Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowejz dnia 25 maja 2020 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
i Sportu w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów
i olimpiad 1)Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie,
na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz.
U. poz. 2268).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie
organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 lipca 2009 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad ;
2)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 września 2014 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów
i olimpiad ;
3)
rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów
i olimpiad .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 lipca 2009 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów
i olimpiad , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 września 2014 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów
i olimpiad , które stanowią:
„
§ 2.
1.
W roku szkolnym 2014/2015 olimpiady i turnieje organizowane zgodnie z dotychczasowymi
przepisami są prowadzone według dotychczasowych regulaminów.
2.
Regulaminy olimpiad i turniejów przeprowadzanych od roku szkolnego 2015/2016 zostaną
dostosowane do przepisów rozporządzenia w terminie do dnia 30 czerwca 2015 r.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
3)
§ 2-7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów
i olimpiad , które stanowią:
„
§ 2.
1.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 są organizowane konkursy, o których mowa
w § 2 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, dla uczniów dotychczasowych
gimnazjów i klas dotychczasowych gimnazjów prowadzonych w szkołach innego typu, zwanych
dalej „uczniami dotychczasowych gimnazjów”.
2.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 do organizowania i przeprowadzania konkursów
dla uczniów dotychczasowych gimnazjów, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy
§ 2, § 3, § 4 ust. 1-3, § 5 i § 6 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym,
a w zakresie możliwości zmiany regulaminów konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim
w ciągu roku szkolnego stosuje się przepisy § 4 ust. 4a-5 rozporządzenia zmienianego
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
1.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 są organizowane olimpiady, o których mowa
w § 7 ust. 1 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, dla uczniów
dotychczasowych gimnazjów.
2.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 do organizowania i przeprowadzania olimpiad,
o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 7 ust. 1, § 8, § 9 ust. 1, ust. 2
zdanie pierwsze i ust. 3-5, § 11 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 oraz § 12-16 rozporządzenia
zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, oraz przepis § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia
zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
3.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w skład komitetów głównych olimpiad, o których
mowa w ust. 1, wchodzą nauczyciele akademiccy, nauczyciele dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych,
o których mowa w § 7 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym,
nauczyciele dotychczasowych gimnazjów oraz specjaliści z zakresu dziedzin nauki objętych
programem olimpiady. W skład komitetu głównego mogą również wchodzić nauczyciele szkół
podstawowych.
4.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w olimpiadach, o których mowa w ust. 1, mogą
uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, stosuje się odpowiednio przepisy § 8, § 9 ust.
1 i 3-5, § 11 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 oraz § 12-16 rozporządzenia zmienianego w § 1,
w brzmieniu dotychczasowym, oraz przepis § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia zmienianego
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 4.
1.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 są organizowane olimpiady, o których mowa
w § 7 ust. 1 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, dla uczniów
dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych, z wyjątkiem uczniów klas dotychczasowych
zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia.
2.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 do organizowania i przeprowadzania olimpiad,
o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 7 ust. 1, § 9 ust. 1, ust. 2 zdanie
pierwsze i ust. 3-5, § 11 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 oraz § 12-16 rozporządzenia zmienianego
w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, oraz przepis § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia zmienianego
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
3.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w skład komitetów głównych olimpiad, o których
mowa w ust. 1, wchodzą nauczyciele akademiccy, nauczyciele dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych,
o których mowa w § 7 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym,
specjaliści z zakresu dziedzin nauki objętych programem olimpiady. W skład komitetu
głównego mogą również wchodzić nauczyciele branżowych szkół I stopnia, nauczyciele
klas dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych w branżowych szkołach
I stopnia, nauczyciele dotychczasowych gimnazjów oraz nauczyciele szkół podstawowych.
4.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w olimpiadach, o których mowa w § 7 ust.
1 pkt 1-3 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, mogą uczestniczyć
uczniowie:
1)
szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów, w szczególności realizujący indywidualny
program lub tok nauki, rekomendowani przez szkołę;
2)
branżowej szkoły I stopnia i klas dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych
w branżowych szkołach I stopnia, którzy realizują indywidualny program lub tok nauki,
rekomendowani przez szkołę.
5.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w olimpiadach, o których mowa w § 7 ust.
1 pkt 4 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, mogą uczestniczyć
uczniowie, o których mowa w ust. 4 pkt 1, uczniowie klas dotychczasowych zasadniczych
szkół zawodowych prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia, realizujący indywidualny
program lub tok nauki, rekomendowani przez szkołę, oraz uczniowie branżowej szkoły
I stopnia.
6.
W przypadku uczniów, o których mowa w ust. 4 i 5, stosuje się przepisy § 8, § 9 ust.
1 i 3-5, § 11 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 oraz § 12-16 rozporządzenia zmienianego w § 1,
w brzmieniu dotychczasowym, oraz przepis § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia zmienianego
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
7.
W latach szkolnych 2019/2020-2022/2023 w olimpiadzie organizowanej dla uczniów czteroletnich
liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników, branżowej szkoły I stopnia i branżowej
szkoły II stopnia, mogą uczestniczyć uczniowie klas dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych
prowadzonych w szkołach ponadpodstawowych.
8.
W przypadkach, o których mowa w ust. 7, stosuje się odpowiednio przepisy § 8, § 9
ust. 1 i 3-5, § 11 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 oraz § 12-16 rozporządzenia zmienianego w
§ 1, w brzmieniu dotychczasowym, oraz przepis § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia zmienianego
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 5.
1.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 turnieje, o których mowa w § 10 ust. 1 rozporządzenia
zmienianego w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, mogą być organizowane dla uczniów klas
dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych w branżowych szkołach I
stopnia.
2.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 do organizowania i przeprowadzania turniejów,
o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 8, § 9 ust. 1, ust. 2 zdanie pierwsze
i ust. 3-5, § 11 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 oraz § 12-16 rozporządzenia zmienianego w §
1, w brzmieniu dotychczasowym, oraz przepis § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia zmienianego
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
3.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w skład komitetu głównego turnieju, o którym
mowa w ust. 1, wchodzą nauczyciele akademiccy, nauczyciele dotychczasowych techników,
nauczyciele klas dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych w branżowych
szkołach I stopnia, specjaliści z zakresu dziedzin nauki objętych programem turnieju.
W skład komitetu głównego turnieju mogą również wchodzić nauczyciele branżowych szkół
I stopnia.
4.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w turniejach, o których mowa w ust. 1, mogą
uczestniczyć uczniowie branżowych szkół I stopnia.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, stosuje się odpowiednio przepisy § 8, § 9 ust.
1 i 3-5, § 11 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 oraz § 12-16 rozporządzenia zmienianego w § 1,
w brzmieniu dotychczasowym, oraz przepisy § 9 ust. 2 i § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia
zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
6.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w turniejach, o których mowa w § 10 ust.
1 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem,
organizowanych dla uczniów branżowych szkół I stopnia mogą uczestniczyć uczniowie
klas dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych w branżowych szkołach
I stopnia.
7.
W przypadku, o którym mowa w ust. 6, stosuje się odpowiednio przepisy § 8, § 9 ust.
1 i 3-5, § 11 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 oraz § 12-16 rozporządzenia zmienianego w § 1,
w brzmieniu dotychczasowym, oraz przepis § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia zmienianego
w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
8.
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w skład komitetu głównego, o którym mowa
w § 9 ust. 2 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem,
mogą również wchodzić nauczyciele klas dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych
prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia.
§ 6.
1.
Regulaminy konkursów, przeprowadzanych w roku szkolnym 2017/2018 dla uczniów szkół
podstawowych, o których mowa w § 1 ust. 1, rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu
dotychczasowym, opracowane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
należy dostosować do przepisów § 4 ust. 4-5 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu
nadanym niniejszym rozporządzeniem, w terminie do dnia 15 września 2017 r.
2.
Regulaminy konkursów, przeprowadzanych w roku szkolnym 2017/2018 dla uczniów dotychczasowych
gimnazjów, o których mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu
dotychczasowym, opracowane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
należy dostosować do przepisów § 4 ust. 4-5 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu
nadanym niniejszym rozporządzeniem, w terminie do dnia 15 września 2017 r.
3.
W regulaminach olimpiad, przeprowadzanych w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019
dla uczniów dotychczasowych gimnazjów, oraz opracowanych przed dniem wejścia w życie
niniejszego rozporządzenia, należy uwzględnić możliwość uczestniczenia uczniów szkół
podstawowych, o których mowa w § 3 ust. 4 niniejszego rozporządzenia. Regulaminy olimpiad
należy dostosować odpowiednio w terminie do dnia 31 sierpnia 2017 r. lub do dnia 30
czerwca 2018 r.
4.
W regulaminach olimpiad, przeprowadzanych w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, oraz opracowanych przed dniem wejścia w życie
niniejszego rozporządzenia, należy uwzględnić możliwość uczestniczenia uczniów, o
których mowa w § 4 ust. 4 i 5 niniejszego rozporządzenia. Regulaminy olimpiad należy
dostosować odpowiednio w terminie do dnia 31 sierpnia 2017 r. lub do dnia 30 czerwca
2018 r.
5.
W regulaminach olimpiad, przeprowadzanych w latach szkolnych 2019/2020-2022/2023 dla
uczniów czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników, branżowej
szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia, należy uwzględnić możliwość udziału
uczniów klas dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych w szkołach ponadpodstawowych,
o których mowa w § 4 ust. 7 niniejszego rozporządzenia.
6.
W regulaminach turniejów, przeprowadzanych w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019
dla uczniów klas dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych w branżowych
szkołach I stopnia, oraz opracowanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
należy uwzględnić możliwość uczestniczenia uczniów, o których mowa w § 5 ust. 4 niniejszego
rozporządzenia. Regulaminy turniejów należy dostosować odpowiednio w terminie do dnia
31 sierpnia 2017 r. lub do dnia 30 czerwca 2018 r.
7.
W regulaminach turniejów, przeprowadzanych w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019
dla uczniów branżowej szkoły I stopnia, należy uwzględnić możliwość udziału uczniów
klas dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych prowadzonych w branżowych szkołach
I stopnia, o których mowa w § 5 ust. 6 niniejszego rozporządzenia.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r., z wyjątkiem § 6, który
wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie,
na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada
2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz.
U. poz. 2268).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad1)Obecnie działem administracji rządowej − oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji Narodowej, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 2268).
Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
(Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197) zarządza się, co następuje:
§ 1.
12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. poz. 1580), które weszło w życie z dniem 1 września 2017 r..
Dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych są organizowane konkursy.
22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. poz. 1580), które weszło w życie z dniem 1 września 2017 r..
Konkursy dla uczniów szkół podstawowych mogą być organizowane ze wszystkich zajęć
edukacyjnych objętych ramowym planem nauczania szkoły podstawowej dla klas IV-VIII.
§ 2.
Konkursy mogą być organizowane jako:
1)
konkursy interdyscyplinarne - obejmujące elementy treści podstaw programowych różnych
przedmiotów lub bloków przedmiotowych;
2)
konkursy przedmiotowe - obejmujące i poszerzające treści podstawy programowej jednego
przedmiotu;
3)
konkursy tematyczne - związane z wybranym przedmiotem lub blokiem przedmiotowym.
§ 3.
1.
Konkursy mogą mieć zasięg wojewódzki lub ponadwojewódzki.
2.
Konkursy o zasięgu wojewódzkim organizuje kurator oświaty, a konkursy o zasięgu ponadwojewódzkim
organizują właściwi kuratorzy oświaty, na podstawie zawartego porozumienia.
§ 4.
1.
Konkurs przygotowuje i przeprowadza wojewódzka komisja konkursowa powołana przez kuratora
oświaty, który określa zadania komisji oraz zatwierdza regulamin konkursu, opracowany
przez komisję.
2.
Regulamin konkursu zawiera w szczególności:
1)
liczbę stopni konkursu oraz sposób i terminy przeprowadzania eliminacji, w tym ustalania
i ogłaszania wyników;
2)
zakres wiedzy i umiejętności wymaganych na poszczególnych stopniach konkursu;
3)
wykaz literatury obowiązującej uczestników oraz stanowiącej pomoc dla nauczyciela;
4)
kryteria kwalifikowania uczestników do kolejnych stopni konkursu, warunki uzyskiwania
wyróżnień oraz tytułów laureata lub finalisty konkursu;
5)
tryb pracy komisji na poszczególnych stopniach konkursu.
3.
Kurator oświaty przekazuje do szkół regulamin konkursu przeprowadzanego w danym roku
szkolnym, w terminie do dnia 30 września.
44)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
.
Regulamin konkursu nie może być zmieniany w ciągu roku szkolnego.
4a5)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
.
Zmiany w regulaminie konkursu w ciągu roku szkolnego mogą być dokonane w przypadku
uzasadnionej konieczności zmiany terminu przeprowadzenia eliminacji na poszczególnych
stopniach konkursu.
4b5)Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4a, kurator oświaty niezwłocznie przekazuje uczestnikom
konkursu informację o zmianach.
56)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
.
Przepisy ust. 1-4b stosuje się odpowiednio do konkursów o zasięgu ponadwojewódzkim.
§ 5.
1.
Kurator oświaty, właściwy ze względu na siedzibę szkoły, do której uczęszcza laureat
lub finalista konkursu, wydaje laureatowi lub finaliście zaświadczenie zawierające:
1)
oznaczenie komisji konkursowej;
2)
nazwę konkursu;
3)
imię i nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia laureata lub finalisty;
4)
nazwę szkoły, do której uczęszcza laureat lub finalista;
5)
uzyskany wynik i przyznany tytuł laureata lub finalisty;
6)
numer, datę i miejsce wystawienia zaświadczenia;
7)
podpis i pieczęć kuratora oświaty.
2.
Kurator oświaty prowadzi ewidencję wydanych zaświadczeń.
3.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest ważne na terenie całego kraju.
§ 6.
Kurator oświaty może zlecić zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu podmiotowi prowadzącemu
działalność edukacyjną w zakresie odpowiadającym danemu rodzajowi konkursu, na zasadach
i w trybie określonych w odrębnych przepisach. Przepisy § 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
§ 77)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 września 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. poz. 1290), które weszło w życie z dniem 26 września 2014 r..
1.
Dla uczniów szkół podstawowych oraz uczniów liceów ogólnokształcących, techników,
branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia, z każdego przedmiotu ogólnokształcącego
lub dziedziny wiedzy mogą być organizowane:8)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 2.
1)
olimpiady interdyscyplinarne obejmujące elementy treści podstaw programowych różnych
przedmiotów;
2)
olimpiady przedmiotowe obejmujące i poszerzające treści podstawy programowej jednego
przedmiotu przewidzianego w ramowym planie nauczania;
3)
olimpiady z przedmiotów dodatkowych obejmujące wiedzę z przedmiotów, które mogą być
nauczane jako przedmioty dodatkowe;
4)
olimpiady tematyczne związane z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy.
29)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
W olimpiadzie organizowanej dla uczniów liceów ogólnokształcących, techników, branżowej
szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia, mogą uczestniczyć uczniowie szkół
podstawowych, w szczególności realizujący indywidualny program lub tok nauki, rekomendowani
przez szkołę.
§ 8.
Olimpiadę organizuje się jako trójstopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim, w których
wymagany jest od uczestników następujący zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności:
1)
w zawodach pierwszego stopnia (szkolnych i międzyszkolnych) - wystarczający do uzyskania
oceny bardzo dobrej na zakończenie nauki przedmiotu;
2)
w zawodach drugiego stopnia (okręgowych) - niezbędny do uzyskania oceny celującej
na zakończenie nauki przedmiotu;
3)
w zawodach trzeciego stopnia (centralnych) - w zakresie wskazanym w programie danej
olimpiady.
§ 9.
110)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
7.
.
Olimpiady mogą być organizowane przez szkoły wyższe, jednostki naukowe i inne podmioty
prowadzące statutową działalność oświatową lub naukową, zwane dalej „organizatorami”.
W organizacji olimpiad mogą uczestniczyć kuratorzy oświaty.
211)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
.
Organizator powołuje komitet główny olimpiady, określając w akcie powołania nazwę
olimpiady i siedzibę komitetu głównego. W skład komitetu głównego wchodzą nauczyciele
akademiccy, nauczyciele szkół, o których mowa w § 7 ust. 1, oraz specjaliści z zakresu
dziedzin nauk objętych programem olimpiady.
3.
Komitet główny olimpiady opracowuje i przedstawia do zatwierdzenia organizatorowi
program olimpiady oraz regulamin olimpiady.
412)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
7.
.
Regulamin olimpiady zawiera w szczególności:
1)
tryb powoływania komitetów okręgowych oraz tryb pracy komitetu głównego i komitetów
okręgowych;
2)
tryb przeprowadzania zawodów poszczególnych stopni, w tym powoływania komisji przeprowadzających
zawody, szczegółowy tryb opracowywania zadań, oceny prac oraz ustalania i ogłaszania
wyników zawodów;
3)
zakres wiedzy i umiejętności wymaganych na poszczególnych stopniach zawodów oraz wykaz
literatury obowiązującej uczestników na poszczególnych stopniach zawodów;
4)
kryteria kwalifikowania uczestników do zawodów kolejnych stopni oraz tryb odwoływania
się przez uczestników od oceny prac na poszczególnych stopniach zawodów;
5)
warunki organizacji zawodów poszczególnych stopni, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości
uczniów niepełnosprawnych;
6)
warunki uzyskiwania wyróżnień oraz tytułów laureata lub finalisty olimpiady;
7)
warunki kwalifikowania laureatów do udziału w olimpiadzie międzynarodowej;
8)
rodzaj dokumentacji z zawodów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.
5.
Regulamin olimpiady może zawierać warunki udziału w olimpiadzie uczniów zamieszkałych
poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 10.
113)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
.
Dla uczniów branżowej szkoły I stopnia mogą być organizowane turnieje, jako trójstopniowe
zawody o zasięgu ogólnopolskim, obejmujące problematykę związaną z przygotowaniem
do podjęcia pracy zawodowej.
214)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 lipca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. poz. 1041), które weszło w życie z dniem 25 sierpnia 2009 r..
Do organizacji turniejów stosuje się odpowiednio § 8 i 9.
§ 11.
1.
Komitet główny olimpiady lub turnieju opracowuje tematy zawodów drugiego i trzeciego
stopnia lub wszystkich stopni i przekazuje je komisjom przeprowadzającym zawody w
sposób uniemożliwiający ich nieuprawnione ujawnienie do chwili rozpoczęcia zawodów.
Komitet główny olimpiady lub turnieju decyduje o sposobie przygotowywania tematów
zawodów pierwszego stopnia.
2.
Terminy przeprowadzania olimpiad i turniejów ustalają komitety główne, z tym że:
1)
zawody trzeciego stopnia powinny odbyć się do dnia 30 kwietnia; olimpiady i turnieje
wymagające przeprowadzania ćwiczeń praktycznych mogą być organizowane w innych terminach;
2)
terminy zawodów drugiego i trzeciego stopnia olimpiady planowanej na kolejny rok szkolny
wymagają uzgodnienia z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, w terminie
do dnia 30 czerwca;
315)Dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
w przypadku konieczności zmiany terminu przeprowadzenia eliminacji na poszczególnych
stopniach olimpiady lub turnieju, ostateczne rozstrzygnięcie o wyborze terminu przeprowadzenia
eliminacji danej olimpiady lub turnieju podejmuje minister właściwy do spraw oświaty
i wychowania.
§ 12.
Komitet główny olimpiady lub turnieju może organizować jednorazowe okolicznościowe
konkursy tematyczne.
§ 13.
1.
Komitet główny olimpiady lub turnieju wydaje laureatowi lub finaliście zaświadczenie,
według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
2.
Komitet główny olimpiady lub turnieju prowadzi ewidencję wydanych zaświadczeń.
§ 14.
Uprawnienia przysługujące laureatom i finalistom konkursów, olimpiad i turniejów określają
odrębne przepisy.
§ 15.
1.
W przypadku gdy w szkole, do której uczeń uczęszcza, nie organizuje się konkursu,
olimpiady lub turnieju, uczeń
może do nich przystąpić w szkole wskazanej przez dyrektora szkoły. Uczniowie przystępują do zawodów dobrowolnie.
może do nich przystąpić w szkole wskazanej przez dyrektora szkoły. Uczniowie przystępują do zawodów dobrowolnie.
2.
Dyrektor szkoły informuje uczniów o organizacji, terminach przeprowadzania i warunkach
udziału w konkursach, olimpiadach i turniejach.
3.
Organizatorzy konkursów, olimpiad i turniejów pokrywają koszty podróży, wyżywienia
i noclegu uczestników oraz, w miarę możliwości, ich opiekunów.
§ 16.
Komitet główny olimpiady lub turnieju gromadzi dokumentację dotyczącą olimpiady lub
turnieju, a w szczególności:
1)
dokumentację w sprawie powołania olimpiady lub turnieju;
2)
prace pisemne uczestników zawodów trzeciego stopnia (z zawodów trzeciego stopnia i
z zawodów drugiego stopnia) z ostatnich 2 lat;
3)
informatory olimpiady lub turnieju i tematy zawodów;
4)
listy laureatów i nauczycieli, którzy przygotowali laureata do olimpiady lub turnieju.
§ 17.
1.
Konkursy, olimpiady i turnieje w roku szkolnym 2001/2002 prowadzone są według dotychczasowych
regulaminów.
2.
Regulaminy konkursów, olimpiad i turniejów przeprowadzanych w roku szkolnym 2002/2003
należy dostosować do przepisów rozporządzenia w terminie do dnia 30 czerwca 2002 r.
§ 18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia16)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 18 lutego 2002 r..
1)
Obecnie działem administracji rządowej − oświata i wychowanie kieruje Minister Edukacji
Narodowej, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18
listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej
(Dz. U. poz. 2268).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 18 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz
sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. poz. 1580), które
weszło w życie z dniem 1 września 2017 r.
3)
Przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
5)
Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z
dnia 24 września 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu
przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. poz. 1290), które weszło w
życie z dniem 26 września 2014 r.
8)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia,
o którym mowa w odnośniku 2.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
7.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
12)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
7.
13)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
14)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z
dnia 27 lipca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu
przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. poz. 1041), które weszło w
życie z dniem 25 sierpnia 2009 r.
15)
Dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
16)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 18 lutego 2002 r.