Obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegoz dnia 3 października 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 lipca 2012 r. w
sprawie narodowego zasobu bibliotecznego , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 września 2016 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego ;
2)
rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19 lipca 2017 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje:
1)
§ 2‒6 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 września 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego , które stanowią:
„
§ 2.
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida w Elblągu dokona czynności, o których mowa
w § 4‒6 rozporządzenia zmienianego w § 1, do dnia 31 grudnia 2018 r.
§ 3.
Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
oraz Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu dokonają czynności,
o których mowa w § 4‒6 rozporządzenia zmienianego w § 1, do dnia 31 grudnia 2021 r.
§ 4.
Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wojewódzka Biblioteka
Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach dokonają czynności, o których mowa w
§ 4‒6 rozporządzenia zmienianego w § 1, do dnia 31 grudnia 2017 r.
§ 5.
Biblioteki wymienione w § 2‒4 dokonają czynności, o których mowa w § 7 ust. 1 i §
8 rozporządzenia zmienianego w § 1, w terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia.
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
;
2)
§ 2‒5 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19 lipca 2017 r. zmieniającego
rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego , które stanowią:
„
§ 2.
Biblioteka Śląska w Katowicach dokona czynności, o których mowa w § 4‒6 rozporządzenia
zmienianego w § 1, do dnia 31 grudnia 2020 r.
§ 3.
Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego w Warszawie dokona czynności,
o których mowa w § 4‒6 rozporządzenia zmienianego w § 1, do dnia 31 grudnia 2022 r.
§ 4.
Biblioteki, o których mowa w § 2 i 3, dokonają czynności, o których mowa w § 7 ust.
1 i § 8 rozporządzenia zmienianego w § 1, w terminie roku od dnia wejścia w życie
niniejszego rozporządzenia.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
Załącznik nr 1 - Tekst jednolity rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego1)Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).
Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1)
kryteria zaliczania zbiorów bibliotek do narodowego zasobu bibliotecznego, o którym
mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, zwanego dalej „narodowym zasobem”;
2)
wykaz bibliotek, które posiadają zbiory zaliczane do narodowego zasobu;
3)
organizację narodowego zasobu;
4)
zasady i zakres szczególnej ochrony narodowego zasobu.
§ 2.
Do narodowego zasobu są zaliczane zbiory biblioteki mające wyjątkową wartość i znaczenie
dla dziedzictwa narodowego, które są unikatowe i spełniają co najmniej jedno z następujących
kryteriów:
1)
posiadają wartość historyczną;
2)
posiadają wartość dla nauki;
3)
posiadają wartość dla kultury;
4)
posiadają wartość artystyczną.
§ 3.
Wykaz bibliotek, które posiadają zbiory zaliczane do narodowego zasobu, określa załącznik
do rozporządzenia.
§ 4.
W przypadku gdy zbiory biblioteki tylko w części są zaliczane do narodowego zasobu,
część tę wyodrębnia się ze zbiorów biblioteki.
§ 5.
Narodowy zasób dzieli się na następujące kategorie:
1)
rysunki wykonane dowolną techniką i na dowolnym materiale, których wartość wynosi:
a)
12 000 zł albo więcej,
b)
mniej niż 12 000 zł;
2)
grafiki i matryce do ich wykonania oraz plakaty, których wartość wynosi:
a)
16 000 zł albo więcej,
b)
mniej niż 16 000 zł;
3)
fotografie, filmy oraz ich negatywy, których wartość wynosi:
a)
6000 zł albo więcej,
b)
mniej niż 6000 zł;
4)
rękopisy, których wartość wynosi:
a)
4000 zł albo więcej,
b)
mniej niż 4000 zł;
5)
publikacje, których wartość wynosi:
a)
6000 zł albo więcej,
b)
mniej niż 6000 zł;
6)
kolekcje biblioteczne, których wartość wynosi:
a)
16 000 zł albo więcej,
b)
mniej niż 16 000 zł;
7)
inne materiały biblioteczne, niewymienione w pkt 1‒6, których wartość wynosi:
a)
16 000 zł albo więcej,
b)
mniej niż 16 000 zł.
§ 6.
1.
Zbiór zaliczany do narodowego zasobu jest ujęty w ewidencji elektronicznej.
2.
Do prowadzenia ewidencji elektronicznej stosuje się przepisy dotyczące szczegółowej
i sumarycznej ewidencji wpływów oraz szczegółowej i sumarycznej ewidencji ubytków,
określone w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r.
w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych .
§ 7.
1.
Biblioteka, która posiada zbiory zaliczane do narodowego zasobu, sporządza plan ochrony
zbiorów zaliczanych do narodowego zasobu.
2.
Plan ochrony zbiorów zaliczanych do narodowego zasobu zawiera określenie:
1)
ewentualnych zagrożeń zasobu oraz ocenę ryzyka ich wystąpienia;
2)
zadań i obowiązków osób realizujących w danej jednostce organizacyjnej zadania z zakresu
ochrony zbiorów zaliczanych do narodowego zasobu;
3)
zasobów ludzkich i technicznych oraz środków, niezbędnych do ochrony zbiorów zaliczanych
do narodowego zasobu;
4)
organizacji ochrony przed zagrożeniami charakterystycznymi dla danego regionu kraju
i obiektu lub grupy obiektów, w tym obiektu zabytkowego, w którym są gromadzone zbiory
zaliczane do narodowego zasobu;
5)
wewnętrznych procedur realizacji zadań z zakresu ochrony zbiorów zaliczanych do narodowego
zasobu;
6)
działań na wypadek wystąpienia zagrożenia zbiorów zaliczanych do narodowego zasobu
albo sytuacji kryzysowych, w tym:
a)
sposobu monitorowania zagrożeń,
b)
trybu uruchamiania zasobów i środków, o których mowa w pkt 3,
c)
procedur reagowania, określających sposób realizacji działań,
d)
współdziałania między podmiotami realizującymi działania, w tym ich łączności;
7)
organizacji systemu monitorowania zagrożeń oraz ostrzegania i alarmowania o zagrożeniu;
8)
organizacji ewakuacji osób i ewakuacji całości albo przemieszczenia narażonej na uszkodzenia
lub zniszczenie części zbiorów zaliczanych do narodowego zasobu z obszarów zagrożonych;
9)
sposobu oraz trybu oceniania i dokumentowania strat poniesionych w zbiorach zaliczonych
do narodowego zasobu w wyniku wystąpienia zagrożenia albo sytuacji kryzysowej.
3.
Do planu ochrony zbiorów zaliczanych do narodowego zasobu dołącza się wykaz umów i
porozumień związanych z realizacją zadań oraz działań określonych w planie ochrony
zbiorów zaliczanych do narodowego zasobu.
4.
Plan ochrony zbiorów zaliczanych do narodowego zasobu podlega wdrożeniu i corocznej
aktualizacji, wykonywanej do dnia 31 marca danego roku kalendarzowego według stanu
na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.
§ 8.
Narodowy zasób podlega szczególnej ochronie polegającej na zapewnieniu bezpiecznych
dla danego rodzaju materiałów bibliotecznych warunków w zakresie:
1)
przechowywania,
2)
kopiowania i utrwalania na informatycznych nośnikach danych,
3)
udostępniania w celach naukowych albo ekspozycyjnych
‒ które nie spowodują pogorszenia stanu ich zachowania lub uniemożliwią ich zniszczenie
lub kradzież.
§ 9.
Środki na wprowadzenie oraz utrzymanie szczególnej ochrony, określonej w § 7 ust.
1 i § 8, zapewnia organizator biblioteki, o którym mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach.
§ 10.
Biblioteka, której zbiory są zaliczane do narodowego zasobu w dniu wejścia w życie
niniejszego rozporządzenia, dokona czynności, o których mowa w:
1)
§ 4‒6, w terminie do dnia 31 grudnia 2017 r.;
2)
§ 7 ust. 1 i § 8, w terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia2)Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 11 lipca 2012 r..3)Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki
z dnia 24 listopada 1998 r. w sprawie ustalenia wykazu bibliotek, których zbiory tworzą
narodowy zasób biblioteczny, określenia organizacji tego zasobu oraz zasad i zakresu
jego szczególnej ochrony (Dz. U. poz. 955 oraz z 2009 r. poz. 356), które utraciło
moc z dniem 2 lipca 2012 r. na podstawie art. 13 pkt 3 ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r.
o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych
innych ustaw (Dz. U. poz. 1230).
1)
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej -
kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).
2)
Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 11 lipca 2012 r.
3)
Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki
z dnia 24 listopada 1998 r. w sprawie ustalenia wykazu bibliotek, których zbiory tworzą
narodowy zasób biblioteczny, określenia organizacji tego zasobu oraz zasad i zakresu
jego szczególnej ochrony (Dz. U. poz. 955 oraz z 2009 r. poz. 356), które utraciło
moc z dniem 2 lipca 2012 r. na podstawie art. 13 pkt 3 ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r.
o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych
innych ustaw (Dz. U. poz. 1230).
Załącznik nr 2 - Wykaz bibliotek, które posiadają zbiory zaliczane do Narodowego Zasobu Bibliotecznego
1)
Biblioteka Jagiellońska w Krakowie
2)
Biblioteka Narodowa w Warszawie
34)Dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 września 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz. U. poz. 1548), które weszło w życie z dniem 12 października 2016 r.)
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida w Elblągu
44)Dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 września 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz. U. poz. 1548), które weszło w życie z dniem 12 października 2016 r.)
Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
54)Dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 września 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz. U. poz. 1548), które weszło w życie z dniem 12 października 2016 r.)
Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
64)Dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 września 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz. U. poz. 1548), które weszło w życie z dniem 12 października 2016 r.)
Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu
74)Dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 września 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz. U. poz. 1548), które weszło w życie z dniem 12 października 2016 r.)
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach
85)Dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz. U. poz. 1439), które weszło w życie z dniem 11 sierpnia 2017 r.)
Biblioteka Śląska w Katowicach
95)Dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz. U. poz. 1439), które weszło w życie z dniem 11 sierpnia 2017 r.)
Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego w Warszawie
4)
Dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16
września 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego
(Dz. U. poz. 1548), które weszło w życie z dniem 12 października 2016 r.
5)
Dodana przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19
lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego
(Dz. U. poz. 1439), które weszło w życie z dniem 11 sierpnia 2017 r.