Obwieszczenie Ministra Infrastrukturyz dnia 31 stycznia 2018 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie
wysokości opłat za wydanie dokumentów związanych z wykonywaniem publicznego transportu
zbiorowego oraz wzorów tych dokumentów
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 lutego 2011 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów związanych z wykonywaniem publicznego transportu zbiorowego oraz wzorów tych dokumentów
- Załącznik nr 1 - Zaświadczenie na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego (wzór)
- Załącznik nr 2 - Potwierdzenie zgłoszenia przewozu (wzór)
- Załącznik nr 3 - Wypis z potwierdzenia zgłoszenia przewozu (wzór)
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 lutego 2011 r. w sprawie wysokości
opłat za wydanie dokumentów związanych z wykonywaniem publicznego transportu zbiorowego
oraz wzorów tych dokumentów , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 października 2016 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów związanych
z wykonywaniem publicznego transportu zbiorowego oraz wzorów tych dokumentów .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2-4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 października
2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów
związanych z wykonywaniem publicznego transportu zbiorowego oraz wzorów tych dokumentów , które stanowią:
„
§ 2.
Zaświadczenia na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, potwierdzenia zgłoszenia
przewozu oraz wypisy z potwierdzenia zgłoszenia przewozu wydane zgodnie ze wzorami
określonymi w dotychczasowych przepisach zachowują ważność przez okres, na który zostały
wydane.
§ 3.
Zaświadczenia na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, potwierdzenia zgłoszenia
przewozu oraz wypisy z potwierdzenia zgłoszenia przewozu wydrukowane zgodnie ze wzorami
określonymi w dotychczasowych przepisach mogą być nadal wydawane, z wyłączeniem powiatowo-gminnych
przewozów pasażerskich oraz metropolitalnych przewozów pasażerskich, jednak nie dłużej
niż do dnia 31 grudnia 2017 r.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 lutego 2011 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów związanych z wykonywaniem publicznego transportu zbiorowego oraz wzorów tych dokumentów1)Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101 i 176).
Na podstawie art. 38 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym zarządza się, co następuje:
§ 1.
Przepisy rozporządzenia określają:
1)
wysokość opłat za:
a)
wydanie zaświadczenia na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, zwanego dalej
„zaświadczeniem”, oraz wtórnika zaświadczenia,
b)
zmianę zaświadczenia,
c)
wydanie potwierdzenia zgłoszenia przewozów, zwanego dalej „potwierdzeniem”, wtórnika
potwierdzenia, wypisu z potwierdzenia oraz za zmianę potwierdzenia;
2)
wzory dokumentów związanych z wykonywaniem publicznego transportu zbiorowego.
§ 2.
1.
Za wydanie dokumentów, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, pobiera się opłatę w wysokości
20 zł za każdy dokument wydany na środek transportu, którym ma być wykonywany publiczny
transport zbiorowy.
2.
Opłatę w wysokości 10 zł pobiera się za:
1)
zmianę zaświadczenia;
2)
zmianę załącznika do zaświadczenia.
3.
Jeżeli zmiana załącznika do zaświadczenia jest związana ze zmianą zaświadczenia, pobiera
się opłatę w wysokości 20 zł.
4.
Przepisy ust. 1-3 nie mają zastosowania do zaświadczeń wydawanych samorządowemu zakładowi
budżetowemu.
§ 3.
1.
Za wydanie potwierdzenia w transporcie drogowym pobiera się następujące opłaty:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.
Za zmianę potwierdzenia pobiera się opłatę w wysokości 10 zł.
3.
Za zmianę załącznika do potwierdzenia:
1)
w zakresie zwiększenia liczby kursów wykonywanych na określonej linii komunikacyjnej
- pobiera się opłatę w wysokości 10% opłaty jak za wydanie potwierdzenia;
2)
inną niż zmiana, o której mowa w pkt 1 - pobiera się opłatę w wysokości 10 zł.
4.
Jeżeli zmiana załącznika do potwierdzenia, o której mowa w ust. 3 pkt 1, jest związana
ze zmianą potwierdzenia, pobiera się sumę opłat, o których mowa w ust. 2 i 3.
5.
Przez zmianę potwierdzenia, o której mowa w ust. 2, rozumie się zmianę:
1)
danych określonych w potwierdzeniu;
2)
warunków określonych w potwierdzeniu w przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających
wykonywanie przewozu zgodnie z określonym w potwierdzeniu przebiegiem linii komunikacyjnej.
§ 4.
1.
Za wydanie potwierdzenia w:
1)
transporcie innym szynowym,
2)
transporcie linowym,
3)
transporcie linowo-terenowym,
4)
transporcie morskim,
5)
żegludze śródlądowej
- pobiera się następujące opłaty:
|
2.
Do zmiany potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Za zmianę załącznika do potwierdzenia pobiera się opłatę w wysokości 10 zł.
4.
Jeżeli zmiana załącznika do potwierdzenia jest związana ze zmianą potwierdzenia, pobiera
się opłatę w wysokości 20 zł.
§ 5.
1.
Opłatę w wysokości 10 zł pobiera się za wydanie:
1)
wtórnika potwierdzenia;
2)
wypisu z potwierdzenia.
2.
W przypadku utraty albo zniszczenia wtórnika potwierdzenia lub wypisu z potwierdzenia
przewoźnik składa oświadczenie, że odnaleziony wtórnik potwierdzenia albo wypis z
potwierdzenia zostanie niezwłocznie zwrócony organizatorowi, który go wydał.
§ 6.
Opłaty, o których mowa w § 2-5, uiszczane są przy składaniu wniosku o wydanie odpowiednich
dokumentów.
§ 7.
Wzór:
1)
zaświadczenia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
potwierdzenia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
wypisu z potwierdzenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2011 r.
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie
§ 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2018 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 101
i 176).
Załącznik nr 1 - Zaświadczenie na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego (wzór)2)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów związanych z wykonywaniem publicznego transportu zbiorowego oraz wzorów tych dokumentów (Dz. U. z 2017 r. poz. 41), które weszło w życie z dniem 6 stycznia 2017 r.
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa
z dnia 27 października 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat
za wydanie dokumentów związanych z wykonywaniem publicznego transportu zbiorowego
oraz wzorów tych dokumentów (Dz. U. z 2017 r. poz. 41), które weszło w życie z dniem
6 stycznia 2017 r.
Załącznik nr 2 - Potwierdzenie zgłoszenia przewozu (wzór)3)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
Załącznik nr 3 - Wypis z potwierdzenia zgłoszenia przewozu (wzór)4)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.