Obwieszczenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższegoz dnia 13 grudnia 2016 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece
naukowej i dydaktycznej
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 15 stycznia 2013 r. w
sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej
i dydaktycznej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 grudnia 2015 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia
w opiece naukowej i dydaktycznej ;
2)
rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 lipca 2016 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia
w opiece naukowej i dydaktycznej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 grudnia 2015 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz
za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
”
;
2)
§ 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 lipca 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz
za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej , które stanowią:
„
§ 2.
Do wniosków o przyznanie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia
w opiece naukowej i dydaktycznej złożonych do dnia 31 marca 2016 r. stosuje się przepisy
dotychczasowe.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej1)Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1896).
Na podstawie art. 32 ust. 5 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym
oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa liczbę, wysokość oraz warunki i tryb przyznawania przez ministra
właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, zwanego dalej „ministrem”, nagród za wybitne
osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej, zwanych
dalej „nagrodami”.
§ 2.
12)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej (Dz. U. poz. 2224), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 r..
Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe przyznaje się za mające światowe znaczenie
osiągnięcia uwzględnione w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora lub tytułu
profesora sztuki.
23)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 lipca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej (Dz. U. poz. 1111), które weszło w życie z dniem 10 sierpnia 2016 r..
Nagrody za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej przyznaje się za aktywność
w dziedzinie kształcenia kadr naukowych związaną z pełnieniem funkcji promotora przełomowych
prac doktorskich, a także za wkład w rozwój i poprawę jakości kształcenia.
§ 3.
1.
Nagrody mają charakter indywidualny.
2.
Nagrody przyznaje się corocznie za:
1)
wybitne osiągnięcia naukowe w liczbie 3 - w wysokości do 100 tys. zł każda;
2)
osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej w liczbie 5 - w wysokości do 40 tys.
zł każda.
3.
W danym roku nagrody w danej kategorii mogą nie zostać przyznane albo może zostać
przyznana mniejsza liczba nagród niż określona w ust. 2.
§ 44)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
1.
Minister powołuje Zespół do Spraw Nagród, zwany dalej „zespołem”, w tym jego przewodniczącego.
2.
W skład zespołu wchodzą nie mniej niż 2 osoby reprezentujące każdą z dziedzin nauki
i sztuki.
3.
Kadencja zespołu trwa od dnia 1 maja do dnia 31 października.
§ 5.
Do zadań zespołu należy:
1)
ocena wniosków o przyznanie nagród, zwanych dalej „wnioskami”;
2)
przedstawianie ministrowi propozycji dotyczących przyznania nagród wraz z uzasadnieniem.
§ 6.
Zespół może wystąpić do ministra o zlecenie ekspertowi, w tym w uzasadnionym przypadku
ekspertowi zagranicznemu, przygotowania niezależnej recenzji dotyczącej osiągnięć
kandydata do nagrody.
§ 7.
1.
Za udział w posiedzeniu zespołu przysługuje wynagrodzenie w wysokości:
1)
dla przewodniczącego zespołu - 650 zł;
2)
dla pozostałych członków zespołu - 520 zł.
2.
Ekspertowi przygotowującemu recenzję, o której mowa w § 6, przysługuje wynagrodzenie
w wysokości 380 zł.
3.
Zamiejscowym członkom zespołu przysługuje zwrot kosztów podróży na zasadach określonych
w przepisach wydanych na podstawie art. 775 §2 Kodeksu pracy.
§ 8.
Obsługę zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra.
§ 9.
1.
Wnioski mogą składać - w przypadku nagród za:
1)
wybitne osiągnięcia naukowe:
a)
uczelnie,
b)
podstawowe jednostki organizacyjne uczelni,
c)
instytuty badawcze,
d)
jednostki naukowe i komitety naukowe Polskiej Akademii Nauk,
e)
wydziały lub komisje Polskiej Akademii Umiejętności,
f)
stowarzyszenia naukowe i naukowo-techniczne,
2)
osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej:
a)
uczelnie,
b)
podstawowe jednostki organizacyjne uczelni,
c)
instytuty badawcze,
d)
instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk
- zwane dalej „wnioskodawcą”.
2.
Wnioskodawca może zgłosić w danym roku w danej kategorii jednego kandydata do nagrody.
§ 10.
1.
Kandydatami do nagrody mogą być osoby posiadające obywatelstwo polskie, w tym pracujące
za granicą, oraz cudzoziemcy, którzy w okresie pobytu w Polsce uzyskali osiągnięcia,
o których mowa w § 2.
2.
Kandydatami do nagrody nie mogą być osoby:
15)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
prawomocnie ukarane karą dyscyplinarną;
2)
skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe.
§ 11.
1.
Wniosek składa się do ministra w terminie do dnia 31 marca.
26)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Wniosek składa się w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem potwierdzonym
profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, za pośrednictwem
elektronicznej skrzynki podawczej ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
3.
Wniosek zawiera:
1)
wskazanie wnioskodawcy i jego adresu;
2)
dane kandydata do nagrody:
a)
imię i nazwisko, tytuł zawodowy, stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki, tytuł
naukowy lub tytuł w zakresie sztuki,
b)
nazwę zatrudniającej go jednostki i jej adres;
3)
uzasadnienie.
4.
Do wniosku dołącza się - w przypadku nagród za:
17)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
wybitne osiągnięcia naukowe:
a)
wykaz publikacji związanych z osiągnięciami objętymi wnioskiem,
b)
kopie 2 rekomendacji sporządzonych przez osoby posiadające stopień naukowy doktora
habilitowanego, stopień doktora habilitowanego sztuki, tytuł naukowy profesora lub
tytuł profesora sztuki, zatrudnione w podmiotach innych niż podmiot, w którym jest
zatrudniony kandydat do nagrody;
2)
osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej:
a)
opis osiągnięć objętych wnioskiem,
b8)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b tiret drugie rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.)
kopie 2 rekomendacji sporządzonych przez osoby posiadające stopień naukowy doktora
habilitowanego, stopień doktora habilitowanego sztuki, tytuł naukowy profesora lub
tytuł profesora sztuki, z których jedna jest zatrudniona w podmiocie, w którym jest
zatrudniony kandydat do nagrody,
c)
ocenę kandydata do nagrody przedstawianą przez właściwe organy samorządu doktorantów.
59)Dodany przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Do wniosku dołącza się kopię oświadczenia kandydata o nieukaraniu karą dyscyplinarną
oraz o niekaralności za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe.
69)Dodany przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
W przypadku rekomendacji sporządzonej przez osobę nieposiadającą stopnia naukowego
doktora habilitowanego, stopnia doktora habilitowanego sztuki, tytułu naukowego profesora
albo tytułu profesora sztuki nadanego w Polsce, wnioskodawca dołącza do wniosku również
oświadczenie, że osoba ta posiada pozycję naukową odpowiadającą wymogom określonym
w ust. 4 pkt 1 lit. b albo pkt 2 lit. b, wraz z informacją o miejscu jej zatrudnienia.
79)Dodany przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3..
Rekomendacja, o której mowa w ust. 6, może być sporządzona w języku obcym. Rekomendację
sporządzoną w języku obcym innym niż język angielski składa się wraz z kopią jej tłumaczenia
na język polski albo angielski poświadczonego przez tłumacza przysięgłego.
§ 12.
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski spełniające wymagania formalne. W przypadku
gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, wnioskodawcę wzywa się do poprawienia
wniosku lub uzupełnienia jego braków w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
Niepoprawienie wniosku lub nieusunięcie jego braków w wyznaczonym terminie powoduje
pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§ 13.
1.
Jeżeli w danym roku liczba nagród zaproponowanych przez zespół w jednej kategorii
jest mniejsza niż określona w § 3 ust. 2, minister, na wniosek zespołu, może przyznać
większą liczbę nagród w drugiej kategorii, w wysokości ustalonej dla tej kategorii
- w ramach środków przeznaczonych na nagrody w danym roku.
210)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2..
Nagrody są przyznawane w terminie do dnia 31 października.
§ 14.
Traci moc rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 sierpnia 2011 r. w
sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej
i dydaktycznej .
§ 15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia11)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 22 stycznia 2013 r..
1)
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo
wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego (Dz. U. poz. 1896).
2)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego z dnia 17 grudnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nagród za
wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej (Dz.
U. poz. 2224), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa
Wyższego z dnia 14 lipca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nagród za
wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej (Dz.
U. poz. 1111), które weszło w życie z dniem 10 sierpnia 2016 r.
4)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
5)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
6)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku
3.
7)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 3.
8)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b tiret drugie rozporządzenia, o którym
mowa w odnośniku 3.
9)
Dodany przez § 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.
10)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.
11)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 22 stycznia 2013 r.