Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 2 października 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc kwarantanny,
stacji kwarantanny, miejsc odpoczynku zwierząt, miejsc przeładunku zwierząt oraz miejsc
wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 lutego 2009 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc kwarantanny, stacji kwarantanny, miejsc odpoczynku zwierząt, miejsc przeładunku zwierząt oraz miejsc wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 lutego 2009 r. w sprawie
szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc kwarantanny, stacji kwarantanny,
miejsc odpoczynku zwierząt, miejsc przeładunku zwierząt oraz miejsc wymiany wody przy
transporcie zwierząt akwakultury , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lutego 2019 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc
kwarantanny, stacji kwarantanny, miejsc odpoczynku zwierząt, miejsc przeładunku zwierząt
oraz miejsc wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lutego 2019 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc
kwarantanny, stacji kwarantanny, miejsc odpoczynku zwierząt, miejsc przeładunku zwierząt
oraz miejsc wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Rady 2006/88/WE
z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury
i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania
tych chorób (Dz. Urz. UE L 328 z 24.11.2006, str. 14, Dz. Urz. UE L 140 z 01.06.2007,
str. 59, Dz. Urz. UE L 50 z 23.02.2008, str. 71, Dz. Urz. UE L 117 z 01.05.2008, str.
27, Dz. Urz. UE L 297 z 26.10.2012, str. 26 i Dz. Urz. UE L 44 z 14.02.2014, str.
45).
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 lutego 2009 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc kwarantanny, stacji kwarantanny, miejsc odpoczynku zwierząt, miejsc przeładunku zwierząt oraz miejsc wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1250).
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz
zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności
w zakresie prowadzenia:
1)
miejsc kwarantanny lub stacji kwarantanny dla przywożonych na terytorium państw członkowskich
Unii Europejskiej ptaków innych niż wymienione w art. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 318/2007 z dnia 23 marca 2007 r. ustanawiającego
warunki dotyczące zdrowia zwierząt dla przywozu niektórych rodzajów ptaków do Wspólnoty
i warunki kwarantanny dotyczące takiego przywozu 3)Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 139/2013
z dnia 7 stycznia 2013 r. ustanawiającego warunki dotyczące zdrowia zwierząt dla przywozu
niektórych rodzajów ptaków do Unii i warunki kwarantanny dotyczące takiego przywozu
(Dz. Urz. UE L 47 z 20.02.2013, str. 1), które weszło w życie z dniem 12 marca 2013 r., zwanego dalej „rozporządzeniem 318/2007”;
2)
miejsc kwarantanny dla zwierząt akwakultury;
3)
stacji kwarantanny dla zwierząt innych niż określone w pkt 1;
4)
miejsc odpoczynku zwierząt;
5)
miejsc przeładunku zwierząt;
6)
miejsc wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury.
§ 2.
Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności, o której mowa w
§ 1 pkt 1, są określone w rozporządzeniu 318/2007 w załączniku IV w rozdziale 1 i
2.
§ 3.
1.
Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności, o której mowa w
§ 1 pkt 2, są określone w decyzji Komisji 2008/946/WE z dnia 12 grudnia 2008 r. wdrażającej dyrektywę Rady 2006/88/WE
w odniesieniu do wymogów dotyczących kwarantanny zwierząt akwakultury .
2.
Podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 2, powinny także spełniać
wymagania weterynaryjne dla prowadzenia działalności w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa
produkcyjnego sektora akwakultury, które są określone w § 3-6, 9, 13, 15, § 18 ust. 1 i 3, § 20, 22 i 23 rozporządzenia Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi z dnia 14 października 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych
dla prowadzenia działalności w zakresie sektora akwakultury .
§ 4.
Stacja kwarantanny, o której mowa w § 1 pkt 3, powinna spełniać wymagania, o których
mowa w art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2003 r. o weterynaryjnej kontroli granicznej .
§ 5.
1.
W stacji kwarantanny, o której mowa w § 1 pkt 3, wyznacza się wydzielone miejsce do:
1)
przechowywania nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu;
2)
przetrzymywania zwłok padłych zwierząt;
3)
czyszczenia i odkażania środków transportu.
2.
Do stacji kwarantanny doprowadza się bieżącą wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi.
3.
Stację kwarantanny wyposaża się w sprzęt lub urządzenia służące do załadunku lub wyładunku
zwierząt, w tym stałe lub przenośne rampy o kącie nachylenia nieprzekraczającym 20°,
z bokami trwale zabezpieczającymi zwierzęta przed upadkiem i podłogą o nieśliskiej
nawierzchni.
4.
W stacji kwarantanny ściany i podłogi pomieszczeń dla zwierząt, sprzęt i urządzenia
powinny być wykonane z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia zwierząt, nadających
się do czyszczenia i odkażania.
5.
Podłoga w pomieszczeniach dla zwierząt powinna być twarda, równa i stabilna, o gładkiej,
nieśliskiej nawierzchni.
6.
Pomieszczenie do przeprowadzania badań lub leczenia zwierząt wyposaża się w urządzenia
do unieruchamiania zwierząt.
§ 6.
1.
Stację kwarantanny, o której mowa w § 1 pkt 3, ogradza się i zabezpiecza przed dostępem
zwierząt innych niż poddawane kwarantannie.
2.
Przed wejściem na teren stacji kwarantanny umieszcza się tablicę ostrzegawczą z napisem:
„Kwarantanna zwierząt - osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.
3.
Przed wjazdem i wejściem na teren stacji kwarantanny oraz w wejściach do pomieszczeń
dla zwierząt wykłada się maty nasączone produktem biobójczym w taki sposób, aby były
wilgotne.
4.
W stacji kwarantanny wyznacza się osoby wyłącznie do obsługi zwierząt objętych kwarantanną.
5.
Osoby wchodzące na teren stacji kwarantanny wyposaża się w obuwie i odzież ochronną.
§ 7.
W stacji kwarantanny, o której mowa w § 1 pkt 3, zapewnia się oddzielne pomieszczenia
do:
1)
przetrzymywania:
a)
zwierząt,
b)
pasz,
c)
produktów biobójczych;
2)
przeprowadzania badań lub leczenia zwierząt;
3)
izolacji zwierząt chorych, rannych lub wymagających indywidualnej opieki.
§ 8.
Przed każdym przyjęciem zwierząt do stacji kwarantanny, o której mowa w § 1 pkt 3:
1)
pomieszczenia przeznaczone do przetrzymywania zwierząt oczyszcza się i odkaża;
2)
zapewnia się ilość paszy wystarczającą do utrzymania zwierząt przez czas przewidziany
do odbycia kwarantanny.
§ 9.
1.
Podmiot prowadzący stację kwarantanny, o której mowa w § 1 pkt 3, prowadzi ewidencję
zwierząt poddawanych kwarantannie.
2.
Ewidencja zawiera:
1)
imię i nazwisko lub nazwę posiadacza oraz adres gospodarstwa, z którego zwierzęta
zostały dostarczone;
2)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres posiadacza zwierząt albo weterynaryjny numer
identyfikacyjny - w przypadku gdy zwierzęta zostały dostarczone przez podmiot prowadzący
działalność w zakresie obrotu, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt;
3)
daty wprowadzenia zwierząt do stacji kwarantanny i ich wyprowadzenia z tej stacji;
4)
numer identyfikacyjny zwierzęcia - w przypadku zwierząt określonych w przepisach o
systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
5)
numer i datę wystawienia świadectwa zdrowia przyjmowanych zwierząt albo innego dokumentu
umożliwiającego identyfikację zwierząt oraz imię i nazwisko wystawiającego świadectwo
albo inny dokument umożliwiający identyfikację;
6)
miejsce przeznaczenia zwierząt;
7)
numer rejestracyjny środka transportu, którym dostarczono zwierzęta do stacji kwarantanny
lub odebrano je z tej stacji;
8)
imiona i nazwiska oraz adresy konwojentów oraz kierowców dostarczających i odbierających
zwierzęta.
§ 10.
1.
Po przybyciu do stacji kwarantanny, o której mowa w § 1 pkt 3, lub miejsca przeładunku
zwierzęta powinny być bezzwłocznie wyładowane, w sposób zabezpieczający je przed upadkiem
i urazami, bez narażania ich na zbędny stres, ból i cierpienie.
2.
Przy wyładunku zwierząt opornych dopuszcza się użycie przyrządów elektrycznych o niskim
napięciu.
3.
Przyrządy elektryczne mogą być stosowane wyłącznie u dorosłego bydła i świń, w mięśnie
zadu, przez czas nie dłuższy niż 2 sekundy, jeżeli jednocześnie zapewniono swobodną
przestrzeń przed zwierzęciem.
4.
W sytuacjach zagrażających zdrowiu albo bezpieczeństwu zwierząt lub ludzi zwierzęta
wyładowuje się pojedynczo.
§ 11.
1.
Miejsce przeładunku zwierząt wyposaża się w sprzęt lub urządzenia służące do:
1)
karmienia i pojenia zwierząt;
2)
czyszczenia i odkażania pomieszczeń, wyposażenia tych pomieszczeń i środków transportu.
2.
Pomieszczenia dla zwierząt wyposaża się w stałe lub przenośne oświetlenie umożliwiające
kontrolę i doglądanie zwierząt.
3.
Do miejsc przeładunku zwierząt przepisy § 5 i § 6 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§ 12.
1.
Miejsce przeładunku zwierząt wyposaża się w zamykaną bramę wjazdową i matę dezynfekcyjną
o szerokości zapewniającej odkażanie kół pojazdu na całym ich obwodzie.
2.
W miejscu przeładunku wydziela się odrębne pomieszczenia do:
1)
przeprowadzania badań lub leczenia zwierząt;
2)
przetrzymywania zwierząt nienadających się do dalszego transportu.
3.
Osoby zatrudnione w miejscu przeładunku wyposaża się w obuwie i odzież ochronną.
§ 13.
1.
Podmiot prowadzący miejsce przeładunku zwierząt prowadzi ewidencję przeładowywanych
zwierząt.
2.
Ewidencja zawiera:
1)
datę i godzinę wwozu zwierząt do miejsca przeładunku i ich wywozu z tego miejsca;
2)
numer i datę wystawienia świadectwa zdrowia przyjmowanych zwierząt albo innego dokumentu
umożliwiającego identyfikację zwierząt oraz imię i nazwisko wystawiającego świadectwo
albo inny dokument umożliwiający identyfikację;
3)
liczbę i gatunek zwierząt:
a)
wwożonych do miejsca przeładunku,
b)
chorych, rannych i padłych, znajdujących się w transportowanej grupie zwierząt,
c)
zranionych przy wyładunku lub załadunku,
d)
nienadających się do dalszego transportu;
4)
numery identyfikacyjne zwierząt - w przypadku zwierząt określonych w przepisach o
systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
5)
numery rejestracyjne pojazdów wwożących zwierzęta do miejsca przeładunku i wywożących
je z tego miejsca;
6)
imiona i nazwiska oraz adresy konwojentów oraz kierowców dostarczających i odbierających
zwierzęta.
§ 14.
1.
Dane, o których mowa w § 9 ust. 2 i § 13 ust. 2, wpisuje się do ewidencji na podstawie:
1)
dokumentów, w które są zaopatrzone zwierzęta;
2)
oznakowania zwierząt;
3)
decyzji powiatowego lekarza weterynarii o dopuszczeniu środka transportu do przewozu
zwierząt;
4)
dowodów tożsamości konwojentów oraz kierowców.
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc kwarantanny, stacji kwarantanny, miejsc odpoczynku zwierząt, miejsc przeładunku zwierząt oraz miejsc wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury (Dz. U. poz. 362), które weszło w życie z dniem 12 marca 2019 r..
Ewidencję prowadzi się w formie papierowej - pismem drukowanym lub przy użyciu systemu
teleinformatycznego.
3.
Skreślenia i poprawki potwierdza się podpisem osoby dokonującej wpisu.
45)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4..
W przypadku gdy ewidencja jest prowadzona wyłącznie przy użyciu systemu teleinformatycznego,
wydruki sporządza się niezwłocznie po dokonaniu wpisu, a ich dokonanie potwierdza
się podpisem osoby dokonującej wpisu.
5.
Ewidencję przechowuje się przez 3 lata od dnia dokonania w niej ostatniego wpisu.
§ 15.
Do miejsca odpoczynku, miejsca przeładunku zwierząt oraz miejsca wymiany wody przy
transporcie zwierząt akwakultury przyjmuje się zwierzęta spełniające wymagania weterynaryjne
w handlu zwierzętami.
§ 16.
Szczegółowe wymagania weterynaryjne dla miejsc odpoczynku są określone w rozporządzeniu
Rady (WE) nr 1255/97 z dnia 25 czerwca 1997 r. dotyczącym kryteriów wspólnotowych
dla punktów kontroli oraz zmieniającym plan trasy określony w załączniku do dyrektywy
91/628/EWG (Dz. Urz. WE L 174 z 02.07.1997, str. 1, z późn. zm. - Dz. Urz. UE Polskie
wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 21, str. 174, z późn. zm.).
§ 17.
1.
Przy prowadzeniu miejsc wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury powinny
być spełnione wymagania określone w § 3-6, § 9, 13, 15, § 18 ust. 1 i 3, § 20, 22 i 23 rozporządzenia Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi z dnia 14 października 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych
dla prowadzenia działalności w zakresie sektora akwakultury.
2.
Miejsce wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury wyposaża się w urządzenia
doprowadzające wodę, umożliwiające likwidację czynników chorobotwórczych wywołujących
choroby zakaźne zwierząt akwakultury, podlegające obowiązkowi zwalczania, oraz w urządzenia
odprowadzające wodę, zapobiegające zanieczyszczeniu środowiska lub bezpośredniemu
przenikaniu tej wody do otwartego morza, śródlądowych wód powierzchniowych i podziemnych
oraz urządzeń wodnych służących do chowu lub hodowli zwierząt akwakultury w rozumieniu
przepisów prawa wodnego, które nie powodują zagrożenia zdrowia przewożonych zwierząt
akwakultury, zwierząt wodnych w miejscu wymiany wody i w miejscu przeznaczenia.
§ 18.
Przepisów § 2 i 4 oraz § 5-16 nie stosuje się do zwierząt akwakultury.
§ 19.
Powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję, o której mowa w:
1)
art. 8 ust. 1:
a)
pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób
zakaźnych zwierząt, zwanej dalej „ustawą” - w przypadku niespełnienia wymagań określonych w:
-
-rozporządzeniu 318/2007 w załączniku IV w rozdziale 1 i 2, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 1,
-
-decyzji Komisji 2008/946/WE z dnia 12 grudnia 2008 r. wdrażającej dyrektywę Rady 2006/88/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących kwarantanny zwierząt akwakultury oraz w § 6, 9, 13, 15 i 23 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 października 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie sektora akwakultury, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 2,
-
-§ 5-10, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 3,
-
-§ 6-10, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 5,
-
-w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1255/97 z dnia 25 czerwca 1997 r. dotyczącym kryteriów wspólnotowych dla punktów kontroli oraz zmieniającym plan trasy określony w załączniku do dyrektywy 91/628/EWG, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 4,
-
-§ 6, 9, 13, 15 i 23 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 października 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie sektora akwakultury oraz w § 17 ust. 2, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 6,
b)
pkt 3 ustawy:
-
-w zakresie handlu zwierzętami - w przypadku niespełnienia wymagań weterynaryjnych określonych w § 11, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 5,
-
-w zakresie handlu zwierzętami - w przypadku niespełnienia wymagań weterynaryjnych określonych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1255/97 z dnia 25 czerwca 1997 r. dotyczącym kryteriów wspólnotowych dla punktów kontroli oraz zmieniającym plan trasy określony w załączniku do dyrektywy 91/628/EWG w części A w ust. 1 i 2, w części B w ust. 1, ust. 2 lit. a, c-f i ust. 5 oraz w części C w ust. 5, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 4,
-
-w przypadku niespełnienia wymagań określonych w § 3, 18, 20 i 22 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 października 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie sektora akwakultury, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 2,
-
-w przypadku niespełnienia wymagań określonych w § 3, 18, 20 i 22 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 października 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie sektora akwakultury, przez podmioty prowadzące działalność, o której mowa w § 1 pkt 6;
2)
art. 9 ust. 1 ustawy - w przypadku niezastosowania się do nakazu lub zakazu określonego
w decyzji wydanej na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 lub 3 ustawy, w terminie określonym
w tej decyzji.
§ 20.
Do ponownego stwierdzenia spełniania wymagań weterynaryjnych, w przypadku decyzji,
o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy, jest niezbędne spełnianie wymagań określonych
dla danego rodzaju działalności.
§ 21.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 kwietnia 2006 r. w sprawie
szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia stacji kwarantanny, miejsc odpoczynku
lub przeładunku zwierząt oraz miejsc wymiany wody przy transporcie zwierząt akwakultury .
§ 22.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia6)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 19 lutego 2009 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 1250).
2)
Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają częściowo postanowienia dyrektywy Rady
2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt
akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt
wodnych i zwalczania tych chorób (Dz. Urz. UE L 328 z 24.11.2006, str. 14).
3)
Utraciło moc na podstawie art. 19 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 139/2013
z dnia 7 stycznia 2013 r. ustanawiającego warunki dotyczące zdrowia zwierząt dla przywozu
niektórych rodzajów ptaków do Unii i warunki kwarantanny dotyczące takiego przywozu
(Dz. Urz. UE L 47 z 20.02.2013, str. 1), które weszło w życie z dniem 12 marca 2013 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 13 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych
wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc kwarantanny, stacji kwarantanny, miejsc
odpoczynku zwierząt, miejsc przeładunku zwierząt oraz miejsc wymiany wody przy transporcie
zwierząt akwakultury (Dz. U. poz. 362), które weszło w życie z dniem 12 marca 2019 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 4.
6)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 19 lutego 2009 r.