Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsiz dnia 9 sierpnia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi w sprawie przeprowadzania szkolenia myśliwych
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie przeprowadzania szkolenia myśliwych
- Załącznik nr 1 - Szczegółowy zakres tematów, jaki powinien zawierać program szkolenia myśliwych
- Załącznik nr 2 - Zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia (wzór)
- Załącznik nr 3 - Oświadczenie o przeprowadzeniu oględzin tuszy i narządów wewnętrznych odstrzelonego zwierzęcia (wzór)
- Załącznik - WZÓR
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie
przeprowadzania szkolenia myśliwych , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 marca 2019 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie przeprowadzania szkolenia myśliwych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 marca 2019 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie przeprowadzania szkolenia myśliwych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie przeprowadzania szkolenia myśliwych1)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1250).
Na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres tematów, jaki powinien zawierać program szkolenia osób, o których
mowa w rozporządzeniu (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia
2004 r. ustanawiającym szczególne przepisy dotyczą ce higieny w odniesieniu do żywności
pochodzenia zwierzęcego (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, str. 55, z późn. zm. - Dz.
Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 14), zwanym dalej „rozporządzeniem
nr 853/2004”, w za łączniku III w sekcji IV w rozdziale I w ust. 1, które polują na
zwierzęta łowne z zamiarem wprowadzenia na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego
pozyskanych z tych zwierząt, zwanych dalej „myśliwymi”;
2)
szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania szkolenia myśliwych, w tym minimalne
kwalifikacje osób przeprowadzających to szkolenie;
3)
wzór zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia myśliwych;
4)
wzór oświadczenia, o którym mowa w rozporządzeniu nr 853/2004 w załączniku III w sekcji
IV w rozdziale II w ust. 4 w lit. a, zwanego dalej „oświadczeniem o przeprowadzeniu
oględzin tuszy i narządów wewnętrznych odstrzelonego zwierzęcia”;
5)
sposób przekazywania informacji, o których mowa w rozporządzeniu nr 853/2004 w załączniku
III w sekcji IV w rozdziale II w ust. 4 w lit. b oraz w rozdziale III w ust. 2.
§ 2.
Szczegółowy zakres tematów, jaki powinien zawierać program szkolenia myśliwych, jest
określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.
1.
Szkolenie myśliwych jest prowadzone w formie kursu, zakończonego wydaniem przez podmiot
upoważniony do prowadzenia szkolenia myśliwych zaświadczenia potwierdzającego ukończenie
tego szkolenia.
2.
Szkolenie myśliwych odbywa się w wymiarze co najmniej 16 godzin.
3.
Myśliwi posiadający dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku weterynaria są zwolnieni
z obowiązku odbycia szkolenia.
4.
Zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia myśliwych jest ważne przez okres
10 lat od dnia jego wydania.
5.
Wzór zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia myśliwych jest określony
w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
6.
Podmiot przeprowadzający szkolenie myśliwych przekazuje kopię zaświadczenia potwierdzającego
ukończenie tego szkolenia wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii upoważniającemu ten
podmiot do prowadzenia szkolenia myśliwych oraz, w przypadku, o którym mowa w § 4,
wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia szkolenia
myśliwych, niezwłocznie po jego wydaniu.
7.
Wojewódzki lekarz weterynarii upoważniający dany podmiot do prowadzenia szkolenia
myśliwych, wojewódzki lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce prowadzenia
szkolenia myśliwych, o którym mowa w § 4, oraz podmiot przeprowadzający szkolenie
myśliwych przechowują kopie zaświadczenia potwierdzającego ukończenie tego szkolenia
przez okres 10 lat od dnia jego wydania.
8.
Wojewódzki lekarz weterynarii udostępnia przedstawicielowi dzierżawcy lub zarządcy
obwodu łowieckiego informacje o podmiotach upoważnionych do prowadzenia szkolenia
myśliwych.
§ 4.
Podmiot upoważniony do prowadzenia szkolenia myśliwych zamierzający przeprowadzić
to szkolenie na obszarze województwa innego niż województwo, w którym ten podmiot
ma miejsce zamieszkania albo siedzibę, informuje o tym fakcie wojewódzkiego lekarza
weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia tego szkolenia, w terminie
co najmniej 7 dni przed dniem jego rozpoczęcia.
§ 5.
Osoby przeprowadzające szkolenie myśliwych powinny posiadać dyplom ukończenia szkoły
wyższej na kierunku odpowiednim do zakresu tematów, o których mowa w załączniku nr
1 do rozporządzenia, w szczególności:
1)
weterynaria;
2)
zootechnika;
3)
biologia;
4)
lekarskim;
5)
ochrona środowiska;
6)
leśnictwo.
§ 6.
Wzór oświadczenia o przeprowadzeniu oględzin tuszy i narządów wewnętrznych odstrzelonego
zwierzęcia jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 7.
1.
Przeszkolony myśliwy albo myśliwy, o którym mowa w § 3 ust. 3, wypełnia część A I
oświadczenia o przeprowadzeniu oględzin tuszy i narządów wewnętrznych odstrzelonego
zwierzęcia, w przypadku gdy:
1)
bezpośrednio przed odstrzałem zwierzę nie wykazywało żadnego nietypowego zachowania;
2)
po odstrzale zwierzęcia dokonał oględzin tuszy i narządów wewnętrznych, podczas których
nie stwierdził występowania żadnych nietypowych cech;
3)
zwierzę zostało odstrzelone w miejscu, co do którego nie ma podejrzeń o skażenie środowiska.
2.
Przeszkolony myśliwy albo myśliwy, o którym mowa w § 3 ust. 3, wypełnia część A II
oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, w przypadku gdy za zgodą powiatowego lekarza
weterynarii, wydaną w drodze decyzji administracyjnej dla koła łowieckiego albo ośrodka
hodowli zwierzyny, będących, zgodnie z przepisami Prawa łowieckiego, odpowiednio dzierżawcą
albo zarządcą obwodu łowieckiego, na obszarze którego dokonał odstrzału zwierzęcia
łownego wrażliwego na włośnicę, przekazał głowę tego zwierzęcia łownego w celu wytworzenia
trofeum myśliwskiego do przedsiębiorstwa lub zakładu, zatwierdzonego zgodnie z przepisami
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października
2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia
zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającego rozporządzenie
(WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1069/2009”.
3.
Przeszkolony myśliwy albo myśliwy, o którym mowa w § 3 ust. 3, wypełnia część B oświadczenia,
o którym mowa w ust. 1, w przypadku gdy:
1)
bezpośrednio przed odstrzałem zwierzę wykazywało nietypowe zachowanie;
2)
po odstrzale zwierzęcia dokonał oględzin tuszy i narządów wewnętrznych, podczas których
stwierdził występowanie nietypowych cech, lub
3)
zwierzę zostało odstrzelone w miejscu, co do którego istnieje podejrzenie o skażenie
środowiska.
§ 8.
1.
W przypadku, o którym mowa w § 7 ust. 1, oświadczenie o przeprowadzeniu oględzin tuszy
i narządów wewnętrznych odstrzelonego zwierzęcia dołącza się do tuszy odstrzelonego
zwierzęcia albo jednej z tusz, jeżeli jest ono wypełnione dla większej liczby tusz
zwierząt łownych, w celu umożliwienia uwzględnienia informacji w nim zawartych urzędowemu
lekarzowi weterynarii podczas przeprowadzania badania i oceny mięsa.
2.
Kopię oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, pozostawia się w dokumentacji właściwego
ze względu na miejsce odstrzelenia zwierzęcia dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego.
3.
W przypadku, o którym mowa w § 7 ust. 2, kopię oświadczenia, o którym mowa w ust.
1, przekazuje się również do przedsiębiorstwa lub zakładu, zatwierdzonego zgodnie
z przepisami rozporządzenia nr 1069/2009.
4.
W przypadku, o którym mowa w § 7 ust. 3, oświadczenie o przeprowadzeniu oględzin tuszy
i narządów wewnętrznych odstrzelonego zwierzęcia sporządza się oddzielnie dla każdego
odstrzelonego zwierzęcia i dołącza się do tuszy tego zwierzęcia w celu umożliwienia
uwzględnienia informacji w nim zawartych urzędowemu lekarzowi weterynarii podczas
przeprowadzania badania i oceny mięsa.
5.
Kopię oświadczenia, o którym mowa w ust. 4:
1)
przekazuje się niezwłocznie powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu
na miejsce odstrzelenia zwie rzęcia;
2)
pozostawia się w dokumentacji właściwego ze względu na miejsce odstrzelenia zwierzęcia
dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego.
§ 9.
1.
Informacje, o których mowa w rozporządzeniu nr 853/2004 w załączniku III w sekcji
IV w rozdziale III w ust. 2, przeszkolony myśliwy albo myśliwy, o którym mowa w §
3 ust. 3, przekazuje właściwemu ze względu na miejsce odstrzelenia drobnej zwierzyny
łownej powiatowemu lekarzowi weterynarii.
2.
Wraz z informacjami, o których mowa w ust. 1, przekazuje się ponadto:
1)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres przeszkolonego myśliwego albo myśliwego,
o którym mowa w § 3 ust. 3;
2)
liczbę odstrzelonych zwierząt;
3)
miejsce, datę i godzinę odstrzału;
4)
inne szczegółowe informacje dotyczące rodzaju stwierdzonych przez przeszkolonego myśliwego
albo myśliwego, o którym mowa w § 3 ust. 3, nietypowych zmian podczas przeprowadzania
oględzin tuszy drobnej zwierzyny łownej.
§ 10.
Zaświadczenia potwierdzające ukończenie szkolenia myśliwych, wydane zgodnie ze wzorem
określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie
przeprowadzania szkolenia myśliwych , zachowują ważność przez okres 10 lat od dnia wejścia w życie niniej szego rozporządzenia.
§ 11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie
przeprowadzania szkolenia myśliwych .
§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 13 grudnia 2010 r..
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
(Dz. U. poz. 1250).
2)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 13 grudnia 2010 r.
Załącznik nr 1 - Szczegółowy zakres tematów, jaki powinien zawierać program szkolenia myśliwych
1.
Podstawowe wiadomości z zakresu anatomii, fizjologii oraz behawioryzmu zwierząt łownych,
w tym nietypowych zachowań związanych z chorobami zwierząt.
2.
Podstawowe wiadomości z zakresu epizootiologii zwierząt łownych.
3.
Występowanie chorób odzwierzęcych w Rzeczypospolitej Polskiej.
4.
Występowanie chorób zakaźnych zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej.
5.
Parazytozy wspólne dla ludzi i zwierząt łownych.
6.
Postępowanie z odstrzelonym zwierzęciem na łowisku, podczas składowania i transportu.
7.
Postępowanie z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonymi do spożycia
przez ludzi, powstałymi przy pozyskiwaniu zwierząt łownych.
8.
Najczęściej występujące zmiany anatomopatologiczne u odstrzelonych zwierząt łownych.
9.
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, zdrowia zwierząt oraz wymagań, jakie powinny
być spełnione przez mięso zwierząt łownych wprowadzane na rynek.
10.
Podstawowe wiadomości dotyczące skażeń środowiska w Rzeczypospolitej Polskiej.
Załącznik nr 2 - Zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia (wzór)3)W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 marca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania szkolenia myśliwych (Dz. U. poz. 590), które weszło w życie z dniem 30 marca 2019 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z
dnia 20 marca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania szkolenia
myśliwych (Dz. U. poz. 590), które weszło w życie z dniem 30 marca 2019 r.