Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 18 czerwca 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się organizmu Spodoptera
frugiperda (Smith)
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lutego 2019 r. w sprawie
zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się organizmu Spodoptera frugiperda (Smith) , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2020 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się organizmu
Spodoptera frugiperda (Smith) .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2020 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się organizmu
Spodoptera frugiperda (Smith) , które stanowią:
„
2)Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża postanowienia decyzji
wykonawczej Komisji (UE) 2018/638 z dnia 23 kwietnia 2018 r. ustanawiającej środki
nadzwyczajne zapobiegające wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmu
szkodliwego Spodoptera frugiperda (Smith) (Dz. Urz. UE L 105 z 25.04.2018, str. 31). Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża decyzję wykonawczą Komisji
(UE) 2019/1598 z dnia 26 września 2019 r. zmieniającą decyzję wykonawczą Komisji (UE)
2018/638 ustanawiającą środki nadzwyczajne zapobiegające wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu
się w niej organizmu szkodliwego Spodoptera frugiperda (Smith) (Dz. Urz. UE L 248 z 27.09.2019, str. 86).
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
2)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża postanowienia decyzji
wykonawczej Komisji (UE) 2018/638 z dnia 23 kwietnia 2018 r. ustanawiającej środki
nadzwyczajne zapobiegające wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmu
szkodliwego Spodoptera frugiperda (Smith) (Dz. Urz. UE L 105 z 25.04.2018, str. 31).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lutego 2019 r. w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się organizmu Spodoptera frugiperda (Smith)1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2258).
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 20 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r.
o ochronie roślin 3)Ustawa utraciła moc na podstawie art. 84 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami (Dz. U. poz. 424 i 695), która weszła w życie z dniem 14 marca
2020 r. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art.
10 ust. 1, art. 20 ust. 1-3, art. 22 ust. 1b, art. 23 ust. 5 oraz art. 30 ust. 1 i
3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2019 r. poz. 972 i
2020) zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie
art. 81 ust. 1-7 i 9 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami,
nie dłużej jednak niż do dnia 14 grudnia 2029 r., i mogą być zmieniane lub uchylane
na podstawie art. 81 ust. 1-7 i 9 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin
przed agrofagami. zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe sposoby postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu
się organizmu Spodoptera frugiperda (Smith), zwanego dalej „organizmem szkodliwym”, w tym metody wykrywania i identyfikacji
tego organizmu;
2)
wymagania specjalne, ze wskazaniem wymagań, które powinny być zawarte w świadectwie
fitosanitarnym, jeżeli rośliny podatne na porażenie przez organizm szkodliwy są wprowadzane
na terytorium lub przemieszczane przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państw
trzecich;
3)
rośliny podatne na porażenie przez organizm szkodliwy, które zaopatruje się w świadectwo
fitosanitarne i które muszą przed wprowadzeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
zostać poddane kontroli zdrowotności w państwach, z których pochodzą lub są wysyłane.
§ 24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się organizmu Spodoptera frugiperda (Smith) (Dz. U. poz. 335), które weszło w życie z dniem 17 marca 2020 r..
Roślinami podatnymi na porażenie przez organizm szkodliwy, o których mowa w § 1 pkt
2 i 3, są owoce roślin z rodzaju Capsicum L. i Momordica L., gatunków Solanum aethiopicum L., Solanum macrocarpon L. i Solanum melongena L. oraz rośliny gatunku Zea mays L. inne niż żywy pyłek, kultury tkankowe, nasiona i ziarno, pochodzące z państw trzecich
innych niż Konfederacja Szwajcarska, zwane dalej „roślinami podatnymi na porażenie”.
§ 3.
1.
Rośliny podatne na porażenie mogą być wprowadzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
jeżeli:
1)
zostały zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne;
2)
w rubryce „dodatkowa deklaracja” świadectwa fitosanitarnego zostały zamieszczone informacje,
że:
a)
rośliny te były uprawiane na terytorium państw trzecich, w których nie zostało stwierdzone
występowanie organizmu szkodliwego, lub
b)
rośliny te były uprawiane na obszarach państw trzecich wolnych od organizmu szkodliwego,
ustanowionych zgodnie z odpowiednim Międzynarodowym Standardem w zakresie Środków
Fitosanitarnych5)Międzynarodowy Standard w zakresie Środków Fitosanitarnych, Część 4 - Wymagania dla
ustanawiania obszarów wolnych od określonych organizmów szkodliwych (International
Standards for Phytosanitary Measures, Part 4 - Requirements for the establishment
of pest free areas, Publication No 4, FAO, Rome) wydany na podstawie art. X Międzynarodowej
konwencji ochrony roślin, sporządzonej w Rzymie dnia 6 grudnia 1951 r. (Dz. U. z 2001 r.
poz. 151 oraz z 2007 r. poz. 485)., a nazwę obszarów umieszczono w rubryce „miejsce pochodzenia” świadectwa fitosanitarnego,
lub
c)
rośliny te:
-
-były uprawiane w miejscu produkcji wpisanym do urzędowego rejestru prowadzonego przez służbę ochrony roślin państwa trzeciego oraz podlegającym regularnym kontrolom przeprowadzanym przez tę służbę, w którym w okresie trzech miesięcy poprzedzających wywóz przeprowadzono urzędowe kontrole, w wyniku których nie zostało stwierdzone występowanie organizmu szkodliwego na roślinach podatnych na porażenie,
-
-bezpośrednio przed wywozem poddano urzędowej kontroli, w wyniku której nie stwierdzono występowania na tych roślinach organizmu szkodliwego,
-
-były przemieszczane przed ich wywozem przy zachowaniu warunków zapewniających możliwość identyfikacji miejsca produkcji, a informacja umożliwiająca identyfikację miejsca produkcji została umieszczona w świadectwie fitosanitarnym,
-
-były uprawiane w fizycznej izolacji uniemożliwiającej ich porażenie przez organizm szkodliwy lub w trakcie uprawy zostały poddane zabiegowi zapewniającemu zwalczenie organizmu szkodliwego, lub
d)
rośliny te zostały po zbiorze poddane zabiegowi zapewniającemu zwalczenie organizmu
szkodliwego, a informacja o tym zabiegu została umieszczona w świadectwie fitosanitarnym;
3)
w wyniku przeprowadzonej granicznej kontroli fitosanitarnej zostały uznane za wolne
od organizmu szkodliwego.
2.
Graniczna kontrola fitosanitarna, o której mowa w ust. 1 pkt 3, obejmuje:
1)
ocenę organoleptyczną;
2)
pobieranie próbek do badań laboratoryjnych na obecność organizmu szkodliwego - w przypadku
podejrzenia jego występowania.
§ 4.
Metoda wykrywania i identyfikacji organizmu szkodliwego polega na przeprowadzaniu
corocznie kontroli występowania organizmu szkodliwego:
1)
w terminach umożliwiających wykrycie tego organizmu;
2)
z wykorzystaniem pułapek świetlnych lub feromonowych;
3)
obejmujących pobieranie próbek do badań laboratoryjnych na obecność organizmu szkodliwego
- w przypadku podejrzenia jego występowania.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia6)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 28 lutego 2019 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 2258).
2)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża postanowienia decyzji
wykonawczej Komisji (UE) 2018/638 z dnia 23 kwietnia 2018 r. ustanawiającej środki
nadzwyczajne zapobiegające wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmu
szkodliwego Spodoptera frugiperda (Smith) (Dz. Urz. UE L 105 z 25.04.2018, str. 31).
3)
Ustawa utraciła moc na podstawie art. 84 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami (Dz. U. poz. 424 i 695), która weszła w życie z dniem 14 marca
2020 r. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie
roślin przed agrofagami dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art.
10 ust. 1, art. 20 ust. 1-3, art. 22 ust. 1b, art. 23 ust. 5 oraz art. 30 ust. 1 i
3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2019 r. poz. 972 i
2020) zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie
art. 81 ust. 1-7 i 9 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami,
nie dłużej jednak niż do dnia 14 grudnia 2029 r., i mogą być zmieniane lub uchylane
na podstawie art. 81 ust. 1-7 i 9 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin
przed agrofagami.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z
dnia 21 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania i zapobiegania
rozprzestrzenianiu się organizmu Spodoptera frugiperda (Smith) (Dz. U. poz. 335),
które weszło w życie z dniem 17 marca 2020 r.
5)
Międzynarodowy Standard w zakresie Środków Fitosanitarnych, Część 4 - Wymagania dla
ustanawiania obszarów wolnych od określonych organizmów szkodliwych (International
Standards for Phytosanitary Measures, Part 4 - Requirements for the establishment
of pest free areas, Publication No 4, FAO, Rome) wydany na podstawie art. X Międzynarodowej
konwencji ochrony roślin, sporządzonej w Rzymie dnia 6 grudnia 1951 r. (Dz. U. z 2001 r.
poz. 151 oraz z 2007 r. poz. 485).
6)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 28 lutego 2019 r.