Obwieszczenie Ministra Infrastrukturyz dnia 6 marca 2018 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa
i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowych warunków wykonywania lotów międzynarodowych
z materiałami niebezpiecznymi 1)Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101
i 176).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca
2012 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania lotów międzynarodowych z materiałami
niebezpiecznymi , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 listopada 2017 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania lotów międzynarodowych
z materiałami niebezpiecznymi .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 listopada 2017 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania lotów międzynarodowych
z materiałami niebezpiecznymi , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101
i 176).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania lotów międzynarodowych z materiałami niebezpiecznymi1)Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101 i 176).
Na podstawie art. 153b ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki dotyczące wykonywania lotów międzynarodowych
z materiałami niebezpiecznymi na pokładzie cywilnych statków powietrznych, w tym lotów
tranzytowych.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
2)
Prezesie Urzędu - rozumie się przez to Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
32)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania lotów międzynarodowych z materiałami niebezpiecznymi (Dz. U. poz. 2268), które weszło w życie z dniem 22 grudnia 2017 r.)
Załączniku 18 do Konwencji - rozumie się przez to Załącznik 18 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago
dnia 7 grudnia 1944 r. , wraz ze zmianami obowiązującymi od dnia ich wejścia w życie w stosunku do Rzeczypospolitej
Polskiej, ogłoszonymi w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
42)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania lotów międzynarodowych z materiałami niebezpiecznymi (Dz. U. poz. 2268), które weszło w życie z dniem 22 grudnia 2017 r.)
Instrukcjach Technicznych - rozumie się przez to Instrukcje Techniczne w rozumieniu
pkt 119 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 965/2012 z dnia 5 października
2012 r. ustanawiającego wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące
się do operacji lotniczych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady
(WE) nr 216/2008 4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 227 z 24.08.2013,
str. 1, Dz. Urz. UE L 23 z 28.01.2014, str. 27, Dz. Urz. UE L 28 z 31.01.2014, str.
17, Dz. Urz. UE L 123 z 24.04.2014, str. 1, Dz. Urz. UE L 24 z 30.01.2015, str. 5,
Dz. Urz. UE L 106 z 24.04.2015, str. 18, Dz. Urz. UE L 206 z 01.08.2015, str. 21,
Dz. Urz. UE L 330 z 16.12.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 198 z 23.07.2016, str. 13, Dz.
Urz. UE L 350 z 22.12.2016, str. 126 oraz Dz. Urz. UE L 55 z 02.03.2017, str. 1., o których mowa w Załączniku 18 do Konwencji.
§ 3.
1.
Szczegółowe warunki wykonywania lotów międzynarodowych z materiałami niebezpiecznymi,
w tym lotów tranzytowych, dla:
1)
cywilnych statków powietrznych - określają normy i zalecane metody postępowania zawarte
w Załączniku 18 do Konwencji, z wyłączeniem zalecanej metody postępowania, o której
mowa w pkt 12.2;
25)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
przewozów lotniczych przy użyciu samolotów - określają przepisy rozporządzenia Komisji (UE) nr 965/2012 z dnia 5 października 2012 r. ustanawiającego
wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do operacji lotniczych
zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008.
2.
Szczegółowe warunki dotyczące postępowania z materiałami niebezpiecznymi transportowanymi
drogą lotniczą, w tym ich przygotowania do transportu, określają Instrukcje Techniczne.
3.
Kompetencje i obowiązki „właściwej władzy”, „władzy krajowej” oraz „odpowiedniej władzy”,
o których mowa w Załączniku 18 do Konwencji, wykonuje Prezes Urzędu.
§ 4.
1.
Zgodę na lot międzynarodowy cywilnych statków powietrznych, o której mowa w art. 153a
ustawy, wydaje się na wniosek złożony w terminie nie krótszym niż 20 dni roboczych
przed planowanym wykonaniem lotu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
określenie wnioskodawcy i jego adresu;
2)
nazwę, siedzibę i adres przewoźnika lotniczego lub innego wykonawcy lotu;
3)
opis trasy, na której ma być wykonywany lot, w tym proponowanej trasy alternatywnej,
wraz z planowanymi terminami i numerami lotu;
4)
typy statków powietrznych i ich znaki rejestracyjne;
5)
wykaz materiałów niebezpiecznych, ich ilość oraz sposób pakowania, opisane zgodnie
z Instrukcjami Technicznymi;
6)
określenie zleceniodawcy wykonania lotu z materiałami niebezpiecznymi i jego adresu;
7)
określenie odbiorcy materiałów niebezpiecznych i jego adresu;
8)
oświadczenie, że wnioskujący zapewni poziom bezpieczeństwa zgodny z postanowieniami
Instrukcji Technicznych oraz wyjaśnienie konieczności wykonania przewozu drogą lotniczą;
9)
uzasadnienie.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
kopię dokumentu ubezpieczenia stwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności
cywilnej za szkody związane z eksploatacją statków powietrznych, przewozem lotniczym
pasażerów, bagażu, towarów i poczty oraz w stosunku do osób trzecich;
2)
kopię deklaracji nadawcy ( Shipper’s Declaration for Dangerous Goods ), o której mowa w Instrukcjach Technicznych, sporządzonej zgodnie z postanowieniami
tych Instrukcji;
3)
w przypadku przewoźnika lotniczego nieposiadającego koncesji wydanej przez Prezesa
Urzędu - dodatkowo kopię certyfikatu przewoźnika lotniczego ( Air Operator Certificate - AOC ), określającego uprawnienie do przewozu materiałów niebezpiecznych oraz kopie świadectw
zdatności do lotu statków powietrznych, w tym zapasowych statków powietrznych.
4.
Jeżeli dokumenty wymienione w ust. 3 nie potwierdzają zachowania ogólnego poziomu
bezpieczeństwa, o którym mowa w Załączniku 18 do Konwencji, Prezes Urzędu, w celu
potwierdzenia zachowania tego wymogu, może żądać przedstawienia dodatkowych dokumentów,
w szczególności kopii karty charakterystyki materiału niebezpiecznego lub zgody dotyczącej
wnioskowanego transportu materiałów niebezpiecznych wydanej przez państwo pochodzenia
lub państwo pochodzenia przewoźnika lotniczego, w rozumieniu Załącznika 18 do Konwencji.
5.
Termin, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy lotów związanych z pomocą humanitarną,
ratowaniem życia, pomocą w klęskach żywiołowych, ochroną środowiska, obronnością kraju
lub bezpieczeństwem.
§ 5.
Instytucja zapewniająca służby kontroli ruchu lotniczego na podstawie przesłanej przez
Prezesa Urzędu kopii zgody, o której mowa w art. 153a ustawy, albo kopii odmowy jej
wydania, odpowiednio umożliwia albo odmawia wykonania lotu z materiałem niebezpiecznym
na pokładzie statku powietrznego.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia6)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 6 sierpnia 2012 r..7)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 11 lipca 2008 r. w sprawie przewozu lotniczego materiałów wymagających szczególnego
traktowania (Dz. U. poz. 814), które na podstawie art. 20 ustawy z dnia 30 czerwca
2011 r. o zmianie ustawy - Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.
1015) utraciło moc z dniem 18 września 2011 r.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - transport kieruje Minister Infrastruktury,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U.
poz. 101 i 176).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa
z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków
wykonywania lotów międzynarodowych z materiałami niebezpiecznymi (Dz. U. poz. 2268),
które weszło w życie z dniem 22 grudnia 2017 r.
3)
Zmiany wymienionej Konwencji zostały ogłoszone w Dz. U. z 1959 r. poz. 214, z 1963 r.
poz. 137 i 138, z 1969 r. poz. 210 i 211, z 1976 r. poz. 130, 131, 188, 189, 227 i
228, z 1984 r. poz. 199 i 200, z 2000 r. poz. 446 i 447, z 2002 r. poz. 527 i 528,
z 2003 r. poz. 700 i 701 oraz z 2012 r. poz. 368, 369, 370 i 371.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 227 z 24.08.2013,
str. 1, Dz. Urz. UE L 23 z 28.01.2014, str. 27, Dz. Urz. UE L 28 z 31.01.2014, str.
17, Dz. Urz. UE L 123 z 24.04.2014, str. 1, Dz. Urz. UE L 24 z 30.01.2015, str. 5,
Dz. Urz. UE L 106 z 24.04.2015, str. 18, Dz. Urz. UE L 206 z 01.08.2015, str. 21,
Dz. Urz. UE L 330 z 16.12.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 198 z 23.07.2016, str. 13, Dz.
Urz. UE L 350 z 22.12.2016, str. 126 oraz Dz. Urz. UE L 55 z 02.03.2017, str. 1.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
6)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 6 sierpnia 2012 r.
7)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 11 lipca 2008 r. w sprawie przewozu lotniczego materiałów wymagających szczególnego
traktowania (Dz. U. poz. 814), które na podstawie art. 20 ustawy z dnia 30 czerwca
2011 r. o zmianie ustawy - Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.
1015) utraciło moc z dniem 18 września 2011 r.