Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansówz dnia 4 października 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie
upoważnienia innych organów administracji rządowej do wykonywania niektórych zadań
organów celnych 1)Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września
2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz.
U. poz. 1595).
Spis treści
- Treść obwieszczenia
- Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 marca 2010 r. w sprawie upoważnienia innych organów administracji rządowej do wykonywania niektórych zadań organów celnych
- Załącznik nr 1 - Morskie przejścia graniczne, porty rybackie oraz przystanie rybackie, w których terenowe organy straży granicznej wykonują niektóre zadania organów celnych
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 marca 2010 r. w sprawie upoważnienia innych
organów administracji rządowej do wykonywania niektórych zadań organów celnych , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 18 listopada 2016 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie upoważnienia innych organów administracji rządowej do wykonywania
niektórych zadań organów celnych .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 18 listopada 2016 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie upoważnienia innych organów administracji rządowej do wykonywania
niektórych zadań organów celnych , który stanowi:
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne,
na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września
2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz.
U. poz. 1595).
Załącznik - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 marca 2010 r. w sprawie upoważnienia innych organów administracji rządowej do wykonywania niektórych zadań organów celnych1)Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Rozwoju i Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
Na podstawie art. 13b ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne zarządza się, co następuje:
§ 1.
Upoważnia się terenowe organy Straży Granicznej, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej , zwane dalej „terenowymi organami Straży Granicznej”, do wykonywania następujących
zadań organów celnych:
1)
kontroli stanu towarów;
2)
przeszukiwania osób;
3)
kontroli wymaganych dokumentów i ich autentyczności;
4)
zatrzymywania i kontroli środków transportu;
5)
kontroli bagaży i innych towarów przewożonych przez osoby fizyczne;
6)
przyjmowania zgłoszeń celnych, dokonywanych w formie ustnej albo w formie innej niż
ustna lub pisemna, o objęcie procedurą wywozu lub procedurą dopuszczenia do obrotu
towarów, o których mowa:
a3)W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 18 listopada 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia innych organów administracji rządowej do wykonywania niektórych zadań organów celnych (Dz. U. poz. 1946), które weszło w życie z dniem 17 grudnia 2016 r.)
w art. 208 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9
października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny 4)Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 287 z 29.10.2013,
str. 90, Dz. Urz. UE L 267 z 30.09.2016, str. 2, Dz. Urz. UE L 354 z 23.12.2016, str.
32 oraz Dz. Urz. UE L 42 z 18.02.2017, str. 43.,
b)
w tytule II rozdziale X rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego
wspólnotowy system zwolnień celnych ;
7)
zwalniania towarów w przypadku przyjęcia zgłoszeń celnych, o których mowa w pkt 6.
§ 2.
Zadania, o których mowa w § 1, terenowe organy Straży Granicznej wykonują przy wprowadzaniu
towarów na obszar celny Unii Europejskiej i wyprowadzaniu towarów poza obszar celny
Unii Europejskiej:5)Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 3.
1)
w morskich przejściach granicznych, portach rybackich oraz przystaniach rybackich,
w związku z pływaniem sportowym i rybołówstwem morskim;
2)
przy przekraczaniu przez osoby granicy państwowej między Rzecząpospolitą Polską a
Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi i Ukrainą poza przejściami granicznymi, w
związku z wykonywaniem przez nie na granicy prac przy urządzeniach technicznych, a
zwłaszcza komunikacyjnych, jak również prac przy mostach, budowlach wodnych, regulacji
rzek oraz przy pracach pomiarowych lub konserwatorskich;
3)
przy przekraczaniu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej granicy państwowej między
Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi i Ukrainą w czasie
pełnienia przez nich służby i w związku z tą służbą.
§ 3.
Morskie przejścia graniczne, porty rybackie oraz przystanie rybackie, o których mowa
w § 2 pkt 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§ 4.
W przypadkach innych niż określone w § 1 i 2 terenowe organy Straży Granicznej informują
przekraczającego granicę o właściwości miejscowej i rzeczowej organów celnych.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2010 r.6)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
28 kwietnia 2004 r. w sprawie upoważnienia innych organów administracji państwowej
do wykonywania niektórych zadań organów celnych (Dz. U. poz. 1032 oraz z 2008 r. poz.
82), które utraciło moc na podstawie art. 242 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r.
o Służbie Celnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1799) z dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia.
1)
Obecnie działem administracji rządowej - finanse publiczne kieruje Minister Rozwoju
i Finansów, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z
dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju
i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r.
poz. 1948 i 1955 oraz z 2017 r. poz. 60, 244, 768, 1086 i 1321.
3)
W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z
dnia 18 listopada 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia innych
organów administracji rządowej do wykonywania niektórych zadań organów celnych (Dz.
U. poz. 1946), które weszło w życie z dniem 17 grudnia 2016 r.
4)
Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 287 z 29.10.2013,
str. 90, Dz. Urz. UE L 267 z 30.09.2016, str. 2, Dz. Urz. UE L 354 z 23.12.2016, str.
32 oraz Dz. Urz. UE L 42 z 18.02.2017, str. 43.
5)
Wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia, o
którym mowa w odnośniku 3.
6)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia
28 kwietnia 2004 r. w sprawie upoważnienia innych organów administracji państwowej
do wykonywania niektórych zadań organów celnych (Dz. U. poz. 1032 oraz z 2008 r. poz.
82), które utraciło moc na podstawie art. 242 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r.
o Służbie Celnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1799) z dniem wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia.
Załącznik nr 1 - Morskie przejścia graniczne, porty rybackie oraz przystanie rybackie, w których terenowe organy straży granicznej wykonują niektóre zadania organów celnych
I.
Morskie przejścia graniczne w miejscowościach:
1)
Dziwnów
2)
Gdańsk-Górki Zachodnie
3)
Hel
4)
Jastarnia
5)
Łeba
6)
Mrzeżyno
II.
Porty rybackie w miejscowościach:
1)
Dźwirzyno
2)
Nowa Karczma
3)
Rowy
III.
Przystanie rybackie w miejscowościach:
1)
Brzeźno
2)
Chałupy
3)
Chłapowo
4)
Chłopy
5)
Dąbki
6)
Dębek
7)
Grzybowo
8)
Jantar
9)
Jarosławiec
10)
Jastrzębia Góra
11)
Jelitkowo
12)
Karwia
13)
Kąty Rybackie
14)
Krynica Morska
15)
Kuźnica
16)
Międzyzdroje
17)
Mikoszewo
18)
Niechorze
19)
Oksywie
20)
Orłowo
21)
Ostrowo
22)
Sopot
23)
Stegna
24)
Sztutowo
25)
Unieście
26)
Ustronie Morskie
27)
Witowo