Obwieszczenie Ministra Finansówz dnia 21 sierpnia 2018 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
dokonywania przez fundusz inwestycyjny zamknięty lokat, których przedmiotem są instrumenty
pochodne oraz niektóre prawa majątkowe
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie dokonywania
przez fundusz inwestycyjny zamknięty lokat, których przedmiotem są instrumenty pochodne
oraz niektóre prawa majątkowe , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 lipca 2017 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie dokonywania przez fundusz inwestycyjny zamknięty lokat, których przedmiotem
są instrumenty pochodne oraz niektóre prawa majątkowe .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie dokonywania
przez fundusz inwestycyjny zamknięty lokat, których przedmiotem są instrumenty pochodne
oraz niektóre prawa majątkowe , który stanowi:
„
§ 10.
Do czasu dostosowania przez towarzystwo zarządzające funduszem prowadzonej działalności
do przepisów wydanych na podstawie art. 48a pkt 1 ustawy w zakresie systemu zarządzania
ryzykiem maksymalne zaangażowanie funduszu w lokaty, o których mowa w art. 145 ust.
1 pkt 5 i 6 ustawy, wyznacza się na podstawie przepisów dotychczasowych, nie dłużej
jednak niż do dnia 31 lipca 2013 r.
”
;
2)
odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 lipca 2017 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie dokonywania przez fundusz inwestycyjny zamknięty lokat, których
przedmiotem są instrumenty pochodne oraz niektóre prawa majątkowe , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 231/2013 z dnia 19 grudnia 2012 r. uzupełniającego
dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE w odniesieniu do zwolnień, ogólnych
warunków dotyczących prowadzenia działalności, depozytariuszy, dźwigni finansowej,
przejrzystości i nadzoru .
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie dokonywania przez fundusz inwestycyjny zamknięty lokat, których przedmiotem są instrumenty pochodne oraz niektóre prawa majątkowe1)Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
Na podstawie art. 154 ust. 6 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu
alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki lokowania przez fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów w niewystandaryzowane
instrumenty pochodne;
22)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokonywania przez fundusz inwestycyjny zamknięty lokat, których przedmiotem są instrumenty pochodne oraz niektóre prawa majątkowe (Dz. U. poz. 1445), które weszło w życie z dniem 12 sierpnia 2017 r.)
warunki zajmowania przez fundusz inwestycyjny zamknięty pozycji w lokatach, o których
mowa w art. 145 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych
i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, zwanej dalej „ustawą”;
3)
sposób ustalenia oraz maksymalną wartość ryzyka kontrahenta wynikającą z transakcji,
których przedmiotem są niewystandaryzowane instrumenty pochodne;
4)
sposób wyznaczenia oraz wartość maksymalnego zaangażowania funduszu inwestycyjnego
zamkniętego w lokaty, o których mowa w art. 145 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy;
5)
warunki, jakie muszą spełniać indeksy stanowiące bazę instrumentów pochodnych, w tym
niewystandaryzowanych instrumentów pochodnych.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
funduszu - rozumie się przez to fundusz inwestycyjny zamknięty, a w przypadku funduszu
inwestycyjnego zamkniętego z wydzielonymi subfunduszami - subfundusz funduszu inwestycyjnego
zamkniętego;
2)
kontrahencie - rozumie się przez to podmiot będący stroną umowy z funduszem, której
przedmiotem są niewystandaryzowane instrumenty pochodne;
33)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
CCP - rozumie się przez to podmiot, o którym mowa w art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia
4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza
rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji 4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 176 z 27.06.2013,
str. 1, Dz. Urz. UE L 279 z 19.10.2013, str. 2, Dz. Urz. UE L 165 z 04.06.2014, str.
31, Dz. Urz. UE L 173 z 12.06.2014, str. 84 i 190, Dz. Urz. UE L 143 z 09.06.2015,
str. 7, Dz. Urz. UE L 239 z 15.09.2015, str. 63, Dz. Urz. UE L 328 z 12.12.2015, str.
108, Dz. Urz. UE L 337 z 23.12.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 151 z 08.06.2016, str.
4, Dz. Urz. UE L 336 z 10.12.2016, str. 36, Dz. Urz. UE L 86 z 31.03.2017, str. 3,
Dz. Urz. UE L 144 z 07.06.2017, str. 14 oraz Dz. Urz. UE L 148 z 10.06.2017, str.
1., prowadzący działalność na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 14 tego rozporządzenia,
albo uznany przez Europejski Organ Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych na podstawie
art. 25 tego rozporządzenia;
43)Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
rozporządzeniu 231/2013 - rozumie się przez to rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 231/2013 z dnia 19 grudnia 2012 r. uzupełniające
dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE w odniesieniu do zwolnień, ogólnych
warunków dotyczących prowadzenia działalności, depozytariuszy, dźwigni finansowej,
przejrzystości i nadzoru .
§ 3.
Fundusz może zawierać transakcje, których przedmiotem są niewystandaryzowane instrumenty
pochodne, pod warunkiem że utrzymuje część aktywów na poziomie zapewniającym realizację
tych transakcji.
§ 4.
1.
Jeżeli fundusz zawiera transakcje, których przedmiotem są niewystandaryzowane instrumenty
pochodne, jest on obowiązany ustalać wartość ryzyka kontrahenta.
2.
Wartość ryzyka kontrahenta stanowi wartość ustalonego przez fundusz niezrealizowanego
zysku z transakcji, których przedmiotem są niewystandaryzowane instrumenty pochodne.
3.
Na potrzeby wyznaczania wartości ryzyka kontrahenta, przy ustalaniu niezrealizowanego
zysku nie uwzględnia się opłat ani świadczeń ponoszonych przez fundusz przy zawarciu
transakcji, w szczególności wartości premii zapłaconej przy zakupie opcji.
4.
Jeżeli fundusz posiada otwarte pozycje w instrumentach pochodnych z tytułu kilku transakcji
z tym samym kontrahentem, wartość ryzyka kontrahenta może być wyznaczana jako dodatnia
różnica niezrealizowanych zysków i strat na wszystkich takich transakcjach, o ile:
15)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
transakcje te zostały zawarte na podstawie umowy ramowej spełniającej kryteria określone
w art. 85 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe ;
2)
umowa ramowa przewiduje, że w przypadku jej rozwiązania zostanie wypłacona wyłącznie
jedna kwota stanowiąca równoważność salda wartości rynkowych wszystkich tych transakcji
niezależnie od tego, czy wynikające z nich zobowiązania są już wymagalne;
3)
niewypłacalność jednej ze stron umowy ramowej powoduje lub może powodować rozwiązanie
tej umowy;
4)
warunki, o których mowa w pkt 1-3, nie naruszają przepisów prawa właściwego dla każdej
ze stron umowy ramowej.
§ 5.
16)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Wartość ryzyka danego kontrahenta w odniesieniu do wszystkich transakcji, których
przedmiotem są niewystandaryzowane instrumenty pochodne, zawartych z tym kontrahentem
nie może przekroczyć:
1)
20% wartości aktywów funduszu - w przypadku transakcji rozliczanych przez CCP;
2)
20% wartości aktywów funduszu - w przypadku gdy kontrahentem jest instytucja kredytowa,
bank krajowy lub bank zagraniczny;
3)
10% wartości aktywów funduszu - w przypadkach innych niż wskazane w pkt 1 i 2.
2.
Wartość ryzyka kontrahenta może podlegać redukcji o wielkość odpowiadającą wartości
ryzyka kontrahenta w danej transakcji, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące
warunki:
1)
w związku z tą transakcją kontrahent ustanowi na rzecz funduszu zabezpieczenie w środkach
pieniężnych, zbywalnych papierach wartościowych lub instrumentach rynku pieniężnego;
2)
suma wartości rynkowej zbywalnych papierów wartościowych, instrumentów rynku pieniężnego
i wartości środków pieniężnych przyjętych przez fundusz jako zabezpieczenie będzie
ustalana w każdym dniu roboczym i będzie stanowić co najmniej równowartość wartości
ryzyka kontrahenta w tej transakcji;
37)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
środki pieniężne stanowiące zabezpieczenie będą lokowane wyłącznie w papiery wartościowe
lub instrumenty rynku pieniężnego emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb
Państwa, Narodowy Bank Polski, państwo członkowskie, państwo należące do OECD, bank
centralny państwa członkowskiego lub Europejski Bank Centralny, lub w depozyty, o
których mowa w art. 145 ust. 5 ustawy.
3.
Papier wartościowy i instrument rynku pieniężnego mogą stanowić zabezpieczenie, jeżeli
łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
18)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.)
ich emitentem jest Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, państwo członkowskie, państwo
należące do OECD, bank centralny państwa członkowskiego lub Europejski Bank Centralny;
2)
podaż i popyt umożliwiają ich nabywanie i zbywanie w sposób ciągły;
3)
są zapisane na rachunku prowadzonym przez podlegający nadzorowi właściwego organu
nadzoru nad rynkiem finansowym podmiot, który:
a)
nie należy do grupy kapitałowej kontrahenta albo
b)
należy do grupy kapitałowej kontrahenta, pod warunkiem że zabezpieczenia przed skutkami
niewypłacalności tego podmiotu kształtują ryzyko posiadacza tego papieru wartościowego
lub instrumentu rynku pieniężnego na takim samym poziomie jak w przypadku zapisania
papieru wartościowego lub instrumentu rynku pieniężnego na rachunku prowadzonym przez
podmiot, o którym mowa w lit. a;
4)
ewentualne nabycie przez fundusz praw z papieru wartościowego lub instrumentu rynku
pieniężnego w wyniku realizacji zabezpieczeń na dzień przyjęcia zabezpieczenia nie
spowoduje naruszenia art. 145-149 oraz art. 151a ustawy.
§ 69)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
1.
Maksymalne zaangażowanie funduszu w lokaty, o których mowa w art. 145 ust. 1 pkt 5
i 6 ustawy, wyznacza się w każdym dniu roboczym co najmniej raz dziennie z zastosowaniem
metody określonej w art. 8 rozporządzenia 231/2013.
2.
Wartość maksymalnego zaangażowania funduszu w lokaty, o których mowa w art. 145 ust.
1 pkt 5 i 6 ustawy, nie może w żadnym momencie przekroczyć maksymalnego limitu ekspozycji
AFI określonego w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 48c ust. 3 ustawy
pomniejszonego o inne pozycje wpływające zgodnie z ustawą na zwiększenie tej ekspozycji.
§ 7.
§ 811)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
1.
Przy stosowaniu limitów inwestycyjnych, o których mowa w art. 145-149 oraz art. 151a
ustawy, fundusz jest obowiązany uwzględniać kwotę zaangażowania w instrumenty pochodne
w ten sposób, że:
1)
w przypadku zajęcia przez fundusz pozycji w instrumentach pochodnych skutkującej powstaniem
po stronie funduszu zobowiązania albo uprawnienia do sprzedaży papierów wartościowych,
instrumentów rynku pieniężnego lub walut albo do spełnienia świadczenia pieniężnego
wynikającego z zajętej pozycji - od wartości papierów wartościowych lub instrumentów
rynku pieniężnego danego emitenta, lub waluty danego państwa, lub euro znajdujących
się w portfelu inwestycyjnym funduszu należy odjąć kwotę zaangażowania w instrumenty
pochodne, dla których bazę stanowią papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego
tego emitenta, lub kurs waluty danego państwa, lub kurs euro;
2)
w przypadku zajęcia przez fundusz pozycji w instrumentach pochodnych skutkującej powstaniem
po stronie funduszu zobowiązania albo uprawnienia do zakupu papierów wartościowych,
instrumentów rynku pieniężnego lub walut albo do spełnienia świadczenia pieniężnego
wynikającego z zajętej pozycji - do wartości papierów wartościowych lub instrumentów
rynku pieniężnego danego emitenta, lub waluty danego państwa, lub euro znajdujących
się w portfelu inwestycyjnym funduszu należy dodać kwotę zaangażowania w instrumenty
pochodne, dla których bazę stanowią papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego
tego emitenta, lub kurs waluty danego państwa, lub kurs euro.
2.
Przez kwotę zaangażowania w instrument pochodny rozumie się kwotę zaangażowania ustaloną
przy użyciu zasad określonych w przepisach art. 8 ust. 2 lit. a rozporządzenia 231/2013.
3.
Kwota zaangażowania w instrument pochodny, którego bazą jest kurs waluty stosowany
w celu ograniczenia ryzyka inwestycyjnego związanego ze zmianą kursu waluty, może
podlegać redukcji o kwotę odzwierciedlającą stopień, w jakim ten instrument pochodny
ogranicza to ryzyko.
4.
Jeżeli wartość otrzymana zgodnie z ust. 1 jest ujemna, uwzględnia się jej wartość
bezwzględną.
§ 9.
Bazę instrumentu pochodnego, w tym niewystandaryzowanego instrumentu pochodnego, mogą
stanowić indeksy oparte o instrumenty notowane na rynku zorganizowanym zlokalizowanym
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, państwa członkowskiego, państwa należącego
do OECD, Rosji, Brazylii, Chin albo państwa należącego do EEA oraz indeks łącznie
spełniający następujące warunki:
1)
jego skład uwzględnia odpowiednio wymogi rozproszenia ryzyka inwestycyjnego, w szczególności:
a)
zmiany ceny lub aktywność transakcyjna w odniesieniu do jednego składnika indeksu
nie wpływa w sposób istotny na wartość indeksu,
b)
indeks składa się z co najmniej 15 składników;
2)
stanowi on miarodajny wskaźnik charakteryzujący rynek, do którego się odnosi, w szczególności:
a)
indeks w odpowiedni i właściwy sposób odzwierciedla wyniki reprezentatywnej grupy
składników będących przedmiotem obrotu na rynku, do którego się odnosi,
b)
dokonywana jest regularna weryfikacja składu indeksu, która może skutkować zmianami
tego składu dokonywanymi zgodnie z ustalonymi kryteriami, w celu zapewnienia, że spełniony
jest warunek, o którym mowa w lit. a,
c)
składniki indeksu charakteryzują się płynnością, która w razie potrzeby umożliwia
odzwierciedlenie składu indeksu w stopniu wystarczającym do zastosowania przez fundusz
strategii zabezpieczającej przed zmianami wartości indeksu;
3)
wartość i ogólne zasady konstrukcji indeksu są udostępniane do publicznej wiadomości.
§ 10.
(pominięty).12)Zamieszczony w obwieszczeniu.
§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia13)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 maja 2013 r..14)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
30 stycznia 2012 r. w sprawie dokonywania przez fundusz inwestycyjny zamknięty lokat,
których przedmiotem są instrumenty pochodne oraz niektóre prawa majątkowe (Dz. U.
poz. 144), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o funduszach
inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2013 r. poz.
70).
1)
Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia
2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z
dnia 20 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokonywania przez fundusz
inwestycyjny zamknięty lokat, których przedmiotem są instrumenty pochodne oraz niektóre
prawa majątkowe (Dz. U. poz. 1445), które weszło w życie z dniem 12 sierpnia 2017 r.
3)
Dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 176 z 27.06.2013,
str. 1, Dz. Urz. UE L 279 z 19.10.2013, str. 2, Dz. Urz. UE L 165 z 04.06.2014, str.
31, Dz. Urz. UE L 173 z 12.06.2014, str. 84 i 190, Dz. Urz. UE L 143 z 09.06.2015,
str. 7, Dz. Urz. UE L 239 z 15.09.2015, str. 63, Dz. Urz. UE L 328 z 12.12.2015, str.
108, Dz. Urz. UE L 337 z 23.12.2015, str. 1, Dz. Urz. UE L 151 z 08.06.2016, str.
4, Dz. Urz. UE L 336 z 10.12.2016, str. 36, Dz. Urz. UE L 86 z 31.03.2017, str. 3,
Dz. Urz. UE L 144 z 07.06.2017, str. 14 oraz Dz. Urz. UE L 148 z 10.06.2017, str.
1.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
2.
9)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
10)
Przez § 1 pkt 6 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
11)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
12)
Zamieszczony w obwieszczeniu.
13)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 8 maja 2013 r.
14)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
30 stycznia 2012 r. w sprawie dokonywania przez fundusz inwestycyjny zamknięty lokat,
których przedmiotem są instrumenty pochodne oraz niektóre prawa majątkowe (Dz. U.
poz. 144), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia,
zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o funduszach
inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2013 r. poz.
70).