Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowejz dnia 22 lipca 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze
edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają
wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowego
sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które
służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci zdrowe
nawyki żywieniowe , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2018 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących
o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz
upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2018 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących
o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz
upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe1)Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 2268).
Na podstawie art. 38y ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych zarządza się, co następuje:
§ 1.
1.
Dyrektorzy szkół podstawowych, ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia lub ogólnokształcących
szkół baletowych, zwani dalej „dyrektorami szkół”, które uczestniczą w programie dla
szkół ustanowionym zgodnie z art. 23 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17
grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz
uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001
i (WE) nr 1234/2007 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013,
str. 865, Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014, str. 261, Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016,
str. 20, Dz. Urz. UE L 135 z 24.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 193 z 19.07.2016, str.
17, Dz. Urz. UE L 202 z 28.07.2016, str. 5 oraz Dz. Urz. UE L 91 z 05.04.2017, str.
44., zapewniają wykonanie przez szkołę działań kształtujących zdrowe nawyki żywieniowe
uczniów, wzbogacających wiedzę o pochodzeniu produktów rolnych oraz wiedzę o przeciwdziałaniu
marnotrawieniu żywności.
2.
W ramach działań, o których mowa w ust. 1, dyrektorzy szkół realizują w danym semestrze
roku szkolnego co najmniej dwa z następujących środków towarzyszących o charakterze
edukacyjnym:
1)
organizowanie konkursów i festynów tematycznych;
2)
organizowanie wycieczek do gospodarstw rolnych, gospodarstw ogrodniczych, zakładów
przetwórstwa owoców i warzyw, w tym gospodarstw ekologicznych lub zakładów przetwarzających
produkty mleczne, a także wycieczek na lokalne rynki, na których produkty te są oferowane;
3)
organizowanie warsztatów kulinarnych;
4)
zakładanie i prowadzenie ogródków szkolnych, w tym w formie grządek na parapecie,
upraw w workach i donicach;
5)
wspólne spożywanie drugiego śniadania, połączone z degustacją owoców, warzyw, mleka
i ich przetworów, z możliwością spożywania produktów regionalnych i ekologicznych;
6)
stosowanie innych sposobów upowszechniania informacji o korzyściach płynących ze spożywania
owoców, warzyw, mleka i ich przetworów, w szczególności przez organizowanie wystaw,
przygotowywanie prezentacji oraz wydawanie gazetek.
3.
Wykonywanie środków towarzyszących, o których mowa w ust. 2, obejmuje każdorazowo
edukację z zakresu:
1)
zasad zdrowego żywienia;
2)
pochodzenia i uprawy owoców i warzyw oraz produkcji produktów mlecznych;
3)
przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, w tym upowszechnianie wiedzy, jak przechowywać
i przygotowywać żywność oraz jak postępować z odpadami spożywczymi i kuchennymi.
4.
Wykonywanie środków towarzyszących, o których mowa w ust. 2, w zależności od ich rodzaju,
może obejmować upowszechnianie informacji o zasadach rolnictwa ekologicznego, w tym
znakowania produktów ekologicznych.
5.
Wykonywanie środków towarzyszących, o których mowa w ust. 2, może odbywać się z udziałem
rodziców, w zależności od możliwości organizacyjnych.
§ 2.
Dyrektorzy szkół na formularzu udostępnionym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
opracowują informację o zrealizowanych przez szkołę w danym roku szkolnym środkach
towarzyszących, o których mowa w § 1 ust. 2, a następnie przekazują ją do dyrektora
właściwego miejscowo oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w terminie
do dnia 30 września w roku szkolnym następującym po roku szkolnym, w którym był realizowany
program dla szkół ustanowiony zgodnie z art. 23 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17
grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz
uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001
i (WE) nr 1234/2007.
§ 2a3)Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe (Dz. U. poz. 1670), które weszło w życie z dniem 31 sierpnia 2018 r..
Środki towarzyszące o charakterze edukacyjnym wymienione w § 1 ust. 2 mogą być realizowane
przez wnioskodawców, o których mowa w art. 5 ust. 2 lit. d i e rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/40 z dnia 3
listopada 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1308/2013 w odniesieniu do pomocy unijnej na dostarczanie owoców i warzyw, bananów
oraz mleka do placówek oświatowych oraz zmieniającego rozporządzenie delegowane Komisji
(UE) nr 907/2014 , spełniających warunki określone w art. 6 tego rozporządzenia.
§ 3.
1.
Dyrektorzy szkół uczestniczących w programie „Owoce i warzywa w szkole” przekazują
informację o wykonanych działaniach towarzyszących za rok szkolny 2016/2017 dyrektorowi
właściwego miejscowo oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w terminie
do dnia 30 września 2017 r., na formularzu udostępnionym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia
Rolnictwa.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy dyrektorów szkół uczestniczących w
programie „Owoce i warzywa w szkole”, którzy informację o wykonanych działaniach towarzyszących
za rok szkolny 2016/2017 przekazali do dnia 31 sierpnia 2017 r. dyrektorowi właściwego
miejscowo oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r.
1)
Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie,
na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz.
U. poz. 2268).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013,
str. 865, Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014, str. 261, Dz. Urz. UE L 130 z 19.05.2016,
str. 20, Dz. Urz. UE L 135 z 24.05.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 193 z 19.07.2016, str.
17, Dz. Urz. UE L 202 z 28.07.2016, str. 5 oraz Dz. Urz. UE L 91 z 05.04.2017, str.
44.
3)
Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2018 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu realizacji w szkołach
środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji
programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe (Dz.
U. poz. 1670), które weszło w życie z dniem 31 sierpnia 2018 r.