uwzględnieniem
ilości owoców i warzyw:
-
-zakupionych przez grupę od jej członków - w przypadku inwestycji związanych ze zbiorem, przechowywaniem oraz magazynowaniem owoców i warzyw,
-
-sprzedanych przez grupę odbiorcom zewnętrznym - w przypadku inwestycji związanych z przygotowaniem do sprzedaży owoców i warzyw,
nieprzekraczającej wielkości planowanej na ostatni rok realizacji zatwierdzonego planu
dochodzenia do uznania,
d)
odpowiadają specyfice zbioru i działań wykonywanych w odniesieniu do owoców i warzyw
po jego dokonaniu;
2)
grunt, na którym została zrealizowana inwestycja, lub budynek albo budowla, w których
została zrealizowana inwestycja, stanowią własność lub przedmiot użytkowania wieczystego
grupy, z zastrzeżeniem ust. 2;
3)
grupa, z zastrzeżeniem ust. 3, zobowiązała się do niezbywania, nieudostępniania innemu
podmiotowi inwestycji objętej dofinansowaniem oraz wykorzystywania tej inwestycji
zgodnie z jej przeznaczeniem, jakim jest przygotowanie owoców i warzyw do sprzedaży
zgodnie z zatwierdzoną grupą produktów, przez okres:
a)
5 lat od dnia nabycia narzędzia, maszyny, urządzenia lub samochodu ciężarowego,
b)
10 lat od dnia nabycia lub oddania do użytku budynku lub budowli,
c)
10 lat od dnia nabycia gruntu;
4)
grupa dołączyła do pierwszego wniosku o przyznanie pomocy finansowej weksel niezupełny
(in blanco) wraz z deklaracją wekslową sporządzoną na formularzu udostępnionym przez
Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które zostały podpisane przez osobę
uprawnioną do reprezentowania grupy w obecności upoważnionego pracownika Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa.
2.
W przypadku gdy grunt, budynek albo budowla, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie stanowią
własności lub przedmiotu użytkowania wieczystego grupy, pomoc finansowa jest przyznawana
na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji polegającej na zakupie lub montażu
przez grupę maszyny lub urządzenia, o których mowa w pkt 9 i 10 załącznika do rozporządzenia,
na gruncie, w budynku lub w jego części albo w budowli będących w posiadaniu innego
podmiotu, udostępnionych grupie na podstawie umowy, pod warunkiem że po zdemontowaniu
maszyny lub urządzenia i dokonaniu ponownego montażu stan techniczny maszyny lub urządzenia
pozwoli na ich używanie zgodnie z przeznaczeniem.
3.
Grupa może udostępnić inwestycję:
1)
innemu podmiotowi na podstawie umowy określającej okres i warunki wykorzystywania
przez ten podmiot inwestycji, jeżeli w wyniku wystąpienia zjawisk atmosferycznych,
o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 czerwca 2011 r. w sprawie
określenia przypadków, w których spadek wartości produkcji sprzedanej wystąpił z przyczyn
niezależnych od wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji
producentów owoców i warzyw, oraz sposobu potwierdzenia tego spadku , wystąpił okresowy brak możliwości pełnego wykorzystania inwestycji w zakresie, o
którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c i d;
2)
członkom tej grupy, jeżeli inwestycja jest związana ze zbiorem owoców i warzyw, o
których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, w celu dokonania ich zbioru i transportu do magazynów
grupy.
4.
Jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3:
1)
nastąpi zbycie budynków, budowli, narzędzi, maszyn, urządzeń lub samochodów ciężarowych,
grupa zwraca kwotę pomocy finansowej przyznanej na inwestycję w wysokości 100% tej
pomocy zwiększoną o odsetki, o których mowa w art. 123 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r.
ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007
w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw , lub
2)
inwestycja zostanie udostępniona w przypadkach innych niż określone w ust. 3 lub inwestycja
będzie wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem, grupa zwraca kwotę pomocy finansowej
przyznanej na inwestycję w wysokości:
a)
100%, 80%, 60%, 40% i 20% tej pomocy odpowiednio w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym
i piątym roku okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a, w którym stwierdzono naruszenie
warunku nieudostępnienia inwestycji lub jej wykorzystywanie niezgodnie z przeznaczeniem,
b)
100%, 90%, 80%, 70%, 60%, 50%, 40%, 30%, 20% i 10% tej pomocy odpowiednio w pierwszym,
drugim, trzecim, czwartym, piątym, szóstym, siódmym, ósmym, dziewiątym i dziesiątym
roku okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b i c, w którym stwierdzono naruszenie
warunku nieudostępnienia inwestycji lub jej wykorzystywanie niezgodnie z przeznaczeniem
- zwiększoną o odsetki, o których mowa w art. 123 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r.
ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007
w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw.
52)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 października 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania (Dz. U. poz. 1974), które weszło w życie z dniem 31 października 2019 r..
Przepisu ust. 4 pkt 2 nie stosuje się w przypadku, gdy inwestycja objęta dofinansowaniem
jest:
1)
wykorzystywana przez grupę po uzyskaniu przez nią uznania za organizację producentów
owoców i warzyw albo
2)
udostępniana członkom grupy, w tym członkom grupy, która jako organizacja producentów
owoców i warzyw nie realizuje programu operacyjnego, o którym mowa w art. 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17
grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz
uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001
i (WE) nr 1234/2007 3)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013,
str. 865, Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014, str. 261, Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016,
str. 20, Dz. Urz. UE L 135 z 24.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 91 z 05.04.2017, str.
44, Dz. Urz. UE L 193 z 19.07.2016, str. 17, Dz. Urz. UE L 202 z 28.07.2016, str.
5, Dz. Urz. UE L 350 z 29.12.2017, str. 15 i Dz. Urz. UE L 114 z 04.05.2018, str.
39.
- w ramach środków przyjętych zgodnie z art. 219-222 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia
17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz
uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001
i (WE) nr 1234/2007.
§ 2.
1.
Potwierdzeniem spełniania przez grupę warunków przyznania pomocy finansowej, o której
mowa w § 1 ust. 1, jest złożenie:
1)
oświadczenia o zrealizowaniu inwestycji lub jej etapu lub dokumentu potwierdzającego
zrealizowanie inwestycji lub jej etapu;
2)
faktury albo dokumentu o równoważnej wartości dowodowej, potwierdzających wysokość
kosztów poniesionych na zrealizowanie inwestycji lub jej etapu, wystawionych w okresie
rozliczeniowym, w którym inwestycja lub jej etap zostały ujęte w zatwierdzonym planie
dochodzenia do uznania, z wyjątkiem faktur zaliczkowych, które mogą być wystawione
przed tym okresem;
3)
oświadczenia, że: a) grunt, na którym została zrealizowana inwestycja, lub budynek
albo budowla, w których została zrealizowana inwestycja, stanowią własność lub przedmiot
użytkowania wieczystego grupy albo b) grunt, na którym została zrealizowana inwestycja,
lub budynek albo budowla, w których została zrealizowana inwestycja, są w posiadaniu
innego podmiotu, z zastrzeżeniem ust. 2, c) nabycie gruntu jest związane z realizacją
inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania - jeżeli grupa nabywa
taki grunt, d) zbycie, udostępnienie innemu podmiotowi inwestycji objętej dofinansowaniem
lub wykorzystywanie niezgodnie z przeznaczeniem nie nastąpi przed upływem okresu,
o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, e) grupa nabyła inwestycję lub usługę od podmiotu,
który nie jest członkiem grupy lub nie jest powiązany osobowo lub kapitałowo z grupą
lub członkami grupy;
4)
w przypadku inwestycji lub jej etapu dotyczącego prac budowlanych:
a)
potwierdzonego przez inspektora nadzoru budowlanego aktualnego kosztorysu sporządzonego,
z zastosowaniem cen rynkowych, na podstawie obmiaru zrealizowanej inwestycji, z potwierdzonym
przez kierownika budowy, a jeżeli jego ustanowienie nie jest wymagane - przez inwestora,
zakresem wykonanych robót,
b)
pozwolenia na budowę lub zgłoszenia właściwemu organowi zamiaru wykonania robót budowlanych,
zgodnie z przepisami prawa budowlanego,
c)
protokołu odbioru częściowego - po zrealizowaniu etapu inwestycji lub protokołu odbioru
końcowego i decyzji dopuszczającej do użytkowania obiekt - po zrealizowaniu inwestycji,
zgodnie z przepisami prawa budowlanego,
d)
aktualnego dziennika budowy, zgodnie z przepisami prawa budowlanego;
5)
w przypadku zakupu nowych maszyn, urządzeń lub samochodów ciężarowych - co najmniej
trzech zapytań ofertowych oraz co najmniej trzech ofert określających ceny rynkowe
przedmiotu inwestycji, otrzymanych od dostawców, do których skierowano zapytania ofertowe,
określających ceny rynkowe producenta, zawierające parametry techniczne nabywanej
inwestycji ze wskazaniem kryterium wyboru dostawcy przyjętego przez grupę lub w przypadku
braku co najmniej trzech ofert - oświadczenia zawierającego uzasadnienie powodu, dla
którego nie jest możliwe przedłożenie co najmniej trzech ofert.
1a.
Przez powiązania osobowe lub kapitałowe, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. e, rozumie
się wzajemne powiązania między członkami grupy lub grupą a podmiotem, od którego grupa
nabywa inwestycję lub usługę, polegające na:
1)
uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej;
2)
posiadaniu co najmniej 50% udziałów lub akcji spółki kapitałowej;
3)
pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta lub pełnomocnika;
4)
pozostawaniu w związku małżeńskim.
2.
Potwierdzeniem spełniania przez grupę warunków przyznania pomocy finansowej w przypadku
inwestycji polegającej na zakupie lub montażu przez tę grupę maszyny lub urządzenia,
o których mowa w § 1 ust. 2, na gruncie, w budynku lub w jego części albo w budowli
będących w posiadaniu innego podmiotu jest złożenie, oprócz dokumentów wymienionych
w ust. 1 pkt 1-3, także:
1)
oświadczenia, że po zdemontowaniu maszyny lub urządzenia i dokonaniu ponownego ich
montażu stan techniczny tej maszyny lub urządzenia pozwoli na ich używanie zgodnie
z przeznaczeniem;
2)
umowy zawartej między grupą a innym podmiotem będącym w posiadaniu gruntu, budynku
lub budowli, w których nastąpi montaż zakupionej przez grupę maszyny lub urządzenia,
określającej okres i warunki dzierżawy, najmu lub użyczenia grupie tego gruntu, budynku,
jego części lub budowli oraz ich położenie i powierzchnię, warunki montażu i demontażu
maszyny lub urządzenia oraz warunki wypowiedzenia umowy.
§ 3.
1.
W przypadku nabycia używanego narzędzia, maszyny, urządzenia lub samochodu ciężarowego
pomoc finansowa, o której mowa w § 1 ust. 1, jest przyznawana, jeżeli grupa złoży:
1)
dokument albo oświadczenie zbywcy potwierdzające, że zbywca był uprawniony do zbycia
narzędzia, maszyny, urządzenia lub samochodu ciężarowego oraz że w okresie ostatnich
7 lat nie były one nabyte ze środków stanowiących dofinansowanie z krajowych lub wspólnotowych
środków publicznych;
2)
oświadczenie, że narzędzie, maszyna, urządzenie lub samochód ciężarowy mają właściwości
techniczne zgodne z ich przeznaczeniem określonym w planie dochodzenia do uznania
oraz spełniają obowiązujące normy techniczne.
2.
W przypadku zakupu budynku lub budowli pomoc finansowa, o której mowa w § 1 ust. 1,
jest przyznawana, jeżeli grupa złoży dokument albo oświadczenie zbywcy potwierdzające,
że zbywca był uprawniony do zbycia budynku lub budowli oraz że w okresie ostatnich
10 lat nie były one nabyte, budowane lub modernizowane przy współudziale środków stanowiących
dofinansowanie z krajowych lub wspólnotowych środków publicznych.
§ 4.
1.
Pomoc finansowa na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji polegających
na zakupie:
1)
gruntu, używanego narzędzia, używanej maszyny, używanego urządzenia lub używanego
samochodu ciężarowego jest przyznawana wyłącznie do wysokości stanowiącej wartość
rynkową takich inwestycji;
2)
budynku lub budowli jest przyznawana wyłącznie do wysokości stanowiącej wartość odtworzeniową
takich inwestycji, zgodnie z art. 151 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami , z uwzględnieniem kosztów zakupu gruntu oraz kosztów zakupu działki, o których mowa
w pkt 2 załącznika do rozporządzenia.
2.
Dokumentem potwierdzającym wartość rynkową inwestycji wymienionych w ust. 1 pkt 1
oraz wartość odtworzeniową inwestycji wymienionych w ust. 1 pkt 2 jest dokument wystawiony
przez uprawnionego rzeczoznawcę.
3.
Wysokość pomocy finansowej na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji innych
niż wymienione w ust. 1 jest określana na podstawie złożonej przez grupę faktury lub
dokumentu o równoważnej wartości dowodowej.
4.
Pomoc finansowa na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w pkt
8 i 12 załącznika do rozporządzenia jest przyznawana po zrealizowaniu całej inwestycji,
z którą wiążą się te koszty.
5.
Rozliczenie kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję lub jej etap jest dokonywane
bezgotówkowo, w formie polecenia przelewu, do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy
finansowej.
6.
Pomoc finansowa na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji jest przyznawana
do wysokości kosztów poniesionych na zrealizowanie inwestycji ujętych w danym okresie
rozliczeniowym, nieprzekraczającej kwoty zatwierdzonej w planie dochodzenia do uznania.
7.
Pomoc finansowa na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji nie obejmuje
transakcji nabycia inwestycji lub usług od członka grupy lub podmiotu powiązanego
osobowo lub kapitałowo z grupą lub członkami grupy w sposób określony w § 2 ust. 1a.
§ 5.
Wykaz kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia
do uznania jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 6.
Do przyznawania pomocy finansowej na inwestycje ujęte w zatwierdzonym planie dochodzenia
do uznania zrealizowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, będące przedmiotem
postępowań w sprawie przyznania pomocy finansowej wszczętych i niezakończonych decyzją
ostateczną do dnia wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 7.
1.
Do przyznawania pomocy finansowej na inwestycje lub ich etapy ujęte w zatwierdzonym
planie dochodzenia do uznania w okresach rozliczeniowych kończących się dnia 30 czerwca
2013 r. - dla grup rozliczających się w okresach półrocznych albo dnia 31 grudnia
2013 r. - dla grup rozliczających się w okresach rocznych, stosuje się przepisy dotychczasowe
oraz warunek wykorzystywania inwestycji przez grupę zgodnie z przeznaczeniem, jakim
jest przygotowanie owoców i warzyw do sprzedaży zgodnie z zatwierdzoną grupą produktów,
przez okres:
1)
5 lat od dnia nabycia narzędzia, maszyny, urządzenia lub samochodu ciężarowego;
2)
10 lat od dnia nabycia lub oddania do użytku budynku lub budowli;
3)
10 lat od dnia nabycia gruntu.
2.
Jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3, inwestycja będzie wykorzystywana
niezgodnie z przeznaczeniem, grupa zwraca kwotę pomocy finansowej przyznanej na inwestycję
w wysokości określonej w § 1 ust. 4 pkt 2, chyba że wykorzystanie inwestycji niezgodnie
z przeznaczeniem nastąpiło przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
3.
Potwierdzeniem spełniania przez grupę warunku wykorzystywania inwestycji zgodnie z
przeznaczeniem przez okres, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3, jest złożenie oświadczenia,
że wykorzystywanie inwestycji niezgodnie z przeznaczeniem nie nastąpi przed upływem
okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3.
4.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, grupa składa:
1)
wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej za okresy rozliczeniowe, o których
mowa w ust. 1, albo
2)
w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia - w przypadku gdy grupa złożyła
wniosek o przyznanie pomocy finansowej za okres rozliczeniowy kończący się dnia 30
czerwca 2013 r. przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, grupa składa oświadczenie do dyrektora
oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego
ze względu na siedzibę grupy.
§ 8.
Do przyznawania pomocy finansowej grupom, które zostały wstępnie uznane przed dniem
5 kwietnia 2012 r., stosuje się wykaz kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w
zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania określony w przepisach dotychczasowych.
§ 9.
1.
Grupa, która złożyła pierwszy wniosek o przyznanie pomocy finansowej przed dniem wejścia
w życie rozporządzenia:
1)
dołącza do najbliższego wniosku o przyznanie pomocy finansowej weksel niezupełny (in
blanco) wraz z deklaracją wekslową, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, albo
2)
składa weksel niezupełny (in blanco) wraz z deklaracją wekslową, o których mowa w
§ 1 ust. 1 pkt 4, w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia - w przypadku
gdy grupa złożyła wniosek o przyznanie pomocy finansowej za okres rozliczeniowy kończący
się dnia 30 czerwca 2013 r. przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, grupa składa weksel niezupełny (in blanco)
wraz z deklaracją wekslową do dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na siedzibę grupy.
3.
Jeżeli grupa nie złoży weksla niezupełnego (in blanco) wraz z deklaracją wekslową
w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na siedzibę grupy wzywa grupę, w formie
pisemnej, do złożenia weksla niezupełnego (in blanco) wraz z deklaracją wekslową w
terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
4.
Jeżeli grupa, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie złoży weksla niezupełnego
(in blanco) wraz z deklaracją wekslową w terminie, o którym mowa w ust. 3, dyrektor
oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odmawia przyznania
pomocy.
§ 10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 czerwca 2009 r. w sprawie
szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów
owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym
planie dochodzenia do uznania .
§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 1 sierpnia 2013 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 2258).
2)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 października
2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przyznawania
pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu
kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania
(Dz. U. poz. 1974), które weszło w życie z dniem 31 października 2019 r.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013,
str. 865, Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014, str. 261, Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016,
str. 20, Dz. Urz. UE L 135 z 24.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 91 z 05.04.2017, str.
44, Dz. Urz. UE L 193 z 19.07.2016, str. 17, Dz. Urz. UE L 202 z 28.07.2016, str.
5, Dz. Urz. UE L 350 z 29.12.2017, str. 15 i Dz. Urz. UE L 114 z 04.05.2018, str.
39.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 1 sierpnia 2013 r.
Załącznik - Wykaz kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania
Kwalifikowanymi kosztami inwestycji są koszty:
1)
budowy budynków oraz budowli przeznaczonych do przechowywania, magazynowania lub przygotowania
owoców i warzyw do sprzedaży, zgodnie z kosztorysem, z wyłączeniem kosztów rozbiórki
i unieszkodliwienia materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki;
2)
zakupu budynków oraz budowli przeznaczonych do przechowywania, magazynowania lub przygotowania
owoców i warzyw do sprzedaży lub w celu ich adaptacji do przechowywania, magazynowania
lub przygotowania owoców i warzyw do sprzedaży, wraz z kosztami zakupu gruntu po obrysie
ww. budynku lub budowli, na którym budynek lub budowla są posadowione, oraz kosztami
zakupu działki, na której budynek lub budowla zostały umiejscowione, w zakresie, o
którym mowa w pkt 7, z wyłączeniem kosztów rozbiórki i unieszkodliwienia materiałów
szkodliwych pochodzących z rozbiórki;
3)
rozbudowy budynków oraz budowli przeznaczonych do przechowywania, magazynowania lub
przygotowania owoców i warzyw do sprzedaży, zgodnie z kosztorysem;
4)
przebudowy i remontu budynków oraz budowli przeznaczonych do przechowywania, magazynowania
lub przygotowania owoców i warzyw do sprzedaży, w celu ich modernizacji, zgodnie z
kosztorysem, z wyłączeniem kosztów rozbiórki i unieszkodliwienia materiałów szkodliwych
pochodzących z rozbiórki;
5)
przebudowy i remontu budynków oraz budowli w celu ich adaptacji do przechowywania,
magazynowania lub przygotowania owoców i warzyw do sprzedaży, zgodnie z kosztorysem,
z wyłączeniem kosztów rozbiórki i unieszkodliwienia materiałów szkodliwych pochodzących
z rozbiórki;
6)
zakupu i montażu infrastruktury technicznej związanej z użytkowaniem budynków oraz
budowli, o których mowa w pkt 1-5, oraz ich technicznego wyposażenia, trwale związanego
z budynkiem lub budowlą, w zakresie niezbędnym dla potrzeb przechowywania, magazynowania
lub przygotowania owoców i warzyw do sprzedaży, zgodnie z kosztorysem;
7)
zagospodarowania terenu w zakresie niezbędnym do zapewnienia właściwego dojazdu, eksploatacji
i zabezpieczenia inwestycji w części uzasadniającej ich wykorzystanie bezpośrednio
w procesie technologicznym służącym przechowywaniu, magazynowaniu, sortowaniu lub
przygotowaniu owoców i warzyw do sprzedaży, zgodnie z kosztorysem;
8)
zakupu gruntu przeznaczonego pod budowę lub rozbudowę budynków i budowli oraz zagospodarowanie
terenu w zakresie, o którym mowa w pkt 7, w wysokości nieprzekraczającej 10% kwalifikowanych
kosztów inwestycji wymienionych w pkt 1, 3, 6 i 7;
9)
zakupu narzędzi oraz zakupu i montażu maszyn oraz urządzeń przeznaczonych do przechowywania,
magazynowania lub przygotowania owoców i warzyw do sprzedaży, w szczególności przeznaczonych
do ich mycia, czyszczenia, sortowania, pakowania, konfekcjonowania, krojenia, cięcia,
szatkowania, obierania lub drylowania;
10)
zakupu narzędzi oraz zakupu i montażu maszyn oraz urządzeń przeznaczonych do zbioru
owoców i warzyw, z wyłączeniem ciągników i przyczep rolniczych;
11)
zakupu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, służących
wyłącznie do transportu wewnętrznego, z wyłączeniem samochodów przeznaczonych do przewozu
osób;
12)
związane z przygotowaniem i realizacją całej inwestycji - kompleksowego przedsięwzięcia
inwestycyjnego, na który składają się koszty, o których mowa w pkt 1-7, w wysokości
nieprzekraczającej 12% kwalifikowanych kosztów całej inwestycji, wymienionych w pkt
1-7, obejmujące koszty:
a)
przygotowania dokumentacji:
-
-technicznej,
-
-ekonomicznej:
-
-- projektów inwestycji oraz kosztorysów,
-
-- analiz ekonomicznych, w tym studium wykonalności oraz biznesplanu, nieprzekraczające 2% kwalifikowanych kosztów całej inwestycji, wymienionych w pkt 1-7,
-
b)
zaświadczeń, pozwoleń i opłat, w tym opłat notarialnych i dokumentacji związanej z
ich uzyskaniem,
c)
nadzoru urbanistycznego, architektonicznego i budowlanego,
d)
usług geodezyjnych,
e)
usług dotyczących zarządzania realizacją inwestycji budowlanych oraz usług świadczonych
w zakresie realizacji budowy, w tym sprawowania nadzoru inwestorskiego, od dnia rozpoczęcia
do dnia zakończenia realizacji inwestycji, nieprzekraczające 3% kwalifikowanych kosztów
całej inwestycji, wymienionych w pkt 1-7;
13)
zakupu dodatkowych urządzeń na samochodach ciężarowych, przeznaczonych do transportu
chłodniczego lub w kontrolowanej atmosferze.