Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 12 lutego 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod
uboju i uśmiercania zwierząt
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 września 2004 r. w sprawie
kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania
zwierząt , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 sierpnia 2006 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków
i metod uboju i uśmiercania zwierząt ;
2)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 lipca 2009 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków
i metod uboju i uśmiercania zwierząt ;
3)
wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 listopada 2012 r. sygn. akt U 4/12 ;
4)
rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2018 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków
i metod uboju i uśmiercania zwierząt .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 sierpnia 2006 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków
i metod uboju i uśmiercania zwierząt , które stanowią:
„
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 93/119/WE z dnia 22 grudnia 1993 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas uboju
lub zabijania .
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 lipca 2009 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków
i metod uboju i uśmiercania zwierząt , które stanowią:
„
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 93/119/WE z dnia 22 grudnia 1993 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas
uboju lub zabijania .
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
3)
§ 2-4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2018 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków
i metod uboju i uśmiercania zwierząt , które stanowią:
„
§ 2.
Dokumenty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji przez osoby uprawnione do zawodowego
uboju wydane na podstawie dotychczasowych przepisów uznaje się za dokumenty, o których
mowa w art. 21 rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie
ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania a)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017,
str. 1..
§ 3.
Do osób, które przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia rozpoczęły szkolenie
teoretyczne lub trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym na podstawie dotychczasowych
przepisów i ich nie zakończyły do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
stosuje się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu dotychczasowym.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
a)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017,
str. 1.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 września 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1250).
Na podstawie art. 34 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
kwalifikacje osób uprawnionych do zawodowego uboju;
2)
warunki przemieszczania, przetrzymywania, unieruchamiania w celu dokonania uboju lub
uśmiercenia zwierząt;
3)
warunki i metody uboju i uśmiercania zwierząt stosownie do gatunku.
§ 34)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
W celu spełnienia wymagań określonych w art. 7 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie
ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania 5)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017,
str. 1., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1099/2009”, uśmiercanie i działania związane z
uśmiercaniem zwierząt przeprowadzają osoby, które odbyły:
1)
szkolenie teoretyczne w zakresie określonym w art. 7 ust. 2 rozporządzenia nr 1099/2009,
organizowane przez powiatowego lekarza weterynarii;
2)
trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym pod nadzorem osoby posiadającej udokumentowany
3-letni staż pracy na stanowisku ubojowym.
2.
Kwalifikacje, o których mowa w ust. 1, są potwierdzane przez powiatowego lekarza weterynarii
dokumentem, o którym mowa w art. 21 rozporządzenia nr 1099/2009.
§ 4.
§ 5.
§ 67)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Zwierzęta dostarczone do rzeźni w celu uboju przemieszcza się w sposób określony w
załączniku III do rozporządzenia nr 1099/2009.
§ 77)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Do czynności związanych z krępowaniem zwierząt w rzeźniach stosuje się art. 15 rozporządzenia
nr 1099/2009.
§ 8.
§ 99)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Zwierzęta uśmierca się zgodnie z art. 3 i art. 4 rozporządzenia nr 1099/2009.
§ 10.
§ 1111)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Zwierzęta poddawane ubojowi poza ubojnią (rzeźnią) do celów określonych w art. 10
lub art. 11 rozporządzenia 1099/2009 są uśmiercane na zasadach określonych w tych
artykułach, przy czym odpowiedni poziom kwalifikacji, o którym mowa w art. 7 ust.
1 rozporządzenia nr 1099/2009, potwierdza zaświadczenie o odbyciu bezpłatnego szkolenia
w tym zakresie zorganizowanego przez powiatowego lekarza weterynarii.
§ 12.
§ 13.
§ 14.
§ 15.
§ 16.
§ 17.
§ 18.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie
kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz dopuszczalnych metod uboju
i uśmiercania zwierząt .
§ 19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia13)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 21 września 2004 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 1250).
2)
Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 93/119/WE z dnia
22 grudnia 1993 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas uboju lub zabijania (Dz. Urz.
WE L 340 z 31.12.93 r., z późn. zm.). Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej,
zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku
Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.
3)
Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2018 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego
uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt (Dz. U. poz. 539), które
weszło w życie z dniem 15 marca 2018 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017,
str. 1.
6)
Przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
8)
Przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
Przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
12)
Przez § 1 pkt 9 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
13)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 21 września 2004 r.
Załącznik nr 1 - 14)Przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
14)
Przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
Załącznik nr 2 - 14)Przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
14)
Przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
Załącznik nr 3 - 14)Przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
14)
Przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
Załącznik nr 4 - 14)Przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
14)
Przez § 1 pkt 10 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.