Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansówz dnia 27 września 2017 r.w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania
ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej 1)Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września
2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz.
U. poz. 1595).
Spis treści
Treść obwieszczenia
1.
Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych
innych aktów prawnych ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie kwot wartości
zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń
Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej , z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 22 sierpnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie
w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek
przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej .
2.
Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie
obejmuje odnośnika nr 2 oraz § 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 22 sierpnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie
w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek
przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej , które stanowią:
„
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża:
1)
dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie
zamówień publicznych, uchylającą dyrektywę 2004/18/WE (Dz. Urz. UE L 94 z 28.03.2014,
str. 65, Dz. Urz. UE L 24 z 30.01.2016, str. 14 oraz Dz. Urz. UE L 307 z 25.11.2015,
str. 5);
2)
dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie
udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki,
transportu i usług pocztowych, uchylającą dyrektywę 2004/17/WE (Dz. Urz. UE L 94 z
28.03.2014, str. 243 oraz Dz. Urz. UE L 307 z 25.11.2015, str. 7).
”
„
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
”
.
1)
Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na
podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września
2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz.
U. poz. 1595).
Załącznik - Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej1)Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża: 1) dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającą dyrektywę 2004/18/WE (Dz. Urz. UE L 94 z 28.03.2014, str. 65, Dz. Urz. UE L 307 z 25.11.2015, str. 5 oraz Dz. Urz. UE L 24 z 30.01.2016, str. 14); 2) dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych, uchylającą dyrektywę 2004/17/WE (Dz. Urz. UE L 94 z 28.03.2014, str. 243 oraz Dz. Urz. UE L 307 z 25.11.2015, str. 7); 3) dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającą dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE (Dz. Urz. UE L 216 z 20.08.2009, str. 76, Dz. Urz. UE L 314 z 01.12.2009, str. 64, Dz. Urz. UE L 319 z 02.12.2011, str. 43, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 184, Dz. Urz. UE L 335 z 14.12.2013, str. 17 oraz Dz. Urz. UE L 330 z 16.12.2015, str. 14).
Na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych zarządza się, co następuje:
§ 1.
Ogłoszenia dotyczące zamówień publicznych przekazuje się Urzędowi Publikacji Unii
Europejskiej, jeżeli wartość zamówień:
1)
udzielanych przez zamawiających z sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów
o finansach publicznych, z wyłączeniem uczelni publicznych, państwowych instytucji
kultury, państwowych instytucji filmowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz
ich związków, jednostek sektora finansów publicznych, dla których organem założycielskim
lub nadzorującym jest jednostka samorządu terytorialnego, a także udzielanych przez
zamawiających będących państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości
prawnej, z wyjątkiem zamówień, o których mowa w pkt 4, jest równa lub przekracza wyrażoną
w złotych równowartość kwoty:
a)
135 000 euro - dla dostaw lub usług,
b)
5 225 000 euro - dla robót budowlanych;
2)
udzielanych przez zamawiających innych niż określeni w pkt 1, z wyjątkiem zamówień,
o których mowa w pkt 3 i 4, jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość
kwoty:
a)
209 000 euro - dla dostaw lub usług,
b)
5 225 000 euro - dla robót budowlanych;
3)
sektorowych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty:
a)
418 000 euro - dla dostaw lub usług,
b)
5 225 000 euro - dla robót budowlanych;
4)
w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych
równowartość kwoty:
a)
418 000 euro - dla dostaw lub usług,
b)
5 225 000 euro - dla robót budowlanych;
52)Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 22 sierpnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 1386), które weszło w życie z dniem 9 września 2016 r.)
na usługi społeczne i inne szczególne usługi jest równa lub przekracza wyrażoną w
złotych równowartość kwoty:
a)
750 000 euro - w przypadku zamówień innych niż zamówienia sektorowe lub zamówienia
w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa,
b)
1 000 000 euro - w przypadku zamówień sektorowych.
§ 2.
Ogłoszenia dotyczące konkursów przekazuje się Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej,
jeżeli wartość konkursów:
1)
przeprowadzanych przez zamawiających z sektora finansów publicznych, w rozumieniu
przepisów o finansach publicznych, z wyłączeniem uczelni publicznych, państwowych
instytucji kultury, państwowych instytucji filmowych, jednostek samorządu terytorialnego
oraz ich związków, jednostek sektora finansów publicznych, dla których organem założycielskim
lub nadzorującym jest jednostka samorządu terytorialnego, a także udzielanych przez
zamawiających będących państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości
prawnej, jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 135 000 euro;
2)
przeprowadzanych przez zamawiających innych niż określeni w pkt 1 i 3 jest równa lub
przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 209 000 euro;
3)
przeprowadzanych przez zamawiających udzielających zamówień sektorowych jest równa
lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 418 000 euro.
§ 3.
Do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych przed dniem wejścia w
życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 4.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie kwot wartości
zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń
Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej .
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
1)
Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża: 1) dyrektywę Parlamentu
Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych,
uchylającą dyrektywę 2004/18/WE (Dz. Urz. UE L 94 z 28.03.2014, str. 65, Dz. Urz.
UE L 307 z 25.11.2015, str. 5 oraz Dz. Urz. UE L 24 z 30.01.2016, str. 14); 2) dyrektywę
Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania
zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu
i usług pocztowych, uchylającą dyrektywę 2004/17/WE (Dz. Urz. UE L 94 z 28.03.2014,
str. 243 oraz Dz. Urz. UE L 307 z 25.11.2015, str. 7); 3) dyrektywę Parlamentu Europejskiego
i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania
niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty
zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającą dyrektywy 2004/17/WE
i 2004/18/WE (Dz. Urz. UE L 216 z 20.08.2009, str. 76, Dz. Urz. UE L 314 z 01.12.2009,
str. 64, Dz. Urz. UE L 319 z 02.12.2011, str. 43, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013,
str. 184, Dz. Urz. UE L 335 z 14.12.2013, str. 17 oraz Dz. Urz. UE L 330 z 16.12.2015,
str. 14).
I)
Odnośnik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju
z dnia 22 sierpnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwot wartości zamówień
oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi
Publikacji Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 1386), które weszło w życie z dniem 9 września
2016 r.
2)
Dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 22 sierpnia 2016 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których
jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej
(Dz. U. poz. 1386), które weszło w życie z dniem 9 września 2016 r.