Obwieszczenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowejz dnia 27 czerwca 2019 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej
i Żeglugi Śródlądowej w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez samorząd województwa
zadań instytucji zarządzającej Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” oraz warunków
finansowania samorządu województwa w związku z wykonywaniem tych zadań
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 19 października 2016 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez samorząd województwa zadań instytucji zarządzającej Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” oraz warunków finansowania samorządu województwa w związku z wykonywaniem tych zadań
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 19 października
2016 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez samorząd województwa zadań
instytucji zarządzającej Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” oraz warunków finansowania
samorządu województwa w związku z wykonywaniem tych zadań , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 29 listopada
2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez
samorząd województwa zadań instytucji zarządzającej Programem Operacyjnym „Rybactwo
i Morze” oraz warunków finansowania samorządu województwa w związku z wykonywaniem
tych zadań .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 29 listopada
2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez
samorząd województwa zadań instytucji zarządzającej Programem Operacyjnym „Rybactwo
i Morze” oraz warunków finansowania samorządu województwa w związku z wykonywaniem
tych zadań , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 19 października 2016 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez samorząd województwa zadań instytucji zarządzającej Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” oraz warunków finansowania samorządu województwa w związku z wykonywaniem tych zadań1)Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 2324 oraz z 2018 r. poz. 100).
Na podstawie art. 6 ust. 7 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora
rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa warunki i sposób wykonywania przez samorząd województwa zadań
instytucji zarządzającej w ramach Priorytetu 4 - Zwiększenie zatrudnienia i spójności
terytorialnej, zwanego dalej „priorytetem 4”, zawartego w programie operacyjnym „Rybactwo
i Morze”, zwanym dalej „programem”, oraz warunki finansowania samorządu województwa
wykonującego jako instytucja pośrednicząca zadania instytucji zarządzającej.
§ 2.
1.
Samorząd województwa realizuje powierzone mu zadania instytucji zarządzającej określone
w art. 125:
1)
ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17
grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego
i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego
Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 2)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 270 z 15.10.2015,
str. 1, Dz. Urz. UE L 200 z 26.07.2016, str. 140 oraz Dz. Urz. UE L 259 z 27.09.2016,
str. 79., zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1303/2013”, przez:
a)
informowanie i rozpowszechnianie informacji o programie, w tym o zasadach i trybie
przyznawania pomocy w ramach priorytetu 4 zawartego w programie, w szczególności podawanie
tych informacji do publicznej wiadomości na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego,
oraz informowanie beneficjentów o obowiązkach wynikających z przyznania tej pomocy,
b)
przyjmowanie wniosków o dofinansowanie i wniosków o płatność oraz ich rejestrowanie
w postaci papierowej lub elektronicznej w sposób zapewniający prawidłową identyfikację
tych wniosków,
c)
zawieranie umów o dofinansowanie i rejestrowanie tych umów i ich zmian w postaci papierowej
lub elektronicznej oraz dokonywanie bieżącej aktualizacji tego rejestru,
d)
przechowywanie dokumentacji dotyczącej realizacji środków w ramach priorytetu 4 oraz
związanej z wykonywaniem przez samorząd województwa zadań instytucji zarządzającej,
e)
gromadzenie i opracowywanie danych niezbędnych do właściwego monitorowania i ewaluacji
priorytetu 4;
2)
ust. 3 rozporządzenia nr 1303/2013, przez:
a)
dokonywanie oceny wniosków o dofinansowanie w sposób określony w przepisach wydanych
na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju
sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, zwanej dalej „ustawą”,
b)
weryfikowanie wniosków o płatność, w tym kontrolowanie prawidłowości i kwalifikowalności
kosztów, oraz zatwierdzanie kwoty pomocy finansowej do wypłaty poszczególnym beneficjentom,
c)
informowanie o odmowie przyznania pomocy,
d3)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 29 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez samorząd województwa zadań instytucji zarządzającej Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” oraz warunków finansowania samorządu województwa w związku z wykonywaniem tych zadań (Dz. U. poz. 2264), które weszło w życie z dniem 21 grudnia 2017 r.)
rozpatrywanie wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy i ponagleń w sprawach o ustalenie
kwot pomocy pobranej nienależnie lub wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem oraz
ich rejestrowanie w postaci papierowej lub elektronicznej,
e)
przygotowywanie i przekazywanie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
zwanej dalej „Agencją”, w postaci papierowej lub elektronicznej:
-
-planu wydatków w ramach priorytetu 4 na rok bieżący i następny oraz jego aktualizacji,
-
-informacji o wysokości środków finansowych przeznaczonych do wypłaty poszczególnym beneficjentom,
-
-poświadczenia kwalifikowalności poniesionych wydatków w ramach priorytetu 4,
-
-zleceń płatności, w tym zleceń płatności zaliczkowych,
-
-informacji o pomocy pobranej nienależnie lub pomocy wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem, o której mowa w art. 32 ustawy, w zakresie niezbędnym do dochodzenia zwrotu tej pomocy,
-
-informacji o wystąpieniu nieprawidłowości i błędów w trakcie przyznawania, wypłaty lub zwrotu pomocy;
3)
ust. 4 rozporządzenia nr 1303/2013, przez:
a)
prowadzenie oceny i rejestru postępowań o udzielenie zamówień publicznych określonych
w art. 2 pkt 7a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych ,
b)
prowadzenie oceny zamówień w stosunku do beneficjentów niemających obowiązku stosowania
ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, pod kątem zachowania zasady konkurencyjności oraz racjonalności poniesionych wydatków,
c)
przeprowadzanie w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust.
6 ustawy kontroli:
-
-o których mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy,
-
-operacji na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy,
d4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
wydawanie decyzji administracyjnych:
-
-określających kwoty przypadające do zwrotu z tytułu wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem albo z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych , albo środków pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości,
-
-o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej w odniesieniu do należności, o których mowa w art. 60 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, dotyczących należności z tytułu środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego,
e)
zapobieganie nadużyciom finansowym i nieprawidłowościom, ich wykrywanie i usuwanie
oraz przekazywanie informacji dotyczących stwierdzonych nadużyć lub nieprawidłowości
do instytucji zarządzającej,
f)
przyjmowanie, weryfikowanie i zatwierdzanie sprawozdań, o których mowa w art. 25 ust.
1 pkt 4 ustawy,
g)
przygotowywanie prognozy wydatków w ramach priorytetu 4 oraz aktualizację tej prognozy.
2.
Samorząd województwa realizuje zadania instytucji zarządzającej, o których mowa w
ust. 1, w sposób zapewniający:
1)
prawidłowe, rzetelne, bezstronne, sprawne i terminowe wykonanie tych zadań;
2)
wdrożenie zatwierdzonych przez instytucję zarządzającą programem warunków technicznych
w zakresie trybu przygotowywania, obiegu i kontroli dokumentów, służących prawidłowemu
wykonywaniu tych zadań;
3)
bezpieczeństwo informacji, danych i dokumentów związanych z wykonywaniem tych zadań.
§ 3.
1.
Roczny plan kontroli, o którym mowa w art. 29 ustawy, samorząd województwa przygotowuje
i przekazuje instytucji zarządzającej do akceptacji w terminie do dnia 30 września
roku poprzedzającego rok, na który jest sporządzany plan.
2.
Dokumentację, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. d, przechowuje się do dnia 31
grudnia 2028 r.
§ 4.
Samorządowi województwa wykonującemu zadania instytucji zarządzającej przyznaje się
pomoc techniczną objętą programem, o której mowa w art. 59 ust. 1 rozporządzenia nr
1303/2013 oraz art. 78 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014
z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz
uchylającego rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006
i (WE) nr 791/2007, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 5)Zmiany niniejszego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 229 z 03.09.2015,
str. 16, Dz. Urz. UE L 14 z 21.01.2016, str. 43 oraz Dz. Urz. UE L 169 z 28.06.2016,
str. 18., zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia6)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 27 października 2016 r..
1)
Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej
- rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki
Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 2324 oraz z 2018 r. poz. 100).
2)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 270 z 15.10.2015,
str. 1, Dz. Urz. UE L 200 z 26.07.2016, str. 140 oraz Dz. Urz. UE L 259 z 27.09.2016,
str. 79.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej
i Żeglugi Śródlądowej z dnia 29 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie
warunków i sposobu wykonywania przez samorząd województwa zadań instytucji zarządzającej
Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze” oraz warunków finansowania samorządu województwa
w związku z wykonywaniem tych zadań (Dz. U. poz. 2264), które weszło w życie z dniem
21 grudnia 2017 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
Zmiany niniejszego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 229 z 03.09.2015,
str. 16, Dz. Urz. UE L 14 z 21.01.2016, str. 43 oraz Dz. Urz. UE L 169 z 28.06.2016,
str. 18.
6)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 27 października 2016 r.