Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 5 lutego 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów
w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu,
Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych 1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie wyznaczenia
dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie
i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2018 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu,
Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2018 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu,
Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych1)Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
Na podstawie art. 70 ust. 4 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne zarządza się, co następuje:
§ 1.
Wyznacza się Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku do wydawania pozwoleń
na:
1)
ustanowienie regularnej linii żeglugowej, o których mowa w art. 120 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r.
uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w
odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu
celnego 3)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 69 z 15.03.2016,
str. 1, Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016, str. 35 oraz Dz. Urz. UE L 111 z 27.04.2016,
str. 1., zwanego dalej „rozporządzeniem delegowanym”, oraz do prowadzenia procedury konsultacyjnej,
o której mowa w art. 195 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2015/2447 z dnia 24 listopada
2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny 4)Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016,
str. 35., zwanego dalej „rozporządzeniem wykonawczym”,
2)
wystawianie manifestu „dzień po”, o których mowa w art. 204 rozporządzenia wykonawczego,
3)
korzystanie z procedury tranzytu unijnego w oparciu o zgłoszenie w formie papierowej
dla towarów przewożonych drogą morską, o których mowa w art. 26 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r.
uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w
odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu
celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne,
i zmieniającego rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 5)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 101 z 16.04.2016,
str. 33 oraz Dz. Urz. UE L 121 z 11.05.2016, str. 1., zwanego dalej „przejściowym rozporządzeniem delegowanym”,
4)
korzystanie z procedury tranzytu unijnego w oparciu o zgłoszenie na manifeście elektronicznym
dla towarów przewożonych drogą morską oraz do prowadzenia procedury konsultacyjnej,
o których mowa w art. 28 przejściowego rozporządzenia delegowanego
- jeżeli statki rozpoczynają rejs z portów lub docelowo wpływają do portów w Gdyni,
Gdańsku, Władysławowie, Ustce lub Elblągu.
§ 2.
Wyznacza się Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu do:
1)
rejestracji eksporterów i ponownych nadawców towarów w systemie zarejestrowanych eksporterów
(REX), zmiany i aktualizacji danych rejestracyjnych oraz cofnięcia rejestracji;
2)
rejestracji, aktualizacji oraz dezaktywacji danych osób i podmiotów oraz uprawnień
na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych;
3)
nadawania, aktualizacji i unieważniania numerów EORI.
§ 3.
1.
Wyznacza się Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie do wydawania pozwoleń
na:
1)
ustanowienie regularnej linii żeglugowej, o których mowa w art. 120 rozporządzenia
delegowanego, oraz do prowadzenia procedury konsultacyjnej, o której mowa w art. 195
rozporządzenia wykonawczego,
2)
wystawianie manifestu „dzień po”, o których mowa w art. 204 rozporządzenia wykonawczego,
3)
korzystanie z procedury tranzytu unijnego w oparciu o zgłoszenie w formie papierowej
dla towarów przewożonych drogą morską, o których mowa w art. 26 przejściowego rozporządzenia
delegowanego,
4)
korzystanie z procedury tranzytu unijnego w oparciu o zgłoszenie na manifeście elektronicznym
dla towarów przewożonych drogą morską oraz do prowadzenia procedury konsultacyjnej,
o których mowa w art. 28 przejściowego rozporządzenia delegowanego
- jeżeli statki rozpoczynają rejs z portów lub docelowo wpływają do portów w Szczecinie,
Świnoujściu, Darłowie, Kołobrzegu, Policach, Stepnicy, Trzebieży lub Nowym Warpnie.
2.
Wyznacza się Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie do wykonywania zadań
z zakresu:
1)
obsługi Systemu Statystyki Obrotów Handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii
Europejskiej INTRASTAT polegających na przyjmowaniu zgłoszeń, kontroli danych, prowadzeniu
postępowań i prowadzeniu drugiej linii wsparcia merytorycznego help-desk;
2)
obsługi Systemu Statystyki Obrotów Handlowych z krajami trzecimi EXTRASTAT polegających
na koordynacji i nadzorze nad procesem korygowania danych ze zgłoszeń celnych oraz
przyjmowania i kontroli danych z deklaracji statystycznych dotyczących odprawy scentralizowanej
realizowanej pomiędzy co najmniej dwoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
§ 4.
Wyznacza się Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie do:
1)
wydawania pozwoleń na korzystanie z procedury tranzytu unijnego w oparciu o zgłoszenie
w formie papierowej dla towarów przewożonych drogą powietrzną, o których mowa w art.
26 przejściowego rozporządzenia delegowanego;
2)
wydawania pozwoleń na korzystanie z procedury tranzytu unijnego w oparciu o zgłoszenie
na manifeście elektronicznym dla towarów przewożonych drogą powietrzną oraz do prowadzenia
procedury konsultacyjnej, o których mowa w art. 27 przejściowego rozporządzenia delegowanego;
3)
prowadzenia postępowania, o którym mowa w art. 20 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych
nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej , wymaganego w przypadku uzależnienia decyzji o uznaniu kwalifikacji do wykonywania
zawodu agenta celnego od odbycia przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego albo do przystąpienia
do testu umiejętności.
§ 5.
16)Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych (Dz. U. poz. 314), które weszło w życie z dniem 7 lutego 2018 r..
Wyznacza się Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu do prowadzenia procedury:
1) konsultacji i wymiany informacji między organami celnymi, o których mowa w art.
31 rozporządzenia wykonawczego, wymaganych w przypadku postępowania o przyznanie statusu
upoważnionego przedsiębiorcy; 2) konsultacji między organami celnymi, o której mowa
w art. 191 rozporządzenia wykonawczego, wymaganej w przypadku wydawania pozwoleń na
prowadzenie magazynów czasowego składowania, obejmujących więcej niż jedno państwo
członkowskie Unii Europejskiej; 3) konsultacji między organami celnymi, o której mowa
w art. 229 rozporządzenia wykonawczego, wymaganej w przypadku wydawania pozwoleń na
korzystanie z odprawy scentralizowanej, obejmujących więcej niż jedno państwo członkowskie
Unii Europejskiej; 4) konsultacji między organami celnymi, o której mowa w art. 260
rozporządzenia wykonawczego, wymaganej w przypadku wydawania pozwoleń na stosowanie
procedur specjalnych, z wyłączeniem procedury tranzytu, oraz na prowadzenie miejsc
składowych przeznaczonych do składowania celnego, obejmujących więcej niż jedno państwo
członkowskie Unii Europejskiej; 5) zasięgnięcia opinii, o którym mowa w art. 8 ust.
2 przejściowego rozporządzenia delegowanego, wymaganego w przypadku postępowania o
wydanie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego obejmującego więcej niż
jedno państwo członkowskie Unii Europejskiej.
27)Dodany przez § 1 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 6..
Wyznacza się Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu do monitorowania
części kwoty referencyjnej zabezpieczenia generalnego złożonego w innym państwie członkowskim
Unii Europejskiej, które może zostać wykorzystane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2017 r.8)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
5 lipca 2016 r. w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Celnych w Gdyni, Poznaniu, Szczecinie,
Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych (Dz. U. poz. 1006),
które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z
wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę
o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255).
1)
Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Finansów,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r.
poz. 1544, 1669, 1697, 2227 i 2244 oraz z 2019 r. poz. 60.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 69 z 15.03.2016,
str. 1, Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016, str. 35 oraz Dz. Urz. UE L 111 z 27.04.2016,
str. 1.
4)
Zmiana wymienionego rozporządzenia została ogłoszona w Dz. Urz. UE L 87 z 02.04.2016,
str. 35.
5)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 101 z 16.04.2016,
str. 33 oraz Dz. Urz. UE L 121 z 11.05.2016, str. 1.
6)
Oznaczenie ust. 1 nadane przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 lutego
2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji
Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych
spraw celnych (Dz. U. poz. 314), które weszło w życie z dniem 7 lutego 2018 r.
7)
Dodany przez § 1 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 6.
8)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
5 lipca 2016 r. w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Celnych w Gdyni, Poznaniu, Szczecinie,
Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych (Dz. U. poz. 1006),
które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z
wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę
o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255).