Obwieszczenie Ministra Obrony Narodowejz dnia 18 września 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w
sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego na
uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu
- Załącznik - Wniosek o przyznanie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie pomocy
finansowej udzielanej funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego na uzyskanie lokalu
mieszkalnego lub domu , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 czerwca 2019 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego
na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 czerwca 2019 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Służby Wywiadu
Wojskowego na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu , które stanowią:
„
§ 2.
Przepisy rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem
stosuje się do spraw wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia
w życie rozporządzenia.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu
Na podstawie art. 68 ust. 5 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu
Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa wysokość pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego
w spółdzielni mieszkaniowej albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego
odrębną nieruchomość, zwanej dalej „pomocą finansową”, przysługującej funkcjonariuszowi
Służby Wywiadu Wojskowego, który nie otrzymał lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji
administracyjnej o przydziale, tryb postępowania w sprawach związanych z jej przyznawaniem
oraz zwrotem, a także wzór wniosku o jej przyznanie.
§ 2.
1.
Pomoc finansowa przyznawana jest na wniosek funkcjonariusza Służby Wywiadu Wojskowego
w służbie stałej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, o przyznanie pomocy finansowej.
Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające fakt:
1)
ubiegania się przez niego lub jego małżonka pozostającego z nim we wspólności majątkowej
o uzyskanie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, o których mowa w § 1;
2)
uzyskania lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, o których mowa w § 1, przez
niego lub jego małżonka pozostającego z nim we wspólności majątkowej, w dniu, w którym
funkcjonariuszowi przysługiwało prawo, o którym mowa w art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu
Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, zwanej dalej „ustawą”.
2.
Dokumentami, o których mowa w ust. 1, są w szczególności:
1)
umowa o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego
albo umowa o budowę lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zawarta ze spółdzielnią
mieszkaniową;
2)
umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa
przedwstępna sprzedaży takiego prawa;
3)
umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub domu jednorodzinnego
sporządzona w formie aktu notarialnego albo umowa przedwstępna sprzedaży takiego lokalu
lub domu;
4)
aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność lub prawo użytkowania wieczystego
gruntu, wraz z ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego;
5)
pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego albo zawiadomienie o zakończeniu budowy
budynku mieszkalnego.
3.
Wzór wniosku o przyznanie pomocy finansowej określa załącznik do rozporządzenia.
§ 3.
Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy finansowej złożył funkcjonariusz, który zajmuje
lokal mieszkalny będący w dyspozycji Szefa Służby Wywiadu Wojskowego, pomoc finansową
przyznaje się pod warunkiem zobowiązania się funkcjonariusza do opróżnienia tego lokalu
przez wszystkie zamieszkałe w nim osoby i przekazania go do dyspozycji tego organu
w terminie 6 miesięcy od dnia wypłaty pomocy finansowej.
§ 4.
1.
Wysokość pomocy finansowej stanowi iloczyn kwoty 4372 zł i liczby norm zaludnienia
przysługujących funkcjonariuszowi i każdemu członkowi jego rodziny, określonych w
rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie szczegółowych
zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych
kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego według uprawnień na dzień złożenia wniosku.
2.
Kwota 4372 zł podlega corocznej waloryzacji o prognozowany w ustawie budżetowej na
dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz zaokrągleniu
do pełnych złotych w górę.
3.
Podstawę waloryzacji stanowi kwota pomocy finansowej obowiązująca w roku poprzedzającym
rok, w którym waloryzacja następuje.
§ 4a1)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 czerwca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu (Dz. U. poz. 1181), które weszło w życie z dniem 11 lipca 2019 r..
1.
W przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 3 pkt 1 ustawy, pomoc finansowa podlega
zwrotowi w przyznanej wysokości.
2.
W przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 3 pkt 2 ustawy, pomoc finansowa podlega
zwrotowi w przyznanej wysokości, z zastosowaniem jej obniżenia o 1/10 za każdy pełny
rok służby w Służbie Wywiadu Wojskowego.
3.
Zwrot pomocy finansowej może nastąpić w ratach, których liczbę ustala się w decyzji
o zwrocie tej pomocy.
4.
W przypadku śmierci funkcjonariusza niezwrócone przez niego kwoty pomocy finansowej
podlegającej zwrotowi umarza się.
§ 52)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1..
1.
Decyzje w sprawach przyznania i zwrotu pomocy finansowej, w tym w sprawach rozłożenia
zwrotu tej pomocy na raty i liczby tych rat oraz umorzenia niezwróconych kwot tej
pomocy, wydaje Szef Służby Wywiadu Wojskowego lub upoważniony przez niego funkcjonariusz.
2.
Decyzje, o których mowa w ust. 1, wykonuje jednostka organizacyjna Służby Wywiadu
Wojskowego właściwa w sprawach finansów.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2006 r.
1)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 czerwca
2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej udzielanej funkcjonariuszom
Służby Wywiadu Wojskowego na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu (Dz. U. poz. 1181),
które weszło w życie z dniem 11 lipca 2019 r.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.