Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 9 sierpnia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy
pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 maja 2007 r. w sprawie określenia
wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej
choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 kwietnia 2018 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu
wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 kwietnia 2018 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania
z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku
chorobowego , które stanowią:
„
§ 2.
Do ustalenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej
lub rolniczej choroby zawodowej w sprawach objętych postępowaniami wszczętymi i niezakończonymi
ostateczną decyzją przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje
się przepisy rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 maja 2007 r. w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1250).
Na podstawie art. 13 ust. 4 i art. 14 ust. 8 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym
rolników zarządza się, co następuje:
§ 12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 kwietnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. poz. 827), które weszło w życie z dniem 17 maja 2018 r..
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby
zawodowej wynosi 809 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
§ 2.
Zasiłek chorobowy wynosi 10 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej
nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.
§ 3.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 28 lutego 1995 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad ustalania wysokości jednorazowego odszkodowania
z tytułu wypadku przy pracy rolniczej i chorób zawodowych oraz zasiłku chorobowego .
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 czerwca 2007 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 1250).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z
dnia 12 kwietnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wysokości
jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby
zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. poz. 827), które weszło w życie z dniem
17 maja 2018 r.
3)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. poz. 21, 185
i 389, z 1998 r. poz. 357 i 738, z 1999 r. poz. 524, z 2000 r. poz. 1161, z 2001 r.
poz. 244 i 1223, z 2002 r. poz. 101, z 2003 r. poz. 885 oraz z 2004 r. poz. 530.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 4 czerwca 2007 r.