Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwojuz dnia 22 lutego 2018 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju
w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków
Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej 1)Minister Inwestycji i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - budownictwo,
planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust.
2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Inwestycji i Rozwoju (Dz. U. poz. 94 i 175).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie
opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej
Komisji Kwalifikacyjnej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 grudnia 2016 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia
członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 grudnia 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz
wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Inwestycji i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - budownictwo,
planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust.
2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie
szczegółowego zakresu działania Ministra Inwestycji i Rozwoju (Dz. U. poz. 94 i 175).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej1)Obecnie działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo kieruje Minister Inwestycji i Rozwoju, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Inwestycji i Rozwoju (Dz. U. poz. 94 i 175).
Na podstawie art. 191 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz tryb jej pobierania;
2)
przypadki uzasadniające zwrot opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz tryb jej
zwrotu;
3)
wysokość wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej.
§ 2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami;
2)
kandydat - osobę, która ubiega się o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania
nieruchomości;
3)
Komisja - Państwową Komisję Kwalifikacyjną, o której mowa w art. 191 ust. 3 ustawy;
53)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
ministerstwo - urząd obsługujący ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania
i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa;
6)
zespół kwalifikacyjny - zespół, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art.
197 pkt 1-5 ustawy.
§ 3.
1.
Kandydat wnosi opłatę za postępowanie kwalifikacyjne na rachunek bankowy ministerstwa,
którego numer jest udostępniony na stronie internetowej ministerstwa.
2.
Opłatę wnosi się nie później niż w dniu złożenia wniosku o nadanie uprawnień zawodowych
w zakresie szacowania nieruchomości.
§ 4.
1.
Wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne jest uzależniona od etapu postępowania
kwalifikacyjnego i wynosi:
1)
za pierwszy etap postępowania kwalifikacyjnego, zwany dalej „etapem wstępnym” - 250
zł;
2)
w drugim etapie postępowania kwalifikacyjnego, zwanym dalej „egzaminem”:
a)
za część pisemną egzaminu - 450 zł,
b)
za część ustną egzaminu - 450 zł.
2.
Opłatę za postępowanie kwalifikacyjne kandydat wnosi w całości za etap wstępny i za
egzamin.
3.
W przypadku ponownego przystąpienia przez kandydata do części pisemnej i ustnej egzaminu
wysokość opłaty za egzamin wynosi 450 zł odpowiednio za każdą część egzaminu.
4.
W przypadku ponownego przystąpienia przez kandydata do części ustnej egzaminu wysokość
opłaty wynosi 450 zł.
5.
W przypadku złożenia przez kandydata wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w trybie
art. 127 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego , wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne wynosi 250 zł.
§ 5.
1.
Wniesiona opłata za postępowanie kwalifikacyjne podlega zwrotowi:
1)
za całość postępowania kwalifikacyjnego, w przypadku gdy kandydat nie później niż
na 7 dni przed terminem etapu wstępnego wycofa wniosek o nadanie uprawnień zawodowych
w zakresie szacowania nieruchomości;
2)
za część pisemną i ustną egzaminu, w przypadku gdy kandydat:
a)
nie został dopuszczony do egzaminu,
b)
nie później niż na 7 dni przed terminem części pisemnej egzaminu wycofał wniosek o
ponowne przystąpienie do egzaminu;
3)
za część ustną egzaminu, w przypadku gdy kandydat:
a)
nie stawił się na części pisemnej egzaminu,
b)
zakończył część pisemną egzaminu wynikiem negatywnym,
c)
wycofał wniosek o ponowne przystąpienie do części ustnej egzaminu, nie później niż
na 7 dni przed terminem tej części egzaminu.
2.
Wniesiona opłata za postępowanie kwalifikacyjne podlega również zwrotowi:
1)
za część pisemną i ustną egzaminu, w przypadku gdy kandydat nie przystąpił do części
pisemnej egzaminu,
2)
za część ustną egzaminu, w przypadku gdy kandydat nie przystąpił do tej części egzaminu
- jeżeli nastąpiło to z przyczyn losowych, a kandydat złożył udokumentowany wniosek
o zwrot wniesionej opłaty w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia poszczególnych
części egzaminu, do których kandydat nie przystąpił.
§ 6.
1.
W przypadkach, o których mowa w § 5, wniesioną opłatę za postępowanie kwalifikacyjne
albo odpowiednią jego część zwraca się na wskazany przez kandydata numer rachunku
bankowego albo przekazem pocztowym.
2.
Zwrot opłaty, o której mowa w § 5 ust. 1, następuje w terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia
poszczególnych etapów postępowania kwalifikacyjnego lub jego części, do których kandydat
nie przystąpił lub do których nie został dopuszczony.
3.
Zwrot opłaty, o której mowa w § 5 ust. 2, następuje w terminie 30 dni od dnia złożenia
przez kandydata wniosku o zwrot wniesionej opłaty.
§ 7.
Wysokość wynagrodzenia za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego wynosi:
1)
za przeprowadzenie etapu wstępnego:
a)
dla przewodniczącego i sekretarza zespołu kwalifikacyjnego - 5% opłaty, o której mowa
w § 4 ust. 1 pkt 1, za każdy rozpatrzony wniosek o nadanie uprawnień zawodowych w
zakresie szacowania nieruchomości,
b)
dla pozostałych członków zespołu kwalifikacyjnego - 4,4% opłaty, o której mowa w §
4 ust. 1 pkt 1, za każdy rozpatrzony wniosek o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie
szacowania nieruchomości;
2)
za przeprowadzenie części pisemnej egzaminu:
a)
dla przewodniczącego i sekretarza zespołu kwalifikacyjnego - 7,44% opłaty, o której
mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. a lub ust. 3, za każdego egzaminowanego kandydata,
b)
dla pozostałych członków zespołu kwalifikacyjnego - 6,84% opłaty, o której mowa w
§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. a lub ust. 3, za każdego egzaminowanego kandydata;
3)
za przeprowadzenie części ustnej egzaminu:
a)
dla przewodniczącego i sekretarza zespołu kwalifikacyjnego - 10,6% opłaty, o której
mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. b lub ust. 3, lub ust. 4, za każdego egzaminowanego kandydata,
b)
dla pozostałych członków zespołu kwalifikacyjnego - 10,1% opłaty, o której mowa w
§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. b lub ust. 3, lub ust. 4, za każdego egzaminowanego kandydata;
4)
w przypadku złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w trybie art. 127 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego:
a)
dla przewodniczącego i sekretarza zespołu kwalifikacyjnego - 12,22% opłaty, o której
mowa w § 4 ust. 5,
b)
dla pozostałych członków zespołu kwalifikacyjnego - 9,8% opłaty, o której mowa w §
4 ust. 5.
§ 8.
Wysokość wynagrodzenia za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego dla przewodniczącego
Komisji, a w przypadku jego nieobecności - dla osoby wykonującej zadania przewodniczącego
Komisji, wynosi 0,9% opłat, o których mowa w:
1)
§ 4 ust. 1 pkt 1 - za każdy rozpatrzony wniosek o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie
szacowania nieruchomości;
2)
§ 4 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 i 4 - za każdego egzaminowanego kandydata;
3)
§ 4 ust. 5 - za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego w przypadku złożenia
wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w trybie art. 127 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia4)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 17 marca 2014 r..5)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 22 czerwca 2010 r. w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości
wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (Dz. U. poz. 752 oraz z
2013 r. poz. 10), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
zgodnie z art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących
wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829).
1)
Obecnie działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie
przestrzenne oraz mieszkalnictwo kieruje Minister Inwestycji i Rozwoju, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Inwestycji i Rozwoju (Dz. U. poz.
94 i 175).
2)
Przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 grudnia
2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne
oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (Dz. U. z
2017 r. poz. 20), które weszło w życie z dniem 5 stycznia 2017 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 17 marca 2014 r.
5)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury
z dnia 22 czerwca 2010 r. w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości
wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej (Dz. U. poz. 752 oraz z
2013 r. poz. 10), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
zgodnie z art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących
wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829).