Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 30 sierpnia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie rocznych
opłat za prawo do dysponowania częstotliwością przez komórki organizacyjne, organy
i jednostki organizacyjne na potrzeby służb rządowych
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2014 r. w sprawie rocznych opłat za
prawo do dysponowania częstotliwością przez komórki organizacyjne, organy i jednostki
organizacyjne na potrzeby służb rządowych , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością przez komórki organizacyjne,
organy i jednostki organizacyjne na potrzeby służb rządowych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością przez komórki organizacyjne,
organy i jednostki organizacyjne na potrzeby służb rządowych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2014 r. w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością przez komórki organizacyjne, organy i jednostki organizacyjne na potrzeby służb rządowych
Na podstawie art. 185 ust. 12 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa wysokość, terminy i sposób uiszczania rocznych opłat za prawo
do dysponowania częstotliwością, zwanych dalej „rocznymi opłatami”, przez:
1)
komórki organizacyjne i jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej
lub przez niego nadzorowane - na własne potrzeby,
2)
komórki organizacyjne i jednostki organizacyjne podległe ministrowi właściwemu do
spraw administracji publicznej lub przez niego nadzorowane - na własne potrzeby,
3)
organy i jednostki organizacyjne podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych
lub przez niego nadzorowane - na własne potrzeby,
4)
komórki organizacyjne i jednostki organizacyjne podległe ministrowi właściwemu do
spraw administracji publicznej lub przez niego nadzorowane, organy i jednostki organizacyjne
podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz jednostki organizacyjne
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - w odniesieniu do sieci telekomunikacyjnej eksploatowanej
przez te organy i jednostki na potrzeby Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu i administracji rządowej,
5)
jednostki organizacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - na własne potrzeby,
6)
jednostki organizacyjne Agencji Wywiadu - na własne potrzeby,
7)
jednostki organizacyjne Centralnego Biura Antykorupcyjnego - na własne potrzeby,
8)
jednostki organizacyjne podległe ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych - na
własne potrzeby,
9)
jednostki organizacyjne Służby Więziennej - na własne potrzeby,
102)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością przez komórki organizacyjne, organy i jednostki organizacyjne na potrzeby służb rządowych (Dz. U. poz. 1171), które weszło w życie z dniem 3 lipca 2018 r.)
jednostki organizacyjne Krajowej Administracji Skarbowej - na własne potrzeby
- zwane dalej „podmiotami”.
§ 2.
1.
Ustala się dla podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1, roczną opłatę w wysokości 300
000 zł.
2.
Ustala się dla podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 2-5 i 7, roczną opłatę w wysokości:
1)
w zakresie częstotliwości poniżej 30 MHz - w kwocie zryczałtowanej 12 000 zł;
2)
w zakresie częstotliwości 30-2000 MHz:
a)
za każde 25 kHz widma radiowego - 200 zł,
b)
za jeden kanał dla linii radiowych niezależnie od długości relacji, liczby przęseł
oraz szerokości kanału - 1500 zł;
3)
w zakresie częstotliwości powyżej 2000 MHz za jeden kanał niezależnie od długości
relacji, liczby przęseł oraz szerokości kanału - 1500 zł.
3.
Ustala się dla podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 6, roczną opłatę w wysokości 5000
zł.
4.
Ustala się dla podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 8, roczną opłatę w wysokości 77
500 zł.
5.
Ustala się dla podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 9, roczną opłatę w wysokości 30
000 zł.
6.
Ustala się dla podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 10, roczną opłatę w wysokości 10
700 zł.
§ 3.
Podmiot posiadający prawo do dysponowania częstotliwością na zasadach współkorzystania
zinnym podmiotem wnosi opłatę w wysokości 50% rocznej opłaty.
§ 4.
Za prawo do dysponowania częstotliwością w celu:
1)
przeprowadzania badań,
2)
przeprowadzania eksperymentów,
3)
zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji
- podmioty, o których mowa w § 1 pkt 2-5 i 7, uiszczają opłatę w wysokości 50% kwoty
równej iloczynowi liczby dni w okresie objętym prawem do dysponowania częstotliwością
i 1/365 rocznej opłaty.
§ 5.
1.
Roczną opłatę uiszcza się w ratach kwartalnych w wysokości równej 1/4 rocznej opłaty
do końca stycznia, kwietnia, lipca i października danego roku. Podmiot może uiszczać
roczną opłatę jednorazowo za cały rok do końca lutego danego roku albo w ratach półrocznych
w wysokości równej 1/2 rocznej opłaty do końca lutego i sierpnia danego roku.
2.
W przypadku wydania decyzji ustalającej prawo do dysponowania częstotliwością w trakcie
kwartału, opłatę za ten kwartał uiszcza się w kwocie równej iloczynowi liczby dni
objętych w danym kwartale decyzją o prawie do dysponowania częstotliwością i 1/365
rocznej opłaty.
3.
Za okresowe, krótsze niż kwartał, prawo do dysponowania częstotliwością opłatę uiszcza
się jednorazowo w kwocie równej iloczynowi liczby dni w okresie objętym prawem do
dysponowania częstotliwością i 1/365 rocznej opłaty.
4.
Opłaty, o których mowa w ust. 2 i 3 oraz w § 4, uiszcza się w terminie 14 dni:
1)
od dnia doręczenia decyzji, o ile w decyzji nie wskazano terminu, od którego prawo
przysługuje;
2)
od dnia uzyskania prawa, o ile w decyzji określono termin, od którego prawo przysługuje.
5.
Przepisów ust. 2-4 nie stosuje się do podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1, 6 i 8-10.
§ 6.
Opłaty wnosi się na rachunek bieżący dochodów Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26
sierpnia 2013 r. w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością
przez komórki organizacyjne, organy i jednostki organizacyjne na potrzeby służb rządowych
(Dz. U. poz. 1079), które zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 listopada
2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz. U. poz. 1635 oraz z 2014 r. poz.
1877 i 1915) utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
1)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2018 r.
poz. 2245 i 2354 oraz z 2019 r. poz. 643, 730, 1030 i 1553.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością
przez komórki organizacyjne, organy i jednostki organizacyjne na potrzeby służb rządowych
(Dz. U. poz. 1171), które weszło w życie z dniem 3 lipca 2018 r.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26
sierpnia 2013 r. w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością
przez komórki organizacyjne, organy i jednostki organizacyjne na potrzeby służb rządowych
(Dz. U. poz. 1079), które zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 listopada
2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz. U. poz. 1635 oraz z 2014 r. poz.
1877 i 1915) utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.