Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 27 listopada 2018 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej
w ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne” objętego Programem Rozwoju
Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
- Załącznik nr 1 - Koszty kwalifikowalne podlegające refundacji
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie
szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach
działania „Działania informacyjne i promocyjne” objętego Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 sierpnia 2017 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty
pomocy finansowej w ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne” objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 sierpnia 2017 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty
pomocy finansowej w ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne” objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-20131)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1250).
Na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy
finansowej w ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne”, zwanej dalej
„pomocą”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zwanym
dalej „Programem”, w tym:
1)
tryb składania wniosków o przyznanie pomocy i wniosków o płatność;
2)
szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać wnioski o przyznanie pomocy i wnioski
o płatność;
3)
szczegółowe wymagania, jakim powinna odpowiadać umowa, na podstawie której jest przyznawana
pomoc, zwana dalej „umową”.
§ 2.
Pomoc jest przyznawana grupie producentów w rozumieniu art. 23 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r.
ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005
w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) 2)Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 807/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i wprowadzającego przepisy
przejściowe (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 1), które weszło w życie z dniem
31 lipca 2014 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.; rozporządzenie nr 1974/2006
stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie z programami zatwierdzonymi przez
Komisję na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów
wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
(Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005, str. 1, z późn. zm.) przed dniem 1 stycznia 2014 r., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1974/2006”:
2)
której został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie
ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie
płatności, zwany dalej „numerem identyfikacyjnym”;
3)
której członkowie wytwarzają lub - jeżeli grupa producentów ma formę spółdzielni w
rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego - która wytwarza lub której członkowie wytwarzają
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu wprowadzenia na rynek, produkty:
a)
wpisane do rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności, o którym mowa w art. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 509/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie produktów
rolnych i środków spożywczych będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami 4)Utraciło moc na podstawie art. 58 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych
i środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 343 z 14.12.2012, str. 1), które weszło w życie
z dniem 4 stycznia 2013 r., lub
b)
których nazwy zostały wpisane do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych
oznaczeń geograficznych, o którym mowa w art. 7 ust. 6 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie
ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 4)Utraciło moc na podstawie art. 58 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych
i środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 343 z 14.12.2012, str. 1), które weszło w życie
z dniem 4 stycznia 2013 r., lub
c)
rolnictwa ekologicznego zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji
ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającym rozporządzenie (EWG)
nr 2092/91 , lub
d)
integrowanej produkcji w rozumieniu przepisów o ochronie roślin, lub
e)
zgodnie ze specyfikacją i standardami systemu „Jakość Tradycja”, lub
f)
zgodnie ze specyfikacją i standardami systemu „Quality Meat Program”;
4)
która w zakresie realizowanej operacji nie otrzymuje pomocy udzielonej na podstawie
rozporządzenia Rady (WE) nr 3/2008 z dnia 17 grudnia 2007 r. w sprawie działań informacyjnych
i promocyjnych dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w krajach trzecich 5)Utraciło moc na podstawie art. 28 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1144/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych
dotyczących produktów rolnych wdrażanych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich
oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 3/2008 (Dz. Urz. UE L 317 z 04.11.2014,
str. 56), które weszło w życie z dniem 24 listopada 2014 r.;
5)
która nie otrzymuje dofinansowania, o którym mowa w przepisach o rolnictwie ekologicznym,
na zadania objęte operacją, która dotyczy produktów określonych w pkt 3 lit. c;
6)
która realizując operację dotyczącą owoców lub warzyw, poniosła koszty kwalifikowalne,
które nie będą finansowane ze środków funduszu operacyjnego, o którym mowa w art. 103b rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającego
wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych
produktów rolnych („rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku”) 6)Utraciło moc na podstawie art. 230 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację
rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG)
nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. L 347 z 20.12.2013, str.
671), które weszło w życie z dniem 20 grudnia 2013 r.;
7)
której członkowie zapewniają, że wytwarzane przez nich produkty, których dotyczy operacja,
spełniają warunki wprowadzania na rynek.
§ 3.
1.
Pomoc jest przyznawana na operację, która:
1)
spełnia wymagania określone w art. 23 ust. 2-5 rozporządzenia nr 1974/2006 2)Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 807/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i wprowadzającego przepisy
przejściowe (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 1), które weszło w życie z dniem
31 lipca 2014 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.; rozporządzenie nr 1974/2006
stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie z programami zatwierdzonymi przez
Komisję na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów
wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
(Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005, str. 1, z późn. zm.) przed dniem 1 stycznia 2014 r. oraz w Programie, jest uzasadniona oraz zapewnia osiągnięcie i zachowanie celów działania;
2)
jest realizowana przez okres nie dłuższy niż 2 lata od dnia zawarcia umowy, jednak
nie później niż do dnia 30 czerwca 2015 r.;
3)
dotyczy produktów określonych w § 2 pkt 3;
4)
jest realizowana w jednym albo kilku etapach;
5)
nie jest finansowana z udziałem innych środków publicznych.
2.
Jeżeli operacja jest realizowana w kilku etapach, każdy etap trwa co najmniej 3 miesiące.
3.
Jeżeli operacja ma być realizowana przez nie więcej niż 6 miesięcy, realizuje się
ją w jednym etapie.
§ 4.
1.
Pomoc przyznaje się w formie refundacji 70% kosztów:
1)
określonych w załączniku do rozporządzenia,
2)
poniesionych od dnia, w którym została zawarta umowa, do dnia zakończenia realizacji
operacji określonego w umowie
- zwanych dalej „kosztami kwalifikowalnymi”.
2.
(uchylony).
3.
W przypadku gdy zdarzenie powodujące poniesienie kosztów kwalifikowalnych:
1)
nie zostało uwzględnione w oddzielnym systemie rachunkowości albo
2)
do jego identyfikacji nie wykorzystano odpowiedniego kodu rachunkowego
- o których mowa w art. 75 ust. 1 lit. c pkt i rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia
rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich (EFRROW) 7)Utraciło moc na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich
przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego
rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487),
które weszło w życie z dniem 20 grudnia 2013 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.;
rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie
z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed dniem
1 stycznia 2014 r., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1698/2005”, koszty te podlegają refundacji w wysokości
określonej w ust. 1 pomniejszonej o 10%.
48)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Prowadzenie oddzielnego systemu rachunkowości albo korzystanie z odpowiedniego kodu
rachunkowego dla wszystkich transakcji związanych z operacją, o których mowa w art. 75 ust. 1 lit. c pkt i rozporządzenia nr 1698/2005 7)Utraciło moc na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich
przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego
rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487),
które weszło w życie z dniem 20 grudnia 2013 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.;
rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie
z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed dniem
1 stycznia 2014 r., odbywa się w ramach prowadzonych ksiąg rachunkowych albo przez prowadzenie zestawienia
faktur lub równoważnych dokumentów księgowych na formularzu opracowanym i udostępnionym
przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zwany dalej „Krajowym Ośrodkiem”, gdy na
podstawie odrębnych przepisów beneficjent nie jest obowiązany do prowadzenia ksiąg
rachunkowych.
§ 5.
19)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka podaje do publicznej wiadomości, na stronie internetowej
administrowanej przez Krajowy Ośrodek, informację o możliwości składania wniosków
o przyznanie pomocy.
29)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Wniosek o przyznanie pomocy składa się w biurze Krajowego Ośrodka, zwanym dalej „Centralą
Krajowego Ośrodka”, po upływie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości informacji,
o której mowa w ust. 1. Formularz wniosku o przyznanie pomocy jest udostępniony na
stronie internetowej administrowanej przez Krajowy Ośrodek.
3.
(uchylony).
4.
(uchylony).
§ 6.
1.
Wniosek o przyznanie pomocy zawiera w szczególności:
2)
numer identyfikacyjny grupy producentów;
3)
nazwę, siedzibę i adres grupy producentów;
4)
numer identyfikacji podatkowej (NIP);
5)
numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej
(REGON);
6)
oświadczenia i zobowiązania grupy producentów związane z pomocą;
7)
informacje o dokumentach dołączanych do wniosku.
2.
Do wniosku o przyznanie pomocy dołącza się dokumenty niezbędne do przyznania pomocy,
których wykaz zawiera formularz wniosku o przyznanie pomocy.
3.
Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. udostępnia formularz wniosku o przyznanie pomocy nie później niż w dniu podania do
publicznej wiadomości informacji, o której mowa w § 5 ust. 1.
§ 7.
1.
Pomoc jest przyznawana według kolejności złożenia wniosków o przyznanie pomocy.
2.
Dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy jest dzień jego wpływu do Centrali Krajowego
Ośrodka12)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
3.
Wniosek o przyznanie pomocy rozpatruje się w terminie 60 dni od dnia jego złożenia.
4.
Jeżeli w trakcie rozpatrywania wniosku o przyznanie pomocy niezbędne jest uzyskanie
dodatkowych wyjaśnień lub opinii innego podmiotu lub zajdą okoliczności budzące wątpliwości
co do możliwości przyznania pomocy, termin określony w ust. 3 przedłuża się o czas
niezbędny do uzyskania tych wyjaśnień, opinii lub wyjaśnienia okoliczności budzących
wątpliwości co do możliwości przyznania pomocy.
§ 8.
1.
Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy nie został złożony w terminie, pomocy nie przyznaje
się, o czym Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. informuje grupę producentów, w formie pisemnej, podając przyczynę nieprzyznania pomocy.
2.
Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy:
1)
nie został wypełniony we wszystkich wymaganych pozycjach lub
2)
zawiera błędy, lub
3)
nie dołączono do niego co najmniej jednego z dokumentów, o których mowa w § 6 ust.
2
- Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. wzywa grupę producentów, w formie pisemnej, do usunięcia tych nieprawidłowości i
braków w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
3.
Jeżeli grupa producentów, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 2, nie usunęła w terminie
wszystkich nieprawidłowości lub braków, pomocy nie przyznaje się, o czym Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. informuje grupę producentów na piśmie, podając przyczyny nieprzyznania pomocy.
4.
Grupa producentów informuje na piśmie Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. o wszelkich zmianach w zakresie danych objętych wnioskiem lub danych zawartych w
dokumentach dołączanych do tego wniosku niezwłocznie po ich zaistnieniu.
5.
Złożony wniosek o przyznanie pomocy nie może być zmieniany przez grupę producentów
w zakresie planu finansowego operacji lub zestawienia rzeczowo-finansowego operacji,
z wyłączeniem:
1)
zmian wynikających z wezwań Krajowego Ośrodka11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.;
2)
jednej zmiany w zakresie planu finansowego operacji lub zestawienia rzeczowo-finansowego
operacji, jeżeli zmiana ta nie spowoduje zmiany celów operacji wskazanych we wniosku
o przyznanie pomocy.
6.
Bieg terminu rozpatrywania wniosku o przyznanie pomocy ulega zawieszeniu w przypadku
wezwań Krajowego Ośrodka11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3., o których mowa w ust. 2.
7.
Dokonanie przez wnioskodawcę zmiany, o której mowa w ust. 5 pkt 2, powoduje przedłużenie
o 30 dni terminu określonego w § 7 ust. 3.
§ 9.
1.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przyznanie pomocy Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. informuje w terminie 7 dni grupę producentów, w formie pisemnej, o terminie zawarcia
umowy, który nie może być dłuższy niż 75 dni od dnia doręczenia tej informacji.
2.
W przypadku gdy wnioskodawca nie stawił się w wyznaczonym przez Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. terminie w celu zawarcia umowy albo odmówił jej podpisania, Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. nie przyznaje pomocy.
§ 10.
1.
Umowę zawiera się na formularzu opracowanym przez Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. i udostępnionym na stronie internetowej przez nią administrowanej.
2.
Poza postanowieniami określonymi w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich
z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 umowa może zawierać inne postanowienia dotyczące realizacji operacji, w szczególności
zobowiązanie grupy producentów do:
1)
przedkładania projektów materiałów informacyjnych, promocyjnych i reklamowych;
2)
udostępniania danych niezbędnych do monitorowania i oceny realizowanej operacji;
3)
złożenia, w terminie określonym w umowie, ankiety monitorującej w formie określonej
przez Krajowy Ośrodek11)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.;
4)
informowania Centrali Krajowego Ośrodka12)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3. o każdej zmianie danych zawartych w złożonych dokumentach;
5)
przechowywania dokumentów poświadczających spełnienie warunków przyznania pomocy i
wypłaty płatności przez okres 5 lat, licząc od dnia wypłaty płatności ostatecznej.
§ 11.
1.
Pomoc jest wypłacana na wniosek o płatność po zakończeniu realizacji operacji albo
części operacji, jeżeli operacja jest realizowana w etapach.
2.
Warunki wypłaty środków finansowych z tytułu pomocy określa umowa.
3.
Wniosek o płatność składa się bezpośrednio w Centrali Krajowego Ośrodka12)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3., w terminie określonym w umowie. Przepisy § 5 ust. 2 zdanie drugie oraz § 7 ust.
2-4 stosuje się odpowiednio.
4.
Wniosek o płatność zawiera w szczególności informacje, o których mowa w § 6 ust. 1.
5.
Do wniosku o płatność dołącza się dokumenty potwierdzające zrealizowanie operacji
lub jej etapu, w tym poniesienie kosztów kwalifikowalnych z nią związanych.
613)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokonuje wypłaty środków finansowych
z tytułu pomocy na rachunek bankowy wskazany przez grupę producentów, w terminie 30
dni od dnia otrzymania z Krajowego Ośrodka polecenia wypłaty pomocy.
§ 12.
Obliczania i oznaczania terminów związanych z wykonywaniem czynności w toku postępowania
w sprawie przyznania pomocy i wypłaty środków finansowych z tytułu pomocy dokonuje
się zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dotyczącymi terminów.
§ 13.
W przypadku działania „Działania informacyjne i promocyjne” objętego Programem, ze
względu na istotę tego działania:
1)
następca prawny grupy producentów albo nabywca przedsiębiorstwa lub jego części nie
może wstąpić do toczącego się postępowania na miejsce grupy producentów;
2)
nie przyznaje się pomocy następcy prawnemu grupy producentów albo nabywcy przedsiębiorstwa
lub jego części.
§ 14.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 stycznia 2008 r. w sprawie
szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach
działania „Działania informacyjne i promocyjne” objętego Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 .
§ 15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia14)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 26 czerwca 2009 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 1250).
2)
Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 807/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1305/2013 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski
Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i wprowadzającego przepisy
przejściowe (Dz. Urz. UE L 227 z 31.07.2014, str. 1), które weszło w życie z dniem
31 lipca 2014 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.; rozporządzenie nr 1974/2006
stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie z programami zatwierdzonymi przez
Komisję na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów
wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)
(Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005, str. 1, z późn. zm.) przed dniem 1 stycznia 2014 r.
3)
Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 sierpnia
2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania
oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. poz. 1650),
które weszło w życie z dniem 1 września 2017 r.
4)
Utraciło moc na podstawie art. 58 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych
i środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 343 z 14.12.2012, str. 1), które weszło w życie
z dniem 4 stycznia 2013 r.
5)
Utraciło moc na podstawie art. 28 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1144/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych
dotyczących produktów rolnych wdrażanych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich
oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 3/2008 (Dz. Urz. UE L 317 z 04.11.2014,
str. 56), które weszło w życie z dniem 24 listopada 2014 r.
6)
Utraciło moc na podstawie art. 230 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację
rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG)
nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. L 347 z 20.12.2013, str.
671), które weszło w życie z dniem 20 grudnia 2013 r.
7)
Utraciło moc na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich
przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego
rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487),
które weszło w życie z dniem 20 grudnia 2013 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.;
rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie
z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed dniem
1 stycznia 2014 r.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
Przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
11)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
12)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
13)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
14)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 26 czerwca 2009 r.
Załącznik nr 1 - Koszty kwalifikowalne podlegające refundacji
Koszty związane z realizacją operacji obejmują koszty:
1)
reklamy w telewizji, radiu, prasie lub innych mediach;
2)
promocji w punktach sprzedaży;
3)
przygotowania stoisk i materiałów reklamowych;
4)
udziału w pokazach, wystawach i targach;
5)
organizacji szkoleń i konferencji;
6)
prowadzenia serwisu internetowego;
7)
najmu powierzchni reklamowej;
8)
publikacji broszur, ulotek, plakatów, zaproszeń i innych materiałów reklamowych;
9)
wynagrodzenia dostawcy towarów lub usług, niezbędnych do realizacji operacji;
10)
zakupu rzeczowych aktywów obrotowych;
11)
najmu środków trwałych albo amortyzacji zakupionych środków trwałych, w przypadku
gdy zakup jest bardziej opłacalny lub najem jest niemożliwy;
12)
w przypadku realizacji operacji poza siedzibą grupy producentów:
a)
podróży samolotem w klasie ekonomicznej, koleją lub innym publicznym środkiem transportu
w I lub II klasie,
b)
podróży samochodem, przy czym koszt podróży za 1 kilometr ustala się do wysokości
stawki określonej w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania
zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów
niebędących własnością pracodawcy,
c)
zakwaterowania - do wysokości 480 zł na jeden dzień dla jednej osoby,
d)
pobytu w miejscu realizacji operacji, w tym wyżywienia, przejazdów, połączeń telefonicznych
- do wysokości:
-
-diety nie wyższej niż określona zgodnie z przepisami w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju - jeżeli operacja jest realizowana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
-
-160 zł na dzień - jeżeli operacja jest realizowana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
13)
podatku od towarów i usług (VAT), na zasadach określonych w art. 71 rozporządzenia nr 1698/2005 7)Utraciło moc na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich
przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego
rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487),
które weszło w życie z dniem 20 grudnia 2013 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.;
rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie
z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed dniem
1 stycznia 2014 r..
7)
Utraciło moc na podstawie art. 88 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich
przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego
rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487),
które weszło w życie z dniem 20 grudnia 2013 r.; stosuje się od dnia 1 stycznia 2014 r.;
rozporządzenie (WE) nr 1698/2005 stosuje się nadal do operacji realizowanych zgodnie
z programami zatwierdzonymi przez Komisję na mocy tego rozporządzenia przed dniem
1 stycznia 2014 r.