Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 17 stycznia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń ,
2)
ustawą z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych
oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 16 stycznia 2019 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje:
1)
odnośnika nr 1 oraz art. 112 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń , które stanowią:
„
1) Niniejsza ustawa wdraża:
1)
dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r.
w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (wersja przekształcona) ;
2)
w zakresie swojej regulacji dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie
rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającą dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę
2011/61/UE .
”
„
Art. 112.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r., z wyjątkiem:
1)
art. 94 pkt 1-5 i 7-10, art. 95, art. 102 oraz art. 109, które wchodzą w życie z dniem
następującym po dniu ogłoszenia;
2)
art. 96 pkt 1 lit. b, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.;
3)
art. 92, art. 101 i art. 110, które wchodzą w życie z dniem 3 stycznia 2018 r.
”
;
2)
art. 144 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych , który stanowi:
„
Art. 144.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem:
1)
art. 124 pkt 4 lit. b, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.;
2)
art. 49 ust. 5 i 6, który wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 2021 r.;
3)
art. 77 ust. 3 pkt 4, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.;
4)
art. 23 ust. 5 i 6, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
”
.
Załącznik
-
Tekst jednolity ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym1)Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia następujących dyrektyw
Wspólnot Europejskich:
1) dyrektywy 92/49/EWG z dnia 18 lipca 1992 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych,
wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do ubezpieczeń bezpośrednich innych
niż ubezpieczenia na życie oraz zmieniająca dyrektywy 73/239/EWG i 88/357/EWG (trzecia
dyrektywa w sprawie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie) (Dz. Urz. WE L
228 z 11.08.1992);
2) dyrektywy 98/78/WE z dnia 27 października 1998 r. w sprawie dodatkowego nadzoru
nad zakładami ubezpieczeń w grupach ubezpieczeniowych (Dz. Urz. WE L 230 z 05.12.1998);
3) dyrektywy 2002/83/WE z dnia 5 listopada 2002 r. dotyczącej ubezpieczeń na życie
(Dz. Urz. WE L 345 z 19.12.2002).
Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszej
ustawie - z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej
- dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie
specjalne.
(oznaczenie rozdziału 1 i tytuł − uchylone)
Art. 1.
Ustawa określa organizację nadzoru ubezpieczeniowego i emerytalnego.
Art. 2.
1.
Nadzorem ubezpieczeniowym i emerytalnym, zwanym dalej „nadzorem”, jest objęta działalność:
1)
ubezpieczeniowa i reasekuracyjna, o której mowa w przepisach o działalności ubezpieczeniowej
i reasekuracyjnej;
2)
w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, o której mowa w przepisach o pośrednictwie
ubezpieczeniowym;
3)
w zakresie funduszy emerytalnych, o której mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu
funduszy emerytalnych;
4)
w zakresie pracowniczych programów emerytalnych, o której mowa w przepisach o pracowniczych
programach emerytalnych;
52)Dodany przez art. 119 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.)
w zakresie pracowniczych planów kapitałowych, o której mowa w przepisach o pracowniczych
planach kapitałowych.
2.
Nadzorowi podlegają podmioty prowadzące działalność w zakresie, o którym mowa w ust.
1, w szczególności zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, pośrednicy ubezpieczeniowi,
fundusze emerytalne i towarzystwa emerytalne, zwane dalej „podmiotami nadzorowanymi”.
3.
Organem nadzoru jest Komisja Nadzoru Finansowego, o której mowa w ustawie z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym , zwana dalej „Komisją”.
Art. 3.
Celem nadzoru jest ochrona interesów osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych
lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników
pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub
osób przez nie uposażonych.
Art. 4.
1.
W celu realizacji ustawowych zadań organ nadzoru współpracuje w szczególności z Prezesem
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organami nadzoru innych państw.
2.
Komisja współpracuje z Szefem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych w zakresie
niezbędnym do realizacji jego zadań ustawowych.
Art. 5.
(uchylony)
Art. 6.
(uchylony)
(oznaczenie rozdziału 2 i tytuł − uchylone)
Art. 7.
(uchylony)
Art. 8.
1.
Zadaniem Komisji jest:
1)
podejmowanie określonych w odrębnych przepisach działań mających na celu zapewnienie
zgodności działalności podmiotów nadzorowanych z przepisami prawa;
2)
kontrola działalności i stanu majątkowego podmiotów nadzorowanych;
3)
podejmowanie innych zadań określonych ustawami.
2.
Zakres nadzoru i szczegółowe zadania Komisji określają odrębne przepisy.
Art. 9-13.
(uchylone)
Art. 14.
1.
Koszty nadzoru ponoszą:
1)
zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji do wysokości 0,14% zbioru składek brutto;
2)
powszechne towarzystwa emerytalne w wysokości stanowiącej iloczyn średniej rocznej
wartości aktywów otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez dane powszechne
towarzystwo emerytalne i stawki nieprzekraczającej 0,016%; średnią roczną wartość
aktywów otwartego funduszu emerytalnego wylicza się na podstawie wartości aktywów
otwartego funduszu emerytalnego ustalanej na ostatni dzień roboczy każdego miesiąca
danego roku kalendarzowego.
1a.
Z wpłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1, pokrywa się także 1,5% wartości kosztów, o
których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym .
2.
Należności, o których mowa w ust. 1, podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu
egzekucyjnym w administracji.
3.
Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, terminy uiszczania, wysokość
i sposób obliczania wpłat, o których mowa w ust. 1, oraz sposób pokrywania z wpłat,
o których mowa w ust. 1, kosztów nadzoru, a w odniesieniu do wpłat, o których mowa
w ust. 1 pkt 1, także sposób pokrywania udziału w kosztach, o których mowa w ust.
1a, mając na względzie zapewnienie skuteczności sprawowanego nadzoru.
4.
(uchylony)
Art. 15.
(uchylony)
Art. 16.
(uchylony)
Art. 17.
1.
Komisja może zawierać z organami nadzoru ubezpieczeniowego i emerytalnego innych państw
porozumienia o współdziałaniu w zakresie nadzoru.
2.
Komisja może udzielać organom nadzorującym działalność instytucji finansowych w innych
państwach informacji posiadanych w związku z wykonywaniem ustawowych zadań, jeżeli:
1)
informacje zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby wykonywanych przez te organy
zadań z zakresu nadzoru;
2)
przekazywanie udzielonych informacji poza te organy następuje wyłącznie po uprzednim
uzyskaniu zgody Komisji.
2a.
Komisja może występować do organów nadzorujących działalność instytucji finansowych
państw członkowskich Unii Europejskiej o udostępnienie informacji potrzebnych do wykonywania
zadań z zakresu nadzoru.
2b.
Informacje uzyskane w trybie, o którym mowa w ust. 2a, Komisja może:
1)
wykorzystać wyłącznie na potrzeby wykonywania zadań z zakresu nadzoru;
2)
przekazać poza Komisję wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody organu, który je udostępnił
i w zakresie udzielonej zgody.
33)W brzmieniu ustalonym przez art. 91 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz. U. poz. 2486 oraz z 2018 r. poz. 378), która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r..
Komisja:
1)
udziela właściwym organom innych niż Rzeczpospolita Polska państw członkowskich Unii
Europejskiej informacji w sprawach dystrybucji ubezpieczeń i dystrybucji reasekuracji,
w szczególności dotyczących zastosowanych środków, o których mowa w art. 84 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń , oraz informacji w zakresie art. 19 ust. 1 pkt 3 i 5 i art. 34 ust. 4 pkt 1 lit.
e i f albo ust. 8 lub 9 tej ustawy;
2)
może występować do właściwych organów innych niż Rzeczpospolita Polska państw członkowskich
Unii Europejskiej o udzielenie informacji w sprawach dystrybucji ubezpieczeń i dystrybucji
reasekuracji, w szczególności dotyczących zastosowanych przez te organy środków w
zakresie analogicznym do środków, o których mowa w art. 84 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, oraz informacji w zakresie spełniania przez osoby wykonujące w tych państwach działalność
w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego wymogów dotyczących posiadania przez nie
dobrej reputacji oraz wiedzy fachowej i kompetencji zawodowych.
4.
W przypadku organów nadzoru państw niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej
udzielanie informacji, na zasadach określonych w ust. 2, może następować wyłącznie
na zasadzie wzajemności.
5.
Komisja może udzielać zagranicznym organom państw członkowskich Unii Europejskiej
informacji posiadanych w związku z wykonywaniem zadań z zakresu nadzoru nad działalnością
zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji w zakresie związanym z wykonywaniem zadań
z zakresu nadzoru uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2005 r. o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi,
zakładami ubezpieczeń, zakładami reasekuracji i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi
w skład konglomeratu finansowego .
6.
Komisja może udzielać informacji posiadanych w związku z wykonywaniem ustawowych zadań
bankom centralnym lub innym instytucjom państw członkowskich Unii Europejskiej wykonującym
zadania z zakresu polityki monetarnej oraz innym organom publicznym wykonującym zadania
z zakresu nadzoru nad systemami płatności, jeżeli informacje te zostaną wykorzystane
wyłącznie na potrzeby wykonywanych zadań przez te podmioty. Przekazywanie udzielonych
informacji poza te podmioty następuje wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody Komisji.
Art. 18.
(uchylony)
Rozdział 3
(uchylony)
(oznaczenie rozdziału 4 i tytuł − uchylone)
Art. 31.
(pominięty)
Art. 32.
(pominięty)
Art. 33.
(pominięty)
(oznaczenie rozdziału 5 i tytuł − uchylone)
Art. 34.
(pominięty)
Art. 35.
(pominięty)
Art. 36.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
1)
Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia następujących dyrektyw
Wspólnot Europejskich:
1) dyrektywy 92/49/EWG z dnia 18 lipca 1992 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do ubezpieczeń bezpośrednich innych niż ubezpieczenia na życie oraz zmieniająca dyrektywy 73/239/EWG i 88/357/EWG (trzecia dyrektywa w sprawie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie) (Dz. Urz. WE L 228 z 11.08.1992);
2) dyrektywy 98/78/WE z dnia 27 października 1998 r. w sprawie dodatkowego nadzoru nad zakładami ubezpieczeń w grupach ubezpieczeniowych (Dz. Urz. WE L 230 z 05.12.1998);
3) dyrektywy 2002/83/WE z dnia 5 listopada 2002 r. dotyczącej ubezpieczeń na życie (Dz. Urz. WE L 345 z 19.12.2002).
Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszej ustawie - z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej - dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.
1) dyrektywy 92/49/EWG z dnia 18 lipca 1992 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do ubezpieczeń bezpośrednich innych niż ubezpieczenia na życie oraz zmieniająca dyrektywy 73/239/EWG i 88/357/EWG (trzecia dyrektywa w sprawie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie) (Dz. Urz. WE L 228 z 11.08.1992);
2) dyrektywy 98/78/WE z dnia 27 października 1998 r. w sprawie dodatkowego nadzoru nad zakładami ubezpieczeń w grupach ubezpieczeniowych (Dz. Urz. WE L 230 z 05.12.1998);
3) dyrektywy 2002/83/WE z dnia 5 listopada 2002 r. dotyczącej ubezpieczeń na życie (Dz. Urz. WE L 345 z 19.12.2002).
Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszej ustawie - z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej - dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.
2)
Dodany przez art. 119 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach
kapitałowych (Dz. U. poz. 2215), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez art. 91 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji
ubezpieczeń (Dz. U. poz. 2486 oraz z 2018 r. poz. 378), która weszła w życie z dniem
1 października 2018 r.