Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 1 sierpnia 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o dostępie do zasobów genetycznych
i podziale korzyści z ich wykorzystania
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 19 lipca 2016 r. o dostępie do zasobów genetycznych i podziale korzyści
z ich wykorzystania , z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz
niektórych innych ustaw oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 30 lipca 2019 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje:
1)
art. 23 ustawy z dnia 19 lipca 2016 r. o dostępie do zasobów genetycznych i podziale
korzyści z ich wykorzystania , który stanowi:
„
Art. 23.
W ustawie z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska w art. 2 w ust. 1 po pkt 17a dodaje się pkt 17b w brzmieniu:
„
17b)
wykonywanie zadań określonych w ustawie z dnia 19 lipca 2016 r. o dostępie do zasobów genetycznych i podziale korzyści
z ich wykorzystania oraz wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 511/2014 z dnia 16 kwietnia
2014 r. w sprawie środków zapewniających zgodność użytkowników w Unii z wymogami wynikającymi
z Protokołu z Nagoi dotyczącego dostępu do zasobów genetycznych oraz uczciwego i sprawiedliwego
podziału korzyści wynikających z wykorzystania tych zasobów i rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1866 z dnia 13 października 2015 r.
ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) nr 511/2014 w odniesieniu do rejestru kolekcji, monitorowania zgodności
użytkowników i najlepszych praktyk (Dz. Urz. UE L 275 z 20.10.2015, str. 4);”.
”
;
”
;
2)
art. 31 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska
oraz niektórych innych ustaw , który stanowi:
„
Art. 31.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem:
1)
art. 1 pkt 8 w zakresie art. 9b ust. 5, art. 19 ust. 2, art. 27 ust. 1 i art. 30,
które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
2)
art. 1 pkt 1 lit. b i c, pkt 2 lit. a tiret pierwsze, pkt 7-15 i 26, art. 3, art.
9, art. 15, art. 19 ust. 7, art. 20 oraz art. 22, które wchodzą w życie po upływie
14 dni od dnia ogłoszenia;
3)
art. 11 pkt 1 w zakresie art. 49 pkt 6, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.
”
.
a)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r.
poz. 888, z 2014 r. poz. 1101, z 2015 r. poz. 277, 671, 881, 1223, 1434 i 1688 oraz
z 2016 r. poz. 903.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 19 lipca 2016 r. o dostępie do zasobów genetycznych i podziale korzyści z ich wykorzystania1)Niniejsza ustawa służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 511/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków zapewniających zgodność użytkowników w Unii z wymogami wynikającymi z Protokołu z Nagoi dotyczącego dostępu do zasobów genetycznych oraz uczciwego i sprawiedliwego podziału korzyści wynikających z wykorzystania tych zasobów (Dz. Urz. UE L 150 z 20.05.2014, str. 59) oraz rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1866 z dnia 13 października 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 511/2014 w odniesieniu do rejestru kolekcji, monitorowania zgodności użytkowników i najlepszych praktyk (Dz. Urz. UE L 275 z 20.10.2015, str. 4).
Art. 1.
Ustawa określa:
1)
właściwość i zadania organów administracji publicznej w zakresie wykonywania przepisów
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 511/2014 z dnia 16 kwietnia
2014 r. w sprawie środków zapewniających zgodność użytkowników w Unii z wymogami wynikającymi
z Protokołu z Nagoi dotyczącego dostępu do zasobów genetycznych oraz uczciwego i sprawiedliwego
podziału korzyści wynikających z wykorzystania tych zasobów , zwanego dalej „rozporządzeniem nr 511/2014”, oraz rozporządzenia wykonawczego Komisji
(UE) 2015/1866 z dnia 13 października 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 511/2014 w odniesieniu do rejestru
kolekcji, monitorowania zgodności użytkowników i najlepszych praktyk (Dz. Urz. UE
L 275 z 20.10.2015, str. 4), zwanego dalej „rozporządzeniem 2015/1866”;
2)
zasady i tryb przeprowadzania kontroli zgodności dostępu i wykorzystania zasobów genetycznych
i tradycyjnej wiedzy związanej z zasobami genetycznymi, o których mowa w art. 2 ust.
1 i 4 rozporządzenia nr 511/2014, pozyskanych spoza Rzeczypospolitej Polskiej, oraz
podziału korzyści z ich wykorzystania;
3)
zasady odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia nr 511/2014.
Art. 2.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1)
dostęp - dostęp w rozumieniu art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr 511/2014;
2)
kolekcja - kolekcję w rozumieniu art. 3 pkt 9 rozporządzenia nr 511/2014;
3)
rejestr kolekcji - rejestr kolekcji w obrębie Unii, o którym mowa w art. 5 ust. 1
rozporządzenia nr 511/2014;
4)
tradycyjna wiedza związana z zasobami genetycznymi - tradycyjną wiedzę związaną z
zasobami genetycznymi w rozumieniu art. 3 pkt 7 rozporządzenia nr 511/2014;
5)
użytkownik - użytkownika w rozumieniu art. 3 pkt 4 rozporządzenia nr 511/2014;
6)
wykorzystanie zasobów genetycznych - wykorzystanie zasobów genetycznych w rozumieniu
art. 3 pkt 5 rozporządzenia nr 511/2014.
Art. 3.
Organem krajowym, o którym mowa w art. 6 ust. 1 rozporządzenia nr 511/2014, jest minister
właściwy do spraw środowiska, z tym że wskazane w ustawie zadania dotyczące kontroli
użytkowników oraz rejestru kolekcji wykonują organy Inspekcji Ochrony Środowiska.
Art. 4.
1.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska sporządza plan kontroli użytkowników, o którym
mowa w art. 9 ust. 3 lit. a rozporządzenia nr 511/2014.
2.
Plan kontroli użytkowników zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę użytkownika;
2)
termin przeprowadzenia kontroli;
3)
zakres kontroli;
4)
wskazanie wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, zwanego dalej „wojewódzkim
inspektorem”, właściwego do przeprowadzenia kontroli.
3.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska przekazuje do zatwierdzenia ministrowi właściwemu
do spraw środowiska plan kontroli użytkowników na rok następny do końca listopada
każdego roku.
Art. 5.
1.
Kontrolę użytkowników przeprowadza wojewódzki inspektor właściwy ze względu na miejsce
zamieszkania albo siedzibę użytkownika, albo miejsce prowadzenia działalności związanej
z wykorzystaniem zasobów genetycznych, jeżeli jest to uzasadnione zakresem kontroli.
2.
Protokół przeprowadzonej kontroli użytkownika jest przekazywany niezwłocznie Głównemu
Inspektorowi Ochrony Środowiska.
3.
W przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 6 rozporządzenia nr 511/2014, wojewódzki
inspektor wzywa użytkownika do podjęcia działań lub środków naprawczych, o których
mowa w tym przepisie, oraz wyznacza termin ich wykonania.
4.
Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy
zakres kontroli użytkowników, kierując się potrzebą standaryzacji działań kontrolnych.
Art. 6.
Wniosek o włączenie kolekcji lub jej części do rejestru kolekcji posiadacz kolekcji
składa do wojewódzkiego inspektora właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo
siedzibę posiadacza.
Art. 7.
Wojewódzki inspektor sprawdza i weryfikuje wniosek, o którym mowa w art. 6, w zakresie
spełniania przez kolekcję lub jej część kryteriów, o których mowa w art. 5 ust. 3
rozporządzenia nr 511/2014, oraz:
1)
przekazuje wniosek ministrowi właściwemu do spraw środowiska - w przypadku stwierdzenia,
że kolekcja lub jej część spełniają kryteria, o których mowa w art. 5 ust. 3 rozporządzenia
nr 511/2014;
2)
wydaje decyzję o niespełnianiu przez kolekcję lub jej część kryteriów, o których mowa
w art. 5 ust. 3 rozporządzenia nr 511/2014 - w przypadku stwierdzenia, że kolekcja
lub jej część nie spełniają tych kryteriów.
Art. 8.
1.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska sporządza plan kontroli kolekcji lub ich części
zarejestrowanych w rejestrze kolekcji.
2.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska przekazuje do zatwierdzenia ministrowi właściwemu
do spraw środowiska plan kontroli kolekcji lub ich części zarejestrowanych w rejestrze
kolekcji na rok następny do końca listopada każdego roku.
Art. 9.
1.
Kontrole kolekcji lub ich części zarejestrowanych w rejestrze kolekcji przeprowadza
wojewódzki inspektor właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę posiadacza
kolekcji.
2.
Protokół przeprowadzonej kontroli kolekcji lub jej części zarejestrowanych w rejestrze
kolekcji jest przekazywany niezwłocznie Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska.
3.
W przypadku, o którym mowa w art. 5 ust. 4 zdanie drugie rozporządzenia nr 511/2014,
wojewódzki inspektor określa działania lub środki naprawcze, o których mowa w tym
przepisie, oraz wyznacza termin ich wykonania.
4.
Sprawozdanie, o którym mowa w art. 4 ust. 5 zdanie trzecie rozporządzenia 2015/1866,
posiadacz kolekcji składa do wojewódzkiego inspektora.
5.
W przypadku gdy działania i środki naprawcze nie zostały wykonane w wyznaczonym terminie,
wojewódzki inspektor wydaje decyzję stwierdzającą, że kolekcja lub jej część przestały
spełniać kryteria określone w art. 5 ust. 3 rozporządzenia nr 511/2014. Decyzja jest
przekazywana niezwłocznie ministrowi właściwemu do spraw środowiska.
Art. 10.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska współpracuje z ministrem właściwym do spraw środowiska
w zakresie opiniowania wniosków o uznanie za najlepszą praktykę, o których mowa w
art. 8 ust. 1 rozporządzenia nr 511/2014, oraz opiniowania zmian lub aktualizacji
uznanej najlepszej praktyki.
Art. 112)W brzmieniu ustalonym przez art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r..
Kto, wbrew obowiązkowi określonemu w art. 4 ust. 2 rozporządzenia nr 511/2014, przekazuje
lub wykorzystuje zasoby genetyczne lub tradycyjną wiedzę związaną z zasobami genetycznymi
bez wzajemnie uzgodnionych warunków lub niezgodnie z tymi warunkami, podlega karze
pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 100 000 zł.
Art. 122)W brzmieniu ustalonym przez art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r..
Kto, wbrew obowiązkowi określonemu w:
1)
art. 4 ust. 3 rozporządzenia nr 511/2014, nie uzyskuje, nie zachowuje lub nie przekazuje
kolejnym użytkownikom informacji i dokumentów, o których mowa w tym przepisie,
2)
art. 4 ust. 6 rozporządzenia nr 511/2014, nie przechowuje informacji związanych z
dostępem i podziałem korzyści przez dwadzieścia lat od zakończenia okresu wykorzystania
- podlega karze pieniężnej w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł.
Art. 132)W brzmieniu ustalonym przez art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r..
Kto, wbrew obowiązkowi określonemu w art. 4 ust. 5 rozporządzenia nr 511/2014, wykorzystuje
zasoby genetyczne mimo nieuzyskania zezwolenia na dostęp lub jego równoważnika oraz
nieustanowienia wzajemnie uzgodnionych warunków, podlega karze pieniężnej w wysokości
od 10 000 zł do 200 000 zł.
Art. 142)W brzmieniu ustalonym przez art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r..
Kto, wbrew obowiązkowi określonemu w art. 7 ust. 1 rozporządzenia nr 511/2014, nie
złożył oświadczenia o dołożeniu należytej staranności, podlega karze pieniężnej w
wysokości od 1000 zł do 20 000 zł.
Art. 152)W brzmieniu ustalonym przez art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r..
Kto, wbrew obowiązkowi określonemu w art. 7 ust. 2 rozporządzenia nr 511/2014, nie
złożył oświadczenia o dołożeniu należytej staranności lub nie przedłożył informacji,
o których mowa w tym przepisie, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do
100 000 zł.
Art. 16.
Karę pieniężną wymierza, w drodze decyzji, wojewódzki inspektor właściwy ze względu
na miejsce zamieszkania albo siedzibę użytkownika, albo miejsce prowadzenia działalności
związanej z wykorzystaniem zasobów genetycznych.
Art. 17.
Przy ustalaniu wysokości kar pieniężnych uwzględnia się rodzaj i zakres naruszenia,
w tym jego wpływ na różnorodność biologiczną, wartość wykorzystanych zasobów genetycznych
i potencjalnych korzyści z wykorzystania tych zasobów i tradycyjnej wiedzy związanej
z zasobami genetycznymi, dotychczasową działalność podmiotu, który popełnił naruszenie,
w zakresie objętym przepisami rozporządzenia nr 511/2014 oraz skutki naruszenia.
Art. 18.
Jeżeli okoliczności sprawy i dowody wskazują, że podmiot, który popełnił naruszenie,
dołożył wszelkich starań, aby do naruszenia nie doszło, lub że nie miał żadnego wpływu
na powstanie naruszenia, a nastąpiło ono na skutek okoliczności, których nie mógł
przewidzieć, wojewódzki inspektor odstępuje od wymierzenia kary pieniężnej i umarza
postępowanie.
Art. 19.
Karę pieniężną uiszcza się w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o wymierzeniu
kary stała się ostateczna, na rachunek bankowy wskazany w tej decyzji.
Art. 20.
Wpływy z tytułu kar pieniężnych stanowią dochód budżetu państwa.
Art. 21.
1.
Kary pieniężnej nie wymierza się po upływie 5 lat od dnia, w którym stwierdzono naruszenie.
2.
Obowiązek uiszczenia kary pieniężnej przedawnia się po upływie 5 lat od ostatniego
dnia terminu, w którym kara powinna zostać uiszczona.
Art. 22.
W sprawach dotyczących kar pieniężnych stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa , z tym że uprawnienia organu podatkowego przysługują wojewódzkiemu inspektorowi.
Art. 23.
(pominięty)3)Zamieszczony w obwieszczeniu.
Art. 24.
1.
W latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będący skutkiem finansowym
ustawy wynosi 14 732 842 zł, z tym że w roku:
1)
2016 r. - 0 zł;
2)
2017 r. - 1 800 538 zł;
3)
2018 r. - 1 616 538 zł;
4)
2019 r. - 1 616 538 zł;
5)
2020 r. - 1 616 538 zł;
6)
2021 r. - 1 616 538 zł;
7)
2022 r. - 1 616 538 zł;
8)
2023 r. - 1 616 538 zł;
9)
2024 r. - 1 616 538 zł;
10)
2025 r. - 1 616 538 zł.
2.
W przypadku zagrożenia przekroczenia limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, na dany
rok budżetowy zostaną zastosowane mechanizmy korygujące polegające, w stosunku do
osób zatrudnionych do realizacji nowych zadań, na:
1)
obniżeniu wysokości wynagrodzenia;
2)
obniżeniu wymiaru czasu pracy;
3)
redukcji liczby osób zatrudnionych.
3.
Organami właściwymi do wdrożenia mechanizmów korygujących, o których mowa w ust. 2,
są minister właściwy do spraw środowiska i wojewodowie.
4.
Organem właściwym do monitorowania wykorzystania limitu wydatków, o którym mowa w
ust. 1, jest minister właściwy do spraw środowiska.
Art. 25.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia4)Ustawa została ogłoszona w dniu 26 sierpnia 2016 r..
1)
Niniejsza ustawa służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 511/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków zapewniających zgodność użytkowników
w Unii z wymogami wynikającymi z Protokołu z Nagoi dotyczącego dostępu do zasobów
genetycznych oraz uczciwego i sprawiedliwego podziału korzyści wynikających z wykorzystania
tych zasobów (Dz. Urz. UE L 150 z 20.05.2014, str. 59) oraz rozporządzenia wykonawczego
Komisji (UE) 2015/1866 z dnia 13 października 2015 r. ustanawiającego szczegółowe
zasady wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 511/2014 w
odniesieniu do rejestru kolekcji, monitorowania zgodności użytkowników i najlepszych
praktyk (Dz. Urz. UE L 275 z 20.10.2015, str. 4).
2)
W brzmieniu ustalonym przez art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy
o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479), która
weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
3)
Zamieszczony w obwieszczeniu.
4)
Ustawa została ogłoszona w dniu 26 sierpnia 2016 r.