Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 1 września 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 kwietnia 2016 r. w sprawie
sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 maja 2019 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 maja 2019 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 24 października
2018 r. pod numerem 2018/537/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania
krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych , które wdraża postanowienia dyrektywy (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r.
ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych
oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego .
”
„
§ 2.
Bulwy ziemniaków innych niż sadzeniaki oznakowane przed dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia zgodnie z rozporządzeniem, o którym mowa w § 1, w brzmieniu dotychczasowym,
mogą być wprowadzane do obrotu oraz pozostawać w obrocie.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 kwietnia 2016 r. w sprawie sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2258).
§ 1.
Bulwy ziemniaków inne niż sadzeniaki, które są wprowadzane bezpośrednio z państw trzecich
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie przemieszczane na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej, zaopatruje się w oznakowanie zawierające numer wpisu do
rejestru prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa,
o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin3)Ustawa utraciła moc na podstawie art. 84 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami (Dz. U. poz. 424 i 695), która weszła w życie z dniem 14 marca
2020 r. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art.
8 ust. 5, art. 13 ust. 6, art. 15 ust. 3, 4 i 6, art. 18 ust. 6e, art. 20 ust. 4,
art. 21 ust. 2, art. 22 ust. 2, art. 23 ust. 2, art. 24 ust. 11, art. 30 ust. 6, art.
32 ust. 2, art. 33 ust. 6, art. 34 ust. 8 oraz art. 36 ust. 3 i 6 ustawy z dnia 18
grudnia 2003 r. o ochronie roślin zachowują moc do dnia 14 grudnia 2029 r. Zgodnie
z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami
minister właściwy do spraw rolnictwa może uchylić przepisy wydane na podstawie przepisów
wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin
przed agrofagami przed upływem terminu określonego w tym przepisie, mając na uwadze
zagrożenie fitosanitarne stwarzane przez określone agrofagi lub zapewnienie prawidłowego
przebiegu kontroli występowania agrofagów lub kontroli urzędowych, w obszarze, o którym
mowa w art. 1 ust. 2 lit. g rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625
z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych
przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz
zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony
roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001,
(WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr
652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE)
nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE,
oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004
i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG,
96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie
kontroli urzędowych) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, z późn. zm.).:
1)
podmiotu, który je wprowadzał, albo
2)
podmiotu, który je wprowadzał, oraz podmiotów, które je następnie przemieszczały,
magazynowały, sortowały lub pakowały, albo
3)
podmiotu, który je przemieszczał, jeżeli dokumentacja prowadzona przez ten podmiot
umożliwia identyfikację podmiotu, który je wprowadzał, albo państwa ich pochodzenia
oraz podmiotów, które je następnie przemieszczały, magazynowały, sortowały lub pakowały.
§ 2.
Bulwy ziemniaków inne niż sadzeniaki, które są przemieszczane na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej lub do innych państw członkowskich lub wprowadzane do obrotu na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej, zaopatruje się w oznakowanie zawierające numer wpisu do
rejestru prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa,
o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin3)Ustawa utraciła moc na podstawie art. 84 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami (Dz. U. poz. 424 i 695), która weszła w życie z dniem 14 marca
2020 r. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art.
8 ust. 5, art. 13 ust. 6, art. 15 ust. 3, 4 i 6, art. 18 ust. 6e, art. 20 ust. 4,
art. 21 ust. 2, art. 22 ust. 2, art. 23 ust. 2, art. 24 ust. 11, art. 30 ust. 6, art.
32 ust. 2, art. 33 ust. 6, art. 34 ust. 8 oraz art. 36 ust. 3 i 6 ustawy z dnia 18
grudnia 2003 r. o ochronie roślin zachowują moc do dnia 14 grudnia 2029 r. Zgodnie
z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami
minister właściwy do spraw rolnictwa może uchylić przepisy wydane na podstawie przepisów
wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin
przed agrofagami przed upływem terminu określonego w tym przepisie, mając na uwadze
zagrożenie fitosanitarne stwarzane przez określone agrofagi lub zapewnienie prawidłowego
przebiegu kontroli występowania agrofagów lub kontroli urzędowych, w obszarze, o którym
mowa w art. 1 ust. 2 lit. g rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625
z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych
przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz
zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony
roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001,
(WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr
652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE)
nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE,
oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004
i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG,
96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie
kontroli urzędowych) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, z późn. zm.)., lub rejestru prowadzonego przez organizację ochrony roślin innego państwa członkowskiego:
1)
podmiotu, który je uprawiał, albo
2)
podmiotu, który je uprawiał, oraz podmiotów, które je następnie przemieszczały, magazynowały,
sortowały lub pakowały, albo
3)
podmiotu, który je przemieszczał, jeżeli dokumentacja prowadzona przez ten podmiot
umożliwia identyfikację podmiotu, który je uprawiał, albo państwa ich pochodzenia
oraz podmiotów, które je następnie przemieszczały, magazynowały, sortowały lub pakowały.
§ 2a4)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 maja 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki (Dz. U. poz. 1050), które weszło w życie z dniem 7 lipca 2019 r..
1.
W oznakowaniu, o którym mowa w § 1 i § 2, numer wpisu, o którym mowa w § 1 i § 2,
poprzedza się wskazaniem w języku polskim nazwy kraju pochodzenia bulw ziemniaka innych
niż sadzeniaki.
2.
Nazwa kraju pochodzenia bulw ziemniaka innych niż sadzeniaki może zostać podana w
formie dwuliterowego kodu ISO.
3.
Wskazanie nazwy kraju pochodzenia bulw ziemniaka innych niż sadzeniaki przed numerem
wpisu nie jest wymagane:
1)
jeżeli informacja o kraju ich pochodzenia umieszczona została na opakowaniu lub dołączonej
do niego etykiecie w języku polskim lub w formie dwuliterowego kodu ISO lub
2)
w przypadku oznakowania, o którym mowa w § 2, jeżeli w tym oznakowaniu wymagany jest
wyłącznie numer wpisu podmiotu, o którym mowa w § 2 pkt 1.
§ 3.
Oznakowanie, o którym mowa w § 1 i § 2, podmiot przemieszczający na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej lub do innych państw członkowskich lub wprowadzający do obrotu na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej bulwy ziemniaków innych niż sadzeniaki umieszcza w sposób
trwały i widoczny:
1)
na ich opakowaniach albo
2)
jeżeli bulwy ziemniaków są wprowadzane lub przemieszczane luzem:
a)
na przewożących je środkach transportu oraz
b)
na towarzyszącym im dokumencie handlowym, jeżeli informacje w nim zawarte umożliwiają
identyfikację środka transportu.
§ 4.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie
sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki .
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2016 r.
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 2258).
2)
Przepisy rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 2000/29/WE z dnia 8
maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów
szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się
we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 169 z 10.07.2000, str. 1 - Dz. Urz. UE Polskie wydanie
specjalne, rozdz. 3, t. 29, str. 258, z późn. zm.).
3)
Ustawa utraciła moc na podstawie art. 84 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami (Dz. U. poz. 424 i 695), która weszła w życie z dniem 14 marca
2020 r. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art.
8 ust. 5, art. 13 ust. 6, art. 15 ust. 3, 4 i 6, art. 18 ust. 6e, art. 20 ust. 4,
art. 21 ust. 2, art. 22 ust. 2, art. 23 ust. 2, art. 24 ust. 11, art. 30 ust. 6, art.
32 ust. 2, art. 33 ust. 6, art. 34 ust. 8 oraz art. 36 ust. 3 i 6 ustawy z dnia 18
grudnia 2003 r. o ochronie roślin zachowują moc do dnia 14 grudnia 2029 r. Zgodnie
z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami
minister właściwy do spraw rolnictwa może uchylić przepisy wydane na podstawie przepisów
wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin
przed agrofagami przed upływem terminu określonego w tym przepisie, mając na uwadze
zagrożenie fitosanitarne stwarzane przez określone agrofagi lub zapewnienie prawidłowego
przebiegu kontroli występowania agrofagów lub kontroli urzędowych, w obszarze, o którym
mowa w art. 1 ust. 2 lit. g rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625
z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych
przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz
zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony
roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001,
(WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr
652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE)
nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE,
oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004
i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG,
96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie
kontroli urzędowych) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, z późn. zm.).
4)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 maja 2019 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych
niż sadzeniaki (Dz. U. poz. 1050), które weszło w życie z dniem 7 lipca 2019 r.