Obwieszczenie Ministra Infrastrukturyz dnia 19 kwietnia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa
i Gospodarki Morskiej w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych
dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie 1)Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101
i 176).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie
- Załącznik - Wniosek o dofinansowanie (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 sierpnia
2012 r. w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia
bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 2018 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa
działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 2018 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla
zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie , które stanowią:
„
§ 2.
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia
stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101
i 176).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie1)Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101 i 176).
Na podstawie art. 22c pkt 1 lit. a oraz pkt 2-5 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb oraz kryteria rozdziału środków budżetowych na udzielenie
pomocy finansowej na dofinansowanie zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia
bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie, o którym
mowa w art. 22b ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, zwanej dalej „pomocą”;
2)
dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie, o którym mowa w pkt
1;
3)
terminy składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie, o którym mowa w pkt 1;
4)
wzór wniosku o dofinansowanie, o którym mowa w pkt 1;
5)
szczegółowe warunki i tryb przekazywania i rozliczania dofinansowania, o którym mowa
w pkt 1.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
2)
Prezesie Urzędu - rozumie się przez to Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
3)
środkach trwałych - rozumie się przez to środki trwałe, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ;
4)
roku podatkowym - rozumie się przez to rok podatkowy, o którym mowa w art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa .
§ 32)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji nadzoru w tym zakresie (Dz. U. z 2019 r. poz. 35), które weszło w życie z dniem 23 stycznia 2019 r..
Pomoc udzielana na podstawie rozporządzenia stanowi pomoc de minimis zgodnie z przepisami
rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania
art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis .
§ 4.
1.
Prezes Urzędu udziela pomocy, jeżeli podmiot ubiegający się o pomoc:
1)
złoży wniosek o dofinansowanie na zakup środków trwałych, stanowiących sprzęt i urządzenia
związane z bezpieczeństwem w lotnictwie, zwany dalej „wnioskiem”, sporządzony według
wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wraz z wymaganymi dokumentami, o których
mowa w § 6 ust. 2, w terminie, o którym mowa w § 8;
2)
nie ma zaległości podatkowych oraz zaległości z tytułu składek, o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ;
3)
spełnia kryteria, o których mowa w § 12 ust. 1;
4)
nie otrzymał pomocy publicznej na zakup objęty wnioskiem z innych źródeł;
5)
w bieżącym roku podatkowym oraz dwóch poprzedzających go latach podatkowych nie otrzymał
pomocy de minimis, której wartość brutto, łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekraczałaby
równowartość 200 000 euro, ustaloną na podstawie średniego kursu NBP z dnia udzielenia
pomocy;
6)
nie jest obciążony obowiązkiem zwrotu pomocy wynikającym z decyzji Komisji Europejskiej
uznającej pomoc za niezgodną z prawem lub z rynkiem wewnętrznym;
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może zostać złożony również w postaci dokumentu
elektronicznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących
zadania publiczne , opatrzonego podpisem zaufanym lub przy pomocy profilu zaufanego.
§ 5.
1.
Kosztami kwalifikującymi się do objęcia pomocą są koszty nabycia środków trwałych
stanowiących sprzęt lub urządzenia, o których mowa w art. 22b ustawy, w roku, w którym
udzielono pomocy, od dnia podpisania umowy o dofinansowanie.
2.
Poniesione koszty należy udokumentować poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami
faktur lub rachunków oraz dokumentów potwierdzających dokonanie płatności, zwanymi
dalej „dowodem zapłaty”. Dowód zapłaty może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie
operacji bankowej.
3.
W uzasadnionych przypadkach Prezes Urzędu może zażądać od podmiotu, któremu udzielono
dotacji, okazania oryginałów dokumentów, o których mowa w ust. 2. Okazanie następuje
w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Z czynności tych sporządza się protokół.
§ 6.
1.
We wniosku należy wskazać planowany zakup przez szczegółowe oznaczenie sprzętu lub
urządzenia.
2.
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wydanego nie wcześniej niż na 3 miesiące
przed dniem złożenia wniosku, a w przypadku gdy aktualne dane nie zostały ujawnione
w rejestrze - poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu określającego
formę prawną podmiotu ubiegającego się o pomoc oraz sposób jego reprezentacji, w szczególności
kopię umowy spółki lub innego przewidzianego przepisami dokumentu dotyczącego ustanowienia,
działalności i organizacji podmiotu ubiegającego się o pomoc;
2)
oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w roku, w którym ubiega się
o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat albo w przypadku nieotrzymania pomocy
de minimis - oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, o których mowa
w art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących
pomocy publicznej ;
3)
formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, zgodnie
z wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji
przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis ;
4)
zatwierdzone sprawozdania finansowe za okres 2 ostatnich lat obrotowych, a w przypadku
podmiotów prowadzących działalność przez okres krótszy niż 2 lata przed złożeniem
wniosku - za okres 1 roku obrotowego, sporządzane zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości bez uwzględnienia ewentualnych przychodów z otrzymanej pomocy de minimis objętej
wnioskiem albo poświadczone za zgodność z oryginałem kopie tych sprawozdań.
§ 7.
1.
Wysokość udzielonej pomocy nie może przekroczyć 50% łącznej wartości planowanych kosztów
zakupu sprzętu lub urządzenia, o których mowa w § 5 ust. 1, chyba że odrębne przepisy
stanowią inaczej.
2.
W kosztach, o których mowa w ust. 1, nie uwzględnia się podatku od towarów i usług
podlegającego rozliczeniu.
§ 8.
Termin złożenia wniosku upływa z dniem 31 stycznia danego roku kalendarzowego.
§ 9.
1.
Wnioski są rozpatrywane przez Prezesa Urzędu w terminie do dnia 15 marca roku kalendarzowego,
w którym zostały złożone, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy ustawa budżetowa na rok, w którym wnioski zostały złożone, nie wejdzie
w życie do dnia 1 lutego, Prezes Urzędu rozpatruje wnioski w terminie sześciu tygodni
od dnia wejścia w życie ustawy budżetowej.
§ 10.
1.
Wniosek złożony po terminie, o którym mowa w § 8, pozostawia się bez rozpoznania.
2.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych określonych w rozporządzeniu,
Prezes Urzędu wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od daty wezwania,
z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
3.
Wniosek oceniany jest na podstawie kryteriów, o których mowa w § 12.
4.
Po rozpatrzeniu wniosków Prezes Urzędu niezwłocznie ogłasza w Dzienniku Urzędowym
Urzędu Lotnictwa Cywilnego listę podmiotów, którym została przyznana pomoc, wraz z
wykazem zakupów objętych pomocą i ogólną kwotę pomocy.
§ 11.
1.
Podmiot może otrzymać pomoc na podstawie rozporządzenia, jeżeli zostaną spełnione
kryteria odnoszące się do:
1)
kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, o których mowa w § 5 ust. 1;
2)
spełnienia kryteriów, o których mowa w § 4;
3)
zobowiązania, że dokonany zakup wykorzystywany będzie wyłącznie na potrzeby działalności
lotniczej, w tym ochrony przeciwpożarowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej ;
4)
zapewnienia trwałości eksploatacji sprzętu i urządzeń.
2.
Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, uznaje się za spełniony w przypadku, gdy sprzęt
lub urządzenie, będące przedmiotem pomocy, będą użytkowane przez okres co najmniej
3 lat od dnia jego otrzymania.
3.
Wymiana sprzętu lub urządzeń, które z uwagi na szybki postęp technologiczny staną
się przestarzałe lub ulegną zużyciu w wyniku normalnego zużycia eksploatacyjnego w
okresie, o którym mowa w ust. 2, nie będą uznane za niespełnienie warunku trwałości,
o którym mowa w ust. 1 pkt 4, jeżeli beneficjent pomocy udokumentuje, że takie powody
wymiany faktycznie zaistniały.
§ 12.
1.
Prezes Urzędu przy rozpatrywaniu wniosków i podejmowaniu decyzji o przyznaniu pomocy
bierze pod uwagę zwiększenie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym oraz poprawę ruchu
lotniczego, polegające na:
1)
zapewnieniu usunięcia w całości zagrożenia bezpieczeństwa istniejącego w działalności
podmiotu;
2)
dostosowaniu podmiotu do standardów bezpieczeństwa wynikających z wymogów zawartych
w krajowych oraz międzynarodowych przepisach z zakresu lotnictwa cywilnego;
3)
zwiększeniu bezpieczeństwa lotów przez wyposażenie załóg statków powietrznych w środki
bezpieczeństwa;
4)
dostosowaniu sprzętu lotniczego w środki zwiększające poziom bezpieczeństwa przy wykonywaniu
lotów w zmiennych warunkach atmosferycznych;
5)
wyposażeniu we wzrokowe pomoce nawigacyjne;
6)
zapewnieniu bezpieczeństwa utrzymania pola naziemnego ruchu lotniczego;
7)
zapewnieniu zasilania stanowisk kierowania ruchem lotniczym;
8)
przyczynieniu się do realizacji zaleceń pokontrolnych z zakresu lotnictwa cywilnego.
2.
W przypadku złożenia wniosków na łączną sumę wyższą niż uwzględniona na ten cel w
budżecie państwa na dany rok, ze środków finansowych ujętych w części, dziale i rozdziale
klasyfikacji budżetowej, których dysponentem jest Prezes Urzędu, Prezes Urzędu przy
rozpatrywaniu wniosków i podejmowaniu decyzji o przyznaniu pomocy, oprócz kryteriów,
o których mowa w ust. 1, bierze pod uwagę:
1)
ilość i wysokość dofinansowania przyznanego podmiotowi na zakup sprzętu i urządzeń,
o których mowa w art. 22b ustawy, w latach poprzednich;
2)
poprawność wypełniania obowiązków wynikających z przyznanego w latach poprzednich
przez Prezesa Urzędu dofinansowania na zakup sprzętu i urządzeń, o których mowa w
art. 22b ustawy, w tym realizacji postanowień umów o dofinansowanie.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, Prezes Urzędu bierze pod uwagę potrzeby podmiotów,
których celem statutowym jest prowadzenie działalności lotniczej lub realizacja nadzoru
w tym zakresie, a których dochód z działalności gospodarczej służy realizacji celów
statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków, wspólników
albo akcjonariuszy.
§ 13.
1.
O odmowie udzielenia pomocy Prezes Urzędu zawiadamia pisemnie podmiot wnioskujący
w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, o którym mowa w § 10 ust. 4. Zawiadomienie o
odmowie udzielenia pomocy powinno zawierać uzasadnienie.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 12 ust. 2, lub jeżeli tylko część sprzętów lub urządzeń,
wskazanych we wniosku, stanowi sprzęty lub urządzenia, o których mowa w art. 22b ustawy,
pomoc może zostać udzielona w kwocie odpowiednio niższej od wnioskowanej.
§ 14.
1.
Podstawą przyznania pomocy jest umowa o dofinansowanie zawarta między Prezesem Urzędu
a właściwym podmiotem ubiegającym się o pomoc.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, określa w szczególności:
1)
opis planowanego przedmiotu zakupu, w tym cel, na jaki przyznano środki, i termin
jego realizacji;
2)
harmonogram dokonywania wydatków;
3)
wysokość przyznanych środków;
4)
termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego;
5)
zobowiązanie do poddania się kontroli i tryb kontroli realizacji zakupu przez właściwe
jednostki kontrolujące lub Prezesa Urzędu;
6)
termin i sposób rozliczenia zakupu, z uwzględnieniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu
i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa ;
7)
formy zabezpieczeń należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie;
8)
warunki rozwiązania umowy o dofinansowanie ze względu na nieprawidłowości występujące
w trakcie realizacji zakupu;
9)
warunki i terminy zwrotu środków nieprawidłowo wykorzystanych lub pobranych w nadmiernej
wysokości lub w sposób nienależny.
3.
Podmiot, któremu udzielono pomocy, jest obowiązany do przedstawienia sprawozdania
z jego wykorzystania, na zasadach i w terminach określonych w umowie o dofinansowanie.
§ 15.
1.
W przypadku gdy pomoc jest:
1)
wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem,
2)
wykorzystana z naruszeniem umowy, o której mowa w § 14 ust. 1,
3)
pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości
- podlega zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych,
liczonymi od dnia przekazania pomocy.
2.
W sytuacji wystąpienia okoliczności wskazanych w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy
art. 169 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych .
§ 16.
1.
Termin, o którym mowa w § 8, dla wniosków składanych w 2012 r. upływa z dniem 20 sierpnia
2012 r.
2.
Termin, o którym mowa w § 9 ust. 1, dla wniosków składanych w 2012 r. upływa z dniem
8 października 2012 r.
§ 17.
Rozporządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia5)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 sierpnia 2012 r..
1)
Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U.
poz. 101 i 176).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia
14 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dofinansowania zakupu sprzętu
i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa działalności lotniczej i realizacji
nadzoru w tym zakresie (Dz. U. z 2019 r. poz. 35), które weszło w życie z dniem 23
stycznia 2019 r.
3)
Przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
5)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 sierpnia 2012 r.
Załącznik - Wniosek o dofinansowanie (wzór)6)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.