Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrówz dnia 31 grudnia 2018 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji
przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem
nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie realizacji przez
Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania
rynku wieprzowiny , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem
nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem
nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny1)Tytuł w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny (Dz. U. poz. 1665), które weszło w życie z dniem 2 września 2017 r.
Na podstawie art. 12a ust. 1 2)Uchylony przez art. 22 pkt 4 ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. - Przepisy wprowadzające
ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (Dz. U. poz. 624), która weszła w życie
z dniem 1 września 2017 r.; na podstawie art. 60 ust. 3 ustawy z dnia 10 lutego 2017 r.
- Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa przepisy wykonawcze
wydane na podstawie art. 12a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych
rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945) zachowują moc i mogą być zmieniane lub
uchylane na podstawie art. 6c ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 2137). ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z
2018 r. poz. 945) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa zadania realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa3)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1., zwaną dalej „Agencją”, związane z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania
rynku wieprzowiny określonych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 324/2014 z dnia 28 marca 2014 r. przyjmującym
nadzwyczajne środki wspierania rynku wieprzowiny w Polsce , zwanym dalej „rozporządzeniem nr 324/2014”.
§ 2.
Agencja realizuje zadania związane z udzielaniem pomocy, o której mowa w art. 1 ust.
1 rozporządzenia nr 324/2014, zwanej dalej „pomocą”, w tym, w zakresie określonym
w:
1)
art. 4 ust. 1 lit. a i b oraz art. 5 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 324/2014, przez
pozyskiwanie informacji od Inspekcji Weterynaryjnej;
24)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.)
art. 4 ust. 1 lit. c i d rozporządzenia nr 324/2014, przeprowadza kontrole; do tych
kontroli stosuje się odpowiednio art. 20 i art. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych.
§ 3.
Prezes Agencji przekazuje Komisji Europejskiej informacje, o których mowa w art. 4
i art. 5 rozporządzenia nr 324/2014.
§ 4.
Pomoc jest udzielana, jeżeli zostały spełnione warunki określone w art. 1, art. 3
i art. 4 ust. 1 rozporządzenia nr 324/2014.
§ 5.
1.
Pomoc jest udzielana producentowi rolnemu będącemu posiadaczem świń, o których mowa
w art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 324/2014.
2.
Pomoc jest udzielana w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez dyrektora oddziału
regionalnego5)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1. Agencji właściwego ze względu na miejsce siedziby stada, z którego pochodzą świnie,
do których przysługuje pomoc.
3.
Wniosek o udzielenie pomocy zawiera informacje niezbędne do ustalenia wysokości pomocy,
w szczególności:
1)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;
2)
numer siedziby stada, z którego pochodzą świnie, nadany na podstawie przepisów o systemie
identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz wskazanie adresu siedziby stada;
3)
numer rejestracyjny wnioskodawcy, o którym mowa w art. 23 6)Uchylony przez art. 22 pkt 9 ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. - Przepisy wprowadzające
ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (Dz. U. poz. 624), która weszła w życie
z dniem 1 września 2017 r. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych, jeżeli został
nadany;
4)
numer rachunku bankowego wnioskodawcy, na który ma być wypłacona pomoc;
5)
wykaz dostaw partii świń do uboju zawierający w szczególności numer i datę wystawienia
faktury, datę sprzedaży, liczbę sprzedanych świń objętych kodem CN 0103 92 19 w sztukach
i masę poubojową ciepłą (MPC) uzyskanych z nich tusz lub masę świń wyrażoną w wadze
żywej oraz liczbę sprzedanych loch objętych kodem CN 0103 92 11 w sztukach i masę
poubojową ciepłą (MPC) uzyskanych z nich tusz lub masę loch wyrażoną w wadze żywej.
4.
Do wniosku dołącza się:
1)
kopie faktur sprzedaży świń objętych wnioskiem potwierdzone za zgodność z oryginałem
przez wnioskodawcę;
2)
kopie wydanych przez powiatowego lekarza weterynarii w wyniku podjęcia środków w związku
z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń świadectw zdrowia i pozwoleń na
przemieszczanie świń objętych fakturami, o których mowa w pkt 1, potwierdzone za zgodność
z oryginałem przez wnioskodawcę;
3)
specyfikację świń, z uwzględnieniem podziału na świnie objęte kodem CN 0103 92 19
oraz lochy objęte kodem CN 0103 92 11, objętych fakturami, o których mowa w pkt 1,
zawierającą masę każdej sztuki wyrażoną w wadze żywej lub masie poubojowej ciepłej
(MPC).
5.
Wniosek o udzielenie pomocy składa się na formularzu opracowanym i udostępnionym przez
Agencję.
6.
Wniosek o udzielenie pomocy składa się do oddziału regionalnego5)Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1. Agencji właściwego ze względu na miejsce siedziby stada, w terminie do dnia 30 maja
2014 r., chyba że wcześniej zostanie osiągnięty maksymalny całkowity limit pomocy,
o którym mowa w art. 3 ust. 4 rozporządzenia nr 324/2014.
§ 6.
1.
Wysokość pomocy do każdej sztuki świni ustala się zgodnie z art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia
nr 324/2014.
2.
Masę, o której mowa w art. 3 ust. 2 rozporządzenia nr 324/2014, ustala się, biorąc
pod uwagę masę poubojową ciepłą (MPC) tuszy świni.
3.
W przypadku gdy masa poubojowa ciepła (MPC) tuszy świni jest mniejsza niż 100 kg,
wysokość pomocy przysługującej do tej świni stanowi iloczyn masy poubojowej ciepłej
(MPC) tuszy świni i kwoty, o której mowa w art. 3 ust. 2 rozporządzenia nr 324/2014.
4.
W przypadku gdy podmiot prowadzący rzeźnię świń nie może ustalić:
1)
masy poubojowej ciepłej (MPC) tuszy świni, masę tę ustala się jako iloczyn wagi żywej
świni i współczynnika wydajności rzeźnej wynoszącego 0,78;
2)
masy świni w wadze żywej, masę tę ustala się jako iloraz masy poubojowej ciepłej (MPC)
tuszy i współczynnika wydajności rzeźnej wynoszącego 0,78.
5.
Przeliczenie kwot wyrażonych w euro na złote następuje zgodnie z zasadami określonymi
w art. 2 ust. 6 i art. 11 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1913/2006 z dnia 20 grudnia
2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania agromonetarnego systemu euro
w rolnictwie i zmieniającego niektóre rozporządzenia 7)Utraciło moc na podstawie art. 44 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 907/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do agencji płatniczych i innych organów, zarządzania
finansami, rozliczania rachunków, zabezpieczeń oraz stosowania euro (Dz. Urz. UE L
255 z 28.08.2014, str. 18, z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 4 września 2014 r..
§ 7.
W przypadku osiągnięcia maksymalnego całkowitego limitu pomocy określonego w art.
3 ust. 4 rozporządzenia nr 324/2014 Prezes Agencji niezwłocznie podaje tę informację
do publicznej wiadomości na stronie internetowej Agencji.
§ 8.
Decyzja o przyznaniu pomocy podlega natychmiastowemu wykonaniu.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia8)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 kwietnia 2014 r..
1)
Tytuł w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28
sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Rynku
Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny
(Dz. U. poz. 1665), które weszło w życie z dniem 2 września 2017 r.
2)
Uchylony przez art. 22 pkt 4 ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. - Przepisy wprowadzające
ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (Dz. U. poz. 624), która weszła w życie
z dniem 1 września 2017 r.; na podstawie art. 60 ust. 3 ustawy z dnia 10 lutego 2017 r.
- Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa przepisy wykonawcze
wydane na podstawie art. 12a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych
rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945) zachowują moc i mogą być zmieniane lub
uchylane na podstawie art. 6c ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 2137).
3)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
5)
Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 1.
6)
Uchylony przez art. 22 pkt 9 ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. - Przepisy wprowadzające
ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (Dz. U. poz. 624), która weszła w życie
z dniem 1 września 2017 r.
7)
Utraciło moc na podstawie art. 44 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 907/2014
z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i
Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do agencji płatniczych i innych organów, zarządzania
finansami, rozliczania rachunków, zabezpieczeń oraz stosowania euro (Dz. Urz. UE L
255 z 28.08.2014, str. 18, z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 4 września 2014 r.
8)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 kwietnia 2014 r.