Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 17 stycznia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej ustawą z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców
oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 16 stycznia 2019 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje
art. 236 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców
oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej , który stanowi:
„
Art. 236.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1)
art. 184, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2018 r.;
2)
art. 185, który wchodzi w życie z dniem 11 lipca 2019 r.;
3)
art. 188, który wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług1)Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 98/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 lutego 1998 r. w sprawie ochrony konsumenta przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom (Dz. Urz. WE L 80 z 04.07.1998).
Art. 1.
Ustawa określa sposób informowania o cenach oferowanych towarów i usług oraz skutki
nieprzestrzegania jej uregulowań.
Art. 2.
Przepisów ustawy nie stosuje się do informowania o cenach w obrocie między osobami
fizycznymi, z których żadna nie jest przedsiębiorcą, a także do informowania o cenach
uregulowanego na podstawie odrębnych ustaw.
Art. 3.
1.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1)
cena - wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany
zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę;
2)
cena jednostkowa towaru (usługi) - cenę ustaloną za jednostkę określonego towaru (usługi),
którego ilość lub liczba jest wyrażona w jednostkach miar w rozumieniu przepisów o
miarach;
32)W brzmieniu ustalonym przez art. 160 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 650), która weszła w życie z dniem 30 kwietnia 2018 r.)
przedsiębiorca - podmiot, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców ;
4)
towar - rzecz, również energię oraz prawa majątkowe zbywalne;
5)
usługa - czynność świadczoną odpłatnie, wymienioną w klasyfikacjach wydanych na podstawie
przepisów o statystyce publicznej.
2.
W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na
podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem
od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym. Przez cenę rozumie się również stawkę
taryfową.
Art. 4.
1.
W miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę
jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający
porównanie cen.
2.
Minister właściwy do spraw gospodarki, po zasięgnięciu opinii Prezesa Urzędu Ochrony
Konkurencji i Konsumentów, określi, w drodze rozporządzenia:
1)
sposób uwidaczniania cen towarów i usług, w tym cen jednostkowych towarów (usług),
2)
wykaz towarów, w przypadku których nie jest wymagane uwidocznienie ceny jednostkowej
towarów (usług)
- mając na uwadze potrzebę zapewnienia dostępności informacji o cenie, a także uwzględniając
przypadki, gdy uwidocznienie ceny jednostkowej towaru (usługi) nie byłoby przydatne
ze względu na rodzaj lub przeznaczenie towaru (usługi).
Art. 5.
W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę
konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.
Art. 6.
1.
Jeżeli przedsiębiorca nie wykonuje obowiązków, o których mowa w art. 4, wojewódzki
inspektor Inspekcji Handlowej nakłada na niego, w drodze decyzji, karę pieniężną do
wysokości 20 000 zł.
2.
Jeżeli przedsiębiorca nie wykonał obowiązków, o których mowa w art. 4, co najmniej
trzykrotnie w okresie 12 miesięcy licząc od dnia, w którym stwierdzono naruszenie
tych obowiązków po raz pierwszy, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej nakłada
na niego, w drodze decyzji, karę pieniężną do wysokości 40 000 zł.
3.
Przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej uwzględnia się stopień naruszenia obowiązków
oraz dotychczasową działalność przedsiębiorcy, a także wielkość jego obrotów i przychodu.
Art. 7.
1.
Przedsiębiorca uiszcza karę pieniężną na rachunek bankowy wojewódzkiego inspektoratu
Inspekcji Handlowej, wskazany przez wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej,
w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja o nałożeniu kary pieniężnej stała się ostateczna.
2.
Nie wydaje się decyzji, jeżeli od dnia stwierdzenia niewykonania obowiązku, o którym
mowa w art. 4, upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym stwierdzono naruszenie
tego obowiązku.
3.
Kary pieniężne stanowią dochód budżetu państwa.
Art. 8.
1.
Do kar pieniężnych, w zakresie nieuregulowanym w ustawie, stosuje się odpowiednio
przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa .
2.
Kary pieniężne podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym
w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.
Art. 9-21.
(pominięte)
Art. 22.
1.
Do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy mają zastosowanie
przepisy dotychczasowe.
2.
Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, jeżeli od dnia stwierdzenia niewykonania
obowiązków, o których mowa w art. 12 ustawy wymienionej w art. 26, upłynęło 5 lat
licząc od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Art. 23.
1.
W przypadku gdy przedsiębiorca przed dniem wejścia w życie ustawy naruszył przepisy
ustawy wymienionej w art. 26, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
W przypadku gdy przedsiębiorca przed dniem wejścia w życie ustawy stosował ceny urzędowe
lub marże handlowe urzędowe z naruszeniem przepisów ustawy wymienionej w art. 26 i
w ten sposób osiągnął kwotę nienależną, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Art. 24.
Przepisy prawa miejscowego wydane na podstawie art. 8 ustawy wymienionej w art. 26
zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wydanych odpowiednio na podstawie
art. 11b ustawy wymienionej w art. 15 oraz na podstawie art. 50a ustawy wymienionej
w art. 21.
Art. 25.
Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy wymienionej
w art. 26 zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na
podstawie art. 4 ust. 2, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2015 r.
Art. 26.
Traci moc ustawa z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach .
Art. 27.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia4)Ustawa została ogłoszona w dniu 10 lipca 2014 r..
1)
Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy 98/6/WE
Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 lutego 1998 r. w sprawie ochrony konsumenta
przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom (Dz. Urz. WE L 80 z 04.07.1998).
2)
W brzmieniu ustalonym przez art. 160 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające
ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej
(Dz. U. poz. 650), która weszła w życie z dniem 30 kwietnia 2018 r.
3)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r.
poz. 650, 723, 771, 1000, 1039, 1075, 1499, 1540, 1544, 1629, 1693, 2126, 2193, 2244
i 2354 oraz z 2019 r. poz. 60.
4)
Ustawa została ogłoszona w dniu 10 lipca 2014 r.