Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 29 stycznia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
stypendiów i kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 września 2011 r. w sprawie stypendiów
i kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 marca 2018 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie stypendiów i kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie stypendiów i kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od
dnia 1 stycznia 2018 r.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 września 2011 r. w sprawie stypendiów i kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego1)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendiów i kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. poz. 517), które weszło w życie z mocą od dnia 1 stycznia 2018 r.
Na podstawie art. 8a ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (Dz. U. z 2017 r. poz.
1411 oraz z 2018 r. poz. 1669) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość stypendium krajowego słuchacza;
2)
sposób obliczania stypendium krajowego w przypadku nieobecności słuchacza na zajęciach
w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Lecha Kaczyńskiego1)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
7 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendiów i kosztów kształcenia
w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. poz. 517), które weszło w życie
z mocą od dnia 1 stycznia 2018 r., zwanej dalej „Szkołą”;
3)
szczegółowy sposób obliczania i dokumentowania kosztów utrzymania za granicą, o których
mowa w art. 6a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji
Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego1)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
7 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendiów i kosztów kształcenia
w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. poz. 517), które weszło w życie
z mocą od dnia 1 stycznia 2018 r.;
4)
sposób obliczania kosztów kształcenia słuchacza;
5)
sposób i tryb wypłacania stypendium krajowego oraz stypendium zagranicznego.
§ 22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
Wysokość stypendium krajowego wynosi 3300 zł.
§ 3.
W przypadku nieobecności słuchacza na zajęciach w Szkole:
1)
wysokość stypendium krajowego należnego za miesiąc następujący po miesiącu, w którym
wystąpiły dni nieobecności, ulega zmniejszeniu za każdy dzień nieobecności o 1/10
stypendium należnego za miesiąc, w którym wystąpiły dni nieobecności;
2)
usprawiedliwionej przyczynami zdrowotnymi, innymi niż związane z wypadkiem przy pracy,
wysokość stypendium krajowego należnego za miesiąc następujący po miesiącu, w którym
wystąpiły dni nieobecności, ulega zmniejszeniu o 1/100 należnego stypendium za miesiąc,
w którym wystąpiły dni nieobecności.
§ 4.
1.
Słuchacz Szkoły, w ramach stypendium zagranicznego na pokrycie kosztów utrzymania
za granicą, o których mowa w art. 6a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji
Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego1)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
7 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendiów i kosztów kształcenia
w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. poz. 517), które weszło w życie
z mocą od dnia 1 stycznia 2018 r., otrzymuje:
1)
75% diety obowiązującej dla docelowego państwa podróży, określonej w przepisach w
sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi
zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży
służbowej poza granicami kraju;
2)
zwrot kosztów noclegu - do wysokości limitu ustalonego w przepisach, o których mowa
w pkt 1, dla zwrotu kosztów noclegu;
3)
zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania w kraju do miejsca odbywania stażu
lub innych zajęć i z powrotem, środkiem transportu wskazanym przez Szkołę - w pełnej
wysokości;
4)
zwrot kosztów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i leczenia szpitalnego
podczas pobytu za granicą - w pełnej wysokości;
5)
zwrot kosztów opłat wizowych - w pełnej wysokości;
6)
zwrot kosztów przejazdów środkami komunikacji publicznej z miejscowości, w której
słuchacz korzysta z noclegu za granicą, do miejscowości odbywania stażu lub innych
zajęć, i z powrotem - w pełnej wysokości;
7)
zwrot uzasadnionych wydatków związanych z realizacją programu określonego przez Szkołę
dla stażu lub innych zajęć.
2.
Koszty lub wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 2-7, są zwracane słuchaczowi Szkoły
po przedstawieniu rachunków lub innych dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów
lub wydatków.
§ 5.
Koszt kształcenia słuchacza w Szkole stanowi sumę kwoty wypłaconego stypendium krajowego,
stypendium zagranicznego, składki na ubezpieczenie społeczne słuchacza oraz ilorazu
kosztów poniesionych przez Szkołę, pomniejszonych o kwoty wpłacone przez słuchaczy
z tytułu odpłatnych świadczeń Szkoły na ich rzecz i średniej liczby słuchaczy w roku
kształcenia.
§ 6.
1.
Szkoła wypłaca słuchaczowi Szkoły stypendium krajowe co miesiąc, w terminie do dziesiątego
dnia miesiąca kalendarzowego za dany miesiąc.
2.
Stypendium krajowe za miesiąc, w którym słuchacz kończy kształcenie w Szkole, wypłaca
się w pełnej wysokości.
§ 7.
1.
Stypendium zagraniczne, w części, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, Szkoła przekazuje
przed wyjazdem z kraju słuchacza na rachunek bankowy przez niego wskazany, i według
wyboru słuchacza, w walucie polskiej, albo w euro lub w walucie państwa, w którym
odbywa on staż administracyjny lub inne zajęcia wynikające z toku kształcenia.
2.
Stypendium zagraniczne, w części, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, Szkoła przekazuje
przed wyjazdem z kraju słuchacza jako zaliczkę na rachunek bankowy przez niego wskazany,
i według wyboru słuchacza w walucie polskiej, albo w euro lub w walucie państwa, w
którym odbywa on staż administracyjny lub inne zajęcia wynikające z toku kształcenia.
Słuchacz rozlicza się z zaliczki w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu lub innych
zajęć, na podstawie rachunków.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 września 2011 r.3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z
dnia 29 października 1999 r. w sprawie stypendiów i innych kosztów kształcenia w Krajowej
Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. poz. 1004, z 2003 r. poz. 1390 oraz z 2006 r.
poz. 1322), które utraciło moc z dniem 23 września 2011 r. w związku z wyrokiem Trybunału
Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2011 r. sygn. akt P 15/10 (Dz. U. poz. 315).
1)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
7 marca 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendiów i kosztów kształcenia
w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. poz. 517), które weszło w życie
z mocą od dnia 1 stycznia 2018 r.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z
dnia 29 października 1999 r. w sprawie stypendiów i innych kosztów kształcenia w Krajowej
Szkole Administracji Publicznej (Dz. U. poz. 1004, z 2003 r. poz. 1390 oraz z 2006 r.
poz. 1322), które utraciło moc z dniem 23 września 2011 r. w związku z wyrokiem Trybunału
Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2011 r. sygn. akt P 15/10 (Dz. U. poz. 315).