Obwieszczenie Ministra Infrastrukturyz dnia 10 września 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa
w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego,
tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników 1)Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101
i 176).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 maja 2016 r. w sprawie
wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic (tablicy)
rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16 listopada 2018 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego,
tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników ;
2)
rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 maja 2019 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego,
tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 listopada 2018 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia
czasowego, tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 maja 2019 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego,
tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 11 lipca 2019 r.
”
.
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101
i 176).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 maja 2016 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników1)Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101 i 176).
Na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym zarządza się, co następuje:
§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
1a3)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 listopada 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników (Dz. U. poz. 2200), które weszło w życie z dniem 24 listopada 2018 r.)
rozporządzeniu o rejestracji pojazdów - rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie
rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych ;
2)
organie rejestrującym - rozumie się przez to odpowiednio starostę lub Wojewodę Mazowieckiego.
§ 2.
Organ rejestrujący pobiera opłatę za wydanie:
1)
dowodu rejestracyjnego albo jego wtórnika - 54,00 zł;
2)
nalepki kontrolnej albo jej wtórnika - 18,50 zł.
§ 3.
1.
Za wydanie pozwolenia czasowego albo jego wtórnika organ rejestrujący pobiera opłatę:
1)
w przypadku, o którym mowa w art. 74 ust. 2 pkt 1 ustawy - 13,50 zł;
2)
w przypadku, o którym mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 ustawy - 18,50 zł;
25)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Za wydanie pozwolenia czasowego, na wniosek właściciela pojazdu w przypadkach, o których
mowa w § 13 ust. 5 i 6 oraz w § 15 ust. 4 i 6 rozporządzenia o rejestracji pojazdów,
albo wtórnika tego pozwolenia organ rejestrujący pobiera opłatę w wysokości określonej
w ust. 1 pkt 2.
§ 4.
1.
Organ rejestrujący pobiera opłatę za wydanie:
1)
tablic samochodowych albo ich wtórnika - 80,00 zł;
2)
tablicy motocyklowej albo jej wtórnika - 40,00 zł;
3)
tablicy motorowerowej albo jej wtórnika - 30,00 zł;
4)
tablic indywidualnych - 1000,00 zł;
5)
zabytkowych tablic samochodowych albo ich wtórnika - 100,00 zł;
6)
zabytkowej tablicy motocyklowej albo jej wtórnika - 50,00 zł;
7)
kompletu nalepek legalizacyjnych na tablice rejestracyjne albo jego wtórnika - 12,50
zł.
2.
Za wydanie wtórnika tablic indywidualnych organ rejestrujący pobiera opłatę w wysokości
określonej w ust. 1 pkt 1 albo 2.
36)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Za wydanie:
1)
jednej tablicy rejestracyjnej, o której mowa w ust. 1 pkt 1, 4 i 5, organ rejestrujący
pobiera odpowiednio opłatę w wysokości 50% opłaty określonej w tych przepisach;
2)
wtórnika jednej tablicy rejestracyjnej, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 5, organ rejestrujący
pobiera odpowiednio opłatę w wysokości 50% opłaty określonej w tych przepisach;
3)
wtórnika jednej tablicy indywidualnej będącej tablicą samochodową organ rejestrujący
pobiera opłatę w wysokości 50% opłaty określonej w ust. 1 pkt 1.
46)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Za wydanie dla pojazdu, o którym mowa w § 35 ust. 2 rozporządzenia o rejestracji pojazdów:
1)
tablic rejestracyjnych albo wtórnika tych tablic organ rejestrujący pobiera dwukrotność
opłaty określonej w ust. 1:
a)
pkt 2 - w przypadku pojazdów kategorii L5e, L6e albo L7e,
b)
pkt 3 - w przypadku pojazdów kategorii L2e;
2)
tablic indywidualnych będących tablicami motocyklowymi w przypadku pojazdów kategorii
L5e, L6e albo L7e organ rejestrujący pobiera odpowiednio dwukrotność opłaty określonej
w ust. 3 pkt 1;
3)
wtórnika tablic, o których mowa w pkt 2, organ rejestrujący pobiera dwukrotność opłaty
określonej w ust. 1 pkt 2.
5.
Za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej do oznaczenia bagażnika albo wtórnika
tej tablicy organ rejestrujący pobiera opłatę w wysokości 50% opłaty, o której mowa
w ust. 1 pkt 1.
6.
Za wydanie kompletu nalepek legalizacyjnych do zalegalizowania dodatkowej tablicy
rejestracyjnej do oznaczenia bagażnika albo wtórnika tych nalepek organ rejestrujący
pobiera opłatę, o której mowa w ust. 1 pkt 7.
§ 5.
1.
Organ rejestrujący pobiera opłatę za wydanie:
1)
tymczasowych tablic samochodowych albo ich wtórnika - 30,00 zł;
2)
tymczasowej tablicy motocyklowej albo jej wtórnika - 12,00 zł;
3)
tymczasowej tablicy motorowerowej albo jej wtórnika - 12,00 zł;
4)
kompletu nalepek na tablice tymczasowe albo wtórnika tych nalepek - 12,50 zł.
2.
Za wydanie jednej tablicy tymczasowej, o której mowa w ust. 1 pkt 1, albo wtórnika
tej tablicy organ rejestrujący pobiera opłatę w wysokości 50% opłaty określonej w
tym przepisie.
3.
Za wydanie jednej nalepki na tablice tymczasowe albo wtórnika tej nalepki organ rejestrujący
pobiera opłatę w wysokości 50% opłaty określonej w ust. 1 pkt 4.
47)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Za wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych dla pojazdu, o którym mowa w § 35 ust.
2 rozporządzenia o rejestracji pojazdów, albo wtórnika tych tablic, organ rejestrujący
pobiera dwukrotność opłaty określonej w ust. 1:
1)
pkt 2 - w przypadku pojazdów kategorii L5e, L6e albo L7e;
2)
pkt 3 - w przypadku pojazdów kategorii L2e.
5.
Za wydanie tablic tymczasowych, w celu umożliwienia wywozu pojazdu za granicę, organ
rejestrujący pobiera właściwą dla danych tablic (tablicy) opłatę określoną w § 4 ust.
1. Przepisy § 4 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U.
poz. 101 i 176).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r.
poz. 2244 i 2322 oraz z 2019 r. poz. 53, 60, 730, 752, 870, 1123, 1180, 1466, 1501,
1556, 1579 i 1818.
3)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 listopada
2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego,
pozwolenia czasowego, tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich
wtórników (Dz. U. poz. 2200), które weszło w życie z dniem 24 listopada 2018 r.
4)
Przez § 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 maja 2019 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia
czasowego, tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników
(Dz. U. poz. 1144), które weszło w życie z dniem 11 lipca 2019 r.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
8)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego,
pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz. U. poz. 2302,
z 2004 r. poz. 2148, z 2006 r. poz. 462, z 2010 r. poz. 75 oraz z 2015 r. poz. 1601),
które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2017 r. w związku z wejściem w życie ustawy
z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych
innych ustaw (Dz. U. poz. 1273, 2183 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 352).