Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 14 września 2018 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji
Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w
latach 2017-2020”
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”
- Załącznik nr 1 - Podział kwot przeznaczonych na realizację programu w formacjach
- Załącznik nr 2 - Podział kwot przeznaczonych na realizację przedsięwięć programu
- Załącznik nr 3 - Podział kwot przeznaczonych na realizację przedsięwzięć programu w formacjach
- Załącznik nr 4 - Podział kwot środków z rezerwy celowej przeznaczonych na realizację programu w formacjach
- Załącznik nr 5 - Podział kwot środków z rezerwy celowej przeznaczonych na realizację przedsięwzięć programu
- Załącznik nr 6 - Podział kwot środków z rezerwy celowej przeznaczonych na realizację przedsięwzięć programu w formacjach
- Załącznik nr 7 - Wzrost wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży
Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 12 września 2018 r.
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje
art. 392 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa , który stanowi:
„
Art. 392.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2018 r., z wyjątkiem art. 346, który wchodzi
w życie z dniem ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”1)Tytuł ustawy ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138), która weszła w życie z dniem 1 lutego 2018 r.
Art. 1.
12)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
Ustanawia się „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży
Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”, zwany dalej „Programem”.
22)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
Wdrożenie Programu ma na celu poprawę skuteczności i sprawności działania Policji,
Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, zwanych dalej
„formacjami”, i stworzenie warunków sprzyjających realizacji ich ustawowych zadań
przez modernizację infrastruktury, sprzętu i wyposażenia, a także wzmocnienie motywacyjnego
systemu uposażeń funkcjonariuszy oraz zwiększenie konkurencyjności wynagrodzeń pracowników
cywilnych formacji.
3.
Program nie jest programem wieloletnim w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych .
4.
Podmioty realizujące Program, w celu sfinansowania w poszczególnych latach przedsięwzięć
określonych w art. 2 pkt 1-3, mogą zaciągać zobowiązania do wysokości łącznej kwoty
wydatków przewidzianych w Programie na dane przedsięwzięcie, po uprzednim uzyskaniu
zgody:
1)
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanego dalej „Ministrem”, lub właściwego
wojewody - w odniesieniu do środków budżetu państwa, których są dysponentami;
2)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych - w odniesieniu do środków ujmowanych
w rezerwie celowej, o której mowa w art. 4 ust. 2.
Art. 2.
Zakres Programu obejmuje realizację następujących przedsięwzięć:
1)
inwestycje budowlane;
2)
zakupy wyposażenia formacji w zakresie sprzętu:
a)
transportowego,
b)
uzbrojenia i techniki specjalnej,
c)
informatyki i łączności;
3)
zakupy wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy;
4)
wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy przez podwyższenie wielokrotności
kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy i zróżnicowanie struktury
oraz wielkości uposażeń funkcjonariuszy;
5)
zwiększenie konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych formacji przez dokonanie
określonych w Programie podwyżek.
Art. 3.
13)Ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 1..
Program realizują Komendanci Główni: Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży
Pożarnej, a także jednostki organizacyjne im podległe i przez nich nadzorowane lub
kontrolowane oraz Komendant Służby Ochrony Państwa.
2.
Programem są objęte również jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego
systemu ratowniczo-gaśniczego i jednostki ochotniczych straży pożarnych - realizujące
zadania zlecone z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Art. 4.
1.
Ogólna kwota wydatków na realizację Programu wyniesie 9 186 697 tys. zł, w tym w:
1)
2017 r. - 1 389 611 tys. zł;
2)
2018 r. - 1 922 888 tys. zł;
3)
2019 r. - 3 075 973 tys. zł;
4)
2020 r. - 2 798 225 tys. zł.
2.
W ramach kwot określonych w ust. 1 wydatki ujmowane w tworzonej corocznie rezerwie
celowej na realizację Programu wynoszą łącznie 3 715 786 tys. zł, z tego w:
1)
2017 r. - 280 000 tys. zł;
2)
2018 r. - 748 168 tys. zł;
3)
2019 r. - 1 853 889 tys. zł;
4)
2020 r. - 833 729 tys. zł.
3.
Podział kwot, o których mowa w ust. 1, na formacje i przedsięwzięcia jest określony
w załącznikach nr 1-3 do ustawy.
4.
Podział kwot ujętych w rezerwie celowej, o której mowa w ust. 2, na formacje i przedsięwzięcia
jest określony w załącznikach nr 4-6 do ustawy.
5.
Wzrost wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy,
umożliwiający wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń, jest określony w załączniku
nr 7 do ustawy.
Art. 5.
1.
Nadzór nad realizacją Programu sprawuje Minister.
2.
Minister dokonuje oceny realizacji przedsięwzięć oraz wielkości wydatkowanych środków
budżetowych przez poszczególne formacje.
3.
W trakcie realizacji Programu mogą być dokonywane, w ramach limitów wydatków w poszczególnych
latach, zmiany podziału kwot określonych w załącznikach nr 1-6 do ustawy, przez:
1)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych na wniosek Ministra - w odniesieniu
do kwot określonych w załącznikach nr 4-6 do ustawy;
2)
Ministra - w odniesieniu do kwot określonych w załącznikach nr 1-3 do ustawy, z uwzględnieniem
zmian, o których mowa w pkt 1, oraz przepisów art. 171 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
4.
Minister o dokonaniu zmian, o których mowa w ust. 3 pkt 2, niezwłocznie informuje
ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
5.
Zmiany podziału kwot określonych w załącznikach nr 1-3 do ustawy, w zakresie wydatków
poszczególnych wojewodów, wymagają również zgody ministra właściwego do spraw finansów
publicznych.
6.
Zmiany podziału kwot, o których mowa w ust. 3, nie mogą zwiększać wydatków na przedsięwzięcia:
„Wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy” oraz „Zwiększenie konkurencyjności
wynagrodzeń pracowników cywilnych”.
Art. 6.
Minister przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej, w terminie do dnia 30 kwietnia
danego roku, informację o realizacji Programu za rok poprzedni, a do dnia 31 maja
2021 r. informację końcową o realizacji Programu.
Art. 7.
1.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na realizację Programu, będący skutkiem
finansowym ustawy, wynosi 17 927 971 tys. zł, z tego w:
1)
2017 r. - 1 389 611 tys. zł;
2)
2018 r. - 1 922 888 tys. zł;
3)
2019 r. - 3 075 973 tys. zł;
4)
2020 r. - 2 798 225 tys. zł;
5)
2021 r. - 1 456 879 tys. zł;
6)
2022 r. - 1 456 879 tys. zł;
7)
2023 r. - 1 456 879 tys. zł;
8)
2024 r. - 1 456 879 tys. zł;
9)
2025 r. - 1 456 879 tys. zł;
10)
2026 r. - 1 456 879 tys. zł.
2.
Minister monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, i dokonuje
oceny wykorzystania tego limitu według stanu na koniec każdego półrocza i na koniec
każdego roku kalendarzowego oraz w razie konieczności wdraża mechanizm korygujący
określony w ust. 3.
3.
W przypadku zagrożenia przekroczenia lub przekroczenia w danym roku budżetowym limitu
wydatków, o którym mowa w ust. 1, Minister wprowadza mechanizm korygujący polegający
na zmniejszeniu wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym niniejszej ustawy.
Art. 8.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
1)
Tytuł ustawy ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r.
o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 138), która weszła w życie z dniem
1 lutego 2018 r.
2)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
3)
Ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 2 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
Załącznik nr 1 - Podział kwot przeznaczonych na realizację programu w formacjach4)Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4)
Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
Załącznik nr 2 - Podział kwot przeznaczonych na realizację przedsięwięć programu
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Załącznik nr 3 - Podział kwot przeznaczonych na realizację przedsięwzięć programu w formacjach4)Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
Policja
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Straż Graniczna
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Państwowa Straż Pożarna
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Służba Ochrony Państwa
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4)
Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
Załącznik nr 4 - Podział kwot środków z rezerwy celowej przeznaczonych na realizację programu w formacjach4)Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4)
Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
Załącznik nr 5 - Podział kwot środków z rezerwy celowej przeznaczonych na realizację przedsięwzięć programu
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Załącznik nr 6 - Podział kwot środków z rezerwy celowej przeznaczonych na realizację przedsięwzięć programu w formacjach4)Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
Policja
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Straż Graniczna
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Państwowa Straż Pożarna
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Służba Ochrony Państwa
w tys. zł
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4)
Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku
1.
Załącznik nr 7 - Wzrost wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy4)Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku 1.
|
4)
Załącznik ze zmianą wprowadzoną przez art. 344 pkt 1 ustawy, o której mowa w odnośniku
1.